83346

Узагальнення вивченого про іменник

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Команди для участі в КВК готові Команда Веселий Іменник Ми команда Веселий іменник друзі. Запитання для команди Веселий Іменник Віра власна чи загальна назва Якщо імя Віра то власна. Голуб назва істоти чи неістотиістота Скільки відмінків у іменників 7 На яке питання відповідає орудний відмінок...

Украинкский

2015-03-13

62 KB

0 чел.

Тема. Узагальнення вивченого про іменник (4 клас)

Мета: узагальнити знання про іменник як частину мови; вчити дітей творчо мислити; розвивати кмітливість, пам’ять, мовлення, виховувати почуття колективізму.

Обладнання: емблеми команд, завдання

Тип уроку: урок узагальнюючого повторення

Вид уроку: урок-КВК

Хід уроку

І. Представлення команд

Учитель.  Увага! Діти, ми з вами вивчили тему “Іменник”. Сьогодні настав час перевірити наші знання з цієї теми. Відкриваємо клуб веселих і кмітливих. Команди для участі в КВК готові?

Команда «Веселий Іменник»

 Ми команда «Веселий іменник», друзі.

 Цю частину люблять дуже,
 Бо усе вона назве,
 Дасть імення золоте.
Команда «Кмітливі Відмінки»

Ми команда «Кмітливі Відмінки»

Ми як лицарі казкові,

Вірно служим рідній мові.

Так слова єднати вмієм,

Що усі нас розуміють.

ІІ. Конкурсна програма

І конкурс «Розминка»

Запитання задаються командам по черзі. За правильну відповідь 1 бал.

Запитання для команди «Веселий Іменник»

  •  Віра – власна чи загальна назва? (Якщо ім’я Віра, то власна). 
  •  Голуб – назва істоти чи неістоти?(істота)
  •  Скільки відмінків у іменників? (7)
  •  На яке питання відповідає орудний відмінок? (Ким? Чим?)

Запитання для команди «Кмітливі Відмінки»

  •  Земля – власна чи загальна назва?(Якщо назва планети, то власна).
  •  Книга – назва істоти чи неістоти? (Неістоти)
  •  На яке питання відповідає родовий відмінок? (Кого? Чого?)
  •  На яке питання відповідає кличний відмінок? (Кличний відмінок не відповідає на питання).

Учитель-ведучий. Молодці! Всі впоралися із завданням! А чи знаєте ви, що за підрахунками вчених, найбільше в нашій мові саме іменників? І ви в цьому зможете зараз переконатися. У наступному конкурсі переможуть найуважніші і найшвидші.

ІІ конкурс «Іменники в моєму портфелі»

Командам пропонується за 5 хвилин пригадати і записати якнайбільше іменників – назв предметів, що знаходяться в шкільному портфелі. Перемагає та команда, яка записала найбільше іменників. За І місце – 10 балів; за ІІ місце – 8 балів.

Учитель-ведучий. Ну ось, ви і переконалися, як багато іменників «живуть» у ваших шкільних портфелях! А наступний конкурс виявить ваші знання антонімів.

ІІІ конкурс «Знайди іменники-антоніми!»

Команди отримують частини прислів’їв, які потрібно скласти.  Іменники-антоніми треба підкреслити і назвати. Правильно виконане завдання – 10 балів.

Прислів’я  для команди «Веселий Іменник»

Вчення — світ,

а лінь марнує.

Праця чоловіка годує,

а знайко по дорозі біжить.

Незнайко на печі лежить,

а невчення — тьма.

Прислів’я  для команди «Кмітливі Відмінки»

Маленька праця краща

то на старість як знайдеш.

Науки ні вода не затопить,

за велике безділля.

Що в молодості навчишся,

ні огонь не спалить.

ІVконкурс «Відмінковий ланцюжок»

Команди по черзі відгадують загадки і відмінюють іменник-відгадку. Якщо закінчення іменника в усіх відмінках визначено правильно, команда одержує 10 балів, за кожну помилку знімається 2 бали.

Загадки  для команди «Веселий Іменник»

1. Маленьке, сіреньке,
      А хвостик як шило.
                                 (Миша)

2. Здивувалась дітвора:
„Це тварина чи гора?
Як же їсть він, як він п’є?”
А для цього хобот є!
                         (Слон)

Загадки для команди «Кмітливі Відмінки»

1. У лусці мої боки –
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу.
                    (Риба) 

2. Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься?...
(Їжачок)

V конкурс  «Професія»

За ключовими словами команди назвають професію, визначають рід, число і ставлять іменник-відгадку в Орудному відмінку однини. Максимальний бал 12.

Ключові слова для команди «Веселий Іменник»

Учні, дошка, щоденник, школа, клас. 

Ковпак, каструля, сковорідка, ложка.

Ключові слова для команди «Кмітливі Відмінки»

    Хліб, колос, зерно, жнива, урожай, косовиця. 

   Бинт, шприц, лікарня, укол, ліки. 

VІ конкурс «Пантоміма»

(Фізкультхвилинка)

Командам даються завдання зобразити різні види спорту. Одна команда зображує, інша відгадує, які саме види спорту  зображуються. Потім команди міняються ролями. Максимльна кількість балів  6.

Завдання для команди «Веселий Іменник»

Зобразити пантомімою бокс і легку атлетику.

Завдання для команди «Кмітливі Відмінки»

Зобразити пантомімою футбол і важку атлетику.


Учитель.
Молодці! Ви чудово рухаєтесь. А тепер подивимося, як ви говорите. У наступному конкурсі у вас буде можливість виявити свою мовну майстерність. Вам потрібно буде якнайкраще представити  іменники.

