83288

Київ – столиця України. Культурно-історичні пам’ятки Києва

Доклад

Педагогика и дидактика

Мета: дидактична: формувати уявлення про столицю як головне місто країни, ознайомити з культурно-історичними пам’ятками м. Києва, з історією заснування Києва, формувати інтерес до історичного минулого нашого народу; розвивальна: розвивати мислення, увагу, пам’ять, спостережливість...

Украинкский

2015-03-12

90 KB

1 чел.

Міністерство освіти і науки України Комунальний вищий навчальний заклад «Олександрійський педагогічний коледж імені В.О.Сухомлинського»

Відкритий уроку

з теми:

«Київ - столиця України. Культурно-історичні пам'ятки Києва» для учнів 2 класу,

з курсу «Я і Україна»

Викладач-методист:

Столяр Галина Іванівна

м. Олександрія, 2012 р.

Тема:  Київ - столиця України. Культурно-історичні пам'ятки Києва

Мета: дидактична: формувати уявлення про столицю як головне місто країни, ознайомити з культурно-історичними пам'ятками м. Києва, з історією заснування Києва, формувати інтерес до історичного минулого нашого народу;

розвивальна: розвивати мислення, увагу, пам'ять, спостережливість;

виховна: виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: пам'ятка спостережень, ілюстрації березня, ілюстрації видів Києва, журнал подорожі його сторінками, символіка міста Києва.

Тип уроку: урок - усний журнал.

Хід уроку

  1.  Підготовка учнів до уроку
  •  Добрий день! Сідайте.
    1.  Перевірка знань учнів

1) Підведення підсумків метеорологічних та фенологічних спостережень

  •  Діти, я прочитаю вірш, а ви послухайте і скажіть, про яку пору року у ньому мовиться та які її головні ознаки виділив автор?

У промінцях сонця ніжних

Край веселого струмка

Білий росяний підсніжник

Раптом блиснув з-під листка.

Підпливають верби кучеряві,

І синіють луки заливні.

Та на змоклій лісовій галяві

Засиніли проліски дрібні.

—Тож про яку пору року мовиться у вірші?

—Про яку весну розповідає автор?

—Які головні ознаки ранньої весни виділив автор?

—Погляньте на ілюстрації. Порівняйте свої спостереження в природі з зображенням цієї пори року на ілюстраціях і скажіть, чим відповідають вони вашим спостереженням?

  •  Підведемо підсумки спостережень за останній тиждень:
  •  Як змінилася висота Сонця над небозводом за останній тиждень?
  •  Як це вплинуло на тривалість дня і ночі?
  •  Яка температура повітря переважала протягом тижня? Чому?

- Який стан неба переважав за останній тиждень і як це впливало на температуру повітря?

  •  Яка сила вітру переважала протягом тижня?
  •  Які опади ви спостерігали протягом тижня?

—Які прикмети передбачення погоди ви перевірили? —Які прикмети народного календаря ви перевірили? —Як зміни в неживій природі вплинули на розвиток рослин?

  •  Як зміни в неживій природі і розвитку рослин вплинули на поведінку тварин?

• Зміни у поведінці звірів;

  •  зміни у поведінці птахів;
  •  зміни у поведінці комах;
  •  зміни у поведінці земноводних, рептилій, риб;
  •  Я підготувала для вас «Пам'ятку спостережень» на наступний тиждень.
  •  Отже, діти, березень - це перший місяць весни. З цією порою року пов'язані приємні спогади, відчуття, мрії про майбутнє. Наш урок тісно пов'язаний з такими почуттями.

  1.  Перевірка домашнього завдання

а) усне індивідуальне опитування

  1.  Узагальнення відповідей учнів.
    1.  Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів

1) Вступна бесіда

 Діти, послухайте вірш і скажіть, про яке місто в ньому йдеться?

Воно відоме в світі, каштани в ньому квітнуть,

Будинки там високі, Дніпро тече широкий.

Ворота золотії стоять, мов чародії. В

іддавна - це столиця, столиця-білолиця.

 Ну, а хто з вас здогадається, Як це місто називається?

—Так, це Київ.

