83343

Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Закріплювати знання учнів про відмінювання прикметників, удосконалювати вміння визначати рід, число, відмінок прикметників у реченнях, добирати синоніми та антоніми до них. Розвивати вміння вживати прикметники в мовленні ля повнішого розкриття думки, характеристики предметів...

Украинкский

2015-03-13

57.5 KB

0 чел.

Донецький навчально - виховний комплекс № 91

“Загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів — дошкільний

навчальний заклад ”

Донецької міської ради Донецької області

Розробка уроку

з  української мови

Вживання прикметників

для всебічної характеристики предметів

                                                          Учителі початкових  класів

                                                           Семченко Н. І.

                                                            Вороніна І.Г.


Тема. Вживання прикметників для всебічної

          характеристики предметів.

        

Мета.Закріплювати знання учнів про  відмінювання прикметників,

              удосконалювати   вміння   визначати  рід,   число,   відмінок

             прикметників у  реченнях, добирати синоніми  та  антоніми

             до них.  Розвивати вміння вживати прикметники в мовленні

             для повнішого розкриття думки, характеристики предметів,  

              розвивати    зв'язне  мовлення  учнів,  увагу  до  виражальних

             засобів  у  художніх  текстах. Виховувати любов до природи,

             бережливе ставлення до неї.

             

Обладнання: мовний  матеріал; вірші; твори про зиму;               ілюстрації   та малюнки  на  тему  “Зима”;  інд.картки; аудіозапис; комп'ютерне та мультимедійне обладнання.  

Хід  уроку

1. Організаційний момент.

 - Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте їх привітаємо.

                        Добрий день!

                        У добрий час, радо ми вітаєм вас.

                        Здоров′я, щастя, радості вам бажаємо.

                        Урок рідної мови розпочинаємо.

 Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом, щоб прочитати гасло, треба скласти його із розсипаних слів.

Добре             хто            навчати

          знати        все       того        хоче

(Добре того навчати, хто хоче все знати.) 

- А ви хочете багато знати?  

- Тож налаштуємося на урок і промовимо вислови аутотренінгу.        

                         Я – учень (учениця).

                         Я ходжу до школи.

                         Мене вчать учитися.

                         Я все розумію, я хочу все знати.

2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

   Вправа. „ Мікрофон “.

- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

(Цікавим, навчальним, трохи казковим, веселим, світлим, загадковим і т.д.)

- А ви на уроці якими повинні бути?

(Уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими.)

- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом утворимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

- Як на вашу думку, до якої частини мови належить слова- відповіді? (Прикметник).

3. Закріплення вивченого матеріалу.

3.1   Оголошення теми і мети уроку.

- На цьому уроці ви поглибите свої знання про прикметник, розкриєте глибше його значення та роль у мовленні.

- Сьогодні у нас особливий урок - урок краси.

Будемо проводити його, мандруючи такими стежками:

- стежиною роздумів;

- стежиною спостережень;

- стежиною милувань красою;

- стежиною спроб і помилок;

- стежиною вирішень.

3.2. Стежина роздумів. Стратегія “Кубування”

                         (Чарівний кубик).

                         Завітав сьогодні в клас

                         На урок знову до вас

                         Кубик, діти, не простий,

                     Кубик, діти, чарівний.

                     Він доріжку прокладає,

                     Знання ваші перевіряє.

- Частина мови.

- Що означає.

- Запитання.

- Рід. Число. Відмінок.

- Член речення.

- Червона лінія (значення у мовленні).

А що означає остання грань “кубика”? Я думаю, в кінці уроку ви зможете відповісти на це запитання.

3.3. Стежина спостережень.

Лунає музика Вівальді Пори року “Зима”.

- А чи доречно нам говорити про зиму?

- Розгляньте ілюстрації прикріпленні на дошці. Чи всі вони відповідають темі нашого уроку. Чому?

(На одному малюнку - весна.)

- А як ви здогадалися, що це зима? Які ознаки зими?

- Обґрунтуйте свої міркування.

(Ночі стали довшими, а дні коротші. Птиці відлетіли в теплі краї. За календарем зимовий місяць - грудень.)

- Отже, ви побачили, що зима приходить не лише у село, місто, ліс, сад, поле. Вона крокує всією нашою країною. І до нас на урок завітала. Так давайте всі разом скажемо їй.

                       “Здрастуй, зимонько - прекрасна!

