83996

Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчити дітей записувати географічні назви з великої літери; ознайомити учнів шляхом уявної подорожі з деякими країнами; розвивати навички правильного каліграфічного письма уміння складати повні відповіді на запитання; виховати бажання дізнаватись про щось нове...

Украинкский

2015-03-17

47.5 KB

0 чел.

УРОК З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ  (4 КЛАС)

Тема.  Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.

Мета:
• навчити дітей записувати географічні назви з великої літери;
• ознайомити учнів шляхом уявної подорожі з деякими країнами;
• розвивати навички правильного, каліграфічного письма, уміння складати повні відповіді на запитання;
• виховати бажання дізнаватись про щось нове; бережне ставлення до тварин.

Обладнання.  Ілюстрація літака, телевізор, фрагменти фільмів, географічна карта, фотографії школи, картки для роботи в групах, індивідуальні картки.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

Продзвенів уже дзвінок
Час почати наш урок,
Будемо у світ знань мандрувати,
Будемо мову рідну вивчати.

- Давайте пригадаємо, яке сьогодні число? Який місяць по порядку? Який день? Яка погода? Чому зараз на вулиці саме така погода? (Тому що зима.)

- Так, зараз на вулиці справжня зима, все навкруг біле, кінець грудня.

- А яке свято наближається? А з приходом цього свята в усіх людей з'являється чудовий настрій, гарні мрії на майбутнє.

- Прислухайтесь до себе. Який у вас настрій? Подивіться, на парті кожного лежить сонечко і хмаринка. Покажіть, яка з карток відображає ваш настрій. Давайте разом будемо намагатися покращтити наш настрій на кінець уроку.

- Посміхніться один одному. У своїй душі віднайдіть чарівне тепло, зігрійте тих, хто поруч з вами. Я сподіваюсь, що ми зможемо створити ситуацію успіху на уроці.

- Сьогодні у нас урок буде незвичайний. Я хочу запросити вас у подорож. Чи любите ви мандрувати? А от яким видом транспорту ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:

В синім небі путь моя
Швидше всіх літаю я,
Маю крила, наче птах,
Люди звуть мене... (літак).

І подорожувати ми будемо на літаку.

Так! Ну, що ж, пуск!
Але літак наш не летить... Можливо в літака якісь неполадки?  А їх усунути можна лише, відповівши на запитання.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. (Взаємоперевірка)

- Яке було домашнє завдання?

- Обміняйтеся зошитами і перевірте один у одного.

ІІІ.  Активізація опорних знань.  

Технологія «Мікрофон» ( 4 учні працюють за індивідуальними картками ).

- Яку частину мови ми вивчали на протязі останніх уроків?
- Що ви знаєте про іменник?

а) Слова, що є назвами предметів, називаються іменниками. Іменники відповідають на питання хто? що?

б) Іменники, що є назвами істот ( людей, тварин ), відповідають на питання ХТО?

Іменники, що є назвами неістот, відповідають на питання ЩО?

в) - В польоті вас буду супроводжувати я. Прочитайте на бейджику моє імۥя та по-батькові. Назвіть свої імена. 

- У 2 класі ми вже вивчили, що імена, по-батькові та прізвища людей пишуться з великої букви. А на сьогоднішньому уроці вивчимо, які ще власні іменники пишуться з великої букви.

- Які іменники називаються власними?.

- Власні назви служать для позначення окремих осіб або одиничних предметів, щоб виділити їх з ряду однотипних.

- Які іменники називаються загальними?  

- Загальні іменники це назви, що даються багатьом предметам.

г) Робота в групах.

Дібрати загальну назву для кожної групи власних назв.

1 група.

Шевченко, Франко, Тичина – прізвища.

2 група.

Сергіївна, Миколаївна, Василівна по батькові.

3 група.

Микола, Василь, Олена – імена.


Мотивація навчальної діяльності.
Учитель відзначає, що учні  все сказали про іменники те, що вивчили
.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.

- На сьогоднішньому уроці ми будемо досліджувати правопис власних іменників; розширимо знання про країни світу та поговоримо про відношення до тварин.

- Ну, що ж, спробуємо знову запустити двигун! Пуск! Літак летить! Чудово!

- Але ми будемо не тільки мандрувати, але і поєднувати приємне з корисним, поки літак набирає висоту, прошу розкрити зошити і записати дату і "класна робота".

- На якому транспорті ми подорожуємо?

- Як називається професія людини, яка керує літаком?

- Звуко буквенний аналіз слова «льотчик» ( 2 склади, 5 букв, 5 звуків.)

Хвилинка чистописання.

- Запишемо у зошиті наступні склади:  лл лі ле льо льотчик

V.  Робота над новим матеріалом.

- Лайнер набрав висоту і поглянемо у віконечко. Що митам бачимо? ( Перегляд фрагменту фільму про зоопарк. )

- Назвіть тварин, яких ви побачили?

- Це дикі чи свійські тварини?
- Зазвичай дикі тварини, які живуть на волі і про яких не піклуються люди, кличок не мають. Але якщо дикі тварини мешкають під наглядом людей у зоопарку, то люди дають їм клички.

- А в кого вдома є тварини?

- Які у них клички?

( Учні записують: кіт Васька, собака Найда, папуга Гоша)

- Чому слова кіт, собака, папуга написали з маленької букви?( Це загальні назви)

- Чому слова Васька, Найда, Гоша написали з великої назви? ( Це власні назви)

- То з якої букви потрібно писати клички тварин?

