83363

Повторення вивченого про прикметник як частину мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: створити змістовні та організаційні умови для актуалізації знань про прикметник; сприяти усвідомленню учнями граматичного і змістовного зв’язку прикметника з іменником; забезпечити розвиток уміння вживати прикметники у власному мовленні й на письмі; допомогти учням усвідомити лексичне...

Украинкский

2015-03-13

71 KB

0 чел.

Тема: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

Мета:

  •  створити змістовні та організаційні умови для актуалізації знань про прикметник;
  •  сприяти усвідомленню учнями граматичного і змістовного зв’язку прикметника з іменником;
  •  забезпечити розвиток  уміння вживати прикметники у власному мовленні й на письмі;
  •  допомогти учням усвідомити лексичне значення слів, що називають ознаки предметів;
  •  забезпечити розвиток  уваги, спостережливості;
  •  сприяти розвитку у дітей вміння орієнтуватися  в інформаційних потоках оточуючого середовища, завдяки впроваджуванню в навчальний процес інформаційно-комунікативних технологій,  інтерактивних вправ;
  •  розвивати зв'язне мовлення учнів, мислення;
  •  створити умови для виховання у дітей поваги до багатства рідної мови.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Обладнання: DVD установка, девіз уроку, музичний супровід, зимові пейзажі, запис для каліграфічної хвилинки, презентації власних сенканів, картка-зразок складання сенкану, картки з питаннями та відповідями різних кольорів, загадка на дошці, картки з назвами видів вправ та завдань, картки для роботи в групах, предметний малюнок білочки,картки для роботи в парах та групах, куб, таблиця зі схемою розбору прикметника, роздавальний матеріал для учнів.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Продзвенів для нас дзвінок,

Починаємо урок.

ІІ. Очікування

Перший етап уроку – «Очікування». Я очікую від вас нових знань, повідомлення інформації, вміння використовувати вивчений матеріал. А для цього треба уважно слухати і запам’ятовувати.

«?» — дізнатися нове

«!» — повідомити свою інформацію

«+» — запам’ятати.

Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути. 
Не просто дивитись, а бачити. 
Не просто відповідати, а міркувати. 
Дружно й плідно працювати. 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Хвилинка поезії

Загадка    Стало  біло  навкруги,

                 Я  розтрушую  сніги,

                 Наганяю  холоди,

                 Води  сковую  в  льоди.

                 В  дружбі  з  дітьми  я  всіма

                 Здогадались?  Я  -  ... ( зима )

- Чому ви думаєте, що це зима? Доведіть свою думку.

- Які прикметники допомогли вам уявити зиму?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми узагальнимо свої знання про прикметник, розкриємо глибше його значення та роль у мовленні. Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань. 

Ми помандруємо на гостину до матінки-зими і доторкнемося до сріблястої зимової казки. Тварини та птахи не бояться снігу і морозу. Багато історій вони написали на снігу своїми лапками і хвостиками. У кожного  свій почерк. А ми свою історію почнемо з хвилинки каліграфії у зошитах. (Запис числа та класної роботи)

Каліграфічна хвилинка

Зи    им    зм  ма   зима

- Які букви з'єднуються верхнім з'єднанням? Середнім? Нижнім?

Асоціативний кущ

- Які у вас виникають асоціації, коли ви чуєте слово зима? ( Сніг, віхола, сніжинка, кучугури, лід, бурулька, мороз, лижі, іній, Новий рік, канікули).

V. Перевірка домашнього завдання

- Вдома ви готували сенкани. Згадайте, що таке сенкан і як він складається? Слово "сенкан" походить від фр. слова "п’ять" і означає неримований вірш у п’ять рядків на запропоновану тему.
Зміст сенкану:
1. Іменник (тема).
2. Два прикметники (яке воно?)
3. Три дієслова (що воно робить?) або порівняння
4. Фраза-висновок з чотирьох слів (ваше ставлення)
5. Іменник-синонім до теми, асоціація.

Презентації сенканів на тему «зима». Учні беруть свої роботи, зачитують їх, відкриваючи при цьому текст, записаний на дошці.

VІ. Узагальнення та систематизація знань

  •  Ми відкрили текст, в якому потрібно знайти прикметники та визначити відмінок. А для цього треба згадати вивчене про прикметник.

Вправа «Клаптикова ковдра»

Що  таке прикметник?

Частина мови

На що він вказує?

На ознаку предмета

На які питання відповідає?

Який? Яка? Яке? Які?

Як змінюються?

за родами, числами та відмінками

З якою мовою найчастіше пов’язаний?

з іменником

Яким членом речення найчастіше буває?