  1.  Повідомлення теми і завдань уроку

 На сьогоднішньому уроці ми перегорнемо сторінки журналу «Київ - столиця України», з якого ви дізнаєтесь про минуле і сьогоднішнє головного міста України, а також ознайомимося з його історико-культурними пам'ятками.

Ви повинні знати: символи Києва, як виник Київ, хто є його засновниками, які історичні пам'ятки є на території Києва.

Вміти: давати визначення столиці, знаходити місце розташування Києва на фізичній карті України, розрізняти історико-культурні пам'ятки на території м. Києва.

  1.  Мотивація навчальної діяльності
  •  Діти, ці знання вам необхідні для того, щоб бути освіченими людьми, справжніми патріотами своєї Батьківщини.

  1.  Сприймання та усвідомлення нового матеріалу 

1. Розповідь-пояснення вчителя

СТОРІНКА 1  ЯК ВИНИК КИЇВ? Багато легенд написано про Київ, його заснування. Першим описав історію заснування Києва чернець Нестор у літописі, який називається « Повість минулих літ».


Давній народ, який оселився над Дніпром, називався полянами. Це був найчисельніший слов'янський рід. Поляни займалися землеробством і скотарством, полюванням і рибальством, вишиванням і гончарством.

Поляни і стали будівничими Києва. Було серед полян три брати: одному ім'я Кий, другому - Щек, а третьому Хорив, і була в них сестра Либідь.

2. Інсценізація легенди про заснування Києва

Вчитель: Кия вражала краса природи.Все йому здавалось незвичайним, цікавим. Якось, стоячи над кручею, Кий зі своїми супутниками побачив прекрасно-дивну країну, помережану річками, вкриту зеленими лісами і травами, країну, яку можна вимріяти лише в казці або побачити уві сні.

І вирішив Кий тут оселитися. Легенда розповідає: « І приснився Кию сон: став старець перед його постіллю, підняв руку і говорить:

 Кию, великий князю! На цих горах побудуєш місто та осядеш зі своїм родом

назавжди. Тут прославиться твій рід і держава його. Як довго твої нащадки у згоді

і єдності житимуть і труд цінуватимуть, на горах цих сяятиме благодать Божа!»

Кий: Це воля Божа, і ми повинні скоритися їй. Ми ж поляни, куди нам далі?А

поки літо, берімося до будови домів та укріплень.

Щек: Дерева у лісі доволі.

Хорив: Місце вигідне - вірний шлях у світ!

Вчитель: Пішла робота. А по світу рознеслася вість про нове місто над Дніпром - місто Київ, що назване ім'ям князя Кия. Над Подолом - районом Києва - є дві гори - одна називається Хоревиця, а друга - Щекавиця, де жили брати Кия. А на честь сестри річку було названо Либідь.

Важко сказати, де закінчується легенда і починається дійсність. Але до наших днів збереглися назви і гір, і річки. А засновникам Києва народ поставив пам'ятник.

СТОРІНКА 2  ВУЛИЦІ КИЄВА

У Києві є дуже багато вулиць, але найгарніша - Хрещатик. Колись Хрещатик був долиною, вкритою лісом, якою протікав струмок. Ця долина була місцем полювання киян. Тут вони розвішували і перевішували сітки для вилову диких звірів. Тоді ця місцевість називалась Перевісище.

Пізніше вона стала називатися Хрещатою долиною, бо її перетинали, перехрещували яри.

Перші житла на Хрещатику з'явились у XVII ст. біля нинішнього Майдану Незалежності.

Згодом почали селитися ремісники цілими вулицями, і вулиці називалися за професією.

Гончарна (майстри, які робили посуд), Дігтярна ( виробляли дьоготь), Кожум'яцька ( збереглася легенда про Кирила Кожум'яку, який переміг змія- людожера).

СТОРІНКА З ДНіПРО-СЛАВУТА Дніпро - це символ України. Походження назви Дніпро досі не з'ясовано. Його пов'язують зі скіфським словом «дана», тобто «річка». Дніпро був дуже зручним шляхом: купці могли в київ приїжджати і з півночі, і з півдня, різний товар возити.

