83137

Відтворення культурної спадщини українського народу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати учням уявлення про давні зимові обряди; ознайомити з святами: святого Миколая, Маланки та Василя, Різдва Христового, Водохреща (Йордан); зацікавити учнів народними звичаями, традиціями; збагатити духовний світ дітей; розвивати відчуття святкової піднесеності мовлення...

Украинкский

2015-03-07

510.5 KB

0 чел.

Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 53

Інтегрований урок з українського читання  та музичного мистецтва в 3- В класі

Відтворення культурної спадщини українського народу

                                                                    Підготували:

                                                                          старший учитель початкових класів

                                                                          спеціаліст  вищої

                                                                            кваліфікаційної категорії                                                                                                                                                                                                                       

                                                                          Лісниченко Тетяна  Петрівна

                                                                              старший учитель музики

                                                                              Бондаренко Ірина Володимирівна

м. Маріуполь

Мета: дати учням уявлення про давні зимові обряди;                                       ознайомити з святами: святого Миколая, Маланки та Василя, Різдва Христового, Водохреща ( Йордан);                                                                      зацікавити учнів народними звичаями, традиціями;                                                збагатити духовний світ дітей;                                                                               розвивати відчуття святкової піднесеності мовлення;                           перейматися настроєм свята;                                                                                                                             виховувати любов до  народної пісні,формувати почуття прекрасного та здатність до художньої самореалізації.

           Обладнання: український народний одяг, скатертина, рушники, посуд, одяг Кози,  лікаря,  зірка, ялинка,     мультимедійна презентація,                                                                                                                                                                                     музичний центр, проектор, екран, фортепіано, шумові інструменти.

Предмет: українська мова та  музичне мистецтво

Тип уроку: інтегрований урок   з елементами театралізації

Хід уроку

І  Організація класу до уроку

У нас сьогодні незвичайний урок, до нас завітало багато гостей.

Привітаймося

( Діти вітаються. Музичний додаток 1)

Ще й  близиться святковий день.

-Яке свято наближається?

( День Святого Миколая).

Що ви знаєте про святого Миколая?

Учні

  •  Святий Миколай все знає про діток. Усе хороше і погане записане у нього у великій книзі, котру допомагають йому заповнювати ангели цілий рік.

Вчитель

  •  Слухняні  хлопчики й дівчатка отримують вранці 19 грудня подарунки, а неслухняні –  лозинки.
  •  Хто сьогодні  з вас отримав подарунок від Святого Миколая?

ІІ  Повідомлення теми і мети уроку

-Ми згадаємо на уроці про  золоті  традиції українського народу. Які  завжди супроводжувалися народною піснею, танцями.    

-Пісні – колядки і щедрівки співалися без музичного супроводу.

- Як називається такий спів?

Учні

Акапела.

-Сьогодні ми з вами заспіваємо  акапела і під супровід шумових інструментів, а також наблизимось до сучасного виконання щедрівок.                                                                   - Наш урок починаємо щедрівкою.    

(Учні співають колядку « Добрий вечір тобі, пане господарю». Музичний додаток 2). 

 

Вчитель

  •  Про які празники ви почули в пісні?
  •  Різдво Христове, свято Маланки та Василя, Водохреща.  

Вчитель                                                                                                                                     Всі люди тішилися приходу цих свят, бо все що  бажали колядники збувалося, адже слова у по коляді були чарівними.                                                                        

ІІІ  Робота  над  матеріалом уроку

1.Різдвяні свята

Вчитель                                                                                                                                    -   Коли святкували Різдво Христове на Україні?                                                     Учень                                                                                                                                             Різдво на Україні святкують 7-го січня.                                                                          Вчитель                                                                                                                    Давайте подивимося,що відбувалося в сільській хаті.

Дівчинка і мати господарюють у хаті. Матуся накриває на стіл, дівчинка прикрашає ялинку).

(Пісня « Мала Галя ще від рання». Музичний додаток 3)     

Дівчинка.                                                                                                                   Подивіться, матусю, чи гарно я вбрала ялинку?                                                     Матуся.                                                                                                                               Гарно, дитинко. Молодчина ти у мене.                                                                     Та чи знаєте, звідки пішов звичай прикрашати ялинку на свято?                         Дівчинка.                                                                                                                  Розкажіть, матусю!                                                                                                            Мати.                                                                                                                                             Коли народився  Ісус, усі приходили до нього з поклоном і приносили дарунки. Лише ялинка не мала,що подарувати. Вона сказала « Я принесла тобі лише свою щиру любов!»                                                                                       « Ти будеш благословенна і вічно зелена!» - сказав Ісусик.

