83993

Розділові знаки в кінці речень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: актуалізувати знання про речення одержані на уроках російської мови вчити правильно визначати складати й читати речення розповідні питальні спонукальні та позначати їх на письмі відповідними розділовими знаками; закріплювати орфографічні навички учнів розвивати мислення та мовлення...

Украинкский

2015-03-17

51.5 KB

2 чел.

УРОК УРАЇНСЬКОЇ мови     У З КЛАСІ

Клетна Тетяна Андріївна

вчитель вищої категорії, вчитель –методист     КЗ ««Луганська спеціалізована школа       І - III ступенів № 5»

                             Урок української мови в з класі  Тема: «Розділові знаки в кінці речень».

Мета: актуалізувати знання про речення, одержані на уроках російської мови, вчити правильно визначати, складати й читати речення розповідні, питальні, спонукальні та позначати їх на письмі відповідними розділовими знаками; закріплювати орфографічні навички учнів, розвивати мислення та мовлення, збагачувати словник учнів, виховувати любов до мови, самостійність. Обладнання: надрукований аркуш-помічник; дидактичні картки.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент
  •  Добрий день! Скажіть, будь ласка, який сьогодні день тижня? (Сьогодніпонеділок.)
  1.  Актуалізація знань
  2.  Словникова робота
  •  Сьогоднішній урок — незвичайний. Він має назву «Ми самі». Як ви розумієте цей вислів? (Діти припускають, що, можливо, йдеться про те, як навчатися самим і допомогти навчатися друзям.)
  •  Діти, скажу вам чесно: сьогодні останній день місяця, та ще й понеділок. Я дуже втомилася. Спробуйте на уроці навчитись працювати самостійно та допомагати одне одному. Пропоную закріпити вивчений матеріал, перевіряючи себе самі, а також оволодіти новими знаннями самотужки. Я лише трішки буду вам допомагати. Згодні? Хто хоче спробувати свої сили? Тоді — вперед! Час марно не витрачаємо!
  •  Скажіть, а чого саме ми вчимось на уроках української мови? (Ми не тільки знайомимося з новими українськими словами, але й вчимось їх правильно писати.)
  •  У такому випадку самі пригадайте і продиктуйте собі декілька словникових слів.

(Діти пишуть самодиктант. Наприклад: айстра, бджола, ведмідь, вовк, вулиця, грім, дерево, жайворонок, заєць, Київ, робота, робітниця, робітник, Україна, фартух, цибуля.)

  1.  Перевірка само диктанту
  •  Диктант ви написали, тепер треба його перевірити. Хто бажає?
  •  Обміняйтеся зошитами. Перевіряємо написане зеленою ручкою.
  •  Хто знайшов помилки?
  •  А може, ви й оцінки виставите? Тільки умова така: перевіряли друзі, а оцінки виставляє кожен собі сам. (Вчитель нагадує дітям критерії оцінювання.)

—В кого добрі оцінки? А в кого погані? Невже нема таких?

Молодці, початок добрий! Головне, що перевірили себе самі. Хто собою задоволений?

  1.  Знайомство із новими словами
  •  Тепер на уроці, як завжди, треба поповнити свій словник. Спробуйте зробити це самостійно. На початку уроку у своєму мовленні ми вже використовували ці слова. Вони пов'язані із сьогоднішнім днем. Хто здогадався?

(На парті у кожного учня картки із словами: СЬОГОДНІ ПОНЕДІЛОК.)

  •  А тепер за допомогою пам'ятки спробуйте самостійно оволодіти правописом цих слів.
  1.  Самостійна робота
  2.  Перевірка Пам'ятка

Як працювати із словниковим словом?

  •  Прочитати.
  •  Визначити наголос.
  •  Визначити орфограми.
  •  Визначити голосні.
  •  Поділити рисками на склади і для переносу.
  •  Ввести до словосполучення або речення.

ЛІТО

Був чудовий літній день (...)

Хай завжди буде сонце (...)

Куди ти біжиш, струмочку (...)

ЗИМА

Друзі, допоможіть пташкам взимку (...)

Падає пухнастий сніжок (...)

З чим, зима, ти до нас прийшла (...)

ВЕСНА

Вулицями бігли веселі струмочки (...)

Яка чудова весна (...)

