83349

Написання не з дієсловами. Спостереження за зв’язком дієслова в реченні з іншими частинами мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Чи любить Яринка прокидатися зранку Що вона запитала у дідуся Що порадив дідусь Чи послухає поради дідуся Яринка Давайте спробуємо сьогодні довести що праця навчання наполегливість необхідні в житті людини. Для початку зясуємо яка орфограма в імені Яринки велика буква Яким звуком починається слово...

Украинкский

2015-03-13

348.5 KB

0 чел.

Вчитель: Кушнір Наталія Володимирівна

Урок: українська мова

Термін проведення: ІІ семестр, лютий-березень

Клас: 4

Тема уроку:     Написання не з дієсловами. Спостереження за зв’язком

                         дієслова в  реченні з іншими частинами мови.

Мета уроку:    сприяти засвоєнню учнями знань про правопис не з   дієсловами;  

                        вчити спостерігати за мовними явищами, аналізувати;

                        розвивати словниковий запас, образне мислення, усне зв’язне

                        мовлення;

                        виховувати любов до праці, повагу до людей праці.     

Обладнання:  підручник М. С. Вашуленко «Рідна мова» ІІ частина, таблиці,   

                       індивідуальні картки.

Хід уроку:

I.  Організаційний момент.

  •  Любі діти, перш ніж розпочнемо урок, давайте привітаємо наших дорогих гостей:

                                   Усміхнімось всім довкола:

                                   Небу, сонцю, квітам, людям.

                                   І тоді обов’язково

                                   День для нас привітним буде.

  -  Чи можемо ми починати нашу роботу?

  -  Нехай девізом нашого уроку буде:

                                   Птаха пізнають в польоті, а людину в роботі.

II. Актуалізація опорних знань.

  •  А щоб урок пройшов цікаво, на допомогу ми запросили:   

     групу етнографів:Анастасія, Аліна, Анна;

  журналістів газети «Пізнайко»;

  журналістів журналу «Барвінок», (попередньо підготовлені учні класу)

  які допоможуть зрозуміти, як треба писати  не з дієсловами у мові.

  1.  Бесіда.
  •  Вчора на уроці з предмету « Я і Україна» ми познайомилися з повчальним для нас оповіданням В.О.Сухомлинського  «Ледача подушка».

    - Згадаємо головну думку тексту.

     - Чи любить Яринка прокидатися зранку?

     - Що вона запитала у дідуся?

     - Що порадив дідусь?

     - Чи послухає поради дідуся Яринка?

     - Давайте спробуємо сьогодні довести, що праця, навчання,  

       наполегливість необхідні в житті людини.

  1.  Каліграфічна хвилинка.
  •  Для початку з’ясуємо, яка орфограма в імені Яринки? (велика буква)
  •  Яким звуком починається слово Яринка? [йа]
  •   Якою буквою він позначається на письмі? (буквою я)
  •  

Пропишемо рядок великої букви Я в поєднанні з малою, згадавши основні елементи.

Я я  Я я  Я я  Я я  Я я  Я я  Я я  Я я

  1.  Повторення вивченого про дієслово.

Гра «Впізнай слово».

  •  Давайте з вами пограємо у гру.
  •  Що зображено на картинці? (яблуко)   
  •  До якої частини мови належить слово яблуко? (іменник)
  •  

Яку частину мови ми з вами почали вивчати на минулому уроці? (дієслово)

  •  Що таке дієслово?
  •  До картинки – іменника добери дієслово.

Сова… (літає, полює)

Вовк… ( нападає, тікає)

Попелюшка… ( працює, трудиться)

  •  Яким членом речення виступає дієслово у реченні? (присудком)

 III.  Вивчення нового матеріалу.

  1.  Робота над прикметниками-антонімами.

-  Якою є, на вашу думку, Яринка з оповідання « Ледача подушка»?  

-  А Попелюшка, про яку ми тільки що згадували? (роботяща)

-  Такою повинна стати і наша Яринка.

-  Продовжіть мою думку: Яринка повинна не лінитися, а …(працювати).

-  Запишемо це речення.

-  Знайдіть у реченні дієслова. Зверніть увагу біля слова лінитися стоїть

    частка не.

-  Як ми написали дієслово з часткою не? (окремо)

Вправа 81.

  •  Давайте прочитаємо прислів’я та приказки та спробуємо їх пояснити.
  •  Виберіть дієслова разом з не. Запишемо їх так:

дівчатка  - перші чотири прислів’я;

хлопчики – з 5-го до кінця.