Другорядним членом означенням

Яка роль прикметника у мовленні?

Прикметники збагачують наше мовлення, роблять його точнішим, виразнішим, образнішим.

  •  Узагальнимо знання про прикметник. (Учні розповідають правила)

Інформаційна хвилинка

Прикметники допомагають описувати картини, впізнавати предмети, складати тексти-описи. Без прикметника неможливо описати зовнішність та портрет людини. Спостерігаємо роль прикметників  у творах українських письменників та усній народній творчості. Прикметники є прикрасою віршів. Чудові поетичні рядки звеселяють душу, піднімають настрій, навіюють чудові мальовничі картини. Роблять мовлення більш змістовним.

Так і в цьому тексті для прикраси вжиті прикметники, знайдемо їх.

Колективна творча робота по вдосконаленню тексту

Розкрити дужки і поставити прикметники у відповідному відмінку, визначити їх відмінок.

Іду і милуюсь красою (зимовий) лісу. Скрізь лежить (глибокий) сніг. Зима подарувала (могутній) дубу (тепла) шапку. Стоїть у задумі (білокора) берізка. Святково погойдує пишним гіллям (зелена) ялинка.

Інтерактивна вправа «Сніжна грудка»

- Ця вправа вимагає доповнення слова іншим, доки не утвориться повне поширене речення.

Сніг

Перший сніг

Випав перший сніг

Вранці випав перший сніг

Сьогодні вранці випав перший сніг

Сьогодні вранці випав перший лапатий сніг

Стратегія «Кубування»

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик,діти, не простий,

кубик,діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

- Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика». Він нам допоможе запамятати схему розбору прикметника як частини мови. Як ви гадаєте чому? Бо схема містить 6 положень і куб має 6 граней.

Розгляньте речення та знайдіть прикметник.

Сьогодні вранці випав перший лапатий сніг.

1. частина мови;        прикметник;

2. питання;           (який?);
3. число;         однина;
4. рід (в однині);        чоловічий рід;

5. відмінок;         називний відмінок;
6. член речення        другорядний член, означення. 

Хвилинка відпочинку

Метод соляних мішечків, кольорової та звукової терапії (слухання мелодії  « Зимовий вальс»)

Уявне  малювання  зими.

- Які кольори ви б використали для малювання зимового пейзажу і чому?

Вибірковий зоровий диктант

  •  Послухайте, як у вірші автор говорить про зиму. Випишіть з вірша словосполучення прикметника та іменника, з яким він звязаний.

Чудо-сани прилетіли.                                      Рукавом махає -

Скакуни в тих санях білі.                                Синім сріблом все вкриває.

В санях тих сидить цариця -                                     

Білокоса й білолиця.    Білі скакуни, білокоса й білолиця цариця, синім сріблом.

Інтерактивний метод «Прес»

- Визначте рід прикметників.

Робота в групах

Повторення правил роботи в групах.

1. Перед початком роботи обрати відповідального.

2. Уважно читати завдання.

3. Говорити по черзі, не перебивати одне одного.

4. Дотримуватися встановленого часу.

5. Презентувати роботу може будь-який член групи.

6 Дотримуватися правила піднятої руки.

7. Працювати так, щоб не заважати іншим.

Девіз:

Діяти – активно!

Думати – оперативно!

Сперечатися – доказово!

Для всіх – обовязково!

1група – Вправа «Антивірус»

-  На аркушах уражена вірусом інформація. Ваше завдання: відредагувати інформацію.

Ліс. ... вечір. У ... ... кожухах сплять ялинки. ... замети вкрили ... пеньки та ... листя. Зима одягла у … шуби і шапки дерева та кущі. Холод запорошив все … снігом.

Слова для довідок: зимовий, білих, пухнастих, снігові, старі, осіннє, теплі, блискучим.

–   Запишіть утворений текст, додаючи слова із довідки.

2 група – «Склади вірш за римою»

______________ зима,   

______________ нема.   

______________ сніги,   

______________ навкруги.

______________ кружляє,

______________  дрімає.

3 група – Вправа «Снігова куля»

Скласти текст-опис білочки за ілюстрацією та планом, використавши прикметники.

  •  Яка ця тваринка за розміром? Де вона живе?
  •  Білочка – це  маленька  лісова  тваринка.
  •  Яку шубку має білка?

Вона має пухнасту руденьку шубку, а взимку – сіреньку.

  •  Який  у  неї  хвіст? Яка його роль?

У білки великий хвіст. Він  допомагає їй швидко  стрибати по деревах.

Які  вушка, очі?  

Вушка  гостренькі, з китичками  на  кінцівках. А очі чорненькі, мов  намистинки.

