83117

Як тварини готуються до зими? Комахи восени

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі в житті рослин та тварин восени; формувати уявлення про комах про їхню поведінку восени; співставляти відповідність між зображенням комахи і способом в який вона готується до зими; збагачувати словник дітей новими словами...

Украинкский

2015-03-07

141.5 KB

17 чел.

Середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 158

Дніпровського району м. Києва

Урок природознавства

Як тварини готуються до зими. Комахи восени.

Підготувала вчитель початкових класів

                                     вищої кваліфікаційної категорії,

                  «учитель-методист»

                                    Половко Світлана Миколаївна

Тема.  Як тварини готуються до зими. Комахи восени.

Мета:  

  •  встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі, в житті рослин та тварин восени;
  •  формувати уявлення про комах, про їхню поведінку восени;
  •   співставляти відповідність між зображенням  комахи і способом, в який вона готується до зими; 
  •  збагачувати словник дітей новими словами;
  •  вчити вільно висловлювати власні думки та висловлювати  оцінні судження про результати своєї праці;
  •   розвивати вміння співпрацювати в парі;
  •   порівнювати, спостерігати, узагальнювати отриману інформацію;
  •  заохочувати учнів брати участь у проектно-інформаційній діяльності;
  •  розвивати рухову память;
  •  виховувати у дітей прагнення охороняти природу рідного краю, дбайливо ставитися до комах.

Тип уроку: урок відкриття нових знань

Обладнання: презентація до уроку Power Point, роздатковий матеріал, картки,

пазли, ілюстративний матеріал, демонстраційний матеріал.

Хід уроку

 І. Організація класу

- Доброго дня! Мене звати Світлана Миколаївна. Я у вас сьогодні проведу урок природознавства. На уроці мені знадобиться ваша увага, допомога і підтримка. У нас буде багато цікавої роботи. Я вам бажаю міцних знань, влучних відповідей та дружньої роботи.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1.  Створення емоційного настрою. (Слайд 2) (відео)

а) Під мелодію «Золото осені» вчитель читає девіз уроку:

Я зірвала  квітку – і вона зів’яла.

Я спіймала метелика – і він помер у мене на долоні.

І тоді я зрозуміла, що торкнутися краси

Можна тільки серцем…

б) Далі лунають слова дитини:

Кришталем із неба сипле щедра осінь,

На поля і доли золото приносить,

Проводжає птахів у далекий вирій,

З дощиком сумує на хмаринці сірій,

Стелить добру долю стиглими хлібами,

Роздає дарунки щедрими руками,

І  вінок червоний одягла калині,

Йде чарівна осінь, знов по Україні.

      2.Вернісаж думок.

  •  Які зміни відбулися у неживій природі з приходом осені? (Сонце піднімається нижче над горизонтом і тому менше обігріває землю, повітря стало прохолоднішим, вночі бувають заморозки, часто йдуть дощі.)
  •  А хто знає, яка сьогодні температура повітря?
  •  Чи є вітер?
  •  Чи спостерігали ви сьогодні якісь інші явища природи?
  •  Які зміни відбулися у житті рослин з приходом осені? (Трава засихає, листя на деревах опадає).
  •  Які зміни відбулися у житті тварин з приходом осені? (Більшість комах зникли, деякі тварини заготовлять запаси на зиму, деякі нагулюють жир, пташки відлітають у вирій)

IIІ.  Повідомлення теми і завдань уроку

  1.  Розшифруйте назву

Дуже скоро  закінчується  володіння осені. Останні листочки вона роздала, останніми промінчиками сонечка зігріла, останнім дощиком полила. А до нас на урок вона привела своїх друзів, які підготували для вас завдання. Вам слід впізнати тваринку, а потім ці тваринки розмістяться у заданій послідовності і ви дізнаєтеся, про що йтиметься мова на сьогоднішньому уроці. (Слайд 3)

  1.  Ця пташка лікує дерева у лісі. (Дятел)
  2.  А ця – носить окуляри на носі. (Сова)
  3.  А ця – по дереву весело скаче й скрекоче і має цікаву вдачу. (Сорока)
  4.  У цього звіра є гострі колючки. (Їжак)
  5.  А цей  - весь пухнастий і полюбляє грибочки. (Білка)
  6.  А цей – у барлозі проводить всю зиму. (Ведмідь)
  7.  Ця комаха – збирає нектар і запилює квіти. (Бджола)
  8.  А ця – просто красень, яким милуються діти. (Сонечко)
  9.  А ця – сюрчанням в траві всіх  дивує. (Коник)

  1.  Дятел

Як

4. Їжак

го

7. Бджола

до

  1.  Сова

тва

5. Білка

ту

8. Сонечко

зи

  1.  Сорока

рини

6. Ведмідь

ються

9. Коник

ми

Про що ви розширите свої пізнання?

