83350

Повторення та узагальнення вивченого про дієслово як частину мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Узагальнити знання про ознаки дієслова удосконалювати вміння розрізняти часові форми дієслова закріплювати навички правопису не з дієсловами. Вміння визначати до якої дієвідміни та особи належать дієслова. Обладнання: стіл накритий вишитою скатертиною на якому розміщені паска писанки...

Украинкский

2015-03-13

154 KB

3 чел.

Підсумковий урок з української мови в 4 класі

(Дієслово)

Тема:   Повторення та узагальнення вивченого про дієслово

як частину мови.

Мета: Узагальнити знання про ознаки дієслова, удосконалювати вміння розрізняти часові форми дієслова, закріплювати навички правопису не з дієсловами. Вміння визначати, до якої дієвідміни та особи належать дієслова.

Розвивати інтерес до вивчення рідної мови, творчий підхід до виконання завдань.

Виховувати повагу до традицій українського народу.

Обладнання: стіл, накритий вишитою скатертиною, на якому розміщені паска, писанки, крашанки, прикрашена рушниками;

таблиця «Розбір дієслова як частини мови», прислівя, індивідуальні картки, картки для групової роботи.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку.

На уроці підсумковім

Треба дружно працювати,

Щоб змогли на всі питання

Повні відповіді дати.

Давайте пригадаємо наш девіз:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Читаємо хором на дошці тему нашого уроку:

«Повторення та узагальнення вивченого про дієслово як частину мови».

Отже, тема відома, тепер зясуємо завдання, які ставить перед нами сьогоднішній урок.

(Діти по черзі читають.)

 

  

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

– Діти, прочитайте вірш на дошці.

(Один учень читає вголос.)

Великдень всіх нас на гостини просить.

Малює сонце полотно небес,

І крашанку як усмішку підносить.

Христос Воскрес!

Про що йде мова в цьому вірші?

(Про Великдень).

Незабаром ми всі будемо святкувати це свято.

І тому сьогоднішній наш урок присвятимо Великодню – одному найдавнішому, найбільшому, найурочистішому святу.

Знайдіть дієслова у цьому вірші.

Скажіть, на що вони вказують?

(На дію).

Поставте до цих слів питання.

(просить – що робить?

малює – що робить?

підносить – що робить?

воскрес – що зробив?)

Отже, в українській мові є багато слів, які об’єднуються в частину мови, яка називається... (Дієслово)

«Мозкова атака».

  1.  На що вказують дієслова?

(На дію предмета)

  1.  На які питання відповідають?
    1.  Як називається початкова форма дієслова?

(Неозначена форма)

  1.  На які питання відповідає неозначена форма дієслова?

(Що робити? Що зробити?)

  1.  Які часові форми дієслова ви знаєте?

(Минулий, теперішній, майбутній)

  1.  Коли можна визначити рід дієслова?

(Якщо воно в однині минулого часу)

  1.  Як визначити дієвідміну дієслова?

(Поставити його в формі 3-ої особи множини теперішнього часу)

  1.  Яким членом речення найчастіше є дієслово?

(Присудком)

ІV. Контроль, корекція та узагальнення знань.

Повторення ролі дієслів у реченні.

Діти отримують текст на червоних картках. Читають самостійно, потім один учень читає вголос.

Завдання:

  1.  У перших двох реченнях знайти головні члени речення. Виписати їх.
    1.  Встановити звязок між членами речення за допомогою питань.

І варіант – перше речення.

ІІ варіант – друге речення.

  1.  Скласти речення до схеми.

Текст. До Великодня люди готуються заздалегідь. Попередню неділю вони називають Вербною. У цей час пробуджується від зимового сну природа, першими зацвітають верби. Перші «котики» – символ молодості, пробудження природи, їх наділяють цілющою силою. Котики освячують у церкві й ними хльоскають товаришів, дітей, промовляючи: «Верба бє, не я бю, за тиждень – великдень, недалечко червоне яєчко».

Повторення часів дієслів.

(Таблиця «Палац «Часи дієслів»)

  1.  Гра «Калейдоскоп».

Один учень біля дошки, всі працюють самостійно.