( одна дівчинка та хлопчик записують на дошці)

    2.  Висновок: Не з дієсловами завжди пишеться окремо.

  1.  Вибірковий диктант.
  •  Наші етнографи (значення слова етнограф ми з’ясували і пам’ятаємо, що це людина, що досліджує побут, традиції та культуру певного народу) опрацювали деякі джерела і дібрали прислів’я і загадки з часткою не перед дієсловами.
  •  Ваше завдання: уважно слухайте і відшукуйте не з дієсловами, записуючи їх у зошит.

Аліна:   Не помиляється той, хто нічого не робить.

              Від добра добра не шукають.

Настя:   Не розхитуй човна, бо вивернешся.

              Іде водою – не  плюскотить.

              Іде лісом – не шелестить. (Тінь; промінь сонця або місяця)

Анна:     Нових друзів май, а старих не забувай.

               На чужому коні не наїздишся, чужим добром не нахвалишся.

  •  Зачитайте, які слова ви записали. Як пишеться не з дієсловами?
  •  Що порадить нашій Яринці та іншим дітям журналіст газети «Пізнайко»?

  Журналіст:  Людині треба багато знати і вміти. Я б порадив робити все

                         для  того, щоб наші знання принесли користь нашому

                         народу.

                     Ти привчай до всього руки,

                     Вчись майстерності щоднини,

                     Пізнавай усі науки,

                     Бо ж у світі ти – людина.

  1.  Фізкультхвилинка. 

                    Дієслово - це частина мови,

                    Без нього нам не обійтись.

                    Ти вслухайсь в слово пречудове,

                    Йому, як другові, всміхнись.

            Що робив? – руки вгору

            Що робить? – руки в сторони                        

            Що буде робити? – руки перед собою, зігнуті у ліктях      

                   ( з малюнками на мультимедійній установці)

                                      

Танцює, усміхнулася, відпочиває, заробить, пише,зацікавиться, постарався,мандрує, спати, заколише, полюбив.

  1.  Робота над засвоєнням написання не з дієсловами.

-   Ми надіємось, що Яринка намагатиметься стати працьовитою.

-   Спробуйте мені заперечити:

                  Працює… (не лінується)

Гра «Запереч мені»

  •  Я зачитую речення. А ви за допомогою не складаєте речення – заперечення.

         Я вивчив уроки.

        Ми намалювали зимовий пейзаж.

       Ромчик грає на скрипці.

       Яринка читає  казку.

  •  Як ви вважаєте, якщо наша Яринка не буде нічого робити, вона зможе чогось досягти у житті?
  •  Слово нашому гостю.

Журналіст: На мою думку, якщо учень буде таким, якою є Яринка, то

                     хорошого спеціаліста у майбутньому з нього не буде. Про це

                    свідчить і підготовлений мною текст.

6. Робота в парах.

   -  Прочитайте текст, випишіть, працюючи парами, не з дієсловами.

      Будівельник, що вчився на трійки, не збудує гарного будинку. Учитель,

      що вчився на трійки, не навчить маленького учня.  Дивовижне слово  

      «вчитися» означає вчити себе. Якщо не  будеш  старанним, то нічого

      не   навчишся. І не працюватимеш якісно.

   Журналіст:     За все, що зроблено для нас,

                         Ми щиро вдячні людям.

                         Прийде пора, настане час –

                         І ми трудитись будем!

6. Робота над багатозначними словами.

-   Журналісти журналу « Барвінок» приготували нам чарівну скриньку із

   захованими в них прислів’ями. Представник кожного ряду отримує

    завдання та разом спробуйте пояснити  значення кожного з них.

               У чужій пасіці бджіл не розведеш.

               Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.

               Поки не упріти, доти не уміти.

  7. Самостійна робота.

      Вправа 82.

  •  Завдання за варіантами. Спишіть речення, розкриваючи дужки:

                1 варіант                                     2 варіант

                1,2 речення                                 3, 4 речення

   -     Як ви записали не з дієсловами? (окремо)

   -     Про що говорить правило?

IY. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

  •  Хто ж тоді ледачіший – подушка чи Яринка?
  •  Чи переконав наш урок нас і Яринку, що лінуватися не треба, вона заважає досягненню нашої мети.