Так, про те, як тварини готуються до зими.

2. Встановлення спільних ознак тварин

  а) Подивіться на тварин, зображених у  першому стовпчику.

То хто ж оті тварини,

   І як їх називають?

   Їх тіло вкрите пір’ям,

   І більшість з них літають. (Птахи)

- За якими ознаками птахи відрізняються від інших тварин?

( Тіло птахів вкрите пір’ям)

   б) Що спільного у тварин, зображених у другому стовпчику?

А ці тварини шерстю вкриті,

На них ми кажемо ссавці.

Бо ссуть ще молоко їх діти…

Ви відгадали? Молодці! (Звірі)

  •  За якими ознаками звірі відрізняються від інших тварин?

(Тіло вкрите шерстю, малят народжують живими. Вигодовують їх молоком)

в) (показую на тварин, зображених у 3 стовпчику)

Цих тваринок багато в природі.

І Земля для них мати усіх.

Є і користі від них, є і шкоди.

І що дивно, три пари в них ніг.

Ви тих часто тварин зустрічали.

Хто ж вони? Відгадали? (Комахи)

  •  За якими ознаками комахи відрізняються від інших тварин?

( Мають голову, груди, черевце, 6 ніг).

- Як ви думаєте, скільки існує різних видів комах на Землі? (відповіді дітей)

- Виявляється, комах існує більше 1,5 млн! Комахи - найчисельніша група живих істот на Землі!

3.Розгадайте ребус. (Слайд 4) – прибрати ребус взагалі

Р  = Х

         (Комахи)

А допомагатиме вам на уроці Сонечко Семикрапочка. (краще взяти іграшку, яка вдягається на руку, щоб вона наче була живою, а потім її посадити на стіл)

III. Відкриття нових знань

1.Запитання від Сонечка Семикрапочки (мозковий штурм)

а) Нагадайте Сонечку Семикрапочці що ви знаєте про комах? (Слайд 5)

(тварина, 6 ніг, малі за розміром, стрибають, повзають, літають, плавають, бігають, тіло поділене на 3 частини)

б) Що нового ви хотіли б дізнатися на уроці?

в) Де живуть комахи? (Слайд 6)

Вони живуть всюди:

-  у воді (водомірки, жук-плавунець);

- у ґрунті (ведмедка);

- у траві й на деревах (коники, метелики, мурашки);

-у будинках (таргани, клопи);

- на тілі тварин і людини (блохи, воші).

г) Подивіться уважно на комах і скажіть, які з них вам знайомі. (демонстрація)

   2.Вправа для відпочинку

Пора зробити невеличку перерву. Встаньте, будь ласка. Увага! У мене в руках три  картки із зображенням листків, яких дерев? Так -  дубового, кленового, березового. Це - сигнали для вас. Коли я підніму картку із зображенням кленового листка, то ви починайте плескати в долоні, дубового – машіть руками, як комахи крильцями, березового – завмріть на місці і не ворушіться. Почали. Молодці! Більшість з вас були дуже уважними.

   3.Робота з підручником

а) Постановка проблемного питання.

Стало холоднішати і наше Сонечко засмутилося, зникли попелиці, яких Сонечко Семикрапочка дуже любить. Та і друзів-комах не видно. Де ж поділися всі комахи? Чи вірите ви, що…

  •  З настанням холодів усі комахи гинуть?

В кінці уроку ви дасте відповідь на це запитання.

б) Читання статті підручника с. 48-51 частинами.  

1 частина (читаю 2 абзаци)

в) Первинне усвідомлення.

     - Як змінюється життя комах з приходом осені? 

        -Як мурахи поводять себе пізньої осені?

