83287

Слава синам України – українським повстанцям

Доклад

Педагогика и дидактика

Цілі: знайомити учнів з героїчними сторінками минулого України, розкрити діяльність Української Повстанської Армії з 1942р. по 1959р., як армії ІІ світової війни; забезпечити розуміння основних термінів, фактів; пробуджувати високі почуття патріотизму: формувати вміння розповідати...

Украинкский

2015-03-12

965.5 KB

0 чел.

Конспект

уроку – зустрічі з учасниками УПА на тему:

«Слава синам України – українським повстанцям».

Пинки Надії Михайлівни,

вчителя початкових класів,

вчителя – методиста

Сокальського НВК «ЗШ І – ІІІ ст. №4 – ліцей»

2012


Урок – зустріч з учасниками УПА на тему:

«Слава синам України – українським повстанцям».

Тема уроку – зустрічі: «Слава синам України – українським повстанцям».

(присвячена 70- річниці утворення УПА)

Цілі:

  •  знайомити учнів з героїчними сторінками минулого України, розкрити діяльність Української Повстанської Армії з 1942р. по 1959р., як армії ІІ світової війни;
  •  забезпечити розуміння основних термінів, фактів;
  •  пробуджувати високі почуття патріотизму:
  •  формувати вміння розповідати, конкретизувати набуті знання, ставити взаємопов»язані проблемні запитання, активізувати увагу та мислення;
  •  учити учнів мотивувати свої дії, давати їм повні й вірні обґрунтування, пробуджувати пізнавальний інтерес, використовуючи ігрові ситуації, навчальні дискусії;
  •  розвивати комунікативні здібності учнівта культуру ділового спілкування;
  •  закріплювати прагнення більше дізнатися про минуле нашої країни;
  •  заохочувати до створення дослідницьких, пошукових проектів;
  •  формувати національну свідомість.

Обладнання: вирізки з газет, статті із журналів, історія України, спогади членів УПА, реферати учнів про учасників УПА, виставка творчих робіт учнів 4-Б класу «Мій дідусь», альбоми із фотографіями дідуся, лозунги, образ матері Божої, підсвічник, квіти, роздрукований матеріал про Покрову (для окремих груп), виставка книг, назви – планшети груп: рій «Голуб», рій «Дзвін», рій «Сокіл» і т.д.

Відеопроект «Подвиг героїв –політв»язнів Кенгіру вчить любити Україну»,

Міні проекти

Відеопроект «Історичні пам»ятки в моєму місті» Чабана Владислава

Фото проект Гнатюк Дарини

Мистецька виставка: «Паролі повстанської битви» Степана Івасейка

Епіграфи:

1. «Хай же вічно буде слава впавшим героям, що склали своє життя на жертовнику нації».

2. «УПА – тепер нічого не забуто, УПА – це віра в отчий день розкутий».

3. «Доля УПА – одна з найтрагічніших сторінок в історії народу України».

4. «Слава синам України – українським повстанцям».

Хід уроку-зустрічі

І. Постановка теми і мети уроку – зустрічі.

ІІ. Представлення гостей, вітання їх на уроці.

(Дідусі, бабусі, мами, тати, композитор гімну школи, Пенюк О.В.), із товариства «Факел» - Палюнник Г.І., та почесних гостей уроку – учасників бойових дій, членів УПА (поіменно – список додається).

ІІІ. Вступне слово вчителя.

«Доля УПА – одна з найтрагічніших сторінок в історії України».

Історія Повстанської Армії золотими літерами вписана в історію України. Вона вела справедливу визвольну боротьбу проти трьох жорстоких тиранічних режимів світу. Пролита кров членів УПА, не кане в забуття. Сини України! Українські повстанці!.. Вони вмирали як герої, а останніми їхніми словами були: «За тебе, свята Україно!»

Вони вмирали ще зовсім юними, навіть не ставши на весільний рушник. Своєю кров’ю вони зросили святу землю. Їх живими спалювали на вогнищі. І тому українська земля є особливою, земля,полита кров’ю і посипана юнацьким попелом. Родина, з якої син чи брат пішли в УПА, була вирізана або розстріляна, не давали поховати тіло повстанця. Дітей кидали в криниці. Плач янголят доносився з них від Волині до Донбасу. Пекло здригалося від звірств, які чинили окупанти над українцями. Скільки їх полягло? Не злічити повстанців. В чому був їх гріх? В тому, що вони любили українську землю, материнську землю, що не розмовляли пошепки рідною мовою, а вголос, що співали українські пісні, колядки і т.д. Хіба не гріх?

