83114

Цікаві «підказки» братів наших менших

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Правила за якими будемо працювати на уроці: слайд про правила роботи в групах поважати думку кожного; говорити по черзі. Вправи на вдосконалення читацьких навичок Одним із важливих винаходів яким зараз дуже поширено користується людство є Загадка про метро Дві змії в землі лежать Табуни по них біжать...

Украинкский

2015-03-07

108.5 KB

0 чел.

Розробка  уроку  українського читання  у 4 класі

Автор: Нечипоренко Ірина Володимирівна,

вчитель початкових класів

Білоцерківської загальноосвітньої

школи І – ІІІ ступенів № 18

Розділ. Сторінки з книги Природи

Тема. Цікаві «підказки» братів наших менших

Матеріал уроку. Олександр Копиленко "Кріт-неборака".

 

Мета.

  •  формувати уміння працювати з  науково-популярними текстами, удосконалювати  навички  свідомого читання;

  •  стимулювати самостійні судження учнів,   опираючись на їхній    життєвий та читацький досвід;

  •  створювати сприятливі умови для індивідуального самовираження;

  •  розвивати комунікативний потенціал, вербальні і невербальні засоби спілкування       ( робота в парах, групах ), мислення, пам’ять;

  •  розвивати в учнів пізнавальні інтереси, бажання більше знати, прагнення з'ясовувати невідоме, досліджувати і робити власні відкриття;

  •  виховувати бережливе ставлення до живої природи.

Методично – дидактичне забезпечення уроку:

мультимедійний супровід,  роздатковий матеріал,   підручник  

(Савченко О.Я.Читанка: Підруч. для 4 кл.- К.: Освіта, 2006. – Ч.І), листи самооцінки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма уроку: урок – дослідження 

                                   Хід уроку

І. Організація класу до роботи

1. Знайомство з учнями.

- Мені приємно познайомитися з вами. Сподіваюся, що сьогодні на уроці ми зможемо співпрацювати.

- Крім того,

Сьогодні урок –  відкритий для всіх,

Багато гостей! Тож вітаємо їх.

(Ласкаво просимо!)

 - Подивіться мені в очі. Погляньмо один на одного, посміхнемося.

Девіз нашого уроку такий:

 Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.      (СЛАЙД 1 )

Спостерігай, досліджуй, роби висновки.

ІІ.  Етап проектування і цілепокладання

 

  1.  Повідомлення теми уроку.

  •    Діти, ми продовжуємо сьогодні вивчення розділу. Давайте пригадаємо, яка його назва? ( «Цікаві пригоди братів наших менших» ).В тому, що брати наші менші кумедні та цікаві, ви переконалися на минулих уроках. А сьогодні я пропоную переконатися, що вони можуть певною мірою допомагати людині. Тому  тему нашого уроку визначила так:

  •  Прочитайте тему сьогоднішнього уроку.

( «Цікаві «підказки» братів  наших  менших»)

  1.  Мотивація навчальної діяльності

  •  Вправа «Мозковий штурм»

  •  Яке значення природи для людини?

  •  Чи погоджуєтесь  ви  з  твердженням, що в  природі  існує взаємозалежність   життя тварин  і  людини. Доведіть це на прикладах.

Подумайте над таким запитанням:

  •  Чи може природа людину до чогось спонукати?

Природа вчить не тільки бачити її красу, але й бути уважними  її дослідниками. Вона є джерелом  винахідництва.  Пригадайте  головних дійових осіб, ваших ровесників, з якими ми знайомилися у 3 класі. Саме їх навколишня природа підштовхнула до відкриття. Яким воно було?

  •  А  що ви розумієте під словом «Винахід»?

  •  Вправа  «Асоціативний кущ»

                                       ВИНАХІД

( це результат творчої діяльності людини)

  •  Чи хотіли б ви  сьогодні   провести дослідження і можливо зробити свій винахід?

В такому разі запрошую вас до роботи, під час якої  будемо спостерігати, досліджувати, робити висновки.( СЛАЙД )

  •   Що ж  ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

  •  Вправа «Очікування».

 ( Діти оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою: «Я очікую…».)

- Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки; будете злагоджено працювати в групах, робити висновки, вчитися дружнім стосункам; будете активними, творчими, мислячими і старанними.

