83992

Змінювання іменників за числами. Спостереження за іменниками, які вживаються тільки в однині або у множині

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з новими поняттями число іменників однина множина; формувати нові мовні знання вміння навички; навчати практично утворювати форми однини множини в українській мові визначати число іменників; розвивати образне мислення креативне мовлення память пізнавальну активність...

Украинкский

2015-03-17

117 KB

0 чел.

Урок української мови в 3 класі

Тема: «Змінювання іменників за числами. Спостереження за іменниками, які 

  вживаються тільки в однині або у множині.» 

Мета: 

  •  ознайомити учнів з новими поняттями  «число іменників», «однина», «множина»;
  •  формувати нові мовні знання, вміння, навички;
  •  навчати практично утворювати форми однини, множини в українській мові, визначати число іменників;
  •  розвивати образне мислення, креативне мовлення, пам’ять, пізнавальну активність, уміння робити висновки, порівнювати, самостійно працювати з підручником;
  •  виховувати любов до рідної мови, увагу до слова,  вміння слухати товариша.

                                                    Хід уроку:

І. Організація класу.

                            Раді ми гостей вітати

                            І урок наш розпочати.

                            Будемо навчатись гарно,

                            Швидко, весело і вправно,

                            Міркуємо - швидко,

                            Відповідаємо - правильно,

                           Пишемо - каліграфічно.

  •  Настрій?
  •  Супер.
  •  Погода?
  •  Клас!
  •  До роботи!
  •  Все гаразд!

 ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Завдання №4 стор. 27

                                                Картки: (підписати рід)

 

ІІІ. Словникова робота.

Загадка:  Натискаю на педалі -

                Їду далі, далі, далі.

                Їду швидко я вперед,

                Мчиться мій  (велосипед)

  •  А чи знаєте ви, що слова швидкий і велосипед -  родичі? Слово велосипед утворилось від латинського велокс, що означає швидкий, і редис - нога. Разом - швидконіг. Отже, це складне слово, у якому поєднано два поняття.

Чистописання: велосипед.

Скласти речення з цим словом, записати.  Підкреслити головні члени речення.

IV. Повідомлення теми і визначення завдань уроку.

- Прочитайте вірш. Знайдіть помилки.

                          Два веселі їжак накололи на голки

                          Всі листок і сказали:

                         - Ми кущ, золоті у нас плащ.

- Як треба змінити слова? Виправте помилки.

- Назвіть слова, які змінювали.

- Щоб у вас не траплялося подібних помилок у мовленні, вивчимо тему «Змінювання іменників за числами». Визначимо завдання уроку.

1. Які є числа іменників?

2. Як змінюються іменники за числами?

3. Як визначити число іменників?

4. Чи всі іменники змінюються за числами?

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи 57. (усно)

Висновок:

Іменник може називати один предмет або багато предметів.

2. Самостійне опрацювання правила про числа іменників (с.27).

3. Спостереження за граматичним значенням числа.

Робота в парах. Картки.

1. Зацвіли усі ( діброва)

   І  (долина), і  (луг),

   І (річка) синіють знову

   І не входять в (берег).

2. Україна – це тихі (вода) і ясні (зоря), зелені (сад) і білі (хата), лани золотої (пшениця). Україна – розкішний вінок з рути і (барвінок).

3. Сонце весною сходить все раніше. Швидко тане останній (сніги). З (пагорбку) збігають дзвінкі (струмочок). Уже зазеленів (степи). На (дереві) набухли бруньки. З,явилися перші (квітка).

- Що повідомляє в слові про зміну числа? (Закінчення.)

VІ. Фізкультхвилинка.

                                          

VIІ.  Закріплення вивченого. Вправи на визначення числа іменника.

1. Впр.59.  

2. Спостереження за іменниками, які вживаються тільки у формі однини або тільки у множині.

     - Поставте слова у форму множини:

молоко, чуйність, скло, сметана, молодь, Дніпро.

Висновок:

- Є іменники, які мають лише форму однини.

- В українській мові є ще одні «цікаві» іменники.

- Спробуйте поставити у форму однини такі іменники (усно): Карпати, штани, сани, ножиці, граблі, дріжджі, гроші.

Висновок:

- Ці іменники вживаються в мові лише у формі множини.

3. Самостійна робота.

- Записати 5 іменників, які вживаються лише в однині і 5 іменників, які вживаються лише в множині.