Мурахи:

  •  Ховаються у глибоких підземних коморах
  •  Збиваються у великий клубок
  •  Нерухомо чекають весну.

2 частина (наступні 2 абзаци читають діти)

- Що відбувається з біланом капустяним?

Білан капустяний:

  •  У вигляді лялечки прикріплюється до дерева.(звернути увагу на малюнок лялечки)
  •  Яка поведінка сонечко восени?

Жук-сонечко:

  •  Ховається під корою пеньків
  •  В моху
  •  Під опалим листям
  1.  частина (читають діти до кінця)

- Як поводяться метелики кропивянка і лимонниця восени?

  •  Забиваються в дупла
  •  Під кору дерев
  •  Ховаються на горищах

- Що відбувається з осами восени?

  •  Вони гинуть
  •  Залишається лише молода самка

г) Застосування набутих знань

- Встановіть відповідність. (Слайд 7)

(Мурахи – ховаються у підземних коморах і збиваються у великий клубок;

Білан капустяний – у вигляді лялечки прикріплюється до дерева;

Сонечко – під опалим листям, в моху;

Кропивянка – забивається в дупла, під кору дерев;

Оси – гинуть, залишаючи одну молоду самку.)

Висновок: Підготовка комах до зими – це осінні явища в живій природі.

д) Робота із зошитом.(1 завд)  с. 17

2- 3 домашнє завдання

ІV. Фізкультхвилинка (Слайд 8)

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Словничок.(Слайд 9)

- Ви хочете дізнатися про комах ще більше? – прибрати речення

А ви знаєте, як називають людей, які вивчають комах? (Ентомологи)

А наука, яка вивчає комах називається ентомологія. (Слова на дошку)

(Хором) Раз, два, три – в ентомологів 2-В перетвори!

Сонечко Семикрапочка підготувало для вас дуже цікаві завдання.

2. Робота в парах «Навчаючи - вчуся» (Слайд 10)

А де слова про дослідників?

а) Склади картинку і відгадай  комаху

(Сонечко, коник, рогач або жук-олень, бабка, лимонниця, колорадський жук)

б) Прочитай цікаву інформацію про тваринку і поділись нею з іншими

Рогач, або жук-олень

Найбільшим і найкрасивішим жуком наших лісів є жук-олень. Назвали його так завдяки великим верхнім щелепам самця, які нагадують розкидисті роги оленя. Дорослі жуки  люблять поласувати деревиною, квітами і листям.

У лісі у кожного самця жука-оленя є власна територія. Якщо ж якийсь інший самець насмілюється вторгнутися до неї, господар негайно атакує його.

Два самці зчіплюються одне з одним, немов борці-важкоатлети, і вступають в запеклу сутичку.

Врешті-решт слабкіший жук здається і тікає, а переможець залишається господарем території.

Бабка

          Найчастіше бабку можна побачити де-небудь біля води.

Вони приносять немало користі, скорочуючи чисельність комарів і мух, — ці шкідники і їх личинки складають улюблену їжу бабок і їх личинок. Отже, бабки — хижі комахи, що харчуються іншими комахами.

У різних народів світу існує чимало легенд, пов'язаних із бабками. Наприклад, у Японії колись вважалося, що ці витончені комахи приносять успіх; бабки там були символом відваги.

Лимонниця

Як і всі метелики, лимонниця живиться солодким соком тих квітів, що ростуть на лісових галявинах, а гусінь поїдає листки рослин.

Лимонниця — окраса нашої природи.

Лимонниця — метелик із крильцями лимонно-жовтого кольору, через що він і отримав назву. Щоправда, таке забарвлення характерне лише для самців, крильця самок — блідо-жовті, іноді майже білі.

Цей метелик, на відміну від більшості інших видів, зимує не в стадії лялечки, а повністю сформованої комахи.

Колорадський жук

Колорадський жук — раніше нікому не відомий картопляний листоїд, який жив на диких видах пасльонових рослин у США та Мексиці. Після того, як картоплю стали вирощувати для споживання, колорадський жук перейшов на цей вид і у 1859 році повністю знищив насадження картоплі в штаті Колорадо, за що і отримав назву колорадський жук.