—А чи знаєте ви, як називали Дніпро наші предки? Древні греки називали його Борисфен ( той, що тече з півночі). Пізніше слов'яни Дніпро називали Славута, тобто син слави. Було й так, що називали його Данапріс, що означало «вічна, невмируща, незнищенна вода».

СТОРІНКА 4 ПАМ'ЯТНИКИ КИЄВА  Золоті ворота

Тисячу років тому навколо центральної частини Києва, розташованої на високій горі, залягав глибочезний рів. Його викопали для того, щоб перешкодити ворогам проникнути в місто. В'їхати до столиці можна було лише через Золоті ворота. Саме їх називали урочистою брамою давнього Києва. На ніч ворота міцно замикали, піднімаючи над ровом міст. Озброєні воїни вартували на мурах і вдень, і вночі.

Святий Володимир

Він стоїть, Великий Володимир,

На горі високій над Дніпром.

З ним, із князем, все пережили ми

Під його покровом і хрестом.

Могутність Києва зростала за часів правління князів Олега, Ігоря, княгині Ольги. Та найбільшого розквіту досягла Київська держава за правління Володимира. Ясним Сонечком князя називали за те, що він укріплював і захищав від ворогів Київську державу.

СТОРІНКА 5 ХРАМИ КИЄВА Софійський собор

Окрасою Києва є Софійський собор. Побудований він сином Володимира - Ярославом, якого називали Мудрим за те, що створив перші школи, першу в Київській Русі бібліотеку. Софійський собор збудовано на честь перемоги над плем'ям печенігів. Назва походить від грецького слова «софія» — мудрість. На стінах собору чудові фрески (малювання на вологій штукатурці, стіна висихала, і малюнок зберігався навіки). Дивовижні тут мозаїчні візерунки, викладені з барвистих скелець. Головним зображенням у соборі є образ Оранти - Богоматері, яка молиться. Яскраві кольори привертають увагу і милують око. Синій - колір неба, вишневий - символ мудрості, золотий - символ вічного світла.

Києво-Печерська лавра

Києво- Печерська лавра стала найбільшою святинею українського народу. Про жодне місце в Україні не розповідають стільки легенд, дивовижних історій, як про неї. Тут все овіяне легендами: печери, церкви, дзвіниці. Більше сотні печерських ченців визнані святими, у печерах покояться їхні мощі - нетлінні тіла. Тому лавра приваблює до себе тисячі віруючих людей, які йдуть сюди поклонитися Божим угодникам. Ченцем лаври був Нестор-літописець, що написав «Повість минулих літ».

СТОРІНКА 6  СУЧАСНИЙ КИЇВ

Нині Київ - столиця України. Тут знаходиться Верховна Рада і Уряд України. Ось Будинок Верховної Ради, у якому збираються депутати для вирішення важливих питань життя країни.

В Києві є багато красивих вулиць, які прикрашені різними деревами: липами, тополями, кленами, та найбільше у місті каштанів. Саме гілка каштана вважається символом Києва.

Також місто має такі символи, як герб і прапор (показ герба). На гербі зображений святий архангел Михаїл - покровитель Києва. Зображений він в короткому одязі, з німбом навколо непокритої голови, з піднятим мечем у правій і зі щитом у лівій руці. За давньою легендою він обрав покровительство над землею, вкритою синім небом і золотим листям, — Україною. Прапор - синього кольору, символізує мирне, чисте небо над головою.

VII. Осмислення, узагальнення і систематизація знань учнів

СТОРІНКА 7 ПІДСУМКОВА

1) розгадування кросворду

Кросворд

Запитання:

  1.  Хто Либідь Кию, Щеку і Хориву? (Сестра)
  2.  Хто вперше написав про створення Києва? (Нестор)
  3.  Як звали сина князя Володимира? (Ярослав)
  4.  Як звали сестру Кия, Щека і Хорива? (Либідь) 5» Як звали першого брата? (Кий)
    1.  Як називалася гора, на якій оселився Щек? ( Щекавиця)
    2.  Як називалася гора, на якій оселився Хорив? (Хоревиця) —Діти, яке вийшло ключове слово кросворду? (столиця).

