83129

Сучасний урок на свіжому повітрі. Лісові голоси

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Формувати уявлення про красу навколишнього світу, сповненого розмаїття звуків, кольорів. Ознайомити з основними елементами художньо-образної мови, музики, з можливостями різних видів мистецтва створювати виразні образи. Дати поняття про тривалість звука, висоту...

Украинкский

2015-03-07

2.73 MB

21 чел.

Харківський ліцей №149

Харківської міської ради Харківської області

      

Сучасний урок на свіжому повітрі

МИСТЕЦТВО (інтегрований курс)

1 клас

Тема: «ЛІСОВІ ГОЛОСИ»

Підготувала

вчитель початкових класів

Бойко Оксана Юріївна

2013 – 2014 н. р.

МИСТЕЦТВО (інтегрований курс)

1 клас з українською мовою навчання

Урок №3 розділу «Краса навколо нас»

Тема: «Лісові голоси»

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу

Мета: Формувати уявлення про красу навколишнього світу, сповненого розмаїття звуків, кольорів. Ознайомити з основними елементами художньо-образної мови, музики, з можливостями різних видів мистецтва  створювати виразні образи. Дати поняття про тривалість звука, висоту; про виражальну можливість ліній, форму предметів. Розвивати уміння уважно слухати музику, інтерпретувати зміст; споглядати і аналізувати твори візуального мистецтва. Учити створювати образи лісових мешканців різними мистецькими засобами. Формувати усвідомлення зв’язків мистецтва із життям, стосунків у навчальному колективі.

Обладнання: ляльки-рукавички для лялькового театру «Лісові звірі», зображення ляльок – головних героїв уроків мистецтва –  Лясольки та Барвика; картинки-зображення тварин, малюнки-контури, репродукції картин, предметні малюнки-зображення тварин та пташок; магнітні  дошки, ноутбук або магнітофон; аудіо записи; музичні інструменти; папір, кольорові крейди, фломастери.

Форма проведення: нестандартний урок на свіжому повітрі

Мандрівка Музичними стежками до Графічної галявини

Зміст навчального матеріалу

Музичне мистецтво

Зміст: Розвиток уявлення про можливості музики створювати виразні образи, уміння уважно слухати музику, інтерпретувати зміст. Уявлення про тривалість звука.

Основні поняття: Довгі і короткі звуки (тривалість звука). Властивості музичних звуків (висота).

Художньо-творча діяльність: Виконання пісні «Сонечко» (Муз. Ю.Рожавської, сл. Л.Реви).

Розучування української народної пісні «Прилетів комарик» (Сл.В.Гончарук).

Музично-театральні ігри: «Зозуля та соловейко», «Лісовий оркестр».

Сприйняття та інтерпретація творів музичного мистецтва:

В.Подвала «Музичні загадки» (порівняння музичних характеристик лісових мешканців за характером мелодії): «Дятел», «Білка», «Їжачок»; В.Ребіков «Ведмідь»; В.Сокальський «Пташка»; Д.Кабалевський «Зайчик дражнить ведмедика», «Їжачок».

Візуальне (образотворче) мистецтво

Зміст: Відтворення простих за формою предметів. Виражальні можливості ліній. Зображення ліній, різних за характером («колючі», штрих, пунктир, «зиґзаґ» та ін.).

Основні поняття: Виразність лінії. Довгі, короткі лінії. Форма предметів.

Художньо-творча діяльність:

Відтворення характерних музичних образів лісових мешканців (за вибором учня). Виконання фломастерами на магнітній дошці або крейдою на асфальті: малювання «Їжачок, що сховався від дощу», «Фантастична тваринка».

Сприйняття та інтерпретація творів візуального мистецтва:

Т. Мавріна «Казкові звірі»; М.Приймаченко «Фантастичний звір», «Котячий цар»; В.Бредлі «Ліс».

Зміст уроку

  1.  Організаційний момент

Діти вийшли на шкільне подвір’я. Вишикувалися парами.

  1.  Музичне вітання

Виконання пісні «Сонечко» (Муз. Ю. Рожавської, сл. Л.Реви) 

СОНЕЧКО

Музика Ю. Рожавської, слова Л. Реви

Спало сонечко у річці,

ранком вмилось у водичці,

хмарочками утиралось,

травам, квітам посміхалось.

Сонечко, сонечко, здрастуй, любе сонечко!