А   де   вона   зимує?

Зимує білочка у дуплі.

  •  Чим харчується?

Восени вона збирає горішки, гриби,  насіння з шишок. Тому взимку їй є чим поживитися. Вона гарна господарка.

Інформаційне повідомлення

У природі білка харчується різними рослинними кормами: насінням смереки, сосни, ягодами і фруктами, горіхами, грибами, пагонами. Іноді вона поїдає комах, яйця птахів, дрібних гризунів і ящірок. У неволі білці дають волоські, кедрові, лісові горіхи, арахіс. Корисним є періодичне підгодовування  рибними або яловичими кістками, щоб в організм звірка надходили кальцій і фосфор. Води дають досхочу, іноді - молоко. Годують 2 рази на день - вранці і ввечері. Білки закопують їжу в землю, наколюють на гілки дерев або ховають у дуплах та інших схованках. Часто звірятка забувають про свої запаси, забутий горішок або насіння, закопані в землю, проростають і дають початок новій рослині.

Гра «Доповни вірш»

- Доповніть вірш прикметниками за змістом.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така... (чудова).

Мороз у лід озера кута —

Зима, тоді всі кажуть.... (люта).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й...(морозна).

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму... (красива).

Гілок під інеєм не видно.

Тоді вона, звичайно,...(срібна).

Синичка змерзла і голодна,

Бо видалась зима... (холодна).

Зима! Зима! Усякий знає,

Вона...(суворою) буває.

-    Записати в зошит:

Зима чудова, люта, морозна, красива, срібна, холодна.

- Як можна назвати близькі за значенням слова?

-  Доберіть до іменника зима свої прикметники. Зима — білосніжна, сердита, колюча, похмура, казкова, сварлива, сумна.

- Як називають слова протилежні за значенням? Доберіть до слів антоніми.

Люта - добра, морозна – спекотна, красива – бридка, холодна – тепла, сварлива – мирна, сумна – весела.

Робота в парах

Складіть словосполучення, вжитих у прямому і переносному значенні:

легкий                                мішок

легке                                  руки

гострий                             біль

гострі                              завдання

гаряча                               вдача

гаряча                              зуби

золотий                           вода

золоті                              годинник

І варіант – у прямому значенні зеленим кольором

ІІ варіант – у переносному значенні червоним кольором

Додаткове завдання

-    Кожен з вас зараз придумає загадку з одних прикметників про лісового мешканця, а клас повинен відгадати.

Руда, пухнаста, швидка, красива...білка.

Хитра, руда, швидка, пухнаста, красива, улеслива...лисиця.

Хижий, злий, сірий, сердитий, голодний, дикий...вовк.

Абетковий підсумок

Адже сьогодні ми повторили вивчене про прикметник як частину мови.

Було багато цікавих завдань і повідомлень, з яких ми отримали нову інформацію.

Всі зрозуміли і запам’ятали, що прикметники збагачують наше мовлення, роблять його виразним.

Гра допомогла мені навчитися визначати число, рід та відмінок прикметників.