                         Білолиця, світла, ясна!

                         Всі тебе вітають.

                     Щиро прославляють.”

                   

3.4. Стежина милувань красою.

3.4.1.    Каліграфічна хвилинка.

- Випишіть каліграфічно прикметники так само, як красиво описали зиму.

Прекрасна, світла, ясна, білолиця.

- Який рід мають ці прикметники? Чому?

(Іменник зима - ж.р; прикметники мають закінчення - а;- я. )

- Слово прекрасне розібрати за будовою.

- До слова світла дібрати антонім.

3.4.2.   Гра “Додай прикметник”.

                         Ось випав сніг. Яка обнова!

                         Зима тоді така... (чудова).

                         Міста чистенькі, білі села -

                     Зима і радісна, й... (весела).

                                Кружляють вальс сніжинки ніжні,

                     Зима пухка і... (білосніжна).

                     Вона буває і серйозна:

                     Суха і вітряна, й... (морозна).

                     А як насуне хмара сива,

                     Зима по - своєму... (красива).

                     А в ранці іній - то обнова!

                     Яка зима у нас... (казкова).

                     Гілок од інею не видно,

                     Тоді вона, звичайно,... (срібна).

                     Зима буває вередлива,

                     То часом добра, то... (сварлива).

                     Яка ж зима? Яка вона?

                     Вона весела і... (сумна).

- А яку зиму любите ви?

(Тиху, морозну, сонячну, люту...)

- До слова морозна дібрати слова - синоніми.

(Люта, холодна, студена...)

Це цікаво знати.

 У нашого народу є багато прикмет, за якими визначають погоду взимку.

- Снігур заспівав, а сорока під дах заховалася - бути хуртовині.

- Яскраві зірки взимку - на мороз.

- Падає великий лапатий сніг - на негоду і сирість.

Записати останню прикмету, визначити рід, число, відмінок прикметників. Знайти однорідні члени речення. Виконати синтаксичний розбір речення.

3.5    Стежина спроб і помилок.

3.5.1  Робота в парах.

- Діти, а чи знаєте ви якого кольору буває сніг взимку?

 Випишіть з оповідання В. Сухомлинського “Як змінюється колір снігу”.

 Коли сходить сонце, снігові замети рожеві. Це сонце забарвлює їх своїм промінням. Сонце піднімається, а сніг стає сліпучим. Он в степу на білому килимі пурхає пташка.

Сонечко схилилось до заходу. Сніг стає синюватим, мов небо відбивається в блискучому дзеркалі. А в затінку - він аж фіолетовий.

Сонце зайшло. Відблиск вечірньої заграви ліг і на снігові замети. Ніби їх сонце облило багряними барвами. Гасне заграва - і багряний відблиск на снігу згасає.

3.5.2     Відпочивалочка “Морозець”.

                 Морозець, морозець, пощіпай нам щічки.

                    Теплі валянки у нас, шубки, рукавички.

                Морозець, морозець, плещемо в долоні,

                У дівчаток і хлоп'яток носики червоні.

                         

3.5.3     Робота за підручником.

         Колективне виконання вправи 251.

         Робота за віршем Я. Щоголіва “Прийшла зима”.

3.5.4     Самостійна робота.

 Поширити речення прикметниками.

1. Скрізь лежить                     сніг.

2. Вся вулиця в                    заметах.

3.                    берізки в цьому царстві стоять наче                   сад.

4. Поряд    зеленіють                          ялинки,   наче   прибралися  до

                      свята.

   Визначити відмінок прикметників.

3.6     Стежина вирішень.

3.6.1  Виховна бесіда.

  •  Діти, наближається одне з найбільш улюблених нами свят - Новий рік. До цього свята і в містах і селах кожен хоче придбати ялинку. В цей час масово їх вирубають. Постоїть вона в хаті для втіхи і на смітник. Ніхто навіть не задумується над тим, що для того аби така красуня виросла, потрібно щонайменше 10 років.

3.6.2   Робота в групах. “Дерево вирішень”.

  •  А що можна придумати, щоб вберегти ялинки від вирубання?

(Посадити у дворі, купити штучну ялинку...).

Капітани презентують роботу груп і прикріпляють сніжинки на “Дерево вирішень”.

4. Підсумок уроку.

  •   Повернемося до “Чарівного кубику”.
  •  Чи можемо ми відповісти на це запитання?
  •  Яке значення мають прикметники в української мові?