У межах України колорадський жук залишається найнебезпечнішим шкідником картоплі та помідорів. Якщо створюються сприятливі умови, то за одне літо самка жука може дати три покоління,  які здатні знищити 100 тисяч кущів картоплі.

Сонечко

Переважна більшість сонечок — хижаки.

Їх чимало на рослинах луків, де є попелиці — шкідники, які смокчуть сік із листків і стебел. Ці червоні з чорними крапочками невеликі жуки щодня.з'їдають 10—40 попелиць, а личинки — ще більше.

Будь-яка птиця як слід подумає, чи варто їй їсти сонечко. Адже у момент небезпеки воно виприскує зі своїх колінних суглобів їдку жовту рідину з різким запахом, після чого птиця або будь-який інший хижак навряд чи визнає таку закуску придатною для споживання.

Коник

Їдять коники листки рослин, м'яке насіння, стиглі ягоди і дрібних комашок. Коники прикрашають нашу природу.

Коник може стрибнути на відстань, що в 20 разів перевищує довжину його тіла. А якщо він розкриє крила, то полетить, планеруючи, іще далі.

Деякі коники охоче поїдають колорадських жуків, але є і такі види, які гризуть бруньки, квіти і листя винограду, цитрусових.

в)  Відгадай загадки і дай відповіді на питання

1) З гілки на стежинку,

 З травички на травичку

 Стрибає пружинка –

Зеленувата спинка. (Коник)

Хто читав про коника?

  •  Що цікавого ви дізналися про коника? (Розповіді дітей)
  •  Чим харчуються коники? (Листками рослин, м'яким насінням, стиглими ягодами і дрібними комахами, навіть колорадськими жуками, бруньки, квіти і листям винограду, цитрусових)
  •  Як високо вони можуть стрибати?(У 20 разів вище за довжину тіла)

2)  Маленький гелікоптер

Над водою на мить завмер.

Великі очі. Хто це? Жабка?

Та ні. Це… (Бабка)

  •  Що цікавого ви дізналися про бабку? (Розповіді дітей)
  •  Де можна найчастіше побачити бабку? (Біля води)
  •  Бабка – це хижа чи рослиноїдна тварина? (Хижа)
  •  В якій країні бабку вважають символом відваги? (Японія)

3) Спала квітка і проснулася,

Більше спати не схотіла.

Сполохнулася,озирнулася,

Крильця розкрила і полетіла. (Метелик-лимонниця)

  •  Що цікавого ви дізналися про лимонницю? (Розповіді дітей)
  •  Чому метелика назвали лимонницею? (Бо має крильця лимонно-жовтого кольору)
  •  Як зимує лимонниця? (Не в стадії лялечки, а повністю сформованою комахою).

4)Хто це? Жовтий, смугастий - ворог картоплі та помідорів? (Колорадський жук)

  •  Що цікавого ви дізналися про колорадського жука? (Розповіді дітей)
  •  Звідки родом колорадський жук? (З Мексики)
  •  Чому його так назвали? (Від назви штату Колорадо)
  •  Чим харчуються колорадські жуки? (Картоплею,помідорами)

5 ) Сам чорний, та не ворон, є ріг, та не бик, шість ніг без копит. (Рогатий жук)

  •  Що цікавого ви дізналися про рогача? (Розповіді дітей)
  •  Чому жука-оленя так назвали? (Щелепи нагадують роги оленя)
  •  Чим люблять поласувати дорослі жуки? (Деревиною,квітами, листям)
  •  Чому їх називають борцями- важкоатлетами? (Борються за територію).

   6) Спинка у веснянках,

Вся почервоніла…

Що це за комашка до нас прилетіла? (Сонечко)

  •  Що цікавого ви дізналися про сонечко? (Розповіді дітей)
  •  Чим корисні сонечка? (Вони знищують попелиць)
  •  Чому сонечка бояться птахи? (Бо він виприскує із колінних суглобів їдку речовину)

3.Пограємось в асоціації

- З якою комахою асоціюється даний предмет? (Слайд 11)

Голка - комар

Мед - бджола

Картопля - колорадський жук

Квіти - метелик

Сонце - сонечко

Мурашник - мураха

  4. Значення комах у природі

а) Казка «Суперечка тварин»

Послухайте казку. Зібралися всі тварини навколо і почали сперечатися хто важливіший і кого слід прибрати із комах. Ведмідь говорить: «Комах дуже багато на Землі, їх більше, ніж всіх тварин разом. Давайте залишим тільки корисних комах, а то ці комарі і мухи тільки кусаються та інфекції переносять. Давайте залишимо тільки бджіл і метеликів. А жаби і птахи відповідають: «Це тобі комарі і мухи заважають, але якщо їх не буде, то загинемо ми, бо ці комахи – наша їжа. Ми ними харчуємося.» І тоді тварини вирішили… Як ви думаєте, що вони вирішили? (Всі комахи потрібні).

б)Екологічне прогнозування (Слайд 12)

(Слайд 13)

Подивіться, яка навколо краса!

Уявімо, що на Землі зникли комахи. Що б змінилося?  У першу чергу збіднів би рослинний світ. Адже багато комах запилюють квіткові рослини, після чого утворюється плід з насінням. За рослинами зникло б багато рослиноїдних тварин. Услід за ними почали б зникати хижі тварини, бо їм не було б чим живитися. І через кілька сотень років Земля б перетворилася на пустелю.

Висновок: Серед комах є корисні і шкідливі. Та все ж користь від комах значно більша, ніж шкода, яку вони завдають людині. Тому корисних комах треба охороняти (джмелі, оси, метелики – вони запилюють квіти;

сонечко, бабки, мурахи, жужелиці, золотоочки – комахи- хижаки,які поїдають шкідливих комах). Комахами харчуються інші тварини.

б) Читання вірша вчителем

Просить Богдана Оленочка 
- Ти не лови метеличка. 
Крилець йому не
рви
Хай літає, хай кружляє 
Понад луками чистими... 
Хай милується земля 
Крильцями барвистими. 

         в) А що кожен з вас може зробити для охорони комах?

           (Не ловити комах, не наступати на них, влаштовувати акції по охороні          комах.)

VІ. Підсумок уроку

1. Рефлексія

а)Продовж  речення (Слайд14)

- Підіб’ємо підсумок нашої роботи. Закінчіть речення, які ви бачите на дошці: 

Сьогодні я дізнався …

Мене здивувало

Мені захотілося…

2.Аналіз роботи

Галявина самооцінки

На дошці три купки опалого осіннього листя (дубове, кленове, березове). Дітям потрібно посадити своє Сонечко Семикрапочку на певну купку листя. (Слайд 15)

1 купка (кленове) – Хто для себе зробив відкриття і відчував себе впевнено?

2 купка (дубове) – Хто помилявся, але  зрозумів і виправив помилки? 

3 купка (березове) – Кому було складно?

Яка чудова галявина у нас з вами вийшла?

VІІ. Домашнє завдання  

а) На Україні є пам’ятник комасі(Слайд 16)
Найбільш відомий пам’ятник бджолі в Тернополі. Заввишки майже 2,5 м зроблений із бронзи й має вигляд медових стільників, на яких сидить бджола. На постаменті є напис "Бджілці-трудівниці". 

б) Домашнє завдання  за вибором ( обовязкове і творче)

Обовязкове:

  1.  Підручник

с.50 Перевір себе

с.51 Для допитливих

  1.  Зошит

Завдання 2, 3 с.17

Творче

Хто хоче стати справжній ентомологом, для того є творче завдання, замість основного.

  1.  Міні – проект «Як бджоли готуються до зими »

Вибір за вами.

 

    Спасибі за старання.

    Бо головне – бажання,

    А навики й знання

    З роками  вам прийдуть.

    Лунає дзвоник із уроку

    І відпочить прийшла пора.

    Про що дізнались на уроці –

    то є безціннії знання.

(Слайд 17) 

Сонечко Семикрапочка дякує вам за роботу на уроці і покидає нас.

Воно летить шукати собі затишне місце для зимівлі.

Давайте помахаємо йому ручкою.

Нехай не погасне бажання малят

Творити добро на планеті Земля!

    

Бажаю вам творчих успіхів!  

