83357

Написання стислого переказу «Старий пень»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Вдосконалювати вміння учнів послідовно і стисло передавати зміст тексту, виділяти головне, суттєве, усуваючи другорядні деталі. Розвивати навички мовленнєвої діяльності. Виховувати почуття дружби. Тип уроку: урок вдосконалення вмінь і навичок.

Украинкский

2015-03-13

54 KB

0 чел.

Урок розвитку зв’язного мовлення, 4 клас

Тема. Написання стислого переказу «Старий пень»

Мета. Вдосконалювати вміння учнів послідовно і стисло передавати зміст тексту, виділяти головне, суттєве, усуваючи другорядні деталі.  Розвивати навички  мовленнєвої діяльності. Виховувати почуття дружби.

Тип уроку: урок  вдосконалення вмінь і навичок

Матеріал уроку: вислів про дружбу на картках, пам’ятка «Як працювати над стислим переказом», малюнок дерева і пня, прислів’я, музичний супровід.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент.
  •  Послухайте загадку і відгадайте її.

У кожного із нас він є.

Такий хороший і спокійний.

Поради часто нам дає

І сам завжди і добрий, і надійний. /Друг/

   -    Які слова допомогли відгадати загадку?

  •  Діти, зараз ви сидите за партами не так як завжди, а кожен зі своїм другом, товаришем.
  •  Чи здогадуєтесь ви, про що буде йти мова на уроці? (про дружбу)
  1.  Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань

     і завдань уроку .

-    Побудуйте із даних слів: для, найнеобхідніша, життя, дружба  вислів і ви дізнаєтесь, що говорив про дружбу відомий філософ Аристотель.

«Дружба – найнеобхідніша для життя»

                                                                Аристотель

  •  Чи погоджуєтесь ви з думкою Аристотеля? 
  •  Що значить дружити?

  •  Тема нашого уроку «Написання стислого переказу «Старий пень»
  •  Давайте ознайомимось з завданнями  уроку:
  1.  Написати стислий переказ тексту «Старий пень»
  2.  Працювати в групах.
  3.  Вчитися цінувати і берегти дружбу.
  4.  Актуалізація опорних знань.
  •  Діти, що вам спадає на думку, коли ви чуєте чи говорите слово дружба?  

Складання «асоціативного» куща. /Звучить мелодія пісні «Справжній друг»/

Повага                               щирість                              довіра

чесність справедливість

 дружба

доброзичливість                                                         вірність

правдивість                                                                 розуміння

                                           радість

  •  Як почувають себе люди, які не з ким не дружать? (самотньо)
  •  Виявляється, що почуватися самотнім  можуть не тільки люди, а навіть і дерева.

-   Перед тим як ви прослухаєте текст переказу, над яким ми будемо працювати, давайте пригадаємо :

-   Що таке стислий переказ? (Стислий переказ – це такий переказ, де потрібно коротко передати зміст тексту, вибравши з нього найголовніше, найсуттєвіше.)

  •  Що таке тема тексту? (Це те, про що йдеться у висловлюванні)
  •  Що таке головна думка тексту? (Це те, про що стверджується у висловлюванні)
  •  Зверніть увагу на пам’ятку, як працювати над стислим переказом.

Пам’ятка

  1.  Уважно слухай текст.
  2.  Подумай, які слова незрозумілі.
  3.  Визнач тему і головну думку твору.
  4.  Склади план.
  5.  Виділи головне, усунь деталі.
  6.  Стисло перекажи за ним.
  7.  Вдосконалення вміння писати стислий переказ.
  8.  Читання тексту вчителем.
  •  Прослухайте уважно текст і визначте його тему.

Старий пень

   Росло в лісі велике гіллясте дерево. Навесні воно вкривалося зеленим листом, білими квітками. Прилітали до квіток бджоли і джмелі. Поселилися на дереві співучі пташки. Щовесни поверталися вони з теплого краю, знаходили своє дерево і весело щебетали:

«Доброї весни, рідне дерево, ось ми й прилетіли до тебе». Радісно жилося дереву, бо багато було в нього друзів.

    Минули роки. Постаріло дерево, засохло. Прийшли до лісу люди, спиляли його і кудись повезли.

    Залишився тільки пень. Від суму і самотності покрився він сірим пилом. Боляче йому було, коли пригадував, як зліталися до нього бджоли й джмелі, як співали пташки… Прилетіли, правда, якось пташки навесні, покружляли над пнем, защебетали тривожно та й полетіли. Пень заплакав із туги. Так захотілося йому чиєїсь прихильності, дружби.

    Настала осінь. Якось прибіг до пня їжачок. Вирив ямку та  й носить сухі листочки, жмутки пахучого моху – стеле зимову постіль. Зрадів старий пень, лагідний такий до їжачка. І їжак з пнем став ласкавий. Подружились вони, розповіли один одному про своє життя. Аж помолодів пень, зацвів зеленим мохом.

   Бо є тепер у нього друг.

  1.  Словникова робота.

Жмутки – невеликі в’язки чого-небудь /пучки/

Туга – почуття глибокого жалю, переживання /сум, журба/

Прихильність - добре ставлення до когось /доброзичливість/

Чиєїсь

Дібрати  до слів синоніми.