Завдання 1. Розмістити словосполучення з дієсловами, які написані на писанках у три кошики.

Теперішній час   Минулий час   Майбутній час

(що робить?   (що робив?    (що буде робити?

що роблять?)   що зробив?)   що зробить?)

вишиваю рушник               готувались до свят             святкуватимуть Великдень

вітаю друзів                        фарбували яйця                     святитимуть паску

дарують писанку                прибирали хату                     задзвонять дзвони

Завдання 2. Поставити в неозначеній формі кілька з цих дієслів.

Прибирали – прибирати

Задзвонить – задзвонити

Дарують – дарувати

Каліграфічна хвилинка.

Ем ас ою еш

Земля  ласка  паска

До землі з ласкою – будеш з паскою.

Фізкультхвилинка.

Діти, а які народні пасхальні ігри ви знаєте?

(«У навбитки», або «Чий батько сильніший?», гаївка «Подоляночка – красна панночка»).

Давайте ми відпочинемо, нумо, «Подоляночку» водити.

(Під супровід музики)

    Пісня-гра «Подоляночка»

Десь тут була Подоляночка,

Десь тут була молодесенька.

Тут вона сіла, тут вона впала,

До землі припала,

Сім літ не вмивалась,

Бо води не мала.

Ой устань, устань, Подоляночко,

Ой устань, устань, молодесенька.

Вмий своє личко, личко біленьке.

Біжи до Дунаб, бери ту, що скраю.

                

Виписування дієслів з тексту з визначенням належності до однієї з дієвідмін.

Діти отримують текст №2 на жовтих картках.

Завдання:

Прочитати текст, підібрати заголовок.

Виписати дієслова:

І варіант – дієслова І дієвідміни;

ІІ варіант – дієслова ІІ дієвідміни.

– Як визначити дієвідміну?

(Поставити дієслово у формі 3-ої особи множини теперішнього часу).

Двоє учнів працюють біля дошки.

Перевірка.

Робота з прислівями. Повторення написання частки не з дієсловами.

Робота в парах.

(З окремих слів скласти прислівя і пояснити зміст).

* Не помиляється той, хто нічого не робить.

* Не берися за всі справи відразу.

* Не задавайся, бо втратиш друзів.

* Не роби іншому того, чого б не бажав собі.

* Не кажи «гоп», поки не перескочиш.

* Чужому лихові не смійся.

* Плачем лиха не виплачеш.

* Не повчай інших, коли і сам не вмієш.

Робота з підручником.

(С. 80, вправа №153)

Завдання.

  1.  Прочитати, визначити головну думку.
    1.  Назвати дієслова.
    2.  Розібрати за планом дієслова.

І варіант – шумлять.

ІІ варіант – пахнуть.

(Двоє учнів працюють біля дошки).

1. Шумлять.    1. Пахнуть.

2. Шуміти.     2. Пахнути.

3. Що роблять?    3. Що роблять?

4. Теперішній час.   4. Теперішній час.

5. Множина.    5. Множина.

6. 3 особа.     6. 3 особа.

7. –      7. –

8. ІІ дієвідміна.    8. І дієвідміна.

9. Придок.     9. Присудок.

– Звіримося з дошкою.

Повторення будови слова.

Метод «Кубування».

Які частини слова ви знаєте?

Які частини слова відносяться до значущих?

Які – до змінних?

Що називають основою слова?

  1.  Робота в парах.

Розбір слова за будовою.

І ряд – посипають

ІІ ряд – прикрашають

ІІІ ряд – дарують

  1.  Гра «Лото».

Робота в групах:

– До поданих слва (велика картка) доберіть слова із префіксами, близькими за значеннями.

(Лідер групи читає слова на великій картці, а діти з групи пропонують свої слова-синоніми).

     Велика картка

Бесіда

Мандрівка

Хоробрий

Паркан

Сумний

Глибокий

Таємничий

Тихий

Боронити

Бесіда – розмова

Мандрівка – подорож

Хоробрий – безстрашний

Паркан – огорожа

Сумний – безрадісний

Глибокий – бездонний

Таємничий – загадковий

Тихий (сміх) – беззвучний

Боронити – оберігати

Х. Рефлексія.

