83355

Перевірка орфограм у особових закінченнях, або ще раз про закон письма

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вчити школярів застосовувати алгоритм перевірки орфограм слабких позицій звуків у особових закінченнях дієслів; перевіряти орфограми слабких позицій звуків у різних частинах слів; вчити школярів обґрунтовувати свої думки; давати на запитання повні змістовні відповіді; робити висновки.

Украинкский

2015-03-13

105 KB

2 чел.

Проект уроку з української мови

Дата проведення: 25.04.2012

Тема: Перевірка орфограм у особових закінченнях, або ще раз про закон письма.

Урок № 75

Тема уроку: Уточнення способу перевірки орфограм слабких позицій звуків у особових закінченнях.

Урок у темі № 4

Мета уроку: Уточнити спосіб перевірки орфограм слабких позицій звуків у особових закінченнях дієслів.

Завдання уроку:   Вчити школярів застосовувати алгоритм перевірки орфограм слабких позицій звуків у особових закінченнях дієслів; перевіряти орфограми слабких позицій звуків у різних частинах слів; вчити школярів обґрунтовувати свої думки; давати на запитання повні змістовні відповіді; робити висновки.

 Розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, фонематичний слух; навчальні дії контролю та оцінки.

 Прищеплювати любов до рідної мови, України; виховувати толерантне ставлення до однокласників під час спільної роботи.

Тип уроку: розв’язання часткових навчальних задач.

Необхідне обладнання та матеріали: Робочий зошит із української мови

№ 4 для 3 класу, Старагіна І.П., Перепелицина О.А.,Сосницька Н.П.; схеми-опори; таблиці: «Орфограми слабких позицій звуків», «Перевірка орфограм слабких позицій в особових закінченнях дієслів»; робочі матеріал для спільної роботи в парах і групах; словники; довідники; мультимедійна презентація до уроку.

ТЗН: мультимедійний центр.

Використана література: Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2001. – 1440 с.

Фізкультхвилинки в початковій школі. 2-ге вид.. зі змін. та допов. / Упор.: Т.В.Решетуха, Т.Б. Ухіна, О.В. Лабащук. – Тернопіль: Мандрівець, 2008. – 128 с.

Холодова О. Юным умникам и умницам: Задания по развитию познавательных способностей / Методическое пособие, 3 класс. + программа курса «РПС». – 3-е изд., перераб. – М.: Росткнига, 2007. – 270 с.

Час

Хід уроку

Примітка

0,5 хв

1 хв

0,5 хв

0,5 хв

7 хв

3 хв

7 хв

2 хв

4 хв

І Створення навчальної ситуації.

1. Організація класу.

Уч. Діти сьогодні до нас завітали гості. Поверніться до них, подаруйте їм свої посмішки. Позначте свій настрій на чарівних лінієчках.

2. «Мозкова гімнастика»:

  •  Качання головою (вправа стимулює процеси мислення): дихайте глибоко, розслабте плечі та опустіть голову вперед. Дозвольте голові повільно качатися зі сторони в сторону, доки за допомогою дихання зникає напруження. Підборіддя підкреслює трішки вигнуту лінію на грудині по мірі розслаблення шиї. Виконувати 30 секунд.
  •  «Ліниві вісімки» (вправа активізує структури мозку, які забезпечують запам’ятовування, підвищують стійкість уваги): намалювати в повітрі в горизонтальній площині «вісімки» по 3 рази кожною рукою, а потім двома руками.
  •  «Шапка для мислення» (поліпшує увагу, ясність сприйняття та мову): «надіньте шапку», тобто м’яко заверніть вуха від верхньої точки до мочки три рази.
  •  Моргання (корисно при всіх видах порушення зору): клепайте очима на кожний вдих та видих.
  •  «Бачу палець!»: вказівний палець правої руки тримати перед носом на відстані 25-30 см, дивитися на палець 4-5 сек, потім закрити долонею лівої руки ліве око на 4-6 сек, дивитися на палець правим оком, потім відкрити ліве око та дивитися на палець двома очима. Виконати те саме, але закрити праве око. Повторити 4-6 разів.

3. Вправа для зосередження уваги.

Люблю я свій розум,

Увагу та пам’ять.

Працює мій мозок

І вчусь я старанно,

Сприймаю все нове

І мислю логічно,

І вчителя слово

Здійсню я практично.

4. Прогнозування теми уроку. План уроку.

Уч. Діти, спробуйте спрогнозувати тему сьогоднішнього уроку. Прочитайте план уроку.

5. Перевірка домашнього завдання. Створення ситуації успіху.

Уч.? Яка тема оповідання «Весняні голоси»?

Шк.. Весна-красна.

Уч.? Яка головна думка цієї розповіді?

Шк. Радісне повернення на рідну землю, Батьківщину (Україну).

Уч.? Які словоформи слів ви дібрали до інфінітивів?