  1.  Прогулянка Музичними стежками

Учитель: Ми привіталися із сонечком. Час вирушати у подорож. Лясолька і Барвик  поведуть нас до лісу (Додаток 1). А в Країні Мистецтв – це Музичний ліс, красивий і чарівний.

  1.  Розповідь Лясольки. (Зображення ляльки на демонстраційній магнітній дошці)

Справжня краса у лісі! Природа спілкується з нами лісовими голосами, розповідає свої дивовижні історії. Музичними звуками можна відтворити голоси природи, зокрема спів пташок. Пограємось?

  1.  Музична гра «Зозуля та соловейко» (На магнітній дошці – картинки із зображенням пташок. Діти співають: ку-ку, ку-ку; тьох, тьох, тьох)(Додаток 2).
  2.  Розповідь з елементами бесіди про висоту звука

Учитель: Дерева, кущі, травичка сховали від нас багато звуків-загадок. Давайте послухаємо голоси лісу. А Лясолька продовжує розповідати нам про свою улюблену Країну Мистецтв.

Лясолька: Музика має власну мову, за допомогою якої виражає у звуках різноманітні почуття – сум або радість, ніжність чи захват. Крім того, музика може створювати образи, які віддзеркалюють життя у всій його різноманітності. Наприклад, здатна відобразити настрої природи або подію; створити портрет людини, казкового персонажа чи тварини.

Музичні звуки бувають різної висоти: високими та низькими. (Зображення пташок з піднятими крилами та з опущеними вниз)(Додаток 3)

  1.  Сприйняття та інтерпретація творів музичного мистецтва

Вчитель вмикає аудіозапис.

– Послухаймо, як звучать інструменти високого регістру.

  •  В.Сокальський «Пташка»
  •  Послухаймо, як звучать інструменти низького регістру.
  •  В.Ребіков «Ведмідь»

– Поміркуйте, яким голосочком співає маленька пташка, а як реве великий ведмідь. Спробуйте це зобразити.

На дошці демонструються предметні малюнки. Діти зображають образи пташки та ведмедя. Одному з учнів вчитель надягає на руку ляльку-рукавичку.

  •  Слухання. Д. Кабалевський «Зайчик дражнить ведмедика»
  •  Послухайте музичну п’єсу Дмитра Кабалевського «Зайчик дражнить ведмедика». Якщо будете уважними, обов’язково почуєте, який саме образ створив композитор.

На магнітній дошці з’являється зображення зайчика (Додаток 4). Ще одна дитина отримує ляльку-рукавичку. Вони зображують тваринок під музику (Додаток 5).

  •  Аналіз прослуханого твору
  •  Які звуки допомогли композитору зобразити ведмедя та зайчика – високі чи низькі?
  •  Ми продовжуємо знайомитися з лісовими мешканцями за допомогою музичних творів.
  •  Слухання. В. Подвала. «Музичні загадки»: «Білка».
  •  Відгадали? Це – білочка.

На дошці – зображення білочки. (Додаток 6).

  •  Послухайте, як зображені в музиці ще двоє лісових мешканців. Герой першої п’єси – дятел.
  •  В. Подвала. «Музичні загадки»: «Дятел»
  •  А так композитор змалював звуками образ їжачка.
  •  В. Подвала. «Музичні загадки»: «Їжачок»
  •  Аналіз прослуханих творів (На магнітній дошці – картинки із зображенням цих тварин)(Додаток 4).
  •  Звуками якої висоти змальовано лісових мешканців? Розкажіть, якими ви уявили дятла та їжачка (Додаток 4).
  1.  Творче завдання

Уявіть, що ви у лісі, і прислухайтеся, що відбувається довкола. Чуєте ці чарівні лісові голоси?

Пригадайте пісню лісової мешканки – зозулі. Покажіть рукою висоту звуків цієї пісні.

Чи однакові за висотою звуки в мелодії? Звуки мелодії мають різну висоту.

Спробуйте лініями зобразити мелодії пісень зозулі, соловейка та дятла. Чи однаковими вони будуть? Поміркуйте, чому.

  1.  Театрально-музична гра «Лісовий оркестр»

Учитель: Як багато навкруги різноманітних звуків! І всі вони звучать одночасно!

За допомогою ляльок-рукавичок окремі діти зображають лісових мешканців. Інші – грають на металофонах, бубнах, сопілочках (Додаток 7).  

  1.  Художньо-творча діяльність.
  •  Демонстрація пісні «Прилетів комарик»

Учитель: Але в лісі співають не тільки пташки та звірі. Послухайте пісеньку про комарика, який співає, ще й мушок розважає.

