83122

Різноманітність рослин у природі. В.О.Сухомлинський «Верба над ставком»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Формувати уявлення про різноманітність рослинного світу про водорості мохи хвощі папороті хвойні рослини квіткові рослини уміння розрізняти окремі рослини цих груп розуміти цінність їх у природі; виробляти уміння узагальнювати робити висновки оцінювати результати діяльності...

Украинкский

2015-03-07

110 KB

2 чел.

Відділ освіти  Артемівської міської ради Донецької області

Соледарська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13

Інтегрований  урок  для  3 класу

( природознавство, позакласне читання )

                                  

                             Підготувала

                                                      вчитель початкових класів

                            Ячмінь Н.Л.                                                                                                                      

    

                        

Інтегрований  урок  для  3 класу  ( природознавство, позакласне читання )

Тема.  Різноманітність рослин у природі .  В.О.Сухомлинський  «Верба над ставком».

Мета. Формувати уявлення про різноманітність рослинного світу, про водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини, уміння розрізняти окремі рослини цих груп, розуміти цінність їх у природі; виробляти уміння узагальнювати, робити висновки, оцінювати результати діяльності; формувати інформаційно-комунікативну ,соціальну компетентності; розвивати спостережливість, увагу,  виховувати взаємоповагу у спільній діяльності;  бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю; почуття прекрасного в природі; бажання охороняти і примножувати її красу.

Обладнання. Презентація « На гостини до Флори ”,  ілюстрації « Краса навколо тебе » з  зображенням   дивних  рослин , картки успіху, текст В.О.Сухомлинського  «Верба над ставком», шаблони «морського дна» , «лісу », «клумби» ,зразки рослин – водоростей, квітів, папороті , шаблони  рослин  на липкій  стрічці, клей, маски до екологічної  гри  «Павутинка», клубочок ниток, конфеті «Підсніжники» для фізхвилинки, полотно у рамці, магнітофонні записи, відеоролик «Природа зізнається нам в любові ».

Тип уроку. Урок  засвоєння  нових  знань.

Хід уроку.

І. Організаційний момент .

Скринька гарного настрою .

Вчитель:  Добрий ранок , діти , гості  нашого уроку-зустрічі , уроку-милування природою.

Усміхніться один одному, подаруйте свої усмішки мені . Дякую!

Потисніть одне одному руки і приготуйтеся до активної співпраці.

Вчитель: Розпочну наш урок – милування природою

( природознавства та читання ) словами з вірша Н.Красоткіної :

Природа — диво! Це  великий зодчий!
Вона творити
 може чудеса.
Людина — мандрівник, до див охочий,
Пізнати хоче землю й небеса,
Щоб і собі творити, будувати.
Красою дивуватись кожну мить.
Цей світ чарівний до кінця пізнати.
Ну, а творити для людини — жить!

Давайте будемо разом творити на уроці !

ІІ. Хвилинка спостережень.

Вчитель:  Почнемо з хвилинки спостережень . Подивіться  у  віконечко і закресліть в картках все  зайве, що не відповідає сьогоднішньому дню:

Вітер         хмарно        похмуро      дощ       сніг

Іній          холодно      тепло           ясно      град

III. Актуалізація  опорних знань.

 Вчитель:   Пригадайте і скажіть, що таке природа?

Складання асоціативного куща.  Відповіді дітей .

                                    казка     Природа             диво

                          зодчий

Вчитель. Природа – це казка , яку треба читати серцем.

( Магнітофоний  запис)

Вчитель:  Були у матері  Природи дві донечки такої вроди:

хто їх побачив хоч на мить - не міг забути й розлюбить.

Голубооку  звали Флора.

У неї очі, наче зорі, завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна та привітна.

А Фауна - швидка, як вітер, могла й за птахами летіти, і за оленями стрибати та з білочками пустувати.

Обидві світ живий любили, відтак його боготворили.

То ж вирішила мудра мати в придане їм дарунки дати:

мрійливій Флорі світ рослинний, а жвавій Фауні - тваринний,

щоб берегли і доглядали, від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині живого світу дві богині.

Вчитель :Тож як звали покровительку рослинного світу?

Відповіді дітей : Флора  ( демонстрація слайду з  зображенням богині )

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель:  Сьогодні богиня Флора запрошує нас на гостини, де ми дізнаємося про  різноманітність рослин на Землі, розкриємо цінність рослин для людини та ознайомимося з чудовою казкою Природи.

V. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: Чи згодні ви вирушити негайно у чарівну подорож?

Слайд  „У царстві рослин”.

Звучить магнітофонний запис „Звуки лісу”.

- Ось чарівне царство. Рослини оточують нас у житті й одночасно живуть своїм життям.

Розповідь з елементами бесіди.

- Всі рослини поділяються на водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні та квіткові рослини.

1.Найпростіші за будовою рослинице водорості. Вони не мають справжніх органів.

-  Як ви думаєте, чому ці рослини так називаються?

- Де вони живуть? (У воді)

- Де є вода? (У ставках, озерах, ріках, морях, океанах) 

Водорості — мешканці води. Вони живуть у водоймах з прісною водою і в солоній воді морів і океанів. Водорості дуже різноманітні.

- Чому ці рослини так називаються?

- Де ви їх бачили?

- Якого вони кольору? (Зеленого)

- Зелені водорості живуть біля поверхні води. Від водоростей залежить і колір води в річці, в ставку. Про таку яскраво-зелену воду влітку кажуть, що вона «цвіте».

Водорості постачають нашій планеті кисень, який виробляють у процесі живлення. Він розчиняється у воді, ним дихають всі рослини і тварини водойм, а також виділяється у повітря, і ним дихають усі живі організми  (розглянути на слайді види водоростей , розподілити їх на зелені, бурі, червоні.)

2. Друга група рослин — мохи.

Мохи — невеличкі рослини, що підносять ся лише на кілька сантиметрів над землею або стеляться по її повер хні. а витривалість у них дивовижна. Мохи витримують висушуван ня навіть протягом кількох років, швидко оживаючи при зволоженні. разом з тим вони спроможні переносити і довготривале затоплення, і значні температурні коливання. Розглядаючи на слайді  мохи - зозулин льон і сфагнум, ви помітили, які органи в них відсутні?

(Корінь, квітки)  Замість плодів і насіння на верхівці стебла мохів є коробочка, в якій утворюються дрібні коричневі спори. Коли вони дозрівають, то висипаються з коробочок, потрапляючи на вологий ґрунт, проростають й утворюють нові рослини.

3. Третя група рослин — хвощі й папороті, багаторічні трав’янисті рос лини, які походять від давніх велетенських хвощів і папоротей, що росли на Землі мільйони років тому ( демонстрація слайду )                                                                                          - Які органи в них відсутні? (Квітки, плоди)

- Як же вони розмножуються? (Кореневищами)                                                                           - Хвощі і папороті ростуть по всій території України в листяних і в мішаних лісах, на узліссі  або біля водойм.

4.Четверта група рослин — хвойні рослини ( демонстрація слайдів ).                                                                                      

 Гра «Незакінчені речення»

• Сосна, ялина, модрина — це...

• Тис ягідний, ялівець звичайний — це...

• У хвойних рослин листки...

• Хвоя опадає з...

• Насіння у хвойних рослин утворюється...

5. П’ята група рослин — це квіткові рослини. Цей відділ охоплює близько 300 тисяч видів. Представники цього виду поширені майже скрізь на земній кулі. Близько шостої частини суші вкривають ліси. Велику площу займають також степи, савани, луки, поля культурних рослин.

Живуть квіткові рослини як у прісних водоймах, так і в морях і океанах. Таким чином, квіткові рослини займають панівне становище. Всі квіткові рослини мають корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трав’янисті рослини ( демонстрація слайдів )

«Мозковий штурм». Для чого ще використовують квіткові рослини? (Продукти харчу вання, сировина для промислового виробництва...) 

VI . Фізхвилинка

Землю промінь зігріва,
Тане сніг, струмок співа,
І краси чудові діти,
Зір наш ваблять дивні квіти.
Ось, підсніжники, дивись,
Поміж снігу розбрелись.
Вже їм холод не страшний,
Ні хуга, ні вітровій.
Їх уже не налякати -
Вже спішить весна крилата!  ( фе
єрверк  з підсніжників )

VIІ. Узагальнення  та систематизація знань

1.Екологічна гра «Павутинка ».

Я- ЛИПА, мені потрібне сонце (передає клубочок сонцю).

Я-СОНЦЕ, сонце нагріває воду (передає клубочок  воді).

Я-ВОДА , у  воді  живуть водорості (передає клубочок  водорості).

Я-ВОДОРОСТЬ,мене використовують в їжу люди (передає клубочок людині).

Я-ЛЮДИНА,МЕНІ ПОТРІБНА ПРИРОДА,бо я – її частина (передає клубочок природі).

- Ми відчули потребу один в одному та довели,що в природі все пов’язане між собою.

 2. Робота в парі . Гра  «Посади  рослину».

- На дерево дивись, як родить, а  на людину , як робить! То ж до роботи , 3 клас !

- Флора підготувала цікаве завдання ( наклеїти на шаблони «морського дна» , «лісу », «клумби» зразки рослин – водоростей, квітів, папороті )

3. Робота над  оповіданням В.О.Сухомлинського «Верба над ставком ».

1.  Виразне  читання  оповідання вчителем.

2.Аналіз змісту прочитаного.

3. Читання оповідання «ланцюжком».

4.Читання вголос парами.

5.Читання за особами частин твору.

Верба над ставком

Оксанка гуляла біля ставка. Знайшла вербовий прутик та й увіткнула в сиру землю.

А сама пішла додому. Потім Оксанчині батьки переїхали до міста. Там Оксанка й училася в школі. Минуло десять років. Навідалась Оксанка до рідного села. Була вона вже дівчиною, високою, з чорною косою. Ось прийшла якось до ставка. Побачила високу гіллясту Вербу, що схилилася над водою. Здивувалася Оксана й питає:

— Вербо, де ти взялася?

А Верба й каже:

— Ти мене посадила маленьким прутиком.

— Яка ж ти велика стала,— тішиться Оксана.— Я тебе й не впізнала.

— А я тебе впізнала,— тихо мовила Верба.

4. Хвилинка – цікавинка. (  показ ілюстрацій « Краса навколо тебе » з  зображенням   дивних  рослин )

5. Відеоролик  «Природа зізнається нам  в любові »

VIІI. Підсумок уроку.

Творче зображення квітучої лісової галявини засобами особистого фантазійного перевтілення.

-  А зараз, на згадку про нашу мандрівку, давайте всі разом створимо картину, яка завжди буде нам нагадувати про красу й неповторність царства рослин.   (Звучить музика „Вальс  квітів”). На дошці прикріплене полотно у яскравій рамці. Учні вибирають заготовлені силуетні малюнки квітів, кущів, травички (з липкою стрічкою) і  створюють картину „Квітуча лісова галявина”   (у роботі беруть участь усі діти).

- Яка чудова вийшла картина! Вона символізує  вашу любов і  шану до рідної природи,  до чарівного світу рослин!

Природа людям роздає підказки,
Щоб ті жили у радості й красі.
В природі завжди доброта і ласка.
Цікавтесь, придивляйтеся усі.
І бережіть, любіть природу-диво.
Вона натхнення щедро роздає.
І проживете радісно, й щасливо,
Бо загадка у ній і сила є.

ІX. Домашнє завдання

Намалювати в зошиті на  свою улюблену рослину.

Підготувати рецепт трав’яного  лікарського  чаю (з допомогою батьків).              

- Давайте подякуємо цариці рослин за чудову подорож . Дякую вам ,мої маленькі помічники, за урок .

Додатковий матеріал

Робота „Довідкового бюро”  

Чи знаєте ви:

1) Як рослини передбачають погоду?

2)  Які   дерева   (кущі)   є   символами   України? (Верба, калина).

3)  Яке   дерево   і   кущ   найчастіше   вживав   в   своїх   творах   Т.Г. Шевченко? (Калина).

4)  З якими деревами і кущами порівнюють гарних дівчат?  Струнких дівчат? (Тополя, калина).

5)  З   яким   деревом   порівнюють   сильних   козаків?   (Дуб).

6) Які   місяці   мають   назву,   що   походить   від   назви   дерева?   (Липень, березень,   вересень).

7) Назвіть лікарські рослини. (Подорожник, липа, спориш, чистотіл звичайний ).