Які квіти розквітли у лісі (...)

  1.  Перевірка. Закріплення знань
  •  Прочитайте спочатку тільки розповідні речення. Доведіть свою думку. Який розділовий знак потрібен? (Аналогічнопро речення інших типів.)
  •  Для чого нам потрібні такі різні речення?

—Спробуємо ще раз закріпити отримані знання. Утворіть самостійно речення, які б починались так, як у завданні на дошці, та в кінці речень поставте відповідний розділовий знак.

У лісі

Що _

Діти, _

—Які речення за метою висловлювання склали?

  •  Які розділові знаки використовували?

—Який з цих знаків можна назвати найголовнішим?

—Хто сам зробить висновок? (Всі розділові знаки мають свою мету і виконують свою роль у писемному мовленні, всі вонинайголовніші.)

—Останній крок до перемоги — самостійна робота. Завдання — вставити потрібний розділовий знак та ще й розібратися в першому й останньому реченні зі словами, які злились в одне ціле.

  •  Записати слово по пам'яті.
  •  Хто зміг зробити весь аналіз? Кому важко? Допомагаємо одне одному. Пам'ятаємо, що дружба — велика сила.

Розібрався сам — допоможи товаришу:

  •  А тепер запишіть ці слова на надрукованому аркуші-помічнику, який лежить перед вами. Чому ви здивувались? Що треба зробити? (,Вставити голосні.)

СБ...Г...ДН... П...Н...Д...Л...К

  •  Діти, а тепер спробуйте самі скласти речення із цими словами.
  •  Хто з вас впевнений в тому, що ніколи тепер не припуститься помилок у цих словах?
  1.  Знайомство з новим матеріалом

1. Оголошення теми. Підготовча робота

Учитель. Прочитайте тему уроку (на дошці). А тепер нагадайте собі, як називається наш урок. Ви знов повинні розібратися у новому матеріалі самі. Як, на ваш погляд, про що треба пригадати перед вивченням нового матеріалу? (Проречення і про все, що з ним пов'язано.)

  •  Кожному з вас надається можливість перевірити свої знання самостійно. Допомагайте одне одному.

На надрукованому аркуші-помічнику ви знайдете кілька запитань. Відмічайте кольоровим олівцем ті з них, на які ви знаєте відповідь.

Запитання

  •  За допомогою чого ми спілкуємось?
  •  3 чого складається мовлення?
  •  Що таке речення?
  •  Які бувають речення за метою висловлювання?
  •  Які речення називаються розповідними, питальними, спонукальними?
  •  Які речення за інтонацією називаються окличними?

(Проводиться колективна перевірка відповідей на кожне запитання.)

2- Постановка та вирішення проблемної граматичної ситуації 

-Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно оформлювати речення на письмі. А допоможуть нам у цьому розділові знаки, які ставляться наприкінці речень. Але вони теж у поганому настрої, про щось сперечаються між собою...

1-й учень. Мене, Крапку, завжди ставлять у кінці речення, в якому про щось розповідають. Ставлять і тоді, коли просять про щось, бажають чогось. Я — найважливіша!

  1.  - й учень. Ну, якщо розповідають і просять, то так. А якщо суворо наказують? Якщо хвилюються, радіють, захоплюються? Тут вже звертаються до мене, Знаку Оклику! Тому я — найважливіший!
  2.  - й учень. Ви зовсім забули про мене! Без мене вам аж ніяк не обійтись! Ось тільки спробуйте спитати про щось і записати це без мене, Знаку Питання! Ніхто вас не зрозуміє! Тому я — найважливіший!
  •  Ось і виникла граматична задача «Хто найважливіший?». А щоб розв'язати її, треба спочатку примирити знаки, звести їх разом. Як ви вважаєте, де ми можемо зустріти всі знаки разом? {У тексті)

—А що ж таке текст? Він і допоможе остаточно вирішити цю граматичну задачу. Але мені здається, що вже треба відпочити, щоб нічого не наплутати.