VІІ конкурс «Розкажи про іменники»

Команди отримують загадку, розгадують її. Знаходять і підкреслюють усі іменники. Усно аналізують два іменники (за вибором) за планом:

  1.  Аналізоване слово
  2.  Частина мови
  3.  Власна чи загальна назва.
  4.  Назва істоти чи неістоти.
  5.  У якому значенні вжито (прямому чи переносному)?
  6.  Рід.
  7.  Число.
  8.  З якими словами зв’язане в реченні?
  9.  На яке питання відповідає?
  10.  Яким є членом речення – головним чи другорядним?

За правильну відповідь на кожний пункт плану – 1 бал.

Загадка для команди «Веселий Іменник»

Дощ пройшов, через ставок
Перекинувся місток.
Кольорів у ньому сім,
Він подобається всім!
(Веселка)

Загадка для команди «Кмітливі Відмінки»

Ти розправ мої боки –
І пухкенькі, і м’які,
Поклади мене під вушко
І лягай мені на брюшко.
(Подушка)

VІІІ конкурс «Рід іменника»

За кожне правильно записане слово 1 бал.

Завдання для команди «Веселий Іменник»

За три хвилини записати якомога більше слів жіночого роду на літеру К.

Ключові слова для команди «Кмітливі Відмінки»

За три хвилини записати якомога більше слів чоловічого роду на літеру М.

ІХ конкурс «Ребуси»

За кожний правильно розгаданий ребус 2 бали.

Завдання для команди «Веселий Іменник»

г1а  пі2л  ві3ло

за3мка пер6  мі100

Завдання для команди «Кмітливі Відмінки»

пі100лет 100янка 7я

ві3на  100ляр 3буна

ІІІ. Підведення підсумку гри

Підрахунок балів. Нагородження переможців.

ІV. Домашнє завдання. Опрацювати запитання і завдання для повторення на сторінці 94.

Степаненко Ганна Іванівна, вчитель початкових класів Пастирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Смілянської районної ради Черкаської області.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78691. Воспитание гуманистического отношения к природе у учащихся в процессе изучения естественнонаучных дисциплин 943 KB
  Объект исследования: процесс воспитания гуманистического отношения к природе у учащихся средней и старшей ступеней общеобразовательной школы в ходе освоения ими содержания естественнонаучных дисциплин. Предмет исследования: педагогические средства, условия, факторы успешности процесса воспитания...
78692. ФАКТОР СОЦИАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ В ИНСТИТУЦИОНАЛЬНОМ КОНТЕКСТЕ СОВРЕМЕННОЙ РОССИИ 246.77 KB
  Конец прошлого столетия в Российской Федерации характеризуется такими понятиями, как: политически нестабильная обстановка, экономический дефолт и демографический кризис. Как правило, за черной полосой наступает белая, поэтому на данный момент времени можно смело утверждать...
78693. ОЦЕНКА ЭФФЕКТИВНОСТИ ПРОЕКТОВ И ПРОГРАММ РЕНОВАЦИИ ЖИЛИЩНОГО ФОНДА 3.06 MB
  Целью диссертационного исследования является разработка методики оценки эффективности проектов реновации жилых зданий с учетом интересов субъектов инвестиционного процесса, и решение на этой основе вопросов экономического обоснования и формирования программ реновации жилищного фонда.
78694. «Северный край» - печатный орган оппозиции губерний Севера и Верхнего Поволжья конца XIX – начала XX веков 1.23 MB
  Конец XIX – начало XX в. для российской печати стали временем количественного и качественного роста. Данная тенденция в полной мере характерна и для столичной, и для провинциальной журналистики. Причин перехода отечественной прессы на новую ступень эволюции в это время несколько.
78695. Методические основы оценки конкурентной позиции предприятия на примере рынка водки г. Москвы 1.55 MB
  Между тем разработанные механизмы оценки взаимодействия конкCрентной и внутренней среды предприятия не позволяют определять эффе:тивность решений с точки зрения улучшения или укрепления конкурентной позиции предприятия относительно других производителей.
78696. МЕТОДИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ОЦЕНКИ АССОРТИМЕНТНОЙ ПОЛИТИКИ ПРЕДПРИЯТИЙ МЕБЕЛЬНОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ 1.36 MB
  Практика реформирования экономики России наглядно продемонстрировала, что недооценка микроэкономических предпосылок роста реального сектора экономики может привести к негативному влиянию на экономическое развитие, к значительным потерям ресурсов и увеличению продолжительности реформ.
78697. Коррекция девиантного поведения подростков в условиях оздоровительно-образовательных центров 440.33 KB
  Рост девиантного поведения различных возрастных категорий населения несовершеннолетней молодежи обозначил актуальность проблемы организации профилактической работы с детьми и молодежью, но в связи с тем, что реализация профилактических технологий осуществляется с детьми...
78698. ПРАВОВЫЕ ОТНОШЕНИЯ В ИНФОРМАЦИОННОЙ СФЕРЕ 2.51 MB
  Сегодня все больше увеличивается значение информации в самых различных социальных процессах. Активное использование средств обработки и передачи информации развитие новых технологий вызывает существенные изменения в экономической политической и иных сферах общественной жизни.
78699. Ідея розвитку у працях Я. А. Коменського, М. Монтеня, Ж.-Ж. Руссо 69.5 KB
  Мета даного реферату - розкрита одну з головних проблем сучасної педагогіки, а саме проблему розвиваючого навчання. Можна із впевненістю сказати, що запровадження розвиваючого навчання в сучасну школу має величезне педагогічне значення.