83999

Розвиток зв’язного мовлення. Твір-розповідь з елементами опису. Опис калини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формування в учнів навички вільного володіння рідною мовою, сприяти розширенню їх словникового запасу; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння порівнювати і зіставляти; розширити знання дітей про калину, як рослину-символ України;виховувати любов до рідного слова...

Украинкский

2015-03-17

105 KB

4 чел.

Тема: Розвиток зв’язного мовлення.

           Твір – розповідь з елементами опису. Опис калини.

Мета: формування в учнів навички вільного володіння рідною мовою, сприяти  

           розширенню їх словникового запасу; розвивати зв’язне мовлення учнів,

           уміння порівнювати і зіставляти; розширити знання дітей про калину, як

           рослину-символ України;виховувати любов до рідного слова, до

           національних традицій, народної мудрості, любові до рідного краю.

Обладнання: мультимедійні дошка, таблиця – піраміда, картки для роботи в

           парах, групах,, «пелюстки» квітів з розсипаними літерами, ілюстрації із

           зображенням калини.

Хід уроку

І. Організація класу.

   Позитивна настанова на урок.

- Діти, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?

- Я вам бажаю творчо працювати сьогодні, щоб ви поповнили свої знання, а робота на уроці принесла вам задоволення.

- Давайте подивимось один на одного, посміхнемось і побажаємо успіхів.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  - Урок розвитку зв’язного мовлення розпочнемо із  «Матусиного заповіту».

  1. Читання вірша.

      - Що заповіла матуся?

                                       

                                Матусин заповіт

                         Раз казала мені мати:

                        «Можеш мов багато знати,

                        Кожну мову шанувати,

                        Та одну із мов усіх

                        Щоб у серці ти зберіг».

                        В серці ніжну і погідну

                        Збережу я мову рідну!

      - Як названо мову?

        (рідна, ніжна, погідна)

  •  Словникова робота: Погідний – ясний, теплий, світлий.

2. Складання висловлювання про мову.  

       Скарбниця, багата, це, мова. (Мова – це багата скарбниця).

  •  То ж давайте разом з вами розкриємо цю скарбницю.
  •  Якою ж може бути наша  мова?

3. Побудова «Асоціативного куща» (добір прикметників і дієслів до слова «мова»)

а)                

велична

дзвінка

ніжна

барвиста

багата

сумна

весела

неповторна

співуча


Мова може бути


пречудова

єдина

калинова

солов’їна

рідна

колискова

мелодійна

материнська

державна

б)

звеличувати

прославляти

спілкувати

ся

оспівувати

розмовляти


Мовою можна:


оживляти

описувати

вшановувати

 передавати

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  •  То ж давайте опишемо квітку, яка є в нашому українському віночку, а яку саме, дізнайтесь, прочитавши таблицю – піраміду.

1. Робота з таблицею-пірамідою.

КУЩ

                    пло * ди

кві   * точки

лис  * точки

                   стеб * ло

                   корі * ння

                    ка   * лина

2. Проведення  інтерактивної гри «Мікрофон».

  •  Назва якої рослини згадується серед цих слів? (калина).
  •  А що це за рослина? (це кущ).
  •  А чому це кущ? (у нього багато стебел, вони гнучкі, але не такі  

                                  завтовшки, як стовбури дерев).

  •  Що ви знаєте про цей кущ?
  •  А в кого з вас є калина вдома?
  •  Хто її посадив і доглядає?

3. Складання учнями розповіді з елементами опису калини.

3.1.Робота в парах.

Складіть речення із розсипанки слів:

       1               4                     5                  2            3

а) Білим, калина, весною, цвітом, квітує.

             2               3                     4                  1                    5

б) Гілочка, манить, білим, калинова, цвітом.

            2               3                     1                    5                      4

в) Калина, наче, запиналася, дівчина, красная.

  3.2.   Робота в групах.

Завдання 1 групи:

       Словесно-дидактична гра «Продовж речення»

        Червоні, соковиті, круглі, терпкі - …(ягоди)

        Темно-зелене, смарагдове, багряне - …(листя)

        Важкі, розкішні, червоні - …(грона)

        Духмяні, запашні, сніжно-білі - …(квіти)

Завдання 2 групи:

         Із поданих слів, добери потрібні,  на твою думку порівняння.

.      1. Кожна ягідка в калини,

  Як червона__________.

  Багряніють грона в листі,

  Мов________________.

2.Засоромилась калина,

          Червоніє, як________.

         3.З листя падають росинки,

 Ніби сонячні___________.

4.Роси падають на квіти

            І блищать, як________.

(намисто, самоцвіти, сльозинка, дівчина, жаринки пломенисті).

Завдання 3 групи:

  •   Складіть прислів’я із розсипанки слів та поясніть їх зміст.
  •  калина, України, нема, і, Без, верби.
  •  край, звичай, Кожний, має, свій

      

4. Складання усної розповіді з елементами опису за поданим планом.

