83358

Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хто це Чому ви думаєте що це осінь Доведіть свою думку. Які слова допомогли вам уявити осінь Як називаються словащо означають ознаки предмета Які у вас виникають асоціації коли ви чуєте слово осінь Дощ вітер падолист багрянець ключ золото краса сум.

Украинкский

2015-03-13

94 KB

2 чел.

УРОК №4

Урок української мови в 4 класі ( проводиться в I семестрі)

ТЕМА. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.

МЕТА. Поглиблювати знання учнів про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні.

Розвивати зв'язне мовлення учнів, мислення, спостережливість, пізнавальний інтерес.

Виховувати любов до природи, до рідної мови.

ОБЛАДНАННЯ. підручник ( Рідна мова 4 клас, 1 частина, автор М.С.Вашуленко,Київ, « Освіта», 2004), кубик, мікрофон, картки із завданнями, малюнки осені, троянди, картки з назвами пунктів плану,   аудіо запис «Шум вітру»,

ТИП УРОКУ: урок вивчення нового матеріалу

Методи і прийоми: робота в парах, «мозкова атака», «мікрофон», «кубування».

Форми: індивідуальна, парна.

ХІД УРОКУ

І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

-  Доброго ранку!

-  Доброго дня!

-   Говорите ви, і говорю вам я.

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому,в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

Тож сядьте рівненько, будьте уважні,

Щоб працювати нам було не важко.

ІІ.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1) Вступне слово, хвилинка поезії

- Діти, я гадаю, що сьогодні ми з вами добре попрацюємо, але спочатку давайте оберемо для себе настрій, з яким ми будемо подорожувати під час уроку.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну природи, в країну погоди,

В країну чудової рідної мови.

- Сьогодні до нас на урок завітала гостя. А хто вона, ви зможете дізнатися, коли відгадаєте загадку.

Щедра гостя до нас прийшла.

Багаті людям врожаї принесла,

Фрукти щиро дарувала,

листям різнобарвним землю укривала.

Хто це?

- Чому ви думаєте, що це осінь? Доведіть свою думку.

- Які слова  допомогли вам уявити осінь? Як називаються слова,що означають ознаки предмета?

- Які у вас виникають асоціації, коли ви чуєте слово осінь? ( Дощ, вітер, падолист, багрянець, ключ, золото, краса, сум).

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

-    Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про прикметник, розкриємо глибше його значення та роль у мовленні, помандруємо на гостину до матінки-природи в ліс. Ви зустрінете багато цікавих рослин і тварин. Ми доторкнемося до золотокосої осінньої казки. Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.

  А працювати ми сьогодні будемо за таким планом.


ПЛАН РОБОТИ

ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1.  КАТЕГОРІЯ ОЧІКУВАННЯ. ХВИЛИНКА КАЛІГРАФІЇ

Ось у нас є « Дерево вирішень». Запишіть на листочках конкретні очікувані результати від сьогоднішнього уроку. Продовжіть речення: « Сьогоднішній урок навчить мене …» Свої листочки прикрипіть на «Дереві вирішень», а в кінці уроку ми побачимо, чи досягли ви очікуваного результату.

- Бачите,як гарно по осінньому убралося наше дерево.  Щоб воно тішило нас очікуваними результатами, повправляємось у каліграфії. Розкрийте зошити, каліграфічно запишіть дату, класну роботу,  слова та речення записані на дошці

Ос    сі    ос  ін  нь осінь

Осінь іде – дощі за собою веде.

- Які букви з'єднуються верхнім з'єднанням? Середнім? Нижнім?

- Записати спільнокореневі слова до слова осінь, виділити корінь.

Осінь, осінній, осені, восени.

2.  СТРАТЕГІЯ «КУБУВАННЯ»

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик,діти, не простий,

кубик,діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

- Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика»

  1.  Частина мови.(Прикметник)
  2.  Що означає? (Ознака предмета)
  3.  На які питання відповідає? ( Який? Яка? Яке? Які?)
  4.  Яким членом речення виступає? (Другорядним)
  5.  Значення у мовленні.( Уточнює, прикрашає мовлення)
  6.  Червона лінія.

