84001

Колективне складання текстів різного типу про осінь

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Учитель читає вірш: Лоскоче душу промінь золотавий Убравши пишно парки і ліси Йде краєм осінь Туман ранковий стелиться над ставом І лине сум прощальної краси. звучить тиха мелодія і на дошці розміщені ілюстрації осені в природі Скажіть хто створює цю красу Так осінь.

Украинкский

2015-03-17

207 KB

1 чел.

3 клас

Урок розвитку зв`язного мовлення   з використанням інтерактивних

технологій

Тема: Колективне складання текстів різного типу про осінь

Мета:  удосконалення вміння складати тексти різних типів про осінь;збагачувати словниковий запас; розвивати вміння знаходити серед робочих матеріалів необхідні для виконання завдання; розвивати уміння працювати в групі; розвивати емоції дітей, виховувати почуття колективізму, викликати почуття задоволення від отриманого результату.

Обладнання:   

  •  робочі матеріали в конвертах, розкладені на партах;
    •  мікрофон;
      •  вінок з осіннього листя;
        •  27 листочків різного кольору (9-зелені; 9 – жовті;

    9 – коричневі)

  •  ілюстративний матеріал із зображенням природи восени;
    •  запис музики на диску.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент. (1хв.)

Діти вітаються і сідають за парти по 3 учня. У кожної дитини прикріплений листочок певного кольору.

Учитель читає вірш:

 

Лоскоче душу промінь золотавий

Убравши пишно парки і ліси,

Йде краєм осінь

Туман ранковий стелиться над ставом,

І лине сум прощальної краси.

(звучить тиха мелодія і на дошці розміщені ілюстрації осені в природі)

  •  Скажіть, хто створює цю красу?
  •  Так, осінь. І недарма майже всі поети, художники та музиканти її оспівували.
  1.  Об`ява теми і мети уроку (2 хв.)

Ми теж будемо говорити про осінь.

  •  Сьогодні на уроці ми будемо складати тексти різних типів. Які типи текстів ви знаєте? (розповідь, опис, міркування). І будемо розповідати, описувати, міркувати про осінь.

(вчитель відкриває дошку. На ній запис:

Тема уроку:

ОСІНЬ

Осінь прийшла

Осінь чарівна

Осінь сумна

Мета: розповісти про

          зміни в природі   

          восени

Мета:скласти  

         художній  опис                

         осені

Мета: довести, що осінь,

          дійсно,сумна пора

          року

читає з дошки)

  •  Діти, що спільного в наших текстах?(тема)
  •  Чим вони відрізняються? (метою)
  •  Працювати ми будемо індивідуально, трійками і групою по 3 трійки.

  1.  Актуалізація опорних знань (5 хв.).
  •  Виконати це завдання нам допоможе сама Осінь. Вона прислала нам підказку – вінок з осіннього листя. Але треба цю підказку зрозуміти. Давайте разом.
  •  З чого складається вінок? (З гілочок). А текст? (Зі зв`язаних між собою речень). Як створюється вінок? (Відповіді дітей) Згадайте будову тексту (зачин, основна частина, кінцівка). А на гілочках що є? (На гілочках різнобарвне листя). Так і речення складаються зі слів. Найбільшою прикрасою віночка є кетяги калини? А що може бути прикрасою тексту? (влучні вислови, порівняння, прислів`я, рядки з віршів).

Мотивація

  •  Отже, ми будемо створювати тексти схожі на цей віночок. Слова в творах повинні бути «різнокольоровими» - не повторюватись, бути влучними.
  •  В кінці уроку кожна група повинна захистити свою роботу, зачитавши утворений текст – опис, розповідь чи міркування та проілюструвати його малюнком, прочитати вірш і прислів`я, яке розкриває головну думку вашого твору.

  1.  Активація словникового запасу (5хв.)
  •  Почнемо ми підготовчу роботу з гри «Мікрофон»

(завдання до гри в додатку 1).

Учитель підходить до кожної парти і кожній дитині задає питання. Учні в малих групах(трійках) отримують конверти різного кольору.

  •  Отже, ви молодці, збагатили свій словник і отримали листи від осені. Це Осінь прислала  нам матеріали для створення текстів.

  1.  Надання робочих матеріалів. Робота в трійках. (5 хв.)