(СЛАЙД )

Правила, за якими будемо працювати на уроці:( слайд про правила роботи в групах)

-   поважати думку кожного;

-   говорити по черзі.

Свою  роботу на уроці ви будете позначати на листі  самооцінювання, який лежить у вас на партах. За кожну правильну відповідь ставте позначку +.

ІІІ.  Вправи на вдосконалення читацьких навичок

Одним із важливих винаходів, яким зараз дуже поширено користується людство є …

  •  Загадка про метро (СЛАЙД)

Дві змії в землі лежать,

Табуни по них біжать,

Змії  в променях блискочуть,

Розбігатися не хочуть.

Відповідь на загадку знайдете, якщо у поданих словах зміните 1 букву так, щоб отримати нове слово. Букви,які змінили слова, впишете у клітинки.

(СЛАЙД)

Калина       малина

Батон  -   бетон

Миша – тиша

Кіт – кріт

Сам – сом

  •  Що знаєте про метро? Виберіть із запропонованих тверджень ті, які співпадають з вашими знаннями: (СЛАЙД)

МЕТРО – це

  •  Підземна і надземна транспортна магістраль; (фото)
  •  Місто під землею;
  •  Найзручніший вид міського транспорту;
  •  Поїзди, що безупинно мчать по рейках.

  •  Де  розташована переважна частина метро? ( під землею)
  •  У вигляді чого прокладені шляхи, по яким рухається поїзд? 

( у вигляді тунелю)(СЛАЙД)

  •  Згадайте, ми сьогодні вчимося досліджувати. Цей  винахід – спорудження метро -  допомогла  зробити одна  тварина.   Хто, на вашу думку, із світу тварин міг зробити підказку до винаходу метро?

  •  Прийом «Обміркуйте – Об’єднайтесь у пари – Обміняйтесь думками»
  •  Обміркуйте це запитання  самостійно, …. поділіться думками з товаришем по парті,……поспілкуйтеся в групах. Які ваші передбачення?

  •  Дозвольте і мені зробити вам підказку.

Робота над загадкою (СЛАЙД)

     

Він від народження — шахтар.

Не бачить моря, ані хмар.

Його не спинить сам Дніпро,

Під ним прориє і метро. (Кріт)

Живе під землею, і все він там бачить,

А вийде назовні — одразу незрячий.

  •  Так, це кріт. Що ви знаєте про цю тваринку? Що хотіли б дізнатися?

  •  Вправа «Павутинка»

КРІТ  ( живе під землею, риє нори, незрячий..)(СЛАЙД )

  •  Якщо ми відновимо текст, в якому всі букви перемішались, то дізнаємось більше про нього.

  •  Читання деформованого речення.

 

ртік — це линекийве зрів, ощ виже дпі лемзею, витьжися вимищодо в’ямикареч, микачинли махко. (СЛАЙД )

(Кріт — це невеликий звір, що живе під землею, живиться дощовими черв’яками, личинками комах.)

  •  Рефлексія
  •  Отож, ви дізналися дещо нове про цю тварину?
  •  А тепер поміркуймо, яким чином   це звірятко може  допомогти людині  у  здійсненні  винаходу - побудові метро?

(  запис на дошці)

ІУ. Сприйняття та осмислення нового матеріалу

  1.  Розповідь про автора тексту «Кріт – неборака» Олександра Копиленка.
  •  Нам допоможе сьогодні проводити дослідження  письменник – природолюб Олександр  Копиленко, людина, яка майстерно і цікаво розповідає про світ тварин. Раджу вам прочитати збірку його творів , що має назву «Як вони поживають» (СЛАЙД )

Один із творів цієї збірки ми опрацюємо для того, щоб навчитися досліджувати світ природи.

  1.  Словникова робота.

- Щоб краще зрозуміти зміст тексту і добре його прочитати, попрацюємо над деякими словами з нього.

  •  Вправа «Відлуння». Читання слів за вчителем.(СЛАЙД)

ВАРТО

ПРОЕКТ

ПІРНУВ

ПРОГРИЗАТИМЕ

МОТОРНО

ІНЖЕНЕРИ

ВПРЕСОВУЄ

ВПРЕСОВУВАТИМЕ

ЗВІРЕНЯ

ДОСЛІДНИКИ

УТРАМБОВУЄ

НЕБОРАКА

РЕНТГЕНІВСЬКЕ

СВЕРДЛИТЬ

ЧУДЕРНАЦЬКЕ

ПОСУВАЄТЬСЯ

  •  Робота в парах.

— Поясніть значення слів одне одному (сусідові по парті). Можна попросити допомоги в іншої групи.

  •  Перевірка розуміння.

— Знайдіть і прочитайте серед поданих слів ті, які мають значення:

• дуже швидко (моторно);

• задум, план створення чого-небудь (проект);

• спеціалісти з вищою технічною освітою (інженери);

• спеціальне проміння, яке застосовують у науці, техніці й медицині (рентгенівське).

  •  Яке пояснення дали слову «чудернацьке», «неборака»( бідолаха, той, що викликає співчуття).  Чи можна їх використати, говорячи про крота?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Читання тексту оповідання «Кріт – неборака» 

Мета читання: читаючи оповідання  частинами, будемо  проводити дослідження, щоб знайти відповідь на запитання: яким чином   кріт  може  допомогти людині  у  здійсненні  винаходу - побудові метро?

  •  Прийом «Спрямоване читання, слухання та міркування»

  1.  Читання вчителем 1-3 абзацу.

Зупинка.

  •  Що привернуло увагу автора?
  •  Що його  здивувало? ( що кріт на поверхні; особливості будови лап).
  •  Зачитайте, які лапи у крота. Чи випадково природа  наділила його лапи такою будовою?
  •  Що доповните до павутинки знань про це звірятко?( лапи, неначе весла; завжди живе під землею, залишає  купки землі) ( СЛАЙД- доповнення+ фото крота ( лапи), кротовин) 

Про присутність крота можна здогадатися по купках землі, які кріт викидає на поверхню, коли риє підземні ходи. Вони називаються кротовини. (ФОТО)

  1.  Читання вголос  окремими  учнями 4 – 5 абзацу.

Зупинка.

  •  Чи є інформація, що здивувала вас?
  •  Що хотіли б дізнатися  далі?
  •  Якою  інформацією доповнили б павутинку? ( моторно заривається в землю)

  1.   Читання  вчителем 6- 8 абзацу (до слів «Куди діває землю?»)

Зупинка.

  •  Що нового дізналися? ( риє довгі проходи). (СЛАЙД  про тунелі крота) Тунелі крота – це сліди його полювання. Проте  в центрі його володінь є кімната, де він спить. Решта ж ходів прилаштовані для того, щоб заховатися від небезпеки.
  •  Чи можете передбачити відповідь на запитання, яким закінчили читання? Нагадайте його.
  •  Чи можете вже зараз передбачити, яким чином кріт став  підказкою до створення метро?

  1.  Самостійне  читання  9 – 11  абзаців.

Зупинка.

  •  Чому вчені та інженери зацікавились кротом?
  •  Як вони намагалися знайти відповідь на своє питання?
  •  Прочитайте опис досліду, який вони провели.

  1.  – Що виявили  дослідники в результаті досліду, дізнаєтеся, читаючи наступний абзац ( 12) ланцюжком  рядами.
  •   Яку нову інформацію ви отримали?

  •  Що тепер ми знаємо про крота? ( має  сильні м’язи на шиї; вміло прориває  ходи).

  1.  -  Який  результат  мало дослідження вчених?

Читання  13 абзацу тексту самостійно.

(СЛАЙД  про машину)

  •  Чи достатньо у нас інформації, щоб зробити висновок, чому кріт став підказкою до винаходу? Зберемо докупи  інформацію, яку дістали досліджуючи  інформацію тексту та розмірковуючи.

  •  Робота в групах.

Тепер  працюючи з текстом «бігло», визначимо:

І група ( І ряд) – Які  особливості будови тіла крота помітили? Складіть опис тварини, користуючись словами з тексту( доповнюючи записи  словами з тексту)

ІІ група ( ІІ ряд) – Які слова  описують дії  крота, коли він риє прохід? Запишіть їх.

ІІІ група ( ІІІ ряд) -  Допишіть порівняння:

Гребе лапами, наче …………..