Біжать (У, ІІ), дзюркотять (а, У, ІІ), розмовляють (а, НУ, І), говорять (и, У, ІІ), щебечуть (а, У, І), розповідають (а, НУ, І), розказують (а, У, І), радіють (і, НУ, І).

Уч.? Як ви перевірили орфограми?

Весну-красну, щибетати (щебет), зимувати, повирталися (повернення), весна.

Уч. Молодці, ви безпомилково виконали домашнє завдання.

Уч.? Чим ви керувалися в роботі?

Шк. Алгоритмом перевірки орфограм слабких позицій звуків у особових закінченнях дієслів.

6. Розв’язання часткової навчальної задачі № 1.

Уточнення способу перевірки орфограм слабких позицій звуків у особових закінченнях.

Уч. Діти, але наш герой Петрик переконаний, що можна обійтися без алгоритму. Він вважає застосування алгоритму занадто важким та довгим способом.

  •  П. – А я все-таки переконаний, що можна обійтися і без алгоритму.
  •  Я. – Та вгамуйся нарешті! Що ти там ще помітив?
  •  П. – Послухай: слова першої дієвідміни в 3 особі однини мають закінчення –е, а в другій – -ить. Не почути наявність або відсутність (т) може лише той, кому величезний слон наступив на вухо.
  •  Я. Дійсно… Ой, Петрику! Невже досі?..
  •  П. – А що таке? Пишу ПРОСЕШ, бо він ПРОСЕ.
  •  Я. – Е, ні, друже. Я з тобою не погоджуюсь. А ви, любі однокласники погоджуєтесь із Петриком?
  •  

Уч. Діти, ви теж не погоджуєтеся з Петриком? Доведіть що він помиляється.

Шк. Визначаю за алгоритмом: просити (и, У, ІІ) – ПРОСИТЬ.

Я. – Мама мене ще минулого року виправляла, що слід говорити ПРОСИТЬ, НОСИТЬ, ХОДИТЬ, РОБИТЬ, а не просе, носе, ходе, робе, бо це не відповідає літературній нормі.

Уч. Так говорять на значній території України. Тому, Петрику, на жаль, твій спосіб не є надійним.

Діти, що ви порадите Петрику?

Шк. Перевіряти орфограми в закінченнях дієслів за допомогою алгоритму.

Уч. Петрику, якого ти дійшов висновку?

П. Не вишукувати нових способів перевірки, а користуватися надійним способом, який нам рекомендують науковці та дотримуватися літературних норм у мовленні.

7. Розв’язання часткової навчальної задачі № 2.

Уч. Діти, зразки літературної вимови ми повинні спостерігати на уроках українського читання. Чудовим прикладом є твори нашого Кобзаря – Т.Г. Шевченка, який є основоположником української літературної мови.

Уч. У вправі 37, нам пропонують прочитати вірш

Т.Г. Шевченка, добираючи відповідні словоформи слів, поданих у дужках.

Заходити – заходить (и, У, ІІ)

чорніти – чорніють (і, НУ, І)

тихнути – тихне (у, У, І)

німіти – німіє (і, НУ, І)

радіти – радіють (і, НУ, І)

одпочити – одпочинуть (и, НУ, І)

дивитися – дивлюся (и, У, ІІ)

линути – линуть (у, У, І)

линути – лину (у, У, І)

гадати – гадаю (а, НУ, І)

одпочивати – одпочиваю (а, НУ, І)

виходити – виходить (и, У, ІІ).

? Пташ_чка – пташечка (проблема в суфіксі слова, спосіб перевірки за словником).

8. Фізкультхвилинка.

«Я – квітка»:

Уч.: Я – весняна квітка. Я дуже маленька. Я вільно росту. Я вранці прокидаюся після чудового сну, розкриваю свої пелюстки, повертаюся до сонечка, вмиваюся росою. Мої пелюстки бавляться з вітерцем. Довкола мене розносяться приємні пахощі. Я – частинка прекрасного світу. Я милуюся навколишньою красою рідного українського краю. Вона мене надихає на гарні вчинки. Мої друзі квіти дарують мені свою любов, а я їм віддаю свою. Діти, любіть наш прекрасний, рідний край, Пам’ятайте, тільки наша любов врятують його.

9. Розв’язання часткової навчальної задачі № 2.

  •  Робота над віршем:
  •  добір синонімів для кращого розуміння змісту твору:
  •  заходить– сідає за обрій, тихне – не співає,
  •   німіє – замовкає, лину – лечу, гадаю – думаю, міркую, виходить – з’являється на небі.
  •  ? Уч. Як ви розумієте речення: «І ніби серце одпочиває.» У якому значенні поет вживає ці рядки?
  •  Шк. Поет тужить за Україною, згадує її та йому стає легше на душі. У переносному значенні.
  •  Виразне читання вірша.

Уч.? Яка тема вірша «Сонце заходить»?

Шк.. Вечір на чужині.