Тепер попрацюємо над словосполученнями та реченнями.

  •  На кожній парті лежить конверт із завданням. (дивись додаток 2). Відкрийте конверти, прочитайте завдання. Виконання цих завдань допоможе нам в роботі над створенням текстів. Можна допомагати один-одному, радитись. Група-трійка, яка виконала завдання, піднімає руку.(Кожен учень з трійки розказує, як виконав завдання. За цей час можна опитати максимум три парти.)

  1.  Етап творення. Робота в великих групах по 3 трійки.(10хв.)

(Звучить тиха музика)

  •  А тепер будьте максимально уважні. Діти, які мають зелений листочок беруть матеріали, які підходять до тексту-розповіді, жовтий листочок – працюють на текстом-описом, а з коричневими листочками – над міркування. Всі зелені листочки збираються за першим столом, всі жовті – за другим, а всі коричневі – за третім. (Діти міняються, сідають  новим складом за парти зіставлені по 3).
  •  Інструктаж перед роботою:

Вас 9 чоловік. Оберіть лідера вашої групи. Працюйте дружно. Допомагайте один-одному. Уважно читайте матеріали, якщо вони підібрані правильно, використовуйте їх у тексті. Через 10 хвилин ви повинні презентувати свою роботу і захистити її біля дошки. Кожна група-трійка пише 1 роботу на заготовленому аркуші(дивись додаток 3) Діти читають, радяться і найкращий текст представляють на розгляд класу.

  •  Прочитайте правила роботи в групі (додаток 4).
  •  Робота в великих групах.

  1.  Етап редагування (2хв.)

(Необхідно із трьох варіантів творів, які малі групи записали, вибрати один найкращий. Роботи можна комбінувати, брати зачин або кінцівку з іншого твору).

  1.  Презентація робіт (6хв.)

(Зачитують твір, дають йому заголовок, представляють малюнок, вірш, прислів`я, в якому розкривається мета тексту).

  1.  Оцінювання робіт за критеріями (3хв.)

(Додаток 5) За кожний пункт додаємо 2 бали, якщо тема розкрита повністю, 1 бал,якщо частково і 0 балів,якщо не вдалося виконати завдання.

  •  Чи досягли мети? Як розкрита тема? Чи вдала ілюстрація? Чий твір сподобався?

(Лідер групи проходить по рядах і збирає листочки-голоси у дітей, якщо твір сподобався. Кожна група зацікавлена зібрати більше голосів).

  1.  Рефлексія (1 хв.)

Метод «Незакінчене речення»;

Мені на уроці було ….  (цікаво);

Мені урок ……    (сподобався);

Я на уроці …. (слухав, допомагав);

Урок навчив мене … (працювати групою, створювати різні тексти).

(В цей час лідер групи клеїть вінок з отриманих листочків. На дошку виставляють три віночка, як результат роботи групи)

  1.  Домашнє завдання (1хв.)
  •  Вдома кожен складе усно текст-міркування про осінь: Перша група – «Чому осінь називають щедрою?»
  •  Друга група – «Чому осінь називають красивою?»
  •  Третя група – «Чому осінь називають сумною?»  
  •  Урок закінчено.
  •  Дякую за роботу.


Додаток 1

Завдання для бліц-опитування:

  1.  Ми говоримо про осінь. Слово осінь – це іменник.                   Назвіть іменники  зв`язані зі словом Осінь, які використаєте в тексті.

(птахи, хмари, сонце, небо, дощ, дерева, туман)

  1.  З якими прикметниками будемо працювати? Яка Осінь?

(золота, м`яка, тепла, різнобарвна, дощова, красива)

  1.  А що робить Осінь? Скажіть дієсловами:

(йде, ступає, струшує, прикрашає, фарбує, одягає)

  1.  На кого схожа Осінь? Назвіть її інакше.

(красуня, господиня, художниця, чарівниця)

  1.  Назвіть близькі за значенням слова (синоніми):           різнокольорова – яскрава, барвиста;

красива – гарна, чудова;

добра – щедра

  1.  Назвіть слова протилежні за значенням (антоніми):

Осінь – (весна), холодно – (тепло), короткі – (довгі), похмуро – (сонячно).

  1.  Які звуки ми можемо почути восени?

(шум дощу, шелест листя, стукіт гілок, