83282

Про доброту і милосердя

Доклад

Педагогика и дидактика

Ще з давніх часів доброта і милосердя були в традиціях нашого народу. Природним вважалося допомогти знедоленому, нещасному,поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість,немічність, скривдженого. Добро виховується в наших душах і серцях старанням і бажанням його творити.

Украинкский

2015-03-12

51.5 KB

0 чел.

                

  Відкритий урок

з предмету «Я і Україна»

     для 2-го класу

           по темі

  «Доброта і милосердя»

         

   Вчителя початкових класів Боровської З.


Тема: Про доброту і милосердя»

Мета:Вияснити зміст  поняття «добрий», «милосердний», «співчуття».Учить аналізувати ситуації морального вибору.Виховувати бажання творити добро.

Обладнання: Зошит,підручник.

 Хід уроку.

  1.  Хвилина спостереження.

  1.  Актуализація опорних знань.

Давайте поміркуємо над словами Івана Франка

Шукай краси,

Добра шукай!

Вони є все,

Вони є всюди…

-Як ви зрозуміли цей вислів?(Міркування дітей.)

-Як нам не вистачає добра!Але хто в цьому винен?

Хіба це не деякі з нас наповнюють світ злом: вимовляють брутальні слова,ображають друзів,радіють,коли хтось неправильно розв’язав задачу…

Вчитися добру-завдання нелегке. Тому робити це треба з дитинства,так само, як вчитися ходити,читати, кататися на ковзанах.

  1.  Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні на уроці ми поговоримо про доброту і милосердя.

  1.  Сприйняття й осмислення нового матеріалу.
  2.  Розповідь учителя.

Ще з давніх часів доброта і милосердя були в традиціях нашого народу.Природним вважалося допомогти знедоленому, нещасному,поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість,немічність, скривдженого.Добро виховується в наших душах і серцях старанням і бажанням його творити.

  1.  Слухання і аналіз оповідання В.Сухомлинського «А серце тобі нічого не сказало?»

Андрійко прийшов зі школи і побачив заплакану матір. Він поклав книжки й сів за стіл. Чекає обіду.

  •  А тата відвезли у лікарню,-каже мати.- Занедужав батько.
  •  Вона чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний, спокійний.

Мати великими очима дивилася на Андрійка

  •  А нам завтра до лісу йти,-каже Андрійко.-Завтра ж неділя.Учителька казала, щоб усі прийшли до школи о сьомій ранку.
  •  Та куди ти підеш завтра?
  •  До лісу…Як казала вчителька.
  •  А серце тобі нічого не сказало?- спитала мати і заплакала.
  •  Чи можна сказати про Андрійка,що він добрий, милосердний?Поясніть свою думку.
  •   Як повинен був зробити Андрійко,щоб не образити вчительку і виявити синівську  доброту?Що йому мало наказати серце?

  •  Чи були в вашому житті подібні випадки? Що вам тоді наказувало серце?
  1.  Слухання і аналіз розповіді.
  2.  - У нашому будинку живе самотня бабуся.Родичів у неї немає, тому я завжди прибираю в неї квартиру,ходжу в магазин,-розповідала Оксанка своїм друзям

-А ви знаєте,хто цей дідусь?-запитав Ігор,показуючи фото.- Старий воїн,ветеран війни. Він боронив і визволяв нашу країну від ворогів. А тепер допомагаю йому: купує і приношу додому ліки і продукти.

-А якщо в мене часу немає?-дивувавсяСашко.-Як же мені бути?

-Щоб ви порадили хлопцеві?

-Чи є у вашому будинку чи на вашій вулиці самотні,хворі люди, яким потрібна допомога? Чи допомагаєте ви їм?

  1.  Дві дівчинки – другокласниці купували хліб. Вони складали його в поліетиленові пакети, а потім опускали їх у великі сумку. Сумку тримали вдвох.Підійшли до каси розрахуватися. Касир посміхається. «А кому шостий пакет?»-запитує вона. Дівчата відповіли, що у них в класі захворів хлопчик,а його батьки прийдуть сьогодні пізно. Ось вони йому купили.