Уч.? Яка головна думка віршованого тексту?

Шк. Любов до рідної землі, до України.

Слайд № 1

Привітання з гостями.

Позначення настрою на чарівних лінієчках.

Слайд № 2

Вправи на покращення мозкової діяльності.

Психогімнастична вправа.

Девіз уроку.

Слайд № 3

Слайд № 4-5

с. 17, в. 35

Слайд № 7-20

Пастки.

Слайд № 21

Самооцінка.

Слайд № 22

с. 18, в. 36

Слайд № 23

Діалог учнів.

Слайд № 24-25

Висновок.

Висновок.

Самооцінка.

Слайд № 26-27

С. 18, в. 37.

Виставка творів

Т.Г. Шевченка.

Коментоване письмо біля дошки.

Самооцінка.

Слайд № 28-29

Психогімнастична вправа.

Учні переглядають релакційний фільм із музичним супроводом.

Слайд № 30-38

Словникова робота.

8 хв

ІІ Постановка навчальної задачі.

1. Створення проблемної ситуації.

Уч. Учні писали диктант. У диктанті трапилось слово СТЕЛ_Ш.

Яринка написала – СТЕЛЕШ.

Петрик написав – СТЕЛИШ.

Учителька сказала, що вони обоє написали правильно. Чи таке буває? Обґрунтуйте свою думку й підтвердіть її за допомогою словника. Запишіть інфінітиви СЛАТИ та СТЕЛИТИ, під ними запишіть усі особові форми обох слів.

  •  Робота в групах.

СЛАТИ

СТЕЛИТИ

я

стелю

я

стелю

ти

стелеш

ти

стелиш

він

стеле

він

стелить

ми

стелемо

ми

стелимо

ви

стелете

ви

стелите

вони

стелють

вони

стелять

-а, У, І

-и, У, ІІ

  •  Презентація результатів спільної роботи.

Шк. Учителька має рацію. Яринка та Петрик написали дієслова правильно. Діти дібрали різні інфінітиви, а ми знаємо, що якщо основи інфінітивів розрізняються суфіксами то їх словоформи належать до різних дієвідмін. Допоміг нам у роботі алгоритм перевірки орфограм слабких позицій звуків дієслів.

  •  Закладання проблеми на наступні уроки.

Уч. На наступному уроці ми продовжимо з вами досліджувати та розв’язувати подібні задачі.

Слайд № 39-40

с. 18, в. 38.

Робота у групах.

Слайд № 41-43

Висновок.

Слайд № 44

Самооцінка.

5 хв

ІІІ Підсумкова рефлексія.

  •  Що досліджували на уроці?
  •  Яку роботу виконували здієсловами?
  •  Які нові знання дослідили та запам’ятали?
  •  Який момент уроку запам’ятався найбільше?
  •  Яку роботу виконувати було найважче? Чому?
  •  Що треба зробити щоб поліпшити роботу?
  •  Як ви гадаєте, чим ми будемо займатися на наступних уроках?
  •  Самооцінка роботи школярів на уроці.
  •  Виставлення оцінок учителем.

Слайд № 45

Позначення настрою на чарівних лінієчках.

1,5 хв

ІV Домашнє завдання

Розповісти батькам про нові знання.

За групами попрацювати над віршем Ф. Петрова, добрати відповідні словоформи слів, поданих у дужках. Записати, перевіряючи орфограми.

Слайд № 46-47

с. 19, в. 39.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45841. Маркетинг: понятие, виды, функции и задачи маркетинга 14.55 KB
  Функции маркетинга: Аналитическая изучение и оценка внешней и внутренней среды фирмы; Продуктовопроизводственная – это создание новых товаров которые соответствуют требованиям потребителей. Функция управления и контроля – сосредоточение всего комплекса маркетинга в руках одного из высших должностных лиц. Виды маркетинга: внешний и внутренний м.
45844. Стимулирование сбыта в системе маркетинговых коммуникаций 16.81 KB
  Стимули́рование сбы́та стимулирование продаж англ. Sles promotion читается как сэ́йлз промо́ушн продвижение продаж это вид маркетинговых коммуникаций обозначающий комплекс мероприятий по продвижению продаж по всему маршруту движения товара от изготовителя через каналы сбыта до потребителя с целью ускорения сбыта товаров. В основе данных мероприятий краткосрочное увеличение продаж путем предоставления покупателю как конечному потребителю так и розничному продавцу определенной выгоды. Виды стимулирования сбыта Стимулирование...
45845. Литьё под давлением 49 KB
  Сплавов на основе Zn l Cu. сплавов: Из l сплавов литьём под давлением изготавливаются: батареи отопления корпуса лодочных моторов и мотоциклов. Из Zn сплавов: карбюраторы мебельная фурнитура корпуса фильтров. Из Mg сплавов: детали бинокля фото и киноаппарата корпуса бензо и электропил.