Вони вмирали, щоб Україна жила, була вільною:

«Коли ви вмирали, вам дзвони не грали,

Ніхто не заплакав за вами.

Лиш в чистому полі ревіли гармати

І зорі вмивались сльозами.

Як вас хоронили у темну могилу,

Від крові земля червоніла.

Під хмарами круки зграями літали,

І бурею битва гриміла.

На ваших могилах хрести похилилась,

Калина зігнулась додолу.

Спіть, хлопці – соколи!

Ми пам’ятаєм ваш подвиг,

Ваш подвиг до бою».

Линь, пісне повстанська, під небесами,

До вкраїнських линь сердець.

Герої – повстанці, ми з вами,

Бо кожен з нас, - це теж борець.

Нехай дзвенить вам слави дзвін,

Ви наш прийміть низький уклін.

Пісня: «Хлопці з лісу»

А тим, що живі, які сьогодні з нами, вам вічна любов, наша любов, наша пам’ять, низький вчительський уклін за мужність, за міць духу, вірні сини України – українські повстанці.

У день жовтневий сказати маю

До тебе, людино, звертаюсь, волаю:

Залиш на хвилинку щоденні турботи,

З собою побудь у глибокій скорботі,

Згадай чоловіка, товариша, брата,

Дружину, сестру чи посивілу матір -

Усіх, хто кував перемогу й загинув

За тебе, за мене – за Батьківщину.

Хвилина скорботи й мовчання.

На честь усіх полеглих, на честь усіх тих, хто не повернувся з війни, запалимо свічку і хвилиною мовчання вшануймо героїв.

Слово вашим внучатам, правнукам…

ІУ. Літературна музична композиція «Борці України – волі сини».

Ведуча 1.Слава і честь вам, борці за свободу,

Воїни ідеї святої,

Славне лицарство, орли України,

Слава і честь вам, УПА герої.

Ведучий 2.Готували гранати, окопи,

Запеклого ворога проганяли.

Взнали ворожі кати,

Як герої УПА за волю стояли.

Ведуча 1.В далекім Сибірі вмирали герої,

Віддати життя їм довелося.

На їхньому стязі священні кольори –

Це кольори неба і розливи колосся.

Ведучий 2.Була Україна в сльозах і руїнах,

Тужила за синами вона,

Але не вмерла, не впала на коліна,

Прекрасна наша, рідна сторона.

Ведуча 3.Не нас на руїнах п’янитимуть сни!

Борці України, ви волі сини.

Не нам носити покірно окови,

Терпіти знущання жахливих катів –

До рідного краю в нас море любові,

Завзяття й відваги від вас, орлів.

Ведучий 4.Пісню, пісню – хрипить наказ,

Скільки нас? – Небагато нас,

І усі молоді, юнолиці,

Засипали московські криниці,

Упивались живою водою,

Переживали за країною молодою.

А вона ж у боях освячена –

Україна – незалежная.

І, немов корогву, ви її підняли,

І, зібравши найкраще з безодні сторіч,

Ви із піснею – стягом уперто пішли

В темну, засніжену, стріляну ніч.

Не один там упав,

Не один життя віддав,

Але ніколи не згине слава УПА.

У. Розповідь «Пісня – гімн УПА»

УПА боронила Україну, український народ на українській землі. Іншого виходу у неї не було, бо знала, що окупант, чужинець не несе добра на нашу землю. Перші підпільні угрупування були вже в 1941 році. А вже в 1942 році – УПА нараховувала 20 тисяч повстанців, а в 1943 році – 40 тисяч. Два мільйони українців були солідарні з УПА. Підтримували вояки Польщі, Литви, Латвії, Естонії. В УПА було 12 національностей. В 1943році з Волині угрупування УПА ширилися на Київщину, Житомирщину, Донбас, Суми і т.д. Жертви були щоденні, було в загонах, сотнях багато зрадників. Але на місце одного повстанця приходило два і т.д.

В жовтні 1942 року УПА створила і прийняла свою пісню-гімн, в яку було вкладено душу повстанця, його правду, його віру, надію, любов до святої України, народу.