Зарився в землю, ніби ……

Дробить землю зубами, ніби ……

  •  Презентація роботи груп.

ІІІ. Консолідація знань

Метод «Спільного обговорення»

Запитання.

Яким чином   кріт  може  допомогти людині  у  здійсненні  винаходу - побудові метро?

Побудова  міркування за алгоритмом(СЛАЙД )

  •  Я вважаю, що ….
  •  Тому що ….
  •  Отже…..

Побудова  кругів Венна.

Спробуємо визначити, що є спільного в діяльності крота і  процесі спорудження  метро.

  1.  Повторне читання твору учнями ( мовчки) інтегроване з пошуковою, дослідницькою роботою.
  •  Пам’ятаєте, ми сьогодні на уроці випробовуємо себе як винахідники. Отож, читаючи цей текст ще раз мовчки, спробуйте виконати деякі дослідження в групах. Не забувайте про правила успішної співпраці(СЛАЙД)

І група  -     знаходить слова, які описують дії крота.

(Вилазить, насилу пересуває, гребе, опинився, живе, почуває, вистрибнув, поповз, зарився, пірнув, вигортав, риє, прокладає, плодиться, мандрує, дробить, свердлить, гребе, впресовує, утрамбовує, посувається, ласує, працює.)

ІІ група  -   доповнює розповідь про крота потрібними словами та виразами.

Від народження  кріт живе ……. ……. ..

Ходи у ….   прориває  за  допомогою  ….,  …..  і  …… .

Живиться ця тварина  …….,  …….., ……..

(Від народження  кріт живе під землею. Ходи у землі прориває за допомогою шиї, плечей і передніх лап. Живиться черв’яками, личинками, жуками.)

ІІІ група   - досліджує, що є спільного в діяльності крота і  процесі спорудження  метро.

Спільне: знаходяться під землею, рухаються по тунелях.

  1.  Презентація роботи груп.

У. Узагальнення і систематизація  знань

- Виконуючи попередню роботу, ми досліджували, як тварина стала  для вчених  підказкою  до винаходу. Можливо, тепер надійшов час зробити власні відкриття.

  •  Робота в групах. Не забувайте про правила успішної співпраці(на  дошці  таблиці)

  •  Розгляньте уважно зображення на екрані, поміркуйте, який винахід  підказує  вам  ця тварина?(СЛАЙД) ( зображення павука і павутини,  реп’яха,мурахи і мурашники,  гекона, сокола, дикобраза)

Додаткова інформація  вчителя  про винаходи на основі підказок вказаних тварин (СЛАЙД)

  •  А поки ви працюватимете, я  перегляну самооцінку вашої роботи.

( Під час роботи груп вчитель збирає листи  самооцінювання, підводить підсумки)

УІ. Підсумок

  •  Чи вдалося вам відчути себе винахідниками?
  •  Які ж якості  людини ви спостерігали в собі, щоб бути винахідниками?
  •  Якими враженнями від уроку поділитеся вдома?
  •  Чи змінив сьогоднішній урок ваше ставлення до світу природи?

Підсумок вчителя.

  •  Природа нас вчить краси, спостережливості, мудрості. Отож нехай  кожний наш вчинок стосовно природи  буде приносити  лише  користь цьому  таємничому, цікавому світу.

УІІ. Оцінювання.

    Дуже ви були старанні

    Отже, всі ви учні гарні.

    І за працю на уроці

    Вам подякувати хочу

Поаплодуйте один одному за урок.

УІІІ. Домашнє завдання

  1.  Дізнатися, як називається наука, яка  вивчаючи  будову живих організмів, створює техніку.
  2.  Розбийтеся на групи. Кожна група  нехай  вибере історію якогось  винаходу,  щоб дослідити її за довідниками та енциклопедіями, а потім презентувати свій проект у класі, друзям або батькам.

  1.  Скласти план до тексту оповідання.

  •  Шановні гості! Доберіть риму до нашого віршика:

 Всі ми плідно працювали,

Знання міцні здобували.