     Поради від журналістів:

Часто ми лінуємось виконати ту чи іншу роботу. Але якщо ми дозволимо ліні панувати над собою, то ми ніколи не станемо працьовитими. А приказка говорить: «Лінь – гірше хвороби». Тому не будемо припускати до себе лінь, будемо допомагати старшим.

                                 Всім відомо, що без школи,

                                 Без знань, що мусиш ти набуть,

                                 Не станеш у житті ніколи

                                 Тим, ким у дитинстві мрієш буть!

  •  Вдома виконаєте вправу 87, спишете, вставляючи дієслова.
  •  А зараз схематично намалюйте нитку і наповніть її намистинками настільки, наскільки ви оцінюєте свою роботу на уроці. Одна намистинка відповідає одному балу.

                     


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1250. Пошук і використання альтернативних джерел палива 876.5 KB
  Аналіз основних напрямків розвитку альтернативного палива у світі. Використання газових та водневих вдигунів. Індикаторна діаграма циклу Отто. Паралельна схема роботи гібридів. Схема роботи двигуна Civic Hybrid. Функціональні системи автомобіля Toyota Prius. Аналіз схемних рішень електрозапалювання робочої суміші. Мікропроцесорна система запалювання.
1251. Будівництво дороги IІІ категорії Ново полтавка - Миколаївка в Миколаївської області 755.54 KB
  Характеристика району розташування АБЗ. Вибір джерела постачання АБЗ сировинними матеріалами і транспортних засобів їх доставки. Вибір типів та розрахунок місткості складів сировинних матеріалів. Вибір змішувального обладнання на АБЗ. Заходи охорони праці і навколишнього середовища на АБЗ.
1252. Отчет о работе участкового врача терапевта Мироновой Натальи Валериевны за 2010 – 2012 года 402.5 KB
  Показатели работы с ИОВ, УВОВ, воинами-интернационалистами на 2012 год. Лечебная работа, показатели работы в поликлинике. Диаграмма взятых на ДУ за отчетный период по основным груп-пам заболеваний. Возрастной состав женщин фертильного возраста по отношению к числу женщин на участке обслуживания.
1253. Дільниця виготовлення гачкових колекторів електродвигунів приводу підлоготерів 403.5 KB
  Призначення та галузь застосування електродвигунів постійного струму малої потужності. Опис конструкції колектора електродвигуна малої потужності. Технічні умови на виготовлення колектора. Заходи по вдосконаленню діючого технологічного процесу. Нормування технологічного процесу виготовлення гачкового колектора.
1254. Расчет затрат участка по ремонту приборов системы питания АТП на 500 автомобилей ПАЗ-2305 123.5 KB
  Классификация предприятий автомобильного транспорта. Малые предприятия и индивидуальное предпринимательство на АТП. Расчет фонда заработной платы рабочих. Расчет накладных расходов, связанных с общей организацией цехового производства.
1255. Проектирование двухэтажного жилого здания 164 KB
  Объемные строительные системы, имеющие надземную и (или) подземную части, включающие в себя помещения, сети инженерно-технического обеспечения и системы инженерно-технического обеспечения. Здание в плане имеет неправильную форму . Здание двухэтажное с высотой этажа3,3м. Размеры здания в осях 14,3х13,5м. Отметка подошвы фундамента -1,85 м. Грунтовые воды отсутствуют.
1256. Создание предприятия ИП Британ 73.5 KB
  Наименование предприятия, его специализация форма собственности и адрес. Схема действующего гаражно-технологического процесса, его описание. Описание методов организации технологических процессов ТО и ремонта ПС. Ведомость оборудования и оснастки на предприятии по форме.
1257. Соціально-психологічне дослідження ревнощів чоловiкiв 115.5 KB
  Науково-теоретичні підходи до розуміння та дослідження почуття ревнощів чоловіків. Літературно-філософські підході до розуміння природи ревнощів. Методика емпірико-практичного дослідження почуття ревнощів у чоловіків. Емпірико-практичне дослідження особливостей почуття ревнощів у чоловіків. Експериментальне дослідження співвідношення ревнощів з іншими почуттями та емоціями.
1258. Технология изготовления детали подъемника (вала редуктора) 91.5 KB
  Тихоходный вал редуктора, массой 11 кг., является телом вращения. Вал считается жёстким, поскольку отношение длины к максимальному диаметру меньше 15. Выбор заготовки и метод её изготовления. Определение групп допусков на исходные размеры заготовки.