83138

Інформація. Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з поняттям інформація з інформаційними процесами: отримання зберігання опрацювання і передавання інформації; розвивати спостережливість пам’ять мову; навички роботи з мишею; виховувати наполегливість у досягненні мети працелюбність інтерес до вивчення інформатики.

Украинкский

2015-03-07

139.5 KB

2 чел.

Інформатика. 2 клас

Тема. Інформація. Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень.

Мета: ознайомити  учнів з поняттям «інформація», з інформаційними процесами: отримання, зберігання, опрацювання і передавання інформації; розвивати спостережливість, пам'ять, мову; навички роботи з мишею; виховувати наполегливість у досягненні мети, працелюбність, інтерес до вивчення інформатики.

Вимоги до учнів: знати, що таке процес, інформаційний процес, які є інформаційні процеси, наводити приклади інформаційних процесів, розрізняти інформаційні процеси.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Програмне забезпечення: комп’ютерна программа Paint.

Обладнання: комп’ютерна презентація, мультимедійна дошка, підручник,  зошит з друкованою основою. 

"Навчитись можна лише тому, що любиш і
чим глибші і повніші повинні бути знання,
тим сильнішою і живішою повинна бути любов.

Й. В. Гете

Хід уроку

І Організаційний момент. 

Вступне  слово  вчителя. Дорогі діти! Подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншим. От бачите від ваших посмішок затишніше і світліше стало у нашому комп’ютерному класі.

Ви сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

Руки гарно піднімати,

На уроці не дрімати

Але перед тим, як ми розпочнемо роботу  повторимо правила поведінки в комп’ютерному класі та техніку безпеки при роботі з комп’ютером.

Повторення правил з техніки безпеки.

Щоб з комп’ютером дружити

Треба правила учити.

Не шуміти, не ходити,

Тільки тихо говорити.

Руки чистими тримати,

Сухо-сухо витирати

Кнопки на клавіатурі

Не потрібно натискати

Слухай вчителя уважно

І виконуй все, що скаже

Тільки так знання здобути

Допоможе друг – комп’ютер!

- Молодці! Йдемо вперед, здобувати знання!

Тема уроку «Інформація. Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень. На протязі уроку  ми  з’ясуємо, що таке інформація, інформаційні процеси, розглянемо види інформаційних процесів і навчимося їх розрізняти.

Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-подорож. А подорожувати ми будемо на швидкісному зорельоті у складі чотирьох екіпажей. У подорож із собою нам треба взяти багаж.  А багажом будуть наші знання. Одже  девіз уроку:

Щоб нам злетіти до зірок –

Новому вчимось крок за кроком.

 Космонавтам треба виконати програму підготовки до польоту, виконуючи різні завдання. При цьому на небі буде з’являтись зірка, освітлюючи нам путь.

Але перш ніж вирушати у подорож зараз перевіримо, які знання ви здобули на попередньому уроці.

ІІ. Мозковий штурм. Ми з вами розглядали  способи сприйняття та подання повідомлень.

  1.  Назвати орган чуття за допомогою якого сприймається інформація та назвати тип інформації.

  1.  Перша група. Поділіть по групах слова за способами сприйняття повідомлень:

Тепло, смачно, боляче, голосно, красиво, солодко, прохолодно, тихо, кисло, ароматно, гаряче, яскраво, кольорово.

  1.  

Друга група. Поділити по групах види інформації за способами подання

  1.  Третя група. Установи відповідність .
  2.  Четверта група. Визначити тип інформації  за способом сприйняття:
  •  Дарина прийшла зі школи додому і побачила на столі апельсин.
  •  Марійка і Юрко зайшли в дім і відчули запах смачненьких пиріжків.
  •  Уранці мама почула по радіо, що на вулиці дуже холодно. Вона подивилася на градусник і побачила, що температура повітря – 10 градусів морозу.

Перевірка виконання завдань по групах. Всі виконали завдання. Ось і перша зірка засяяла на небі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Поясніть, що хочуть сказати домашні тварини своїм господарям, коли:

-кішка муркоче... (вона задоволена);

-собака гарчить... (попереджає, що захищає щось або когось);

-кішка вигинає спину... (вона налякана і готова захищатися);

     -собака крутить хвостом... (він до вас приязно ставиться).

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Поняття «Інформація»

Спираючись на проведену розминку, вчитель пояснює поняття «інформація»: тварини в такий спосіб передають нам інформацію. А що таке інформація? (Вислухати відповіді учнів). Бажано надати переклад слова «інформація». Воно походить від латинського «іnfоrmаtіо», яке має кілька значень:

1) роз’яснення, виклад, тлумачення;

2) уявлення, поняття;

 3) ознайомлення, просвіта.

Словничок.

Інформація — це відомості,  знання  про навколишній світ.

2.Інформаційні процеси

 Ми з вами багато говорили про інформацію. Те, що ми можемо  робити з цією інформацією носить назву інформаційний процес.

Словничок

Процес — це дія, яка триває певний час.

Інформаційні процеси – дії, які можна виконувати з інформацією.

Зараз відкрийте підручники § 14, сторінка 56 і самостійно знайдіть відповідь на таке запитання: «Що можна робити з інформацією?».

