83419

Леся Українка і її вірші для маленьких. Робота з дитячою книжкою

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити дітей з життям і творчістю Лесі Українки, її творами для малят; удосконалювати навички виразного усвідомленого читання; формувати вміння зв’язно, послідовно передавати почуте; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення, естетичні смаки; збагачувати словниковий запас учнів...

Украинкский

2015-03-14

253.5 KB

1 чел.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ЧИТАННЯ В 1 КЛАСІ

Вчитель: І.В.Постнікова

Дата: 22.03.2013

Тема. Леся Українка і її вірші для маленьких. Робота з дитячою книжкою

Мета: ознайомити дітей з життям і творчістю Лесі Українки, її творами для малят; удосконалювати навички виразного усвідомленого читання; формувати вміння зв’язно, послідовно передавати почуте; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення, естетичні смаки; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати спостережливість, відчуття краси, почуття гідності, гордості та вміння достойно поводитися в скрутних ситуаціях.

Обладнання: портрет Лесі Українки; малюнки квітів; виставка книг Лесі Українки: «Біда навчить», «Лелія»,  «Грай, моя пісне!», «Мамо, іде вже зима», «Пісенька весняної води», «Хотіла б я піснею стати»

ХІД УРОКУ

  1.  Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

2.1. Вступне слово учителя

— Діти, погляньте, як гарно навкруги! Повітря дихає весною, весело біжать струмки, верби викинули листочки, підняли ніжні голівки блакитні проліски і білі підсніжники. Барвінок стелиться до ніг оксамитовим зеленим килимом.

Надійшла весна прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Ніби дівчина в вінку!

— Яка зараз пора року?

— З ким порівнюється весна у вірші?

III. Актуалізація опорних знань учнів

1 Бесіда

— Як називається держава, у якій ми живемо?

— Як називається народ, що проживає в Україні?

— Кого називають українкою, українцем?

2 Слухання вірша-добавлянки

Ми — українці — велика родина.

Мова і пісня у нас — солов’їна.

Квітне в садочках червона калина.

Рідна земля для нас всіх —... (Україна).

— З якої літери пишеться це слово? Чому?

3 Складання звукової моделі слова Україна

— Чи співпадає кількість звуків і букв у цьому слові? Чому?

4 Продовження бесіди

— Кого з відомих українських поетів чи письменників ви знаєте?

— Кого називають поетом, письменником?

— Продовжте речення: «Він — письменник, вона —..., він — поет, вона —...».

ДИНАМІЧНА ПАУЗА

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній

Усміхніться ви сусідам,

Щоб щасливим день був цілий!

IV. Повідомлення теми та завдань уроку

— Як ви вважаєте, чи легко бути поетом? Чому?

— Вірші писати важко, бо у поезії слова добираються так, щоб у кінці рядків вони звучали однаково чи подібно. Це створює особливу красу, мелодійність звучання.

Сьогодні ви ознайомитесь із життям і творчістю великої поетеси. Її прізвище ви прочитаєте на зібраних вами намистинках. Намистинки збирайте від меншої до більшої.

На дошці — малюнки намистинок різного розміру з написаними на них складами:

Ук, їн, ра, ка.

— Назвіть прізвище поетеси.

V. Вивчення нового матеріалу. Робота за Букварем (с. 138).

1 Вступне слово вчителя

— У місті Новоград-Волинському, на нашій українській землі, народилася хороша-прехороша дівчинка. Батьки назвали її Ларисою. Дівчинка росла. У 9 років вона написала свій перший вірш. Ларисине прізвище Косач. Та щоб усі знали, що дівчинка родом з України, Лесина мама — відома українська письменниця Олена Пчілка — порадила підписувати вірш ім’ям Леся Українка.

Леся була зачарована українською природою, вона любила ліс, річку, поле, птахів, все живе, що було навколо неї, любила слухати розповіді старих людей про русалок. Дівчинка запам’ятала ці оповідання, а коли виросла, написала чудову казку «Лісова пісня». Розповідається в цій казці про лісову красуню Мавку та її друзів. Мавка живе в лісі, в дуплі старого дерева. Ліс для неї — рідний дім. Вона любить все в ньому: дерева, квіти, траву, пташок, тварин і казкових істот. А вони в свою чергу охороняють Мавку.

