83293

Чи легко приносити радість іншим? В.О. Сухомлинський «Покинуте кошеня» А. Костецький «Хвостата мова»

Доклад

Педагогика и дидактика

Мета: Формувати навички швидкого виразного читання, уміння уважно слухати; Збагачувати словниковий запас учнів; Простежувати причиново-наслідкові зв’язки, аналізувати проблемні ситуації і робити висновки. Вчити дітей розглядати будь-який об’єкт чи явище з позитивної і негативної точки зору...

Украинкский

2015-03-12

4.5 MB

26 чел.

Чи легко прин


Тема. Чи легко приносити радість іншим?

В.О. Сухомлинський «Покинуте кошеня»

А. Костецький «Хвостата мова»

Мета: 

Формувати навички швидкого виразного читання, уміння уважно слухати;

 Збагачувати словниковий запас учнів;

Простежувати причиново-наслідкові зв’язки, аналізувати проблемні ситуації і робити висновки;

Вчити дітей розглядати будь-який об’єкт чи явище з позитивної і негативної точки зору;

Розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення;

Виховувати відповідальне ставлення до тих, кого приручаємо.

Обладнання: демонстраційний матеріал – мультимедійна презентація, таблиця

складів №2, картки-блискавки зі словами, роздавальний дидактичний       матеріал «склади речення», «авторське» крісло, мікрофон, малюнки сонечка і хмарки з краплинками дощу, картки «добре-погано».

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

1. Привітання

Добрий день ми зичим всім,

Хай справді добрим буде він

Будем працювать старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі

Дітки – просто молодці!

ІІ. Мовно-логічна розминка.

  1.  Гра «Зайве слово»

КІТ

КОТИ

КІШКА

КОШИК

КОШЕНЯТКО

  1.  Заучування скоромовки.

Мурчик муркоче – морозива хоче.

Мурчику руденький, замерзнеш дурненький.

ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання.

  1.  Читання складів (таблиця №2).
  2.  Читання слів з карток-блискавок.

СИДИТЬ                                                           ЗАЙШЛО

НАСТАВ                                                            НЯВЧИТЬ

  1.  Читання пірамідки слів.

Сер  диті

                       Куме           дні

                     Пух                   настий

                Посе                          редині

         Повер                                  талася

ІV. Підготовка учнів до сприймання матеріалу уроку.

  1.  Вступне слово про життя та творчий шлях В.О. Сухомлинського.                                   Слайд 1

Слайд 1.

  •  Ходімо, діти, до школи, - сказав загадковим голосом учитель і … попрямував у сад. – Так, наша школа буде тут, під голубим небом, на зеленій травичці, під гіллястою грушею.

Незвичайна школа.

Незвичайний учитель…

Це В.О.Сухомлинський. Багато років він працював з маленькими школярами у Павлиській школі, що на Кіровоградщині – школі під голубим небом. Написав для дітей багато повчальних і цікавих казок та оповідань.

  •  Пригадайте, з якими оповіданнями В.О.Сухомлинського ми уже знайомі («Я хочу сказати своє слово», «Як Наталя у лисиці хитринку купила», «Тетянка усміхається»).
  •  Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з одним його оповіданням.
  1.  Бесіда:
  •  Діти, у кого вдома є кошенятко?                           Слайд 2
  •  Як ви доглядаєте за ним?
  1.  Слайд 2

         Завдання:

  •  Доберіть зі словникової скриньки слова, які є характерними ознаками домашнього котика і покинутого кошенятка.
  1.  Інформаційно-пізнавальна та поетична хвилинка.  Слайд 3 Мультимедійна презентація «Якими бувають коти».

        

Коти бувають розлюченими, ледачими, веселими. Іноді вони можуть ображатися. Бувають коти пустотливі і хитруваті.

Коли киця розлючена, вона шипить і випускає кігтики. Вона може подряпати! Тож краще кицю не лютити.

Буває киця ледачою. Тоді вона тільки спить, не ловить мишей.

Ледача кішка

Горобці дражнили кішку:

«Сором ніжитись на ліжку!

Стала зовсім ти ледача.

Ти мишей впритул не бачиш»

Кішка встала, позіхнула,

Потягнулась, хвостом махнула

І сказала гордо їм:

«Я лише ковбаску їм!»

Коли кошенятам весело, то їм кортить з кимось погратися. Тож вдома краще тримати двоє кошенят. А якщо вдома одна киця, то пограйтеся з нею самі.

Частенько коти ображаються. Тоді вони можуть не їсти і не пити.

Ображена киця

Плакала киця на кухні

Аж очиці її попухли.

«Чого ти, киценько, плачеш?

Їстоньки чи питоньки хочеш?»

«Їсти та пити не хочу,

Від тяжкої образи плачу:

Сам кухар сметанку злизав,

А на мене, кицюню, сказав»

Усі коти -  хитруни. Вони полюбляють їсти смачненьке. А інколи вдаються до зовсім незвичайних хитрощів.

Кошеня

Засмутилось кошеня –

Треба в школу йти щодня.