Пісня-гімн «Зродились ми великої години» (у виконанні учнів та хору «Повстанець»)

УІ. Узагальнення і систематизація

1.Готуючись до уроку-зустрічі, учні знайшли учасників УПА, взяли інтерв’ю, побували в бібліотеках міста, написали реферати, створили міні проекти, знайшли цікавий матеріал, принесли сімейні реліквії:фронтові листи, фотокартки, нагороди, і на їх основі будують розповіді про прабабусь, прадідусів)

Про що розповів лист…

– Діти, про війну розповідають книги, фільми, пісні. Але найзворушливішими є фронтові листи, які свято зберігаються у кожній сім’ї, як реліквії. Листи на фронт, листи з фронту. (Реліквії – річ, дорога, як пам’ять про минуле)

Зачитують листи.

Що вас вразило в них?

Хочу ознайомити вас з ще одним листом. Він звернений до ветеранів, але, насамперед, це спогад про мого дідуся-фронтовика.

Воїне… Лелеко мій сивий з небес фронтових,

Хай із неба – кривавого вирію – ти не вернувся,

Все ж щороку з весни зустрічаєш у небі «своїх»,

Все ще біль твоїх ран у народній душі не забувся

Учні взяли участь у реквіємі «Подвиг героїв-політв»язнів Кенгіру вчить любити Україну»

(переглд фрагменту)

«Степан Бандера» (рій «Сокіл» - група дітей).

«Роман Шухевич- (рій «Дзвін» - група дітей)

«Тарас Чупринка» і. т.д.

Учні вели розмову з рідними, близькими, і писали спогади про дядька, сусідів, учасників УПА.

2. Представлення міні проектів на тему «Вони вмирали за Україну»

(«Голуб», с. Купичволя, про Маркова Володимира

«Вороний », м.Червоноград,про Левковича Івана

«Залізняк» м.Сокаль про Івана Петрощука

Як доказ того, що ми українці, вміємо і хочемо знати історію свого народу. Дякуємо Богові, Матері Божій, яка вберегла Вас, врятувала Вам життя, в ті страшні часи, покрила своїм?, щоб Ви сьогодні могли нести криваву правду про непереможний дух української нації, правду про незборимий дух українського народу. Діти сьогодні хочуть почути з ваших уст правду, доторкнутись до Ваших нагород, взяти інтерв’ю.

  1.  Практикум «Я беру інтерв»ю» (Учні працюють у групах (беруть інтерв’ю у гостей-повстанців

Всі учні поділені на три рої – групи у вашу честь (так, як було колись у вас).

Запрошуємо у рій «Голуб» – Марків Михайла Івановича

(учасника бойових дій).

у рій «Дзвін» - Марію Грицай

у рій «Сокіл» - Кременець Ганну Ільківну (Запитання додаються)

4. Виступ гостей

До слова-розповіді запрошуємо

Голову братства УПА п. Сороку Івана

Секретаря спілки політв’язнів України, Сокальського р-н, учасника УПА – п. Василя Кашубу.

Голову спілки політв’язнів України в Сокальському районі. п. Рибака Тараса

(Вони розповідають для батьків, дідусів, вчителів, і т.д.)

5.Звіт по групах-роях.

Командир розповідає, що вони дізналися, проводячи інтерв’ю з учасниками УПА.

(про Кременець А.І., Грицай М.., Марків М.І. і т.д.)

Присвячують їм рядки поезії:

«Батьківська земля»

«Будь горда, Україно, за них»

«За твою волю і честь»

6. Розповіді (на основі рефератів)

7. Інсценізація «Прийміть нас в ряди, отамани»

8. Виступ хору «Повстанець» пісня «Зірвалася хуртовина»

Перекличка синів України, які поклали свої голови в обороні волі і честі держави (учні називають псевдо, які не повернулися живими): «Явір», «Голуб», «Дзвін», «Прірва», «Орлик», «Хмара», «Аркас»і т.д.

9. Вітання від побратимів – дідусів учнів нашого класу.

Усі наші дідусі воювали, ті які живі, сьогодні з нами, а тих, кого немає, нехай їм буде земля пухом, ми їх пам’ятаємо. Любі дідусі, ваші внучата дуже люблять вас, це ви можете прочитати на стендах – виставках «Мій дідусь», як вони вами гордяться.