( Заходить хлопчик з сокирою в руках).                                                                           Хлопчик.                                                                                                                                    Я ходив у сад обстукувати дерева, щоб вони на другий рік добре родили.

Вчитель  Під вечір до хати вносили „дідуха” та обжинковий сніп. Вважалося, що вони набували чудодійної сили і приносили   щастя.

( Заходить тато з «дідухом». Ставить на стіл).                                                                Тато.                                                                                                                                 -    Щоб усі  в хаті були здорові!  

( Обжинковий сніп кидає під стіл)

-А щоб господарство було в порядку!

- Христос ся рождає!                                                                                                                          Мати й діти.                                                                                                                      Славімо його!

( Заходять колядники. Двоє вбрані в янголят. Стукають).                                       1-й колядник                                                                                                                 Добрий вечір, господарі.                                                                                                       Мир у вашу хату.                                                                                                                       2-й колядник                                                                                                                       Бог дасть вам                                                                                                                           Здоровя багато.                                                                                                                                    3-й колядник                                                                                                                                     В гарну днину, в добрий час,                                                                                                       Із Різдвом вітаєм  вас.                                                                                                                       4-й колядник.                                                                                                                                  Вас вітаєм і бажаєм                                                                                                        Свят веселих! Многих літ!                                                                                                                 5-й колядник                                                                                                                                Слава на небесах Богу,                                                                                                      Мир Вам, люди добрі!                                                                                                                         6-й колядник                                                                                                                           Радійте і веселіться,                                                                                                                               Бо  Христос народився.                                                                                                                ( Всі виконують пісню «Прилетіли ангелята, як пташка з неба!»                                          Музичний додаток 4.                                                                                                                                                    Господиня роздає солодощі )       

Христос ся рождає!                                                                                                                          (Господиня обдаровує колядників, усі сідають).                                                             Вчитель                                                                                                                          Родина потім сідала застіл.                                                                                              - А які страви ставили на стіл?  

- По вечері діти йшли колядувати, до родичів несли кутю та подарунки.                                                                          

 2. Свято Маланки та Василя                                                                                                                                 Щедрувальники    

  •  « А другий же празник…»                                                                                      Вчитель                                                                                                                                         У новорічну ніч,на свято Маланки та  Василя, господар з хлібом, який називали Василем і відрами поспішав до річки, тричі мочив хліб у промовляючи:

Господар 

  •  Не купається хліб у воді,але я у здоровї та силі.

Набирав воду промовляючи:                                                                                           Господар                                                                                                                    -  Не беру воду я, а мед і вино!

Заходив до хати, тричі котив хліб від порога до столу, а тоді доторкався ним до кожного члена сімї, промовляючи:

Господар

  •  А би такі були величні, як сей Василь величний!

Господиня теж готувалася до свята. В цей вечір кожне її слово мало своє значення.

/Господиня піднімається, заносить воду/.

(Звучить пісня  « Ой  на горі вітер віє». Музичний додаток 5)

Вчитель                  

  •  Натовпи парубків та дівчат в цей час ходили від хати до хати з Василем та Маланкою, Козою – символом родючості й достатку.

/ За дверима чути стук, заходять гості, вітаються/.

Вінчувальники

Господарю, господарю, пусти  нас до хати,

Нас небагато.

Василь та Маланка - дівка гарна справна.

Та Коза рогата

І ще не всі – десятеро у вівсі.

Господиня

Заходьте,дорогі гості, заходьте!          

( Пісня « Нині Мелані, завтра Василя». Музичний додаток 6.                                              Під кінець пісні коза падає ).                                                                                        Колядники

Ой!  Біда! Коза впала!

Лікаря, лікаря!

(Лікар робить укол).

(Пісня « Я коза ярая, за…». Музичний додаток 7)

Колядник

Та заспокойся, кізонько!  Давай краще потанцюємо.

( Колядники танцюють танець «Гопачок»).

( Колядники сідають).

Вчитель

У цей вечір не тільки люди не тільки святкували,веселились, а й уважно придивлялися до природи.

  •  А які народні прикмети ви знаєте?                                                                                  

Учні

- Якщо під Новий рік густий сніг – сіють гречку.

- А мені бабуся казала, якщо небо в зірках – то урожай на гриби і горох.

- Падає мякий сніг – на врожай, а коли тепло – то літо буде дощовим.