Інформацію можна отримувати, зберігати, опрацьовувати,  передавати.

  1.  Отримання інформації.
  •  Робота в парах. Кожна пара отримує картку з загадкою та відгадує її.
  •   Як ви отримували інформацію?  
  •  Яким чином ще можна отримувати інформацію?

Учень 1. Коли ми спілкуємося з друзями, читаємо книжки, дивимося телевізор, слухаємо радіо, ми отримуємо певну інформацію.

Учень 2. Чи знаєте ви, яку інформацію про погоду можна отримати від тварин?

¯ Ластівки низько літають – дощ обіцяють.

¯ Чайка сіла на воду – чекай доброї погоди.

¯ Павук щосили плете павутиння – на суху погоду.

  •  Отже цей процес називають отриманням інформації. Прикріпляємо на дошку назву цього процесу -  слово Отримання).

Цей крок ми відзначимо появою зірки на зоряному небі.

  1.  Передавання інформації

Діяльність людини пов’язана із передаванням інформації. Люди спілкуються між собою, передають один одному прохання, накази, звіти про виконану роботу. У передаванні інформації завжди беруть участь дві сторони, той, хто передає інформацю (джерело інформації), і той, хто її отримує (приймач інформації).

Джерелом інформації можуть бути будб-які об’єкти: люди, тварини, книжки, різні пристрої. Приймачі інформації – це ті об’єкти, які сприймають дану інформацію. Наведіть власні приклади приймачів інформації.

Учень 1. Для передачі інформації древні люди били в барабани, використовували дим багать, ручних голубів. Пізніше, людина змогла передавати інформацію за допомогою усної розповіді. 

Учень 2. Передавати інформацію можуть не тільки люди, а й тварини та рослини. Своїм гавкотом собака-пастух може попередити господаря про те, що на отару хоче напасти вовк. Бджоли передають одна одній рухами тіла «в танці», у який бік треба летіти по мед

Учень 3. А в Індії росте дивна рослина – «сором’язлива мімоза». Вона незвичайна тим, що згортає листя, щойно перші краплі дощу падають на рослину.

А тепер спробуйте відгадати передану інформацію.

  •  Політ пташки;
  •  Дзвоник на урок;
  •  Бажання відповісти на запитання вчителя;
  •  Клич на допомогу.

Передавати інформацію можна не лише словами або звуками, а й за допомогою малюнків, жестів, різних предметів. (Прикріпляємо назву процесу –Передавання).

На небі засяяла наступна зірка.

  1.  Збереження інформації

Вчитель пропонує дітям запам’ятати предмети в заданій послідовності. Потім діти повинні пригадати назви предметів. Перевіряємо послідовність предметів.

Запитання до учнів.

  •  Чи припустилися ви помилок? Чому?
  •  Запишіть у клітинки першу букву кожного слова, що відповідає малюнкам.

Отримали слово ПАМ’ЯТЬ.

  •  Що ви робили з інформацією?
  •  Отже отриману інформацію можна запам’ятати або записати у зошиті. Цей процес називають зберіганням інформації.
  •  Для збереження різноманітної інформації людина вигадала різні предмети. Назвіть предмети призначені для збереження інформаці.

На схемі прикріплюємо процес ЗБЕРІГАННЯ. А на небі з’являється зірка.

  1.  Опрацювання інформації.

 Робота в групах «Збери ракету». Для польоту нам потрібна ракета. Візьміть з конверта фігури. Що це за фігури?  Вам потрібно зібрати з них ракету.

Ви отримали інформацію у вигляді фігур. Але діяльність людини пов’язана не лише з отриманням інформації. Що ви робили з отриманою інформацією? Ви обмірковували її. Можна сказати, що ви обробляли інформацію, В результаті чого перетворили геометричні фігури на нову інформацію – ракету. Цей процес називають опрацюванням інформації. Приклади: розв’язування задачі, розгадування ребусів, розфарбування малюнка, переклад тексту.

V. Усвідомлення набутих знань. 

1. Робота в робочих зошитах.

2. Питання по підручнику с.59 (2-4)

Ось і остання зірка засяяла.

VІ. Фізкультхвилинка.

VІІ. Практична робота на комп’ютері.

Ну а зараз  вирушаємо на космодром, де космічні кораблі стартують у космос. Ви самостійно будете керувати злетом ракет у космос. Перед стартом ракет  уважно вислухайте останні настанови. Сьогодні ви працюєте із завданням Розмальовка.  Зафарбувати відповідним кольором фрагменти зображення.

VІІІ. Релаксація

  1.  Заплющіть очі. Нашу планету Земля сповиває тиха ніч… На небі спалахують чарівні зірочки – більші та менші, що мерехтять золотом і сріблом. Уявіть себе зірочками. Замерехтіли наші зірочки – покліпайте очима. Зірочки засіяли промінчиками – підніміть руки вгору. Ось так яскраво сяють наші зірки.
  2.   Подивилися далеко вперед, може, там летить космічний корабель, а потім на свого носика - 5 разів
  3.  Закрили очі, розслабили м'язи, порахували до п’яти відкрили очі.

Увага, космодром закривається. Всі повернулися на свої місця.

ІХ. Підбиття підсумків

Гра «Продовж речення»

ü Я … інформацію, коли розв’язую задачу.

ü Я … інформацію, коли слухаю вчителя.

ü Я … інформацію, коли записую в зошит.

Мандруючи Космосом, ми багато дізналися. Подивіться, яке гарне небо, скільки зірок на нашому шляху. Наша космічна подорож підходить до завершення

Молодці! Ви не тільки пройшли всі випробування й зараховані у загін юних космонавтів, але й отримали найцінніший скарб у світі. Який - відгадайте, розставте числа по порядку.

А       Я Н Н Н З

  3        6  2  5  4 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24783. Технологические уклады, основные периоды 54 KB
  Инновации и жизненный цикл продукта. Современный научнотехнический прогресс немыслим без интеллектуального продукта получаемого в результате инновационной деятельности. innovation нововведение новаторство мы понимаем инвестицию в новацию как результат практического освоения нового процесса продукта или услуги. Жизненный цикл нового продукта состоит из семи стадий: разработка нового продукта; выход на рынок; развитие рынка; стабилизация рынка; уменьшение рынка; подъем рынка; падение рынка.
24784. Региональная экономика и управление 100 KB
  Место региональной экономики и управления в современной системе наук. Главными составляющими предмета региональной экономики и управления являются: экономика отдельного региона как субъекта РФ; экономические связи между регионами; региональные системы национальная экономика как система взаимодействующих регионов; размещение производительных сил как процесса стихийного или целенаправленного распределения по территории средств производства и людей занятых в производстве. региональные аспекты экономической жизни госрегулирование...
24785. ТЕРРИТОРИАЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ НАСЕЛЕНИЯ 89 KB
  Территориальные факторы и особенности расселения населения Размещение населения показывает распределение жителей по отдельным частям территории страны. Показателями размещения являются численность населения или доля от общей численности и плотность населения количество жителей на единицу площади. Если динамика населения страны в целом зависит в основном от естественного движения населения то изменение размещения населения внутри России связано в основном с миграционными процессами.
24786. ТЕОРИЯ УПРАВЛЕНИЯ 168 KB
  В изучаемом курсе нас будет интересовать общая теория управления. И Кнорринг считает что управление в широком понимании этого термина непрерывный процесс воздействия на объект управления личность коллектив технологический процесс предприятие государство для достижения оптимальных результатов при наименьших затратах времени и ресурсов[19]. Понятие управление используется в следующих значениях: 1 управление как наука система упорядоченных знаний в виде концепций теорий принципов способов и форм управления; 2 управление как...
24787. Направления административных реформ в странах Запада и в России: сравнительный анализ 75 KB
  Суть административной реформы АР в Российской Федерации в комплексной трансформации системы органов государственного управления с целью обеспечения их большей гибкости и эффективности. Концепция нового государственного управления: мировая практика. Стремление осуществить АР в РФ соответствует идеям и мировой практике совершенствования государственного управления. во многих странах Запада был реализован значительный объем широкомасштабных и комплексных программ реформирования системы государственного управления на основе концептуальных...
24788. ТЕОРИЯ ОРГАНИЗАЦИИ. Сущность системного подхода к организациям. Синергетический эффект в организациях 97.5 KB
  Системный подход стал фактически тем инструментом который позволил создать современную теорию организации. Можно сказать что теория организации как наука родилась именно в рамках этого подхода. Цели организации задаются извне или вырабатываются внутри нее с учетом этих целей выбираются форма и устройство организации.
24789. УПРАВЛЕНИЕ ПРСОНАЛОМ 147.5 KB
  Набор персонала заключается в комплектовании необходимого резерва кандидатов на все должности и специальности из которых организация отбирает подходящих для нее работников.; составление базы данных по кандидатам на вакантные должности; отбор персонала выявление различий между кандидатами и соответствующими требованиями будущей деятельности выбор лучших кандидатов; решение о приеме на работу; введение в должность адаптация работника. Это более тонкая по сравнению с отбором процедура идентификации характеристик человека и...
24790. РАЗРАБОТКА УПРАВЛЕНЧЕСКОГО РЕШЕНИЯ 73 KB
  Требования предъявляемые к управленческим решениям Сущность и виды управленческих решений Решение это выбор альтернативы. Решения принимаемые в процессе управления могут быть классифицированы по различным признакам. По уровню управления различают решения принимаемые на разных уровнях: начальника цеха начальника отдела; заместителя директора; директора; министра.
24791. УПРАВЛЕНИЕ ОБЩЕСТВЕННЫМИ ОТНОШЕНИЯМИ 42 KB
  Организация связей с общественностью в системе государственного и муниципального управления: общее и особенное. управления можно отнести: участие в демократизации государственного управления содействие становлению гражданского общества. Существует прямая зависимость между уровнем управления и особенностями служб PR: в региональных и муниципальных органах власти широко реализуется коммуникативная функция и общение с гражданами постоянно и организованно. Возможности PR могут быть использованы в целях повышения открытости государственного...