Але сьогодні, наш дідусь – соловейко, Курілович Іван Якимович хоче подарувати повстанську пісню нашим почесним гостям, учасникам УПА.

Пісня.

Повстанці йдуть нестримним боєм,

А хто ж веде їх наступа,

То командир, – полковник Орлик

Веде стрільців – борців УПА.

Щоб відплатить за людській кривди,

За кров, що в землю потекла,

За смерть, неволю і руїни,

За села, спалені до тла.

Ворожі сили ще великі,

Минає ніч, вже ранок, день,

А бій завзятий не змовкає,

Гримить, клекоче і гуде.

Повстанці далі наступають,

І безперервний бій іде

«Де командир?» - усі питають.

«У лісі він, за ним, – вперед».

А в тім і жаль, і лють стискають серце,

Бо командир, що перший рвавсь

Як лев, як лицар, – полководець,

В бою із ворогом упав.

Та це стрілецтво не зламає,

Новим завзяттям запалить.

На кров і зброю присягаєм

Геройську смерть його помстить.

Наш командир, полковник Орлик,

В бою із ворогом упав,

На вівтар слави України

Життя і кров свою віддав.

А за ним, його слідами,

З його наказами ідем,

Ідем повстанськими шляхами

Туди, де воля нас веде.

Ми всі загинем, ми це знаєм,

Зате воскресниш ти,

Вкраїно наша люба, мила,

І хоч поляжем, а таки дійдемо до мети.

10. Конкурс читців

– Про героїв війни ми читаємо книжки, дивимося фільми, вивчаємо вірші.

У пам’ять про них нехай звучать поетичні рядки.

С.Гордєєва «Алея Героїв»,

А.М’ястківський « Лебеді не падали – летіли»,

В.Губарець «Поіменно згадаймо»,

М.Нагнибіда «Дзвони хатині»

М.Станович «Біля пам’ятника»

Підбиття підсумків, визначення переможців.

. Бесіда за змістом прочитаних творів:

– Чому герої названі вічними?

За що боролися герої?

Який висновок зроблено у вірші «Пам’ять героїв»?

–Як ви розумієте слова?

Та поклялися друзі вірні

До перемоги з ним прийти?

По кому дзвонять дзвони хатині?

Ваша думка? Чому автор вважає, що

Не було серед них невідомих:

І непомітних, незнаних між ними не було?

Всіх порахуймо. Згадаймо усіх поіменно

В місті, в селі і на хуторі дальньому теж.

11 Відвідування виставки книжок «Вони боролись,бо любили Україну»

– Діти, ви сьогодні торкнулися хвилюючих сторінок нашого героїчного минулого, але як багато ще можна дізнатися, перечитавши книжки, які ви бачите на виставці. Виберіть собі одну з них, поділіться з товаришами своїми враженнями від прочитанного.

Розповідь переможця конкурсу « Памятай свою історію і героїв»(який проводили районні організації Братство вояків УПА, Спілка політв»язнів, союз Українок, видавництво «Літопис», районний часопис «Голос з-над Бугу») нашої однокласниці, Федюри Ірини, яка зайняла ІІ місце і нагороджена грамотою та подарунками-книгами: М.Андрощука «Записки повстанця», М.Прокопець «Світло душі родини Левицьких» та Л.Паращака «З покоління незламних».

У її виконанні пісня – молитва про УПА

Я, плането, дитина твоя,

Ти, плането, мати моя.

Я – зернинка твоя золота,

А з зернин дозрівають хліба.

Хочу, щоб брат брата любив

На сході чи заході, де б він не жив.

Хочу, щоб квітла країна моя,

Сміхом дитячим повнилась земля.

Хлібні зернята долю кують,

Діти Вкраїни славу несуть.

Воля і честь звитяг одна,

Їх здобували герої УПА.

Ми, плането, діти твої,

Хочемо в мирі жити усі.

«Господи, - просимо, - допоможи,

Матір – Вкраїну нам збережи.»

Краще посадіть калину

На їхніх могилах,

Щоб пташки там прилітали

І пісні співали.

Нехай дзвенить нам дзвін

І приймають поклін.