Діти добре засвоїли правила розбору прикметника.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32501. МЕТОДЫ И ПРИЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ СИСТЕМНО-НАУЧНЫХ ПОНЯТИЙ НА УРОКАХ ИНФОРМАТИКИ И ВО ВНЕУРОЧНОЕ ВРЕМЯ 48 KB
  Теория и методика обучения информатики МЕТОДЫ И ПРИЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ СИСТЕМНОНАУЧНЫХ ПОНЯТИЙ НА УРОКАХ ИНФОРМАТИКИ И ВО ВНЕУРОЧНОЕ ВРЕМЯ. Методы и приемы формирования системноинформационных понятий на уроках информатики и во внеурочной работе со школьниками Философские аспекты современного школьного курса информатики Проблема существования и бытия человека в полностью технизированном и информатизированном мире не могла не занимать философов что вызвало к жизни концепцию информационного общества. Пропедевтика методов системного анализа...
32502. ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ ПРИ ИЗУЧЕНИИ ИНФОРМАТИКИ, МЕТОДЫ ОБУЧЕНИЯ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ИНФОРМАЦИОННО-КОММУНИКАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ 84.5 KB
  Теория и методика обучения информатики ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ ПРИ ИЗУЧЕНИИ ИНФОРМАТИКИ МЕТОДЫ ОБУЧЕНИЯ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ИНФОРМАЦИОННО-КОММУНИКАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ. Общие методические рекомендации и принципы обучения информатике. Принцип освоения методики самообучения. Методы обучения с использованием ИКТ Методы обучения – система взаимодействия преподавателя и обучаемого с использованием ИКТ обеспечивающая усвоение образовательной программы.
32503. ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОВЕРКИ И ОЦЕНКИ РЕЗУЛЬТАТОВ ОБУЧЕНИЯ. ПРИНЦИПЫ ПОСТРОЕНИЯ СИСТЕМЫ И ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТОДОВ КОНТРОЛЯ. ОСНОВНЫЕ ФОРМЫ КОНТРОЛЯ. МОДЕЛЬ НЕПРЕРЫВНОГО КОНТРОЛЯ. ШКАЛЫ ОЦЕНОК 92.5 KB
  ПРИНЦИПЫ ПОСТРОЕНИЯ СИСТЕМЫ И ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТОДОВ КОНТРОЛЯ. ОСНОВНЫЕ ФОРМЫ КОНТРОЛЯ. МОДЕЛЬ НЕПРЕРЫВНОГО КОНТРОЛЯ. В ходе контроля оценивается степень и уровень обученности.
32504. ПРЕПОДАВАНИЕ ПРОПЕДЕВТИЧЕСКОГО КУРСА ИНФОРМАТИКИ В НАЧАЛЬНЫХ КЛАССАХ СРЕДНИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ 58 KB
  Целью курса информатики в начальной школе является формирование первоначальных базовых понятий информатики что обеспечит дальнейшее создание информационной картины мира представлений о свойствах информации способах работы с ней формирование представления о компьютере как универсальной информационной машине развитие информационной культуры ребенка и интеллектуальных способностей учащихся. В соответствии с целями обучения информатике в начальной школе выделяется ряд задач на которые нужно опираться при проведении уроков информатики в...
32505. ПРЕПОДАВАНИЕ БАЗОВОГО КУРСА ИНФОРМАТИКИ В СРЕДНИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЯХ 47 KB
  Среди них: теория информации теория алгоритмов теоретическая кибернетика математическое и информационное моделирование дискретная математика искусственный интеллект и др. К аппаратным средствам относятся компьютеры технические средства хранения и отображения информации передачи данных по сетям. Она заключается в формировании представлений об информации информационных процессах как одного из трех основополагающих понятий: вещества энергии информации на основе которых строится современная научная картина мира. В этом отношении...
32506. МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ СОДЕРЖАТЕЛЬНОЙ ЛИНИИ: «ИНФОРМАЦИЯ И ИНФОРМАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ». 83 KB
  Ключевыми вопросами данной содержательной линии являются: определение информации; измерение информации; хранение информации; передача информации; обработка информации. Проблемы определения и измерения информации Нельзя дать единого универсального определения информации. Но в науке и в практике известны различные подходы к информации и в рамках каждого из них дается определение этого понятия Субъективный подход. При раскрытии понятия информация с точки зрения субъективного бытового человеческого подхода следует отталкиваться...
32507. МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ СОДЕРЖАТЕЛЬНОЙ ЛИНИИ: «АРИФМЕТИЧЕСКИЕ ОСНОВЫ КОМПЬЮТЕРА» 63.5 KB
  Система счисления это определенный способ представления чисел и соответствующие ему правила действия над числами. Римский способ записи чисел является примером непозиционной системы счисления а арабский это позиционная система счисления. Позиционных систем счисления существует множество и отличаются они друг от друга алфавитом множеством используемых цифр. Размер алфавита число цифр называется основанием системы счисления.
32508. МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ СОДЕРЖАТЕЛЬНОЙ ЛИНИИ: «КОМПЬЮТЕР» 142 KB
  Одна из содержательных линий базового курса информатики линия компьютера. Линия компьютера проходит через весь курс и по двум целевым направлениям: 1 теоретическое изучение устройства принципов функционирования и организации данных в ЭВМ; 2 практическое освоение компьютера; получение навыков применения компьютера для выполнения различных видов работы с информацией. Представление данных в компьютере Информация хранимая в памяти компьютера и предназначенная для обработки называется данными. Для представления всех видов данных в памяти...
32509. МЕТОДИКА ВВЕДЕНИЯ ПОНЯТИЯ АЛГОРИТМИЗАЦИЯ С ПОМОЩЬЮ УЧЕБНЫХ ИСПОЛНИТЕЛЕЙ 134.5 KB
  Основной характеристикой исполнителя с точки зрения управления является система команд исполнителя СКИ. Схема функционирования исполнителя алгоритмов Для выполнения всякой работы решения поставленной задачи исполнитель на входе получает алгоритм и исходные данные а на выходе получаются требуемые результаты. Всякая команда должна быть сформулирована так чтобы определить однозначное действие исполнителя. Работа исполнителя состоит в последовательном выполнении команд алгоритма.