- А що означає остання грань «кубика»? Я думаю, що в кінці уроку ви зможете відповісти не це питання.

Ви виконали вже два завдання нашого плану. Тому час на нашому уроці з’явитися осінній квітці. Відгадайте,що це за квітка

Я – королева квітника.

Гарна і красива.

Хоч і холод, я цвіту

На стеблах маю колючки,

В них захист мій і сила. ( Троянда)  

- Ця чарівна квітка принесла завдання. Дайте письмову відповідь на поставлені запитання троянди.

                                               

Квітка                                      Листок                                   Стебло

Яка?                                          Який?                                      Яке?

3. СКЛАДАННЯ СЕНКАНУ

- А тепер  повправляємось у складанні сенкану . У вас на партах лежить алгоритм сенкану, на дошці  у збільшеному вигляді.

- Молодці! З цим завданням ви впоралися успішно.

4. РОБОТА НАД ЗАГАДКАМИ.

- Наша чарівна гостя  разом з своєю улюбленою квіткою  приготувала нам наступне завдання. Колективна робота над вправою 190 с.95.

- Читаємо загадку, відгадуємо її.

Які слова в загадці допомогли вам правильно відгадати її?  Якою частиною мови є ці слова?  Яку роль відіграє прикметник у  нашому мовленні?

4. ГРА « БУДЬ УВАЖНИЙ» ( за вправою 191 с.95)

- Прочитаємо виразно вірш. Чому він має таку назву? Чому прикметник так назвали?  Запишіть одну строфу вірша  багату на  прикметники, і підкресліть їх хвилястою лінією.

5. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ  ( Вправа 192 с.96.)

- Зараз ми з вами порівняємо два тексти.  В одному тексті описується ніч без використання  прикметників, а в іншому з прикметниками. Прочитайте їх і дайте відповідь на запитання. Яку роль відіграють прикметники в нашому мовленні?

- А тепер розгляньте малюнок на с. 97. Розкажіть, яку годівничку  для пташок ви влаштували, або обов’язково влаштуєте у себе вдома.

Фізхвилинка  ( Динамічна пауза)                         

А ми зовсім не втомились!

Вправо, вліво подивились.

Встали. Спинки розігнули.

Руки вгору підтягнули.

Опустили їх на боки,

Та надули свої щоки.

Пострибали, ще присіли

І на місце тихо сіли.

6. ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

- На дошці записано речення. Поширте його прикметниками.

Закінчується осінь.

-  З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок  найбільш влучне. Утворені речення запишіть.

Багряний, рум’яний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало….    

Щічки у дівчинки були … кольору.

Ліс восени став ….

7  СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПРИКМЕТНИКАМИ -СИНОНІМАМИ ТА ПРИКМЕТНИКАМИ- АНТОНІМАМИ.

- Пригадайте визначення слів-синонімів ( слова, за значенням близькі або однакові з іншими )

- Згрупуємо слова записані на дошці в синонімічні ряди і запишемо їх

Дорогий, розумний, цінний,тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.

- Яке слово зайве? ( духмяний)

Доберіть до нього синонім. Складіть речення. ( усно)

- Пригадайте визначення слів-антонімів ( пари слів з протилежним значенням  )

-   Дібрати прикметники-антоніми до іменників: робота в парах.

Зима                                  Літо

Сердита                            лагідне, привітне

Холодна                              тепле

Похмура                             сонячне

  •  Що таке антоніми?

ІV ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда - розповідь

- Осінь зачарувала  ліс, кожне деревце. Тихо в лісі, тільки вітерець грає листям залишеним на гіллях дерев. Осінь присутня у нас на уроці  хоче дізнатися  "А хто такі прикметники?"

Дайте відповідь на питання

- Так що ж таке прикметники? (частина мови)

- На що вони вказують? (на ознаку предмета)

- На які питання відповідають? (Який? Яка? Яке? Які?)