2. Узагальнююча бесіда

  •  Що ми сьогодні вивчали на уроці?
  •  Як виник Київ?
  •  Як називається центральна вулиця Києва?
  •  Як називали Дніпро наші предки?
  •  Які пам'ятники Києва ви запам'ятали?
  •  Які храми Києва ви запам'ятали?
  •  Назвіть символи Києва.

VIII. Підсумки уроку

  1.  Про що дізнались на уроці?
    1.  Виставлення і коментування оцінок
      1.  Як клас працював на уроці

IX. Домашнє завдання

а) опрацювати сторінки підручника (с. 107-110)

б) спостереження за «Пам'яткою спостережень»

в) творче завдання: скласти вірш чи оповідання «Мій Київ».

PAGE \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

16710. АКЦИОНЕРНЫЕ ОБЩЕСТВА ПО ГРАЖДАНСКОМУ ПРАВУ НИДЕРЛАНДОВ 45.5 KB
  Томас Кейзер АКЦИОНЕРНЫЕ ОБЩЕСТВА ПО ГРАЖДАНСКОМУ ПРАВУ НИДЕРЛАНДОВ Место акционерных обществ в системе юридических лиц Правовое положение юридических лиц в Нидерландах определено в части 2 Гражданского кодекса. Кроме того часть 7а Гражданского кодекс...
16711. ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ И ГРАЖДАНСКОЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО 71.5 KB
  В. С. ЯКУШЕВ ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ И ГРАЖДАНСКОЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО Опыт работы Федерального Собрания РФ показывает что главное направление в формировании новой системы права России кодификация принятие не отдельных законов а кодексов которым и ...
16712. Абсорбшен-костинг: учет, калькулирование и принятие решений 59.5 KB
  Абсорбшенкостинг: учет калькулирование и принятие решений Определение себестоимости производства единицы продукции – одна из основных учетных задач так как себестоимость служит базой для установления цены и информация о ней се лежит в основе управлен...
16713. Антиинфляционные подгузники, или Wealth management 64.5 KB
  Антиинфляционные подгузники или Wealth management Экономика и жизнь № 29 2008 С. Суранов Как сберечь свои капиталы в условиях высокой инфляции в России ЭЖ при помощи экспертов финансового рынка предлагает некоторые возможные варианты инвестир
16714. Антикризисные услуги Отечественному бизнесу не нужен аутсорсинг 54 KB
  Антикризисные услуги Отечественному бизнесу не нужен аутсорсинг Отечественный рынок рекрутинга развивается по своим правилам. Просто применить западные технологии на нем не получится. Российские заказчи
16715. ПРОБЛЕМЫ ПЕРЕХОДА ОТ ФИНАНСОВОГО КОНТРОЛЯ К АУДИТУ ЭФФЕКТИВНОСТИ ДОЛГОВЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ 77.7 KB
  Л. Брагинская ПРОБЛЕМЫ ПЕРЕХОДА ОТ ФИНАНСОВОГО КОНТРОЛЯ К АУДИТУ ЭФФЕКТИВНОСТИ ДОЛГОВЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ. В стратегических документах Правительства Российской Федерации определяющих долговую политику страны говорится о том что в целях повышения эффективности долг...
16716. Economics in China 21.96 KB
  Economics in China. The official support of a marketbased economy that came from Deng Xiao Ping in 1992 has resulted in a more open system of trade for China and subsequently a huge growth spurt in China's economy. The economic reforms which Deng instigated culminated in a socialist market economy a term which was actually incorporated into the Chinese constitution during the National People's Congress in March 1993. Since that time China's economy has experienced a substantial boost in...
16717. Planned economy 41.9 KB
  Planned economy This article is about an economic system controlled or directed by the state. For proposed economic systems that employs participatory or democratic planning Planned economy or command economy is an economic system in which the state directs the economy.[1] It is an economic system in which the central government controls industry such that it makes major decisions...
16718. ДОБЫЧА ЗОЛОТА МЕТОДАМИ ГЕОТЕХНОЛОГИИ 109.5 KB
  Геотехнология определяется как метод добычи цветных, редких и благородных металлов путем их избирательного растворения химическими реагентами на месте залегания и последующего извлечения образованных в зоне реакций