Промовмо молитви щирі за героїв наших,

Хай же буде вічна пам’ять,

І слова, і стяг синьо-жовтий.

12. Представлення міні проекту Гнатюк Дарини.

Мистецька виставка: «Паролі повстанської битви» Степана Івасейка

Її допис про виставку художніх полотен нашого земляка у шкільну та окружну газети

УІІ. Композиція «Покровителька війська»

Мати Божа є Покровителькою і заступницею нашого народу. Великі полководці, воїни, йдучи у бій, просим Матері Божої допомоги. Зверталися з молитвами до образів Заступниці, Опікунки й Цариці. Ми знаємо багато випадків, коли Мати Божа допомагала подолати ворогів.

1. Літературно – музична композиція

«Покрово, Господом ізбранна»

Ведуча 5.Мати Божа вийшла із ікони,

На хресті вона стала,

Кулі вертала, турків вбивала,

Монастир рятувала.

Покрово, Господом із бранна,

Захиснице краю,

Хвала тобі! Хвала!

Ведуча 6. Прещедра ласкою для люду,

Бездонна доброти,

Ти творила діла в силу чуда,

Щоб люд від куль спасти.

Ти кулі ворога вертала,

Хвала тобі, хвала,

Заступнице мого народу і моя.

«Пісня – молитва до Матері Божої»

(Покладання квітів до образу Матері Божої в школі)

2.Прийняття четвертокласниками Гімну школи «Марш Соколят»

(Виступ композитора О.В.Пенюка) (Слова додаються)

Виконання Гімну

УІІІ. Підсумок уроку-зустрічі

Коли відзначаємо це свято?

Яку річницю відзначали цього року?

Кого з героїв Сокальщини ви знаєте?

Сподіваюся, що з нашої розмови ви зрозуміли: війна – це страждання, горе, втрати, сльози, це безіменні герої, невідомі могили. Ми маємо про це знати, щоб ніколи не було війни на нашій землі.

Крилаті вирази про хоробрих людей, які захищали Батьківщину.

Слава герою, хто за Батьківщину горою.

Сміливих та умілих вороги не перемагають.

Пояснення епіграфів уроку.

Людська пам’ять має цінну властивість – через десятиріччя відтворювати події минулого. Вони із задоволенням, із сльозами на очах розказали нам своє бойове минуле. Давайте проявимо чуйність, шану до живої пам’яті.

-Що дала вам сьогоднішня зустріч з учасниками УПА?

Які ще маєте запитання, побажання?

Які ще рядки хочете присвятити почесним гостям?

Учень 6.Від предків ми здобули мужність,

Ми землю любимо свою.

Катам покажем нашу віру

І силу нашу у бою.

Учень 7.Готуймось у бойові лави,

Козацьке плем’я молоде,

До перемоги і до слави

УПА в боях нас поведе.

Учень 8.За нікого битися не будемо,

За нікого в найми не підем,

Для Вкраїни ми усі живемо

І за неї голови кладем.

Учень 9.Линь, пісне, попід небесами,

До вкраїнських промовляй сердець.

Хай же буде наша воля з нами,

А ворожим замірам кінець.

Учень 10.Встає Соборна вільна Україна,

Не чути більше згарищ, ні руїн,

І прославляє пам`ять про героїв,

Відважних воїнів УПА.

Учень 11Ви чином геройським і словом гарячим

Усі закликали до бою –

Ми підем на поміч, на зміну вам, друзі,

Смерть катові! Слава повстанцям, УПА героям.

Виступ хору «Повстанець»

Подяка від дирекції школи

Пісня «Вальс-школи»

Додатки

№1 Пісня- Гімн


№ 2 Фото в папці «Фото2»

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Великий енциклопедичний словник. М. 1989-1630с.

Дибський. С. "Внутрішньошкільний контроль"// Відкритий урок: розробки, технології, досвід 2007. - №11

4. М.Андрощук «Записки повстанця».

5. Онопрієнко О.В. Управління проектною діяльністю молодших школярів. с.53-64/ У кн. Навчання і виховання учнів 4 класу. Методичний посібник для вчителя// Упор. О.Я. Савченко – К. Видавництво "Початкова школа", 2005. – 71с.

6. Л.Паращак «З покоління незламних».