І прикинулося  вмить,

Що у нього хвіст болить.

Довго  думав баранець

І промовив, як мудрець:

- Це хвороба не проста,

Треба різати хвоста.

Кошеня кричить:

- Ніколи!

Краще я піду до школи.

Котики – турботливі і дуже товариські.

Купив коток пиріжок

Пішов коток на торжок,

Купив коток пиріжок,

Пішов коток на вуличку,

Купив коток булочку.

Чи самому з’їсти!?

Чи Катрусі нести!?

Я і сам кусну

І Катрусі віднесу.

V. Практична робота над текстом оповідання «Покинуте кошеня».

1. Оголошення теми уроку.

2. Словникова робота.

Читання словникових «кучугур».

ХТОСЬ ПОНЕСЛА

ПУСТИВ                              НЕ СКАЗАЛА

ДОДОМУ    СТРАШНО

ПРОХОДЯТЬ     ПРИТУЛИЛОСЯ

   ДИВЛЯТЬСЯ       ПРИГОРНУЛОСЯ

     Піднімаємося вгору на «кучугури» слів – читаємо повільно, свідомо.

    Спускаємося вниз – читаємо швидко.

3. Вправа «Передбачення»

- Якщо текст має таку назву, то про що може розповідатися в ньому?

Учитель заслуховує припущення учнів

4. Робота з текстом: кероване читання.

а) Читання учнями 1 частини тексту.

    Перевірка припущень.

б) Перечитування 2 абзацу.

- Хто проходив повз кошенятко?

- Як люди реагували на нього? – Знайдіть і прочитайте їхні дії. (Вибіркове читання)

в) Наступне передбачення:

    - А що ж буде далі?

г) Читання 3 абзацу.

    - Як ви гадаєте, як поведеться Наталочка?

5. Характеристика Наталочки та інших героїв оповідання.

Вчитель прикріплює малюнки дійових осіб на дошці.

Дівчинка у жовтому кружечку, риси її – промінчики.

Інші головні герої (люди) – у хмаринці, крапельки дощу – риси людей.

Наталочка:

Поверталася додому Наталочка. Чує – нявчить кошеня.

Уважна

Не сказала ні слова, а взяла кошеня і понесла додому.

Чуйна, жаліслива

Пригорнулося кошенятко до дівчинки.

Добра, турботлива

Замуркотіло. Раде – радісіньке.

Жаліслива

     Інші герої:

байдужі – не звернули увагу  на покинуту тваринку.

  Черстві – не співчували чужому горю.

  Злі – вони не добрі, сердиті.

  Неуважні – не помітили котика, не звернули уваги,

байдуже пройшли повз чужий біль.

  •  Чому навколо дівчинки утворилось сонечко? (Своїми вчинками вона несе тепло і світло )
  •  Чому інших героїв укрила хмарка і заплакала? (Бо вчинки цих людей викликають сльози, які схожі на краплинки дощу)
  1.  Вправа «Склади речення». Робота в парах.

Проходять люди,                                                          дивляться на кошеня.

Тимкові хочеться, щоб                                               Тетянка подивилися на нього.

Притулилося воно до куща, та й                              сидить – тремтить.

Вона не сказала ні слова,                                      а взяла кошеня і понесла додому.

  •  Яке з речень не відповідає змісту оповідання?
  1.  Гра «Розвідники».

Уважно очима перегляньте текст оповідання.

  •  Скільки разів у ньому зустрічається слово «кошенятко»?
  1.  Дидактична гра «Добре-погано».

Учитель читає речення з тексту – учні сигналізують картками «ДОБРЕ», «ПОГАНО».

  •  Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу.
  •  Сидить кошеня та й нявчить.
  •  Проходять люди, дивляться на кошеня…хто сміється.
  •  Хто жаліє: бідне кошенятко….
  •  …Та й іде собі далі.
  •  Настав вечір. Зайшло сонце.
  •  Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому.
  •  Пригорнулося кошенятко до дівчинки.
  •  Раде – радісіньке.

9.  Евристична бесіда.

- То добре чи погано вчинила Наталочка, забравши кошеня додому?

Вчитель:

  •  В оповіданні про це не сказано, але спробуйте уявити, як могла відреагувати мама чи інші члени родини на такий вчинок дівчинки.
  •  А що коли воно хворе і може заразити Наталочку та членів її родини?
  •  А якщо Наталочка принесла додому кілька таких кошенят, і цього разу мама скаже: «Віднеси його туди де взяла»?
  •  То як би ви тепер відповіли на запитання: «Добре чи погано вчинила дівчинка»?
  1.   Вправа «Авторське крісло».

Поміркуйте і скажіть, яку пораду ви дасте дівчинці, як вона могла б учинити у цьому випадку?

Презентація міркувань дітей. (Повинна порадитися з членами родини, принести поїсти, знайти теплий і затишний куточок, підгодовувати його).

Висновок:

Оскільки Наталочка живе в сім’ї, то перш ніж прийняти якесь рішення, вона повинна порадитися з кимось із дорослих членів родини.