Тестування.

  1.  Що таке дієслово?

а) Частина слова;

б) Частина мови, що означає дію предмета;

в) Слово, що вказує на ознаку предмета.

  1.  Дієслова теперішнього часу відповідають на питання ...

а) що робить? що роблять?

б) що робив? що зробив?

в) що буде робити? що зробить?

  1.  Неозначена форма дієслова є ...

а) його початковою формою;

б) формою теперішнього часу;

в) формою минулого часу.

  1.  Скільки дієвідмін має дієслово?

а) Три.

б) Дві.

в) Жодної.

  1.  Дієслова теперішнього часу змінюються за ...

а) родами;

б) числами;

в) особами і числами.

  1.  Дієслово «співати» належить до ...

а) першої дієвідміни;

б) другої дієвідміни.

 

ХІ. Підсумок уроку.

Діти, чи виконали ми завдання, які ставили на початку уроку?

Чи сподобався вам урок?

Методом «Мікрофону» охарактеризуємо дієсловами наш урок:

(визначали, повторювали, працювали, писали, підбирали, відповідали тощо)

Я вам  дякую за урок, за вашу активність. І хочу подарувати вам писанки. Наші предки вірили, що писанка має магічну силу. Вважали, що вона приносить добро, щастя. Нехай і вас ця писанка захищає від злого і буде вашим оберегом!

(Діти отримують писанки).

                  

ХІІ. Домашнє завдання.

Скласти розповідь (5-7 речень) про те, як в Україні святкують Великдень.

Підкреслити дієслова.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

66905. Логические элементы 441 KB
  Рассматриваются принципы работы, характеристики и типовые схемы включения простейших логических элементов — инверторов, буферов, элементов И и ИЛИ, а также приводятся схемотехнические решения, позволяющие реализовать на их основе часто встречающиеся функции.
66906. Модели и процессы управления проектами программных средств 257.5 KB
  Назначение методологии СММ/CMMI – системы и модели оценки зрелости – состоит в предоставлении необходимых общих рекомендаций и инструкций предприятиям, производящим ПС, по выбору стратегии совершенствования качества процессов и продуктов, путем анализа степени их производственной зрелости и оценивания факторов...
66907. ФУНКЦИИ ГОСУДАРСТВА 149.5 KB
  Научное познание государства любого исторического типа обязательно предполагает рассмотрение его функций представляющих собой важнейшие качественные характеристики и ориентиры не только собственно государства как особой организации публичной власти но и общества в целом.
66908. ДЕСМУРГИЯ 81.5 KB
  Под повязкой понимается один из способов закрепления перевязочного материала обычная повязка поддержание постоянного давления на определенную часть тела давящая повязка удержание части тела в неподвижном положении иммобилизирующая повязка лечение вытяжением.
66909. ПРИКЛАДНА КРИПТОЛОГІЯ 305.66 KB
  Основою побудування сучасних систем обробки інформації є застосування інформаційних систем(ІС) та інформаційно – телекомунікаційних систем(ІТС). ІС це система, в якій реалізується технологія обробки інформації за допомогою технічних і програмних засобів.
66910. Особливості розвитку української культури в литовсько-руську та польсько-литовську добу (XIV-перша половина XVII ст.) 277 KB
  Більша частина українських земель знаходиласяу складі Литовської та Польської держав. Разом із тим ХІV – ХVІ ст. – це час подальшого формування українського народу, активізація його боротьби проти польсько-литовського панування, поява на історичній арені України такого самобутнього...
66911. Целевой маркетинг 33.83 KB
  Сегментация по географическому признаку разделение рынка на разные географические объекты страны регионы города. Сегментирование по демографическому признаку разделение рынка на потребительские группы на основе демографических переменных: пол возраст размер семьи этапы жизненного цикла семьи род занятий образование уровень дохода...
66912. Статичні члени класу та їх оголошення 48 KB
  Оголошуючи член-даних класу статичним, ми тим самим повідомляємо компілятор про те, що, незалежно від того, скільки обєктів цього класу буде створено, існує тільки одна копія цього static-члена. Іншими словами, static-член розділяється між всіма обєктами класу.