2.Робота в парах

-    Кожен з вас зараз придумає загадку з одних прикметників про лісову мешканку, а клас повинен відгадати. (Робота по парах.)

Руда, пухнаста, швидка, красива...білка.

Хитра, руда, швидка, пухнаста, красива, улеслива...лисиця.

Хижий, злий, сірий, сердитий, голодний, дикий...вовк.

Полохливий, довговухий, прудкий, сірий, боязкий, маленький...заєць.

3)Робота з прикметниками, вжитими в прямому і переносному значенні

- Складіть словосполучення, вжитих у прямому і переносному значенні:

легкий                                мішок

легке                                  руки

гострий                             біль

гострі                              завдання

гаряча                               вдача

гаряча                              зуби

золотий                           вода

золоті                              годинник

-    Складіть і запишіть речення з двома словосполученнями з прикметником, ужитим у прямому і переносному значенні.

3)Самостійна робота

Виконання Вправи 196 с.98 за поданим зразком.

4.Гра «Мікрофон»

- Що нам дарує природа ?  

- То що на вашу думку, означає червоний колір на грані нашого « Чарівного  кубика»? ( Що потрібно бережно ставитися до природи, придивлятися до її краси, охороняти її)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

1.Бесіда

- Яку частину мови ми сьогодні повторили?

- Для чого вона потрібна в мовленні?

- З якою частиною мови зв'язана?

- Чому прикметник має таку назву?

- Наш урок підійшов до завершення. Якраз час подивитися, чи виправдалися ваші очікування? ( Учитель зачитує очікування учнів, а учні констатують, чи всі очікування виправдалися)

Прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови.

2. Гра «Впіймай прикметник»

- Я  читаю вірш, а коли ви почуєте прикметник плеснете в долоні.

Що прикметник означає?

Він прикмети називає –

Всі ознаки визначає.

Розуміється на всьому:

Який смак в кого буває,

І за кольором впізнає,

І за розміром, і віком,

Яким стане чоловіком.

Почуття він розпізнає,

Про характер думку має,

Про красу і про вроду,

Про навколишню природу,

І про місяць, і про сонце,

ще й загляне у віконце.

Всі ознаки добре знає,

Слово точно добирає –

Їх багато дуже має.

Коли хтось про щось спитає,

Тут же він відповідає:

- Яка мама? – Добра,щира,

І привітна,співчутлива…

- Який тато? – сильний, мужній,

Гарний, чуйний, дужий …

Всіх ознак не перелічиш.

Перевір,якщо лиш хочеш.

3.Гра «Скажи без затримки»

- До кого перейде мікрофон швидко називаєте антонім до слова,яке я назву.

Важкий – (легкий), великий – (малий ), висока –( низька ), верхнє – (нижнє ),

голосний –( приголосний), цікавий – (нудний), повна – (порожня ),

босе – (взуте), лівий – (правий ), широка – (вузька).

4. Оцінювання учнів

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

За вибором

- с. 97  Вправа 193( 3 завдання)

- с.99Вправа 198 (2,3 завдання)

- с.101. Вправа 201 (2 завдання)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

51016. Правовой аспект формирования доходов, его учет и анализ 150 KB
  Раскрыть сущность и содержание доходов и расходов организации; изучить методологические нормы и правила учета доходов и расходов организации; исследовать основные принципы классификации доходов и расходов организации; выработать практические рекомендации по совершенствованию учета доходов и расходов в организации...
51021. Анализ финансового состояния предприятия ООО “Вожегалес” 211.5 KB
  Главная цель анализа - своевременно выявлять и устранять недостатки в финансовой деятельности и находить резервы улучшения финансового состояния предприятия и его платежеспособности. При этом необходимо решать следующие задачи...
51022. Проверка независимости момента сил трения Мтр. от угловой скорости вращения блока 114.5 KB
  Пусть мы измерили t1 движения груза массой m на заданном перемещении Н при радиусе намотке r1, а затем время t2 движения того же груза на том же перемещении при радиусе намотки r2. Положение грузов в обоих случаях не менялось. Тогда при постоянстве Мтр получим...