«Прилетів комарик». Сл. В. Гончарук, муз. народна

  •  Аналіз прослуханого твору
  •  Пригадайте мелодію пісні. Чи однакові за висотою і тривалістю звуки?
  •  Зверніть увагу на напрямок руху мелодії: угору, рівно або донизу. Покажіть цей напрямок рукою.
  •  Розучування пісні «Прилетів комарик» (Муз. народна, сл. В.Гончарук)

Насунули хмари, прилетів комарик,

Каже: «Буде дощ! Дуже сильний дощ!»

  1.  Рефлексія
  •  Які бувають звуки за висотою?
  •  В якому напрямку може рухатися мелодія?
  1.  Подорож до Графічної галявини    

Учитель: Лясолька закінчила свою розповідь про мелодичні лінії. Ми продовжуємо мандрувати лісовими стежками. На галявинці нас вітає ще один мешканець Країни Мистецтв – Барвик (Додаток 1), який нам розповість про графічні зображення лісу та його мешканців.

Вчитель підводить дітей до майданчика, на якому встановлено магнітну фліпчарт-дошку для демонстрування репродукцій, картинок, малюнків.

  1.  Бесіда про виразність ліній, форму предметів.

Барвик: В Країні Мистецтв живуть різноманітні лінії. Вони бувають мелодичні та графічні. Мелодичні лінії – це ті, які можна почути. А ті, які ми можемо побачити, називають графічними. Подивіться навкруги: як можна зобразити дерева, кущі? Лініями можна відтворити все, що ми бачимо.

  1.  Сприймання та інтерпретація творів візуального мистецтва
  •  Споглядання та аналіз репродукції В.Бредлі «Ліс» (Додаток 8).
  •  Розгляньте картину художника Вільяма Бредлі. Йому вдалося за допомогою плавних, хвилястих ліній створити картину густого, непрохідного лісу.
  •  Яких казкових тварин можна зустріти в цьому лісі? (Фантастичних.)

Музиканти та художники створюють образи звірів та птахів, яких ми можемо побачити в лісі чи в зоопарку. Уява митців допомагає створити зображення незвичайних, фантастичних тварин.

  •  Споглядання та аналіз репродукцій: Т.Мавріна «Казкові звірі»; (Додаток 9, 10, 11). М.Приймаченко «Фантастичний звір», «Котячий цар». (Додаток 12)
  •  Казкові тварини – вигадані. Їх не можна побачити в реальному житті.
  •  Розгляньте картини і поміркуйте, чому зображених істот називають казковими.
  1.  Продовження бесіди.

Усі предмети, що нас оточують, відрізняються один від одного формою. А що таке форма?

Форма – це зовнішній вигляд предмета. Лінія утворюється з крапки. Подивіться, як крапочка, рухаючись, змальовує форму різних предметів. (Вчитель малює лінії)

Для того, щоб малюнок був дуже виразним, художники часто обводять його темними або світлими лініями.

Погляньте на малюнок. Художник зобразив лише контурними лініями різноманітні форми живої природи. Упізнайте їх.

  1.  Гра «Впізнай звірів»

Діти знаходять силуети звірів на малюнку (Додаток 13).

  1.  Театральна гра: «Фантастичні тваринки»
  •  Послухайте вірш Неоніли Стефурак та спробуйте уявити, про кого він. (Вірш в аудіозапису виконує дитина)

Бадяка-Маняка – небачений звір,

Живе він у темному лісі між гір.

Для власної втіхи він лущить горіхи

І носить звірятам до нір. (Неоніла Стефурак)

  •  А ви можете показати вигаданих тварин? Спробуйте зобразити їх за допомогою рухів, жестів, міміки.
  •  Усі тварини зображені просто фантастично.
  1.  Художньо-творча діяльність
  •  Практична робота «Іжачок» або «Фантастичні тваринки» (виконується малюнок на асфальті кольоровою крейдою)

Сьогодні ми намалюємо тваринку, яку зустріли в лісі під час подорожі (Вчитель надягає ляльку-рукавичку (Додаток 14) та включає аудіозапис п’єси Д.Кабалевського «Їжачок»).

Намалюйте їжачка, якого ви уявили під час слухання музики (Додаток 15-16).

За бажанням ви можете намалювати неіснуючу, вигадану вами тварину.