7.Пахомова Н.Ю. Учебний проект: его возможности// Учитель, 2000. - №1

8. М.Прокопець «Світло душі родини Левицьких»

9.Газета «Новини Прибужжя» 23 червня 2011 року ст..3.

10. Газета Нові люди» №1 жовтень 2010 року ст.1.

11. Часопис «Голос з-над Бугу»12-18 липня 2012 року ст.10.



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

37169. Смутное время в истории России. Польско-шведская интервенция. Народные ополчения 24.35 KB
  Смутное время в истории России. В условиях всеобщего недовольства на западных границах России появляется самозванец выдававший себя за чудесно спасшегося в Угличе царевича Дмитрия сына Ивана Грозного. Шведские войска оккупировали значительную часть севера России и захватили Новгород. В России росло недовольство.
37170. Начало династии Романовых. Россия в первой половине XVII в 21.22 KB
  Россия в первой половине XVII в. Россия в XVII в. Главной тенденцией политического развития России в первой половине XVII в. Внешняя политика в XVII в.
37171. Социально-политические изменения в XVII в. Соборное уложение 1649 г. Народные бунты 14.46 KB
  Социальнополитические изменения в XVII в. Общие факты Характерной чертой экономического развития России в XVII веке стало безраздельное господство феодальнокрепостнической системы. Прекратился созыв Земских Соборов которые являлись неотъемлемой частью государственной власти в первой половине XVII в. “Бунташный век†XVII в.
37172. Церковные реформы. Алексей Михайлович Романов и патриарх Никон. Раскол как общественное явление 20.59 KB
  Алексей Михайлович Романов и патриарх Никон. патриархом был избран митрополит Новгородский Никон один из самых крупных могучих русских деятелей XVII века по замечанию историка С. Никон ещё будучи в Новгороде старался привести духовенство к благочестию и соблюдению церковного устава. Став патриархом Никон занялся просмотром патриаршей библиотеки где нашёл древнюю грамоту об учреждении патриаршества в Москве подписанную восточными иерархами.
37173. Предпосылки преобразований в конце XVII века и начало правления Петра I. Вестернизация 34 KB
  Предпосылки преобразований в конце XVII века и начало правления Петра I. Но самое главное отличие от вестернизации Петра Первого то что это мало влияло на обычаи русского народа. Начало правления Петра Первого связанное с европеизацией. Царь отправился в путешествие под именем урядника Преображенского полка Петра Михайлова.
37174. Северная война и ее влияние на внутренне положение России 16.82 KB
  После победы под Нарвой Карл XII решил что разгромленная им русская армия более не сможет продолжать войну. армия получила 268 орудий в том числе 100 полковых а в 1702 г. шведская армия сосредоточилась у Минска где Карл XII уже заручившийся поддержкой Мазепы изменившего русскому царю стал поджидать казачьи войска обещанные гетманом. Но тут русская армия выполняя замысел Петра I начала медленно отступая постоянно тревожить шведов внезапными нападениями и кратковременными стычками.
37175. Реформы Петра Первого 89.44 KB
  Реформы Петра Первого. ВОЕННЫЕ РЕФОРМЫ ПЕТРА I Военные реформы занимают особое место среди Петровских преобразований. Историки насчитывают всего лишь несколько месяцев мирного времени за более чем 35летнее правление Петра. Понятно что именно армия и флот были главным предметом заботы Петра.
37176. Доходы бюджета 42 KB
  Доходы бюджета необходимо рассматривать прежде всего как фактор влияющий на совокупное потребление путем оказания влияния на уровень доходности социальных групп и виды деятельности. Доходы бюджета способны воздействовать на хозяйственную активность на объемы выпускаемой продукции и техническое оснащение производства на равновесие цен на отраслевое и территориальное размещение инвестиций. Доходы бюджета выражают экономические отношения возникающие в процессе формирования основного общегосударственного фонда денежных средств между...
37177. Расходы бюджета 29 KB
  По своему материальновещественному воплощению бюджетные расходы представляют собой денежные средства направляемые на финансовое обеспечение задач и функций государства и местного самоуправления. Посредством такой формы функционирования бюджета как бюджетные расходы образуются доходы нетрудоспособных граждан и оказывается поддержка другим социальнонезащищенным слоям населения. Бюджетные расходы способны оказывать активное влияние на формирование экономического роста приоритетное финансирование научных исследований развитие прогрессивных...