VІ. Підсумок уроку.

  1.  Творча вправа - «Мікрофон»
  •  А що ви бачили, чули, відчували, читаючи оповідання?

Продовжіть речення:

  •  Коли я читав, я бачив…
  •  Коли я читав, я чув…
  •  Коли я читав, я відчував…
  1.  Підсумкова бесіда.
  •  Якщо після нашої розмови ви зустрінете покинуте кошенятко чи цуценятко, то як поведетеся?
  •  Чи легко приносити радість іншим?
  1.  Читання вірша А.Костецького «Хвостата мова»

Вчитель: я знаю, що Наталочка не одна. В неї багато однодумців – друзів природи. Це і ви, і ось цей хлопчик з вірша А.Костецького.

VІІ. Домашнє завдання.

Запитайте вдома, як вони відреагували б на те, що ви принесете додому покинуту тваринку.

Підготуватись до інсценізації оповідання.


Харитонівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

Літературне                                           читання                                                  2 клас

Чи легко приносити                  радість іншим?                                В.О. Сухомлинський               «Покинуте кошеня»

2013

Підготувала і провела

Юрченко Валентина Петрівна


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78682. Организационно-содержательное обеспечение процесса формирования готовности будущих педагогов физической культуры к учебно-воспитательной деятельности с трудными подростками 1.07 MB
  Готовность педагога физической культуры к результативной учебно-воспитательной деятельности с трудными детьми и подростками с учетом ее особенностей определяется реализацией системы профессиональной подготовки ориентированной на такую деятельность.
78683. КОРПОРАТИВНАЯ ОТЧЁТНОСТЬ В УСЛОВИЯХ СОВРЕМЕННОЙ МОДЕРНИЗАЦИИ 1.63 MB
  Традиционный способ подготовки отчетности, а также содержание отчетности за последнее время стало подвергаться общественному недоверию в связи с рядом банкротств и финансовых скандалов. Это отрицательным образом сказалось на всех участниках, задействованных в рыночных отношениях.
78684. Комплексний історико-правовий аналіз інституту адвокатури в Україні 898 KB
  Інститут адвокатури у такому вигляді, як він існує в наш час, володіє рядом властивостей, які ми вважаємо самі по собі зрозумілими. Проте визнання суспільством ролі адвокатури як єдиного незалежного професійного правозахисного інституту, покликаного захищати права та свободи...
78685. НЕПОСРЕДСТВЕННЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ СОЧЕТАННЫХ ОПЕРАЦИЙ ТРАНСМИОКАРДИАЛЬНОЙ ЛАЗЕРНОЙ РЕВАСКУЛЯРИЗАЦИИ И АОРТОКОРОНАРНОГО ШУНТИРОВАНИЯ У БОЛЬНЫХ ИБС 4.98 MB
  Они изучали теоретическую возможность поступления крови в миокард прямо из полости левого желудочка по специально созданным каналам. За основу принималась модель перфузии миокарда у рептилий, у которых система коронарных артерий отсутствует, а кровь доставляется из полости сердца в синусоиды.
78686. КАТАМНЕЗ ЛИЦ, УВОЛЕННЫХ ИЗ ВООРУЖЕННЫХ СИЛ С ПОГРАНИЧНЫМИ ПСИХИЧЕСКИМИ РАССТРОЙСТВАМИ 6.55 MB
  Для достижения цели были сформулированы следующие задачи: Изучить зависимость показателей катамнеза от клиники психических расстройств инициального периода болезни. Проанализировать динамику психического состояния и качество социальной адаптации военнослужащих с разной выраженностью...
78687. УПРАВЛЕНИЕ ПРОИЗВОДСТВЕННЫМ РАЗВИТИЕМ ТЕКСТИЛЬНЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ 3.33 MB
  Необходимость шагов инновационного развития экономики России, направленных, в частности, на решение проблем восстановления производственного потенциала и дальнейшего развития конкурентоспособности различных народнохозяйственных комплексов и, в первую очередь, промышленности...
78688. Управление рисками инвестиционных проектов в пищевой промышленности 2.75 MB
  В третьей главе диссертации Методические аспекты управления рисками инвестиционных проектов в пищевой промышленности выявлены методы защиты от рисков; разработаны механизмы оптимизации защитных мероприятий реализуемых при...
78689. Роль инновационных социотехнических систем в переходе к устойчивому развитию (философские аспекты) 2.79 MB
  Современное общество, подобно современному программному обеспечению, характеризуется как общество, структуры которого подвергаются постоянному обновлению. Находясь в подвижном состоянии, общество обновляет и трансформирует все свои системы, постоянно приближаясь к наиболее комфортному состоянию.
78690. Восстановление и развитие школьной системы в Нижнем Поволжье в 1945–1953 годов 2.6 MB
  Исследование проблемы восстановления и развития школьной системы в 1945–1953 гг. представляется возможным на примере одного из типичных регионов страны – Нижнего Поволжья. Масштабы разрушений и механизм их преодоления, сложившиеся в регионе, являлись типичными для всего Советского Союза...