Дівчата розрахувались,взялися за ручки важкої сумки і вийшли з магазину.

Касир розповіла, що ці дівчатка допомагають двом бабусям і одному інваліду. А тепер ще й однокласнику, який захворів.

-Як ви ставитеся до вчинку дівчат? Чому?

-Що ви зробили б на їх місці?

-Чи вмієте ви дивитися довкола і бачити людей, яким потрібна ваша допомога?

  1.  Підсумок.

Багато людей потребують вашої допомоги. Тільки треба уважніше дивитись навколо себе,вміти бачити. Можна влетіти в салон автобуса, впасти на вільне місце і втупитися у вікно. А можна поступитись, без зайвих нагадувань, місцем старшій людині чи жінці, яка чекає дитину.

Можна,весело сміючись, перейти вулицю. А можна уважно глянути довкола, запропонувати допомогу людині, яка втратила зір, і перевести її через дорогу.

Треба зупинитись і заспокоїти дитину, яка плаче. Необхідно допомогти старим та інвалідам. І це потрібно не тільки їм. Це потрібно насамперед вам, вашому серцю, вашій душі.

Фізкультхвилинка.

Посадили ми дубочок,

Виріс він до сонця.

Вліво гнувся до струмочка,

Вправо гнувся до віконця.

Гілки розпускав широко,

Корінь ріс його глибоко.

І міцніш, міцніш ставав.

  1.  Робота з підручником.(ст.80-81)

а) Читання оповідання Олеся Донченка «Справжні товариші»

б)Бесіда за змістом прочитаного.

- Чому Павлик не прийшов в школу?

-Що запропонувала Маруся однокласникам?

-Яке слово зайве серед слів, що характеризують друзів Павлика: добрі, співчутливі, милосердні, веселі.

  1.  Словникова робота.

Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей.

Милосердя – добре, співчутливе ставлення до кого-небудь.

  1.  Закріплення вивченого.
  2.  Робота в зошиті(ст.38)
  3.   Бесіда.

-  Які вчинки можна назвати добрими?

- Які вчинки можна назвати злими?Як їх позбутися?

- Чи потребують кішка,собака вашого доброго ставлення?

- Чи можна назвати добрим того,хто погано ставиться до товаришів?

3.Облаштування куточка добрих справ.

Спробуємо зібрати разом наші добрі вчинки. Хай кожен з вас поміркує та запише на карточці ті добрі вчинки,котрі він зробив за останній тиждень. А ми зберемо наші добрі вчинки разом навколо доброї посмішки,гаразд? Це допоможе нам жити по-доброму і далі.

(Вчитель прикріплює на дошку зображення радісного обличчя з доброю посмішкою. У міру того,як навколо зображення прикріплюються картки,вчитель вмикає програвач. Коли всі карти прикріплено,вчитель читає їх).

  •  Погляньте,скільки добрих вчинків нас оточує. Це дуже радісно!

  1.  Підсумок уроку.

Навчаймося добра,

Як вчаться мови діти,

Щоб потім все життя

Його,святе,творити.

Пам’ятайте: добро,зроблене вами,повернеться добром.

  1.  Домашнє завдання.

Поясніть народну мудрість: «Хто людям добра бажає,той і собі має».