  1.  Бесіда за змістом прочитаного.
  •  Яким було дерево навесні?
  •  Хто відвідував його?
  •  Як йому жилося?
  •  Чому?
  •  Що трапилося з деревом через декілька років?
  •  Чому засумував пень?
  •  Хто змінив життя старого пня?
  •  Яким чином?
  •  Які стосунки були між ними?
  •  Як змінився після цього пень?
  •  Чому?
  •  Прочитайте прислів’я. Яке прислів’я виражає головну думку твору?

Дружба – найбільший скарб.

Дерево міцне корінням, а людина друзями.

Без вірного друга велика туга.

  1.  Повторне читання тексту.

/На моніторі текст переказу/

Діти читають текст. Визначають в кожному абзаці головне, деталі. Добирають заголовки.

  1.  Складання плану переказу (самостійно).
  2.  Стислий переказ тексту за частинами. Робота в групах.

Переказ по колу.

   I групастисло переказати перший абзац тексту.

   II група – стисло переказати другий абзац.

  III група – стисло переказати третій абзац тексту.

  Лідери груп стисло переказують текст «Старий пень».

Фізкультхвилинка

Помирились сонце з хмарою,

І тепер танцюють парою.

Ллється дощ, і сонце світить,

Усміхаються їм діти.

Райдуга місток зробила –

Сонце з Хмарою здружила.

Хай з них приклад беруть діти.

Треба дітям всім дружити.

  1.  Орфографічна робота.

Навесні, щовесни, гіллясте, життя, поселилися.

  1.  Написання стислого переказу (використання музичного супроводу).

Диференціація:

Високий і достатній рівень – пишуть самостійно за складеним планом.

Середній рівень – пишуть за складеним планом і за опорними словами.

  1.  Перевірка написаного.
  •  Слухайте уважно, чи правильно побудовані речення, чи не порушена послідовність подій.
  •  Які почуття викликало у вас це оповідання?
  •  Чи були у вашому житті моменти, коли вам було самотньо?
  •  Що треба робити, щоб не бути самотнім?
  1.  Робота з прислів’ями, фразеологізмами.
  •  Згадайте, які прислів’я про дружбу та товаришування ви знаєте?
  •  Прочитайте фразеологізм і поясніть його значення.

Душа в душу – жити дружно, у злагоді.

    Наведіть приклади казок і художніх творів до даного фразеологізму.

  1.  Підсумок уроку

- Давайте повернемося до вислову Аристотеля. Чи дійсно дружба найнеобхідніша для життя?

-   Рука, відкрита долонька – символ дружби. Руку допомоги подають другу в важку хвилину. Тож прикладіть свою долоньку до долоньки друга. Скріпіть дружбу своїм теплом. Пронесіть тепло дружби через все життя. Будьте гарними друзями, так як дерево сильне корінням, а людина – друзями.

Населенко Наталія Миколаївна

вчитель початкових класів Смілянської спеціалізованої

школи І-ІІІ ступенів №12

    

PAGE  5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

57631. Family relationship 59.5 KB
  I suppose this topic will be interesting for you, because family is very important in the life of any person, isn’t it. So, today we’ll learn more about relationship between children and parents, have a discussion, learn some new vocabulary, do some exercises to remember them better, read a text.
57632. Сім’я та друзі 30.5 KB
  Мета: узагальнити та систематизувати лексичні одиниці по темі «Сім’я та друзі». Застосовувати мовні вміння на практиці, розвивати комунікативні навички, монологічне та діалогічне мовлення...
57634. Особенности кредитования предприятий оптовой и розничной торговли в ООО Банк «Элита» 150.65 KB
  Кредитные операции – это отношения между кредитором и дебитором (заемщиком) по поводу предоставления (получения) во временное пользование денежных средств, их возврата и оплаты.
57635. Fast Food (Advantages and disadvantages) 52.5 KB
  On previous lessons we were speaking about favourite recipes, different kinds of food and about ways and methods of cooking. So, let’s revise. Look on the board, please and tell what you have or don’t have in the fridge? Use your home exercise.
57636. You are as many times a man as many foreign languages you know 45.5 KB
  The people of Babylonia were rich and powerful. They were happy. They love each other and enjoyed working together. But one thing was lacking. Man had only the Earth to enjoy. Because God had kept heaven for himself and his evangels.
57637. Моє улюблене зимове свято 66.5 KB
  In Ukraine this tradition is celebrated on 19 December. Young children put their shoes or boots in front of the chimneys and sing songs. On the next morning they will find a small present in their shoe/boots, ranging from a bag of chocolate coins to a bag of marbles or some other small toy.
57638. INFINITIVE 91 KB
  Use the correct form of the Infinitive: Speak louder if you want... (to hear, to be heard) Don’t talk too much if you want people...(to listen, to be listened) to you. Ask yourself always: how can this... (do, be done). I am glad... (to take, to be taken) your advice.
57639. Travelling. The Visit to Kyiv 55.5 KB
  What is it? Railway station. Imagine that we will go to a trip to Kyiv. This is the map of the centre of Kyiv. So, the topic of our lesson is “The Visit to Kyiv”. Children, who helps us to know more about interesting places?