- Якщо на Багату кутю іній, або сніг - то літо мокрим буде.

- А ще кажуть – який перший день у Новому році, такий і цілий рік буде.

Вчитель

За народними традиціями з самого ранку на Новий рік хлопчики ходили засівати.                                                                                                                                  ( Виходять господиня й син).                                                                                        Мати                                                                                                                                     Синку, я приготувала тобі повну торбинку з різним збіжжям.                                      ( Дає торбинку)                                                                                                               Підеш  засівати до бабусі, сусідів усіх обійди,а найперше в нашій хаті повінчуй, аби наша хата повнилася щастям і добром.                                                              Хлопчик                                                                                                                         Сію, сію посіваю

З Новим роком  вас вітаю!

Щоб ви жили, поживали,

Україну прославляли!

4. Водохреща

Щедрувальники

«А третій же празник…»     

Вчитель

Третє завершальне свято різдвяного – новорічного циклу Водохреща. Його пов'язують з хрещенням на річці Йордані Ісуса Христа.

  •  Яка подія  відбулася коли Ісус виходив з води?

Учні                      Коли Ісус виходив з води, небо відкрилось, Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса Христа. А з неба пролунав голос Бога: « Це Син Мій улюблений,в якому Моє благословення».

Учитель

   З тих пір і до наших часів у пам'ять про хрещення Ісуса Христа 19 січня святкують Водохреща. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці.

Які традиції Водохреща дійшли до нашого час?

Учні            

    - За давньою традицією на березі річок, озер, струмків з льоду вирубали великий хрест ( йордан), ставили поряд з ополонкою, нерідко обливали буряковим квасом, прикрашали барвінком,гілками сосни.

  Учитель

     Урочиста і найтаємніша частина свята починалася опівночі – службою Божою в церквах. Перед світанком вся процесія йшла до річки святити воду.

     Після відправи священик освячував воду, тричі занурював в ополонку хреста і прихиляючи до води запалену свічку, а тоді кропив освяченою водою всіх присутніх, вітав зі святом. Хлопці випускали з рук принесених із собою голубів.                               

       Освячену воду люди набирали в принесений із собою посуд. Потім найсміливіші юнаки упалися в ополонці й усі співали:   

«Йордан, Йордан, вода студенька, Пречиста Діва воду брала, Своє Дитя напувала».

А коли приносили воду додому, які існували традиції?

Учні                                                                                                                                             Дома кропили цією водою хату, хлів, двір, худобу.А зберігали її за образами.

VІ Підсумок уроку

Розгадуваня  кросворда                                                                                   Розгадаємо кросворд й перевіримо себе як ви запам’ятали інформацію про цикл Різдвяних свят.

1 Зимова пісня побажання.                      ( Щедрівка)

         2.Головний зимовий празник.                  (Різдво)

3. З ким приходила Маланка.                  ( Василем)

4. Традиційна страва на Свят вечір.        ( Кутя)

5. річка, де хрестився Ісус.                      ( Йордан)

6. Атрибут зимових свят.                          ( Зірка)

  •  Яке слово утворилося  по горизонталі?

( Коляда)                                                                                                                                   - Що називають колядою?

Коляда - старовинний обряд славлення різдвяних свят піснями (колядками).

Ось і закінчується наша подорож. Ще раз змахнемо чарівною паличкою та повертаємось додому.  Але зимові свята чекають на вас. Нехай вони принесуть вам здоровя, добро, радість, успіх!

« А що принесе нам…»   

Вчитель                                                                                                                                 Ми сподіваємось, що отримані знання, вивчені колядки, щедрівки допоможуть вам цікаво зустріти зимові свята.

Музичні додатки до уроку

Додаток 1

Додаток  2

Додаток 4

Додаток 5

Додаток 6

Додаток  7

ЛІТЕРАТУРА

  1.  Байбара Т. М. Компетентнісний підхід в початковій освіті: теоретичні засади / Т. М. Байбара // Початкова школа. — 2010. - №8.

  1.  Бібік Н. М. Компетентність і компетенції у результатах початкової освіти / Н. М. Бібік // Науковий часопис НПУ ім. Михайла Драгоманова. — серія 17 (вип. 17). - 2010.