У батьків Лесі було шестеро дітей: два хлопчики та чотири дівчинки. Леся була другою дитиною в сім’ї і старшою серед дівчаток. А ще батьки Лесі виховували дівчинку-сирітку, до якої ставилися з теплотою і ніжністю.

Дуже часто Леся та її брати й сестри були гостями своїх сусідів — простих селян, охоче грали в українські народні ігри.

— Усі діти в родині Косачів змалку привчалися до праці. Кожна дитина мала свій маленький город, квітничок. А що потрібно, щоб овочі та квіти добре росли?

— А ще Леся зі своїми братами та сестрами посадила садочок: яблуньки, груші, вишеньки. Мабуть, згадкою про той садочок і став вірш «Вишеньки».

2 Читання вчителем вірша «Вишеньки»

Поблискують черешеньки

В листі зелененькім,

Черешеньки ваблять очі

Діточкам маленьким.

Дівчаточко й хлоп’яточко

Під деревцем скачуть,

Простягають рученята

Та мало не плачуть:

Раді б вишню з’їсти,

Та високо лізти,

Ой раді б зірвати,

Та годі дістати!

«Ой вишеньки-черешеньки,

Червонії, спілі,

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гіллі!»

«Ой того ми так високо

Виросли на гіллі, –

Якби зросли низесенько,

Чи то ж би доспіли?»

3 Словникова робота

Вишеньки спілі  доспіли   черешеньки  гіллі   низесенько    червонії

4 Самостійне читання вірша учнями

5 Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання

— Як звертаються діти до ягід?

— Про що діти питають у них?

— Як відповіли вишеньки дітям? Знайдіть і зачитайте.

— Поміркуйте, чому вишеньки не доспіли б, «якби зросли низесенько».

6 Робота над виразним читанням вірша

— Про що розповідає вірш?

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

А тепер нове завдання —

Оченятам тренування:

Раз — дивлюсь удалечінь.

(Протягом 30 с дивитись на об’єкт удалині.)

Два — в долоньці відпочинь.

(Перевести погляд на долоньку.)

Вправа повторюється 20 разів.

V. Робота з дитячою книжкою Лесі Українки 

1 Ознайомлення з книжковою виставкою

— Розгляньте уважно виставку книжок.

— Які з них вам знайомі?

— Покажіть книжку, яку ви бачите вперше.

2 Колективне розглядування книжки Лесі Українки «Біда навчить»

— Розгляньте уважно обкладинку. Де надруковано ім’я автора книжки, її назву?

— Хто написав цю книжку і як вона називається?

— Кого ви бачите на обкладинці?

— Як ви гадаєте, про кого ця книжка?

— А тепер розглянемо кожну сторінку.

Учитель звертає увагу на зміст.

— У цій книжці один твір чи багато?

— Як ви про це дізналися?

(читаю уривок казки, зупиняюсь на найцікавішому та інтригую чому реченні)

-А що ж сталося із горобчиком потім, ви дізнаєтесь самі. Після уроку можна буде взяти цю книгу додому і прочитати цю казку батькам.

3 Повідомлення вчителя

— Доля розпорядилася так, що наділила Лесю дивовижними здібностями і в той же час примусила виборювати життя в щоденних муках і стражданнях. Під час святкування Водохреща в Луцьку дівчинка так захопилася, що не відчула, як промочила ноги в крижаній воді. Спочатку боліла нога, потім рука. Діагноз — туберкульоз кісток, а потім і легень, нирок. Та ще в дитинстві поетеса засвоїла правило: щоб не плакати, треба сміятися.

4 Читання вірша учнями «Як дитиною бувало...»

Як дитиною, бувало,

Упаду, собі на лихо,

То хоч в серце біль доходив,

Я собі вставала тихо.

 

«Що, болить?» — мене питали

Але я не признавалась —

Я була малою горда,—

Щоб не плакать, я сміялась.

— Якою була Леся в дитинстві?

— Яке правило вона засвоїла?

5 Опрацювання вірша «Вже сонечко в море сіда...»

1) Вступне слово вчителя

— Хворіючи, Леся часто в дитинстві їздила лікуватися до моря.

— А хто з вас, діти, з батьками їздив до моря?

— Пригадайте, яке воно.

— А тепер послухайте, як гарно написала про море Леся Українка.