м. Київ - 2013


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25995. Философия, ее предмет и функции. Философия и естествознание 16.08 KB
  Философия ее предмет и функции. Философия и естествознание Философия с греч. Философия вырабатывает обобщенную систему взглядов на мир место человека в нем; она исследует познавательные ценности социальнополитическое нравственное и эстетическое отношение человека к миру. Философия всегда в той или иной степени выполняла по отношению к науке функции методологии познания и мировоззренческой интерпретации ее результатов.
25996. Основной вопрос философии 16.33 KB
  Основной вопрос философии вопрос об отношении сознания к бытию мышления к материи природе рассматриваемый с двух сторон: вопервых что является первичным дух или природа материя или сознание и вовторых как относится знание о мире к самому миру или иначе соответствует ли сознание бытию способно ли оно верно отражать мир. Первичность материи она видит в том что: 1 материя является источником сознания а сознание отражает материи; 2 сознание результат длительного процесса развития материального мира; 3 сознание есть...
25997. Картина мира: мифологическая, религиозная, философская, научная 28.61 KB
  Картина мира: мифологическая религиозная философская научная 1.Мифологическая картина мира Мифологическое мировоззрение представляет собой исторически первый тип мировоззрения или способ оформления мировоззренческих представлений и возникает на этапе становления человеческого общества. Следующей важнейшей особенностью мифологии является генетизм суть которого состояла в выяснении природы мира происхождения рода различных природных и социальных явлений.Таким образом мифология это целостное миропонимание в котором различные...
25998. Философия и медицина 15.18 KB
  Чаадаев о России Петр Яковлевич [27. Высочайшим повелением Чаадаев Петр Яковлевич был объявлен сумасшедшим. Написанная Чаадаев Петр Яковлевич в ответ на обвинения в недостатке патриотизма Апология сумасшедшего 1837 где Чаадаев Петр Яковлевич говоря о России утверждал что мы призваны решить большую часть проблем социального порядка.227 при жизни Чаадаев Петр Яковлевич Напечатана не была.
25999. Философские традиции Древней Индии. Веды 30.37 KB
  Содержанием философии в Упанишадах становится обсуждение таких фундаментальных проблем как место и назначение человека в системе окружающего бытия природа внешнего мира и человека характер его жизни и психики границы и возможности его познавательных способностей нормы его поведения и т. Не удивительно поэтому что при таком отношении господствующей в Упанишадах религиозноидеалистической философии к оппозиционным ей учениям последние получили здесь крайне скупое освещение: чаще всего они представлены лишь в виде простого упоминания без...
26000. Буддизм: религия и философия 19.58 KB
  Основатель буддизма индийский принц Сиддхартха Гаутама получивший впоследствии имя Будды что значит пробуждённый просветлённый а также ШакьяМуни что значит мудрец из рода Шакьи. Вероучение и обрядность раннего Буддизма изложены в Трип Итаке €œтройной корзине€ своде произведений основанных на откровениях Будды. Душа распадается по учению Буддизма на отдельные элементы сканды но чтобы в новом рождении оказалась воплотившейся та же личность необходимо чтобы сканды соединились тем образом как они были соединены в прежнем...
26001. Особенности древнекитайской философии. Конфуцианство 34.09 KB
  Философия Бакунина Михаил Александрович [1830. В эти годы Бакунин Михаил Александрович последователь философии И. В Берлинском университете Бакунин Михаил Александрович слушал лекции К. В Цюрихе Бакунин Михаил Александрович познакомился с В.
26002. Натурфилософия Древней Греции. Сущность материализма 29.47 KB
  Жан Жак Руссо .В любом из произведений Руссо непрестанно звучат четыре лейтмотива: культ личности чувствительность культ природы и ощущение социальной несправедливости. Эти Руссо замечает что жизнь человека в этом лучшем из миров не соответствует его подлинной сущности что человек не таков каким он должен быть согласно своей истинной природе но и представляется не тем что он есть на самом деле люди не решаются показаться тем что они есть стало выгоднее притворяться не таким каков ты есть на самом деле. Чем больше накапливаем...
26003. СМО с бесконечной очередью для пуассоновских потоков. Граф, система уравнений, расчетные соотношения 23.44 KB
  СМО с бесконечной очередью для пуассоновских потоков. Из СМО с очередью конечной длины можно получить СМО с неограниченной очередью если устремить. Рассмотрим частный случай одноканальной системы с бесконечной очередью