                   

ножиці,  гроші, граблі, макарони, харчі, двері, сани, щипці, копалини, дріжджі, терези, вершки, Карпати, канікули, штани,  Суми, парфуми,  витрати, дрова, ковзани, достатки, ліки, носилки, іменини, кайдани, гольфи, джинси, хрестини, заручини.

                                         

молоко, сметана, золото, піхота, дітвора, доброта, чорнило, м,ясо, любов,  борошно, листя, цукор, людство, клей, вугілля, ходьба, лічба, радість, сміливість, хоробрість,  скло, чуйність, молодь, інтелігенція, Тернопіль, Волинь, Прип’ять, Крим, Еверест, Дніпро.

 


4. Самостійна
робота.

                                                   На дошці малюнки:

каструлі, спідниці, кавуни, сокири, праски, пилки ( причепи), пательні (сковороди), ножиці.

В-І - записати в однині.  Позначити закінчення.

                                                   На дошці малюнки:

конвалія, ложка, дзиґа, сорочка,  тарілка, відро (цеберка), волошка, молоко.

В-ІІ - записати в множині.  Позначити закінчення.

VIIІ. Підсумок уроку.

                Картка самооцінки

Зміст роботи:

Оцінювання

Я повторив раніше вивчений матеріал

(1-3 балів)

Я висловлював нові ідеї

(1-3 балів)

Я плідно працював у групі  

(1-3 балів)

Я зможу зробити висновки

(1-3 балів)

- Що дізналися про число іменників?

- Які цікаві групи іменників є в нашій мові?

ІХ. Домашнє завдання.

В-І:  Виконати вправу 62.

В-ІІ:  Виписати з додаткової літератури (газети, журнали) 8 іменників, вжитих в множині і 8 іменників, вжитих у формі однини.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

4668. Семьеведение. Учебное пособие для студентов. Познание семьи 485.64 KB
  В пособии рассматривается проблематика семьеведения – области комплексных междисциплинарных исследований любви, семьи и брака. Систематизирован разнообразный научный материал, позволяющий представить различные аспекты семейной жизни. Пособие пр...
4669. Основы проектирования режущего инструмента 1.94 MB
  Протяжки и прошивки. Назначение, классификация, определение и область применения Протяжка – это многолезвийный РИ с рядом последовательно – выступающим одно над другим лезвий в направлении, перпендикулярном к направлению скорости гл...
4670. Основные понятия в области нормирования точности 148 KB
  Основные понятия в области нормирования точности Терминология, применяемая в конкретной области науки или техники, для незнакомого с ней человека весьма напоминает иностранный язык. Если выражения посадка с зазором и посадка с натягом понятны не...
4671. Информационное обеспечение систем управления. Построение запросов при работе с базой данных 710.5 KB
  Тестовая база данных Перед изучением языка SQL необходимо рассмотреть тестовую базу данных на которой будут отрабатываться все запросы. Наша тестовая база данных полностью соответствует рассмотренной в учебном пособии по нормализации данных и создан...
4672. Организационно-технологические модели строительного производства 983 KB
  Организационно-технологические модели строительного производства Задача курсовой работы Задачей курсовой работы является закрепление студентом знаний полученных при прохождении теоретического курса Организационно-технологические модели строительного...
4673. Логика как наука о мышлении. Ее место в сфере научных знаний 645.5 KB
  Логика, как наука о мышлении является необходимым элементом образования для подготовки полноценных специалистов во всех сферах профессиональной деятельности. Логика способствует формированию логической культуры любого человека. Логически об...
4674. Тяговый расчёт автомобиля с механической трансмиссией на примере ВАЗ-2105 258.38 KB
  Исходные данные. Марка автомобиля: ВАЗ-2105. Двигатель: ВАЗ-2105, 1,3 л. Полная масса: 1395 кг Собственная масса автомобиля: 995 кг Максимальная скорость: 152 км/ч Максимальная мощность двигателя: 47кВт/63,3 л.с. Ча...
4675. Сети следующего поколения. Конспект лекций 8.99 MB
  Сети следующего поколения Введение Переход к пакетным технологиям при модернизации и построении новых сетей связи общего пользования (ССОП) стал настоятельно необходим. Традиционные операторы связи приступили к перестройке своих сетей с ориентацией...
4676. Использование анекдотов в процессе преподавания логики 229 KB
  Использование анекдотов в процессе преподавания логики Предисловие Наше Отечество переживает трудный, но объективно необходимый этап качественного социального, политического, экономического и духовного обновления. Сейчас уже понятно, что мы строим ц...