Фізкультхвилинка

  •  Якщо ви, крім того, що самостійні, ще й уважні, то ви помітили, що сидите по групах й у кожної групи — свої малюнки із зображенням пір року. Вони допоможуть вам розслабитися та виконати роботу правильно та із насолодою. Вдивляючись в них, уявіть собі, що ви знаходитеся саме там. Уявили? Оберніться навколо себе із заплющеними очима та пофантазуйте.
  1.  Групова робота
  •  Складіть зв'язані речення по групах, використовуючи опорні слова.
  •  Чи зв'язані за малюнками речення, що ви склали? А за змістом? Чи можна їх назвати текстом?

  1.  Самостійна робота (на друкованому аркуші)

Кожна пора року  прекрасна

Чи не красива зима — снігами, весна — цвітом, літо —- хлібами, осінь — плодами?

А людина прекрасна добрими ділами

Проводиться перевірка виконаного завдання.

  1.  Підсумок уроку
  •  Діти, цей текст довів, що все в житті прекрасно. Прекрасна кожна пора року. Прекрасні розділові знаки, бо дають можливість правильно прочитати такі прекрасні тексти. Прекрасні ті люди, які роблять добрі справи.
  •  А які добрі справи ви сьогодні робили? (Допомагали одне одному.)
  •  Чого ж ви навчилися сьогодні на уроці?
  •  Що вам найбільш сподобалося?
  1.  Домашнє завдання
  •  Складіть та запишіть у зошитах три різних за метою висловлювання речення про наш урок. Не забудьте про нові словникові слова — ви обіцяли їх писати без помилок.

До побачення!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

69064. Архітектура веб-застосувань ASP.NET. Розробка веб-застосувань на платформі .NET 273.54 KB
  Вона містить безліч готових елементів керування застосовуючи які можна швидко створювати інтерактивні webсайти.NET Frmework і фактично є платформою для створення вебзастосувань і вебсервісів що працюють під керуванням IIS. Також істотно скорочується обсяг коду написаного уручну за рахунок...
69065. Основи технології ASP.NET 604 KB
  Принципи розробки користувацького інтерфейсу Інтернет-застосувань. Питання побудови користувацького інтерфейсу є одними з найважливіших у процесі розробки застосування. У разі розробки Веб-застосування, вони є особливо актуальними, оскільки процес створення користувацького інтерфейсу...
69066. Архітектура ADO.NET 351 KB
  На початку 1990 років існувало декілька постачальників баз даних, кожен з яких мав власний інтерфейс. Якщо застосуванню було необхідно підключатися до кількох джерел даних, для взаємодії з кожною з баз даних був необхідний нестандартний код.
69067. Основи технології ADO.NET. Автономні дані 269.5 KB
  Коли застосовується цей підхід, дані виключають будь-які операції з ними у сховище в момент їх вилучення. Код застосування повністю відстежує всі дії користувача, зберігання інформації та визначення того, коли нова команда повинна бути сгенерирована і виконана.
69068. Основи прив’язки даних 872.5 KB
  Прив’язка даних – це засіб, який дозволяє асоціювати джерело даних з елементом керування з метою автоматичного відображення даних у цьому елементі керування. Ключовою характеристикою прив’язки даних є її декларативний, а не програмний характер.
69069. Користувацькі елементи керування 263 KB
  Він охоплює елементи керування інкапсулює базові HTMLдескриптори і елементи керування що забезпечують багату високорівневу модель такі як календар TreeView і елементи керування даними. Але навіть самий багатий набір елементів керування не в змозі задовольнити потреби кожного розробника.
69070. Крос-платформне програмування 286.5 KB
  Крос-платформність (багатоплатформність) — можливість виконувати програмне забезпечення (ПЗ) без переписування його коду на різних апаратних платформах та під управлінням різних операційних систем (інакше кажучи, на платформах різних ОС).
69071. Компонентна ідеологія 210.54 KB
  Слід зазначити що однією з багатьох важливих переваг компонентноорієнтованого програмування КОП є можливість створення кросплатформного програмного забезпечення. В індустрії програмування технологічні нововведення приходять хвилями кожна з яких проявляється як мода на нові засоби...
69072. Методи створення компонентів. Розробка і збирання компонентів в середовищі MS .Net Framework 52.99 KB
  Офіційно про розробку нової технології було оголошено 13 січня 2000 року. В цей день керівництвом компанії була озвучена нова стратегія, яка отримала назву Next Generation Windows Services (скор. NGWS, укр. Нове покоління служб Windows).