Склдіть розповідь «Добрий вчинок мого друга».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78866. Философия в системе социально-гуманитарного знания 28.5 KB
  Философия в системе социально-гуманитарного знания. При изучении социально-культурных процессов и явлений общество культура человек в современной науке принято делать отличия социально-гуманитарного знания от естественного...
78867. Методы в социально-гуманитарных науках 13 KB
  Методы в социальногуманитарных науках. Разновидностью включенного наблюдения является этнометодология суть которой состоит в том чтобы результаты описания и наблюдения социальных явлений и событий дополнить идеей их понимания. В социальногуманитарных науках широко применяется сравнительный компаративистский метод опять же с учетом специфики их предмета. Так в психологии этот метод реализуется в двух вариантах: а Сопоставление различных групп по возрастам деятельности и другим параметрам метод поперечных срезов.
78868. Место проблемы человека в системе социально-гуманитарного знания 28.5 KB
  Место проблемы человека в системе социальногуманитарного знания Построить социальную онтологию отвлекаясь от человеческих индивидов как субъектов социального процесса невозможно. Поэтому главное внимание социальная философия уделяет исследованию человека как предпосылки и субъекта социальноисторического процесса. Что такое человек Каковы его природа и сущность Каковы характерные особенности и направленность эволюции человека Все это суть проблемы философской антропологии учения о человеке исследующего своеобразие человеческого...
78869. Концепция социальной рациональности Макса Вебера 29 KB
  Концепция социальной рациональности Макса Вебера. Вебер внёс существенный вклад в такие области социального знания как общая социология методология социального познания политическая социология социология права социология религии экономическая социология теория капитализма. Свою концепцию Вебер называл понимающей социологией. Вебер в этом плане решительно расходится с Дюркгеймом полагая что реальным действующим лицом может быть не мифическое коллективное сознание государство или класс а конкретный индивид.
78870. Феноменологическая программа исследования знания 32.5 KB
  Феномен и логос учение о феноменах явлениях это обозначение философского движения появившегося в начале 20 века а также своеобразной практики осмысления пытающейся проникнуть к истокам человеческого опыта и познания. Ее отличительными чертами являются: нацеленность на вскрытие и приведение к непосредственной очевидности тех пластов нашего опыта которые в обыденной жизни остаются незримыми зачастую будучи основанием зримых; экспликация и истолкование смыслового содержания этого опыта и его сущностных структур; преимущественно...
78871. Герменевтический подход в социально-гуманитарном познании 29 KB
  Рикер понимает теорию операций понимания в их соотношении с интерпретацией текстов; слово герменевтика означает не что иное как последовательное осуществление интерпретации. Таким образом нужно установить соотношение между понятиями интерпретации и понимания. Цель понимания совершить переход от этого выражения к тому что является основной интенцией знака и выйти вовне через выражение. Согласно Дильтею виднейшему после Шлейермахера теоретику герменевтики операция понимания становится возможной благодаря способности которой наделено...
78872. Марксистский подход к исследованию социальной реальности 31.5 KB
  Базис или способ производства материальных благ или экономическая формация = производительные силы производственные отношения. Производительные силы ресурсы и средства обеспечивающие процесс производства. Производственные отношения выражается в различных формах собственности на средства производства. Классы в узком смысле слова социальные группы различающиеся по отношению к средствам производства.
78873. Образ науки в постмодернизме 13.99 KB
  Постмодернизм эту проблему пытается решить посвоему быть может осознавая себя не как конец философии а как переходное состояние между закатом и рассветом. На первый план в этой философии выходят проблемы языка новой субъективности иронии культуры цитат и кавычек. Понимание мира как хаоса сопряжено в философии постмодернизма с отказом от установки на целостность закономерность мира. Картина реальности в философии постмодерна состоит из симулякров не имеющих оснований во внешней реальности симулякры – точные копии оригинал...
78874. Роль социально-гуманитарных наук в процессе соц трансформаций 13.58 KB
  Напротив ей присуща роль разрушителя мнимого всезнания и фиктивной уверенности. Используя науку по образу обыденного сознания мир с ее помощью заколдовывается вновь. Задача же социального теоретика на сегодняшний день состоит не только в производстве нового знания доставляющего новые возможности но и в разрушении фиктивных ожиданий обыденного сознания от сферы управления. Только разрушая мнимое всезнание наука может осуществить свою функцию производства нового знания.