  1.    Нестандартні уроки в початковій школі Н. К. Редакція загально педагогічних газет, 2005. – с. 5-35

4. Нестандартні форми уроків//Початкове навчання і виховання – 2006. – №5(педагогічна академія Пані Софії)

5.Типи, жанри і структура уроків// Машан Л. М. Методика навчання мистецтва в початковій школі. – К. Ранок,2006. – с. 58 – 60.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

26773. Историко-философский анализ развития идеи гражданского общества 58 KB
  Грамши и лидеров польской Солидарности которые жестко настаивают не только на разделении государства и гражданского общества но и на их противостоянии и даже на диктате гражданских активистов. Именно эти идеи и создали проблемную ситуацию в России с пониманием сути гражданского общества. Политики породили традицию конфликтно противопоставлять деятельность государства и институтов гражданского общества рассматривая их противоборство как источник развития.
26774. Устойчивые социальные системы 29 KB
  Совокупность ноосферных принципов взаимодействия общества с макросистемой окружающей средой в соответствии с 3 и 4 уровнями интеграции. Причем каждый принцип при практической реализации становится конкретным признаком общества. Таким образом мы получили перечень признаков устойчиво развивающегося общества: наличие граждан как активных свободных универсальных личностей реализация принципа № 1; наличие структур и институтов созданных по инициативе граждан для реализации своих и общественных потребностей № 2; наличие...
26775. Гражданское общество и гражданин 31.5 KB
  Гражданское общество есть общество основным элементом которого является гражданин как активная универсальная личность свободно реализующая свои потребности в тесном сотрудничестве с другими людьми и в составе различных групповых структур которые эффективно взаимодействуют друг с другом и с государственными институтами с учетом этикоправовых норм в условиях демократического управления обществом и наличия различных форм собственности в соответствии с целевой установкой на устойчивое развитие общества в ноосферном пространстве. Гражданским...
26776. Многомерные задачи оптимизации 271.5 KB
  В ИС организационного управления преобладает режим оперативной обработки транзакций для отражения актуального состояния предметной области в любой момент времени а пакетная обработка занимает незначительную часть. Офисные ИС предназначены для перевода бумажных документов в электронную форму для автоматизации делопроизводства и управления документооборотом. Смотр по контролю качества является функцией управления разработкой и связан с оценкой того насколько результаты этой работы согласуются с декларированными требованиями относительно...
26777. Метод Эйлера решения задачи Коши для ОДУ 1-го порядка 474 KB
  Свойства информации тесно связаны с информационной деятельностью человека информационными процессами в его сознании. Информационные процессы – это процессы в которых человек с помощью разнообразных технических устройств выполняет сбор хранение поиск обработку кодирование и передачу информации. Информационный процесс возникает в результате установления связи между двумя материальными объектами: источником генератором и потребителем приемником получателем информации. Под информационным процессом понимаются процессы получения...
26778. Методы отделения корней уравнения 195 KB
  x37x5=0 x3=7x5 φx= x3 ψx=7x5 Процесс накопления информации. Процесс хранения информации Поиск информации. Поиск или сбор информации – первичный информационный процесс лежащий как правило в сфере некоторой практической или научной деятельности. Поиск информации – это извлечение хранимой информации.
26779. Уточнение корней уравнения. Метод деления отрезка пополам, метод секущих 204.5 KB
  Детальный уровень включает в себя все характеристики среднего уровня с оценкой влияния данных характеристик на каждый этап процесса разработки ПО Организация работы модели в системе GPSS. Операторыблоки формируют логику функционирования модели. Управляющие операторы служат для контроля и управления процессом моделирования прогоном модели. В процессе моделирования транзакты €œсоздаются€ заявки поступают и €œуничтожаются€ заявки уходят так как это необходимо по логике модели.
26780. Аппроксимация функций 101.5 KB
  Конкретные модели файлов используемые в системе управления файлами мы рассмотрим далее когда перейдем к физическим способам организации баз данных а на этом этапе нам достаточно знать что пользователи видят файл как линейную последовательность записей и могут выполнить над ним ряд стандартных операций: создать файл требуемого типа и размера; открыть ранее созданный файл; прочитать из файла некоторую запись текущую следующую предыдущую первую последнюю; записать в файл на место текущей записи новую добавить новую запись в...
26781. Обобщение простейших формул численного интегрирования 188.5 KB
  Основные особенности протокола TCP. TCP Transfer Control Protocol – протокол контроля передачи протокол TCP применяется в тех случаях когда требуется гарантированная доставка сообщений. Первая и последняя версия TCP RFC793 Transmission Control Protocol J. Модуль TCP нарезает большие сообщения файлы на пакеты каждый из которых передается отдельно на приемнике наоборот файлы собираются.