2) Читання вірша вчителем

Вже сонечко в море сіда;

У тихому морі темніє;

Прозора, глибока вода,

Немов оксамит, зеленіє.

На хвилях зелених тремтять

Червонії іскри блискучі

І ясним огнем миготять,

Мов блискавка з темної тучі.

А де корабель ваш пробіг,

Дорога там довга й широка

Біліє, як мармур, як сніг,

І ледве примітно для ока

Рожевіє пінистий край;

То іскра заблисне, то згасне…

Ось промінь остатній! Прощай,

Веселеє сонечко ясне!

— Яку частину доби зображено у вірші?

3) Читання вірша учнями

4) Відтворення прочитаного

— З чим порівнюється вода на морі, іскри на хвилях?

— Яку дорогу залишив після себе корабель?

VI. Підсумок уроку

Тестування

1) Справжнє ім’я Лесі Українки:

а) Марійка Підгірянка;

б) Лариса Косач;

в) Наталя Забіла.

2) Свій перший вірш Леся написала у:

а) 9 років;

б) 10 років;

в) 11 років.

3) Матір’ю Лесі Українки була:

а) Олена Пчілка;

б) Олена Квітка;

в) Олена Бджілка.

4) У родині Лесі Українки було:

а) 6 дітей;

б) 7 дітей;

в) 8 дітей.

5) Леся любила слухати розповіді про:

а) гномиків;

б) русалок;

в) царівну.

6) Леся та її брати та сестри любили гратися у:

а) шахи;

б) шашки;

в) українські народні ігри.

— Що вам сподобалось на уроці?

— Як називається книжка, з якою ви ознайомилися на уроці?

— Хто її автор?

— Які вірші ви читали на уроці?

PAGE   \* MERGEFORMAT 7


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

5167. Реализация решения уравнения программным способом 157 KB
  1. Постановка задачи В данном программном продукте необходимо реализовать решение на примере уравнения: y(x)=x3+a*x2+b*x+c. Вместо коэффициентов должны использоваться параметры a, b, c, которые принимают значения, вводимые пользователем. Для нахожде...
5168. Система управления качеством продукции предприятия 244 KB
  Система управления качеством продукции предприятия Качество как экономическая категория. Сущность управления качеством Современная концепция управления качеством 1 Качество как экономическая категория. Сущность управления качеством Опре...
5169. Система управления качеством продукции предприятия. Повышение качества 356 KB
  Система управления качеством продукции предприятия 1.1 Качество как экономическая категория. Сущность управления качеством Вопросы повышения качества продукции всегда были объектом пристального общественного внимания. Перенос центра внимания с колич...
5170. Содержание и социально-экономическая сущность маркетинга 150 KB
  Содержание и социально-экономическая сущность маркетинга Термин маркетинг происходит от английского market (рынок) и означает деятельность в сфере рынка сбыта. Подчинение всех функций управления задаче сбыта продукции явл...
5171. Современный подход к управлению качеством 79 KB
  Современный подход к управлению качеством Современная концепция управления качеством. Стандартизация и сертификация продукции и системы управления качеством. Всеобщее управление качеством и управление предприятием. 1 Современная ко...
5172. Реформирование и развитие предприятий промышленного комплекса 75.5 KB
  Реформирование и развитие предприятий промышленного комплекса Реформирование предприятий при трансформации экономики. Адаптация предприятий к новым условиям хозяйствования. Реабилитация промышленного предприятия при его рефор...
5173. Формы и особенности международной интеграции производства 77.5 KB
  Формы и особенности международной интеграции производства Базовые стратегии развития бизнеса. Межфирменная интеграция и диверсификация производства. Формы и уровни международной интеграции производства. 1 Базовые стратегии развития...
5174. Предмет, задачи и методы генетики. 756 KB
  Предмет, задачи и методы генетики. Генетика - наука об основных закономерностях наследственности и изменчивости. Наследственность - это свойство живых организмовприобретать в процессе онтогенеза признаки сходные с родительскими организмами и п...
5175. Понятия, ген, генотип и фенотип. Фенотипическая и генотипическая изменчивость, мутации 247.5 KB
  Понятия, ген, генотип и фенотип. Фенотипическая и генотипическая изменчивость, мутации. При изучении закономерностей наследования обычно скрещивают особи, отличающиеся друг от друга альтернативными признаками, например желтый и зеленый цвет, гладкая...