  1.  Де росте калина?
  2.  Яка калина на вигляд?
  3.  Яку користь приносить вона людям?
  4.  Як народ величає калину?

4.1. Орфографічна підготовка: кетяги, кислувато-терпкий смак.

5.Написання тексту – опису учнями.

6. Перевірка і аналіз написаного.

7. Підсумок уроку.     

       1. Робота в парах (на пелюстках квітів розсипані літери)

         Гра «Кругорама» → скласти  слова за рухом годинникової стрілки,  

           починаючи з виділеної літери.

(цвіт    яблуні)                                                      (любисток)

(барвінок)                                                             (калина)

(волошка)                                                            (мак)

                      (безсмертник)

  •  Що об’єднує ці слова? (назви предметів).
  •  Чим відрізняються?

Із цих квітів сплетемо український віночок.(на дошці викладають віночок).

Завдання 2

  •  Роз’єднайте слова і прочитайте речення.

Посадітькалинубіляхати, будутьдовго  людипам’ятати.

  •  Ці слова нехай стануть порадою до нашого уроку.

Література

1.Будна Н.О., Головко З.Л. Уроки позакласного читання та розвитку зв’язного мовлення.3(2) клас – Навчальна книга – Богдан, 2001.

2. Чекіна О.Ю. Інтегровані уроки в початковій школі – Основа, 2007.

3. Петрик О.В. Розвиток і удосконалення мовленнєвої діяльності молодших школярів: уроки розвитку зв’язного мовлення, корекційно-розвивальні заняття.Ч 1 – Методичний посібник, К.,2002

4.Варзацька Л.О. Навчання мови та мовлення на основі тексту. – Радянська школа, 1986.

5.Стребна О.В., Соценко А.О. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи. – Основа, 2006.

6. Початкова освіта. Методичний порадник. Випуск 21.- Шкільний світ № 12 березень 2008.

7Початкова освіта. Наша вкладка. Готуємось до уроку.- Шкільний світ № 1 січень 2008.


В

Р

І

Н

О

К

А

Б

Т

Я

Б

І

Л

У

Н

І

В

Ц

Л

Ю

К

О

Т

С

Б

И

К

А

А

Н

И

Л

В

О

О

Ш

К

Л

М

А

К

Б

Е

К

И

Н

Т

Р

Е

З

М

С


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

4692. Социально психологическая генетика. Методы психогенетики и их разрешающая способность 247 KB
  Методы психогенетики и их разрешающая способность Популяционный метод. Примеры популяционных исследований психологических признаков. Генеалогический метод. Основная схема метода, построение родословных. Проблема проведения различий между генетически...
4693. Медицинская генетика. Учебник 174 KB
  Введение Клиническая генетика одна из фундаментальных наук в современной медицине, без знания которой любой врач, независимо от его специальности, не может обойтись. Знание генетики напрямую связано со здоровьем не только нас самих, но и здоровьем н...
4694. Полевая практика по популяционной генетике 6.47 MB
  Изучение закономерностей модификационной изменчивости. Изучение мутационной изменчивости. Цитоплазматическое наследование. Закон гомологических рядов. Центры происхождения растений. Изучение изменчивости седых пятен у клевера. Изучение...
4695. Скарби України. Сценарій уроку 62 KB
  Скарби України. Сформувати уявлення про національну культуру українського народу, познайомити з архітектурними пам’ятками нашої країнирозвивати допитливість виховувати інтерес до історії і культури рідного краю викликати бажання вивчати...
4696. Программная реализация алгоритмов циклической структуры 55.35 KB
  Программная реализация алгоритмов циклической структуры Цель работы -Получение навыков программирования алгоритмов циклической структуры на языке С. -Исследование эффективности применения различных видов циклов в задаче табулирования функци...
4697. Економічний аспект сталого розвитку в Україні: регіональній вимір 137.5 KB
  Людська цивілізація переживає складні часи на переломі віків і на початку третього тисячоліття. З одного боку, спостерігаються бурхливі темпи наукового і технічного прогресу, а з іншого виявляються тенденції до економічної стагнації і навіть с...
4698. Концепція управління за цілями та її застосування в діяльності ФСП НТУУ КПІ 203.5 KB
  Актуальність даної роботи зумовлена рядом причин: управління за цілями є розповсюджена концепція підходу до управління і широко застосовується в багатьох галузях менеджменту не дивлячись на популярність концепції, існує чимало пом...
4699. Основи менеджменту. Формування місії, цілей та стратегій організації 721 KB
  Формування місії, цілей та стратегій організації, сутність понять: бачення, філософія організації, місія, ціль організації. Одним із головних завдань менеджменту є встановлення цілей, заради досягнення яких формується, функціонує і розвивається ор...
4700. Дослідження методик розробки ІС на основі IBM Rational Method Composer 400 KB
  Дослідження методик розробки ІС на основі IBM Rational Method Composer Мета виконання роботи – ознайомитись з кращими практиками розробки інформаційних систем з використанням бази знань IBM Rational Method Composer, навчитись роз...