(Щоб наша мова була яскравою, різнобарвною, емоційною, образною...).

Цікава інформація.

 

 У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їх функції виконують іменники. Ця властивість притаманна мовам країн Африці. А в мовах Східної та Південно - Східної Азії  (китайська та в'єтнамська мови ) прикметник неможливо відрізнити від дієслова. Дослідники стверджують, що їхньою мовою простіше сказати “ялинка зеленіє, ніж зелена ялинка”.

- Ось і закінчився наш урок.

- Яким він у нас був?      

- А оскільки наближається новорічне свято, я хочу, щоб ви привітали з ним наших гостей.

Всі разом.       З наступаючим Новим роком вас вітаємо               

                1.   Щастя - долі вам бажаємо.  

                       У щасливій вашій хаті,

                     Щоб ви всі були багаті!

               2.   Щоб лежали на столі

                     Паляниці немалі!

             

               3.   Щоб були у вас ковбаси,

                     Молоко і сіль, і м'ясо,

       

               4.   І млинці, і пиріжки,

                     І пухнасті пампушки.

               5.   Щоб були завжди щасливі

                     І завзяті, і вродливі!

Всі разом.        Будьте здорові!

5.     Домашнє завдання. (творча робота)

Добрати до питань слова і скласти вірш про зиму.

(На таблиці запис.)

                              (Що зробила? що) сизокрила,

                           (Яким? чим? що? ) вкрила.

                           (Звідки? що роблять? які?) сніжинки

                           (Хто? що зробили? у чиї?) хатинки.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

6516. Элементы карнавализации в комедиях Гоголя 52.5 KB
  Элементы карнавализации в комедиях Гоголя Элементы карнавализации в комедиях Гоголя Народно-праздничный, амбивалентный характер гоголевского смеха в Вечерах на хуторе близ Диканьки был отмечен М.М. Бахтиным, теоретиком и исследователем карнавала. В...
6517. Статистические распределения и их основные характеристики 389 KB
  Статистические распределения и их основные характеристики Цель работы Вычисление сводных статистических характеристик данных в системе Statistica. Изучение формы распределения данных. Оценка статистической значимости различий средних значений раз...
6518. Основные принципы работы в пакете STATISTICA 471.5 KB
  Основные принципы работы в пакете STATISTICA Рабочее окно пакета STATISTICA имеет вид, сходный с окнами других программ, работающих в среде WINDOWS. Вверху содержится заголовок, указывающий, какой модуль сейчас...
6519. Корреляционно-регрессионный анализ 228.5 KB
  В информационной системе STATISTICA выполнение корреляционного и регрессионного анализа проводится в модулях: Multipleregression - Множественная регрессия и NonlinearEstimation - Нелинейное оценивание. Общее назначение модулей ...
6520. Императрица Мария Федоровна (супруга Павла I) 90 KB
  Императрица Мария Федоровна (супруга Павла I). Введение. Павел I и императрица Мария Федоровна. Император Павел I - в русской истории, на мой взгляд, одна из - до конца не изученных и недооцененных исторических фигур. Относительно объективная о...
6521. Здания РГТЭУ 217.28 KB
  Здания РГТЭУ. Введение История – сама по себе интересная наука, которую человек должен изучать или хотя бы интересоваться ей. Знание об истории собственного ВУЗа - создает много. Создает новый образ университета, наполняет его, обог...
6522. Структура ЦИЗО - ВИЗО - ВЗИСТ- в 1930-1959 гг. Всё о вузе в данный период 1.15 MB
  Структура ЦИЗО - ВИЗО - ВЗИСТ - в 1930-1959 гг. Всё о вузе в данный период Введение Российский государственный торгово-экономический университет (РГТЭУ) - неотъемлемая и важнейшая часть уже более чем двухсотлетней системы высшего экон...
6523. Производительность труда и методы ее расчета 280 KB
  Производительность труда Производительность труда - это степень эффективности целесообразной деятельности людей, отражающая способность производить за единицу рабочего времени определенный объем потребительных стоимостей Под эффективностью...
6524. Проблемы реализации реформирования и адаптации предприятий к новым условиям хозяйствования 80 KB
  Проблемы реализации реформирования и адаптации предприятий к новым условиям хозяйствования Вопросы для изучения: Стратегическая ориентация реформирования и адаптации предприятий к новым условиям хозяйствования Создание макроэкономических...