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34806. Эмпиризм: гоббс и локк. Скептицизм Юма. Субъективный идеализм Беркли 35 KB
  Юм выводит все идеи из чувственных впечатлений. Юм пытается доказать что субстанция и причинность не объективно существующие сущности не априорные идеи но что они по своему эмпирическому содержанию представляют собой исключительно ассоциации которые образуются благодаря привычным сочетаниям впечатлений. Среди постепенно появляющихся идей о вещах мы начинаем замечать определенное сходство которое позволяет дать этим понятиям одно и то же название оставляя в стороне возможные качественные и количественные различия и приобретаем...
34807. Философские идеи эпохи просвещения. Правовой идеал просвещения. Коллизия частного интереса и общей справедливости. Просветительная трактовка человека 37 KB
  Просветительная трактовка человека Выдающимися мыслителями философии Просвещения были Вольтер и Руссо Вольтер по праву считается основателем французского Просвещения. Огромное влияние на общественную жизнь Европы оказал другой представитель Просвещения Руссо. Руссо призывает к свободе. Отсюда такой интерес Руссо к принципу частной собственности с возникновением которой он связывает исчезновение первоначального равенства и чистоты общественных нравов.
34808. Кант: от субстанции у субъекту, от бытия к деятельности. Рассудок и проблема объективности познания. Явление «вещь в себе». Природа и свобода 29.5 KB
  Канта Философия Канта вершина всей истории философии до XX в. Все творчество Канта делится на два периода докритический и критический. В первый период основное внимание Кант уделял вопросам естествознания и философии природы. В нем излагается знаменитая гипотеза возникновения Вселенной из туманности что означает отказ от идеи первотолчка хотя Кант и признавал Бога в качестве создателя мира.
34809. Абсолютный идеализм и диалектический метод Гегеля. Противоречие системы и метода 41 KB
  Диалектическая философия Гегеля Романтики иенской школы Фихте Шеллинг Гегель подвергали пересмотру кантовское понятие трансцендентального субъекта. Согласно романтикам главным недостатком кантовского субъекта является его неисторический характер во многом обязанный тому что Кант противопоставил истинное знание доставляемое точными науками тем формам знания которые нам дают миф искусство язык. В качестве такого субъекта предстала особенно у Гегеля история человечества в целом. Теперь формы трансцендентальной субъективности...
34810. Антропологический материализхм Фейербаха 31 KB
  Фейербаха Фейербах последний великий представитель классической немецкой философии. В отличие от других немецких философов этого периода которые были идеалистами Фейербах материалист. Самая известная книга Сущность христианства Если Гегель отрывал разум мышление от человека от его чувственной деятельности то Фейербах реальным субъектом разума считает только человека.
34811. Принцип делай добро (модель Парацельса) 30.5 KB
  Модель Парацельса это форма врачебной этики в рамках которой нравственное отношение с пациентом понимается как составляющая стратегии терапевтического поведения врача. В границах модели Парацельса в полной мере развивается патернализм как тип взаимосвязи врача и пациента. Смысл слова отец в патернализме фиксирует что образцом связей между врачом и пациентом являются не только кровнородственные отношения для которых характерны положительные психоэмоциональные привязанности и социальноморальная ответственность но и целебность ...
34812. Принцип соблюдения долга (деонтологическая модель) 32 KB
  Петров использовал этот термин чтобы обозначить реально существующую область медицинской практики врачебную этику которая в России была отменена после переворота 1917 года за ее связь с религиозной культурой. Деонтологическая модель врачебной этики это совокупность должных правил соответствующих той или иной конкретной области медицинской практики. Еще одним примером деонтологической модели являются правила относительно интимных связей между врачом и пациентом разработанные Комитетом по этическим и правовым вопросам при Американской...
34813. Принцип уважения прав и достоинства человека (биоэтика) 32.5 KB
  Эти процессы высвечивают почему в 6070х годах XX века формулируется такая форма медицинской этики как биоэтика которая начинает рассматривать медицину в контексте прав человека. Основным моральным принципом биоэтики становится принцип уважения прав и достоинства человека. Под влиянием этого принципа меняется решение основного вопроса медицинской этики вопроса об отношении врача и пациента.
34814. Особенности становления русской философии. Славянофилы и западники 53 KB
  Возникновение русской философии Термин философия или любомудрие начинает встречаться в церковных поучениях и светских рукописных книгах в XI XII вв В XIXV вв. Исторические формы русской философии возникали и существовали внутри крупных эпох развития русской культуры с XI по XIX в. начало формирования русской философии эволюция древнерусской мудрости.