Ну, а ви нам у кінці

Скажіть, що ми …(молодці). (СЛАЙД )

 

PAGE   \* MERGEFORMAT 11


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

13438. Повірка чи калібрування приладів прямої дії 102.5 KB
  Лабораторна робота 2 Повірка чи калібрування приладів прямої дії Мета роботи: вивчити теоретичні та практичні основи повірки чи калібрування приладів прямої дії на прикладі калібрування амперметра та вольтметра зіставленням їх показів із показами робочих еталонів.
13439. ВИМІРЮВАННЯ ПОСТІЙНИХ СТРУМІВ ТА НАПРУГ 160 KB
  ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 3 ВИМІРЮВАННЯ ПОСТІЙНИХ СТРУМІВ ТА НАПРУГ Мета роботи: Навчитись: вимірювати постійні струми та напруги електромеханічними приладами; раціонально обирати межу вимірювання та клас точності стрілкового приладу для вимірювання заданої з допустим
13440. ВИМІРЮВАННЯ СТРУМІВ, НАПРУГ ТА ПАРАМЕТРІВ ЕЛЕКТРИЧНИХ ЛАНЦЮГІВ КОМБІНОВАНИМИ ПРИЛАДАМИ (ТЕСТЕРАМИ) 2.84 MB
  ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 4 ВИМІРЮВАННЯ СТРУМІВ НАПРУГ ТА ПАРАМЕТРІВ ЕЛЕКТРИЧНИХ ЛАНЦЮГІВ КОМБІНОВАНИМИ ПРИЛАДАМИ ТЕСТЕРАМИ Мета роботи: вивчити принцип дії будову та властивості комбінованих приладів КП здобути навички вимірювань і перевірки справності елементів ...
13441. Деякі особливості використання вольтметрів змінного струму 237.5 KB
  ЛАБОРАТОРНА РАБОТА № 5 Деякі особливості використання вольтметрів змінного струму Мета роботи : Опрацювати опис даної роботи та відповідні розділи рекомендованої літератури [1] [2] [3] [5]. 2. Уміти відповідати на наступні запитання: 1. Поясніть будову та принцип д
13442. ДОСЛІДЖЕННЯ ВИМІРЮВАЛЬНИХ МОСТІВ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ 131.5 KB
  Лабораторна робота № 6 ДОСЛІДЖЕННЯ ВИМІРЮВАЛЬНИХ МОСТІВ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ Мета роботи: вивчити основи теорії схеми та будову врівноважених мостів постійного струму дослідити властивості врівноважених мостів здобути навички вимірювань за допомогою мостів. При пі...
13443. НЕВРІВНОВАЖЕНИЙ ВИМІРЮВАЛЬНИЙ МІСТ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ 118.5 KB
  ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 7 НЕВРІВНОВАЖЕНИЙ ВИМІРЮВАЛЬНИЙ МІСТ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ Мета роботи: вивчити принцип дії елементи теорії схеми властивості та особливості застосування неврівноважених вимірювальних мостів НМ постійного струму. При підготовці до виконання р...
13444. ДОСЛІДЖЕННЯ ВИМІРЮВАЛЬНИХ МОСТІВ ЗМІННОГО СТРУМУ 193.5 KB
  ЛАБОРАТОРНА РОБОТА N 8 ДОСЛІДЖЕННЯ ВИМІРЮВАЛЬНИХ МОСТІВ ЗМІННОГО СТРУМУ Мета роботи: вивчити основи теорії принцип дії схеми властивості і особливості експлуатації мостів змінного струму МЗС. Провести дослідження властивостей мостів змінного струму. При п...
13445. КОМПЕНСАТОР (ПОТЕНЦІОМЕТР) ПОСТІЙНОГО СТРУМУ 702 KB
  ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 9 КОМПЕНСАТОР ПОТЕНЦІОМЕТР ПОСТІЙНОГО СТРУМУ Мета роботи: 1. Ознайомитись із принципом дії будовою та технічними особливостями компенсатора потенціометра постійного струму КПС. 2. Навчитись за допомогою КПС вимірювати електрорушійну силу ...
13446. Спостереження та вимірювання параметрів електричних сигналів за допомогою універсального Електронного Осцилографа 2.58 MB
  Лабораторна робота 10 Спостереження та вимірювання параметрів електричних сигналів за допомогою універсального Електронного Осцилографа. Мета роботи: вивчити структурну схему та принцип дії універсального електронного осцилографа ЕО; навчитись користувати