  •  Вибираємо місце на асфальті, плануємо розмір малюнка.
  •  Починаємо малювати травичку.
  •  Наступний елемент композиції – їжачок. Їжачка і ялинку, під якою він сховався, малюємо ламаними лініями.
  •  На вулиці йде дощ – промальовуємо краплинки похилими лініями.
  •  Зображаємо стежинку, якою рухається наш їжачок.
  •  Доповнюємо композицію деталями: травичкою, піском і квіточками.
  1.  Рефлексія
  •  Що таке форма?
  •  Як зображають контур предмета?
  1.  Підсумки уроку

Малюнки у вас вийшли чудові! Перепочинемо і продовжимо нашу подорож Країною Мистецтв на наступному уроці! А тим часом насолоджуйтеся голосами та образами природи. Ми повертаємося до школи.

ДОДАТОК 1

 

ДОДАТОК 2

ДОДАТОК 3

ДОДАТОК 4

ДОДАТОК 5

ДОДАТОК 6

ДОДАТОК 7

ДОДАТОК 8

В.Бредлі  Ліс

ДОДАТОК 9

Т.Мавріна «Ведмідь»

ДОДАТОК 10

Т.Мавріна Заєць

ДОДАТОК 11

Т.Мавріна Лиса

ДОДАТОК 12

М.Приймаченко Фантастичний звір

М.Приймаченко Котячий цар

ДОДАТОК 13

ДОДАТОК 14

ДОДАТОК 15

ДОДАТОК 16

Список використаних джерел

  1.  Л.М. Масол, О.В. Гайдамака, Н.В. Очеретяна «Мистецтво»: Підручник для 1 класу — К.: Генеза, 2012.
  2.  Л.М. Масол, О.В. Гайдамака, Н.В. Очеретяна «Мистецтво»: Робочий зошит для 1 класу — К.: Генеза, 2012.
  3.  Л.М.Масол. Методика навчання мистецтва у початковій школі: Посібник для вчителів /JI.М. Масол, О.В. Гайдамака, Е.В. Бєлкіна,О.В. Калініченко, І. В. Руденко.— X.: Веста, 2006.
  4.  Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою, 1-4 класи, — К: «Освіта». 2012.- 390 с.
  5.  О.І Пометун, Л.В.Пироженко. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: наук., метод. Посіб./ О.І. Пометун, Л.В. Пироженко. За ред.. О.І.Пометун. – К.: Видавництво А.С.К., 2004.
  6.  http://muzic-zpk.ucoz.ua/
  7.  Інші інтернет-ресурси.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

66565. Налаштування конфігурації системи в CMOS-Setup 173 KB
  Мета: Вивчити основні принципи роботи BIOS та призначення розділів і пунктів CMOS-Setup. Навчитися налаштовувати параметри CMOS-Setup на максимальну продуктивність. Перед завантаженням операційної системи в комп'ютері починає виконання вбудована в чіп материнської плати програма BIOS (Base Input/Output System, основна система вводу-виводу).
66566. Освоєння технології структурного та модульного програмування при розробці й створенні програми мовою Турбо Паскаль при реалізації на ПЕОМ задач з використанням функцій 137 KB
  Мета роботи Дослідити роботу операторів функцій мови Паскаль; знати призначення, форму запису та особливості вживання функцій. Освоїти методику розробки, відладки Паскаль-програм (ПП) з використанням функцій на персональних ЕОМ.
66567. Работа с графической средой ОС UNIX и Windows 44 KB
  Цель работы – изучить архитектуру системы X Window, базовых механизмов отображения графической информации и способов управления графическими окнами в UNIX, основные компоненты оконного интерфейса в Windows.
66568. РАБОТА С ГРАФИЧЕСКОЙ СРЕДОЙ ОС UNIX И WINDOWS 118.91 KB
  Цель работы – изучить архитектуру системы X Window, базовых механизмов отображения графической информации и способов управления графическими окнами в UNIX, основные компоненты оконного интерфейса в Windows.
66569. Исследование схемы автоматического управления электроприводом в функции изменения частоты вращения 112.5 KB
  Целью работы является изучение схем управления электроприводом и исследование режимов работы экспериментальной установки Автоматизированное управление электроприводом в функции изменения частоты вращения. Схемы управления электроприводом...
66570. Построение сети типа «hot-spot» на основе шлюза DSA-3100 42 KB
  Цель работы: получить практические навыки в построение сетей типа «hot-spot». I. Конфигурирование точек доступа Настраиваем первую точку доступа DWL-2100AP публичной подсети: а) заходим на web-интерфейс первой точки доступа.