Висновок: клички тварин пишуться з великої букви.

Ой, поглянемо у віконечка літака. Який жах там діється!( Перегляд фрагменту мультфільму «Чучело – мяучело».)

Як діяли люди по відношенню до котика?

Хіба можна так поводитися із тваринами?

А як треба поводитися із тваринами?

VІ. Вправи на закріплення знань про власні назви.

- Летимо далі.

- У якій країні ми живемо?

- Давайте поглянемо на екран. (Перегляд фрагменту фільму про Україну.)

Буває часом сліпну від краси,

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -

Оці степи, це небо, ці ліси –

Усе так гарно, чисто, незрадливо.

Усе, як є – дорога, явори,

Усе моє, все зветься – Україна. (Д. Павличко)

(Запис слова «Україна» одним учнем на дошці, всі останні в зошиті.)

- Поглянемо ще у віконечко літака і подивимось на красоти інших країн, а на які саме, ви запамۥятайте, а потім скажите. (Перегляд фрагментів фільмів про Росію, Туреччину, Канаду, Шотландію.)

-  Які країни ми побачили?

(Учні по черзі записують назви цих країн на дошці, всі останні в зошиті.)

-  Що спільного в цих назвах?  ( Це загальні назви, всі вони пишуться з великої букви.)

Висновок: назви країн пишуться з великої букви.

- Ми побачили з віконечка літака декілька країн. А яка країна найкрасивіша?

- Чому?

- Святою для кожної людини є земля, де вона народилася, зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину колискову, пішла стежкою до школи. Тому звичайно саме Україна є для нас найкрасивішою та наймилішою.

- Летимо далі і ми повертаємося до нашого міста.

- Яка назва нашого міста?  «Сєвєродонецьк»

(Запис слова «Сєвєродонецьк» одним учнем на дошці, всі останні в зошиті.)

Чому записали це слово з великої букви?

( Це загальна назва і  пишеться з великої букви.)

Висновок: назви міст також  пишуться з великої букви.

Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

Робота з підручником. 

- Розглянемо географічну карту України.

- Розкажіть, що ви ви бачите на карті. Використовуйте у своїй розповіді іменники, що є власними і загальними назвами.

- Запишіть назви кількох міст України. ( Один учень біля дошки, останні у зошитах ).

- То з якої ж букви пишемо назви міст?

- Діти, а чи кожен з вас знає назву своєї вулиці? (діти називають вулиці, на яких вони проживають)

- Подивіться, як правильно записуються вулиці, на яких ви проживаєте.

- З якої букви написані назви вулиць?

- Кожен з вас зараз запише в зошит назву вулиці, на якій він живе. (2-3 учні зачитують записане в зошиті завдання).

Висновок: назви вулиць  також  пишуться з великої букви.

Робота з правилом у підручнику.

Робота з картками.

- Ми дослідили, в яких випадках пишемо велику букву.

- Давайте поглянемо на таблицю, яка в нас вийшла, і ще раз повторимо, які слова пишемо з великої букви.

-А зараз я вам пропоную попрацювати з картками.

(К,к)иїв, (С,с)ергіївна, (К,к)ішка, (М,м)урка, (Ф,ф)ранція, (К,к)атерина.

( Самоперевірка з дошки).

VІІ. Підсумок уроку.

А хто скаже, на якій вулиці знаходиться наша школа?

Наш політ закінчується. Літак приземляється на вулиці Гагаріна біля нашої школи. (Перегляд  фотографій школи).

Технологія «Незакінчене речення».

- Сьогодні на уроці я навчився…

- Я знаю…

Оцінювання.

Рефлексія.

- Наш політ закінчився. Прислухайтеся до себе ще раз. Покажіть карку, яка відповідає вашому настрою.

- Тепер покладіть картки, підніміть руку ті учні, у кого змінився настрій на краще? Чому? ( - у мене збільшились знання,

- я після уроку більше знаю).

VІІІ. Домашнє завдання. ( Запис у щоденники).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

62928. Вторая мировая война: причины, итоги, уроки 97.49 KB
  Пора разобраться с этим вопросом и сказать союзникам простое человеческое спасибо ибо 9 Мая –день окончательной победы над фашизмом –день одинаково важный для фронтовиков –участников Второй мировой войны.
62929. Структура Уголовного кодекса; правила квалифицирования 8 MB
  Задачи: дать детям начальные знания о правовой системе РФ; объяснить актуальность изучения уголовного права; показать взаимосвязь поступков и характеров для развития в детях стремления к сознательному самовоспитанию; предупредить о последствиях противоправного поведения...
62930. Моделирование и стилизация национального костюма народов Поволжья (на примере костюма Казанских татар XIX-начала XX вв.) 15.65 KB
  Цель: изучение самобытных древних традиций становления национального костюма и использование в стилизации и моделировании костюма в создании образа авторской куклы. Развивать познавательное ориентированное отношение к стилистическим элементам национального костюма казанских татар...
62932. Як музика розповідає про зиму? 252.82 KB
  Давайте привітаємось Я до вас а ви до мене. Давайте проспіваємо поспівку Під березу їжачок. Співаю Давайте візьмемо нотку ля розспівуємося А зараз давайте всі разом заспіваємо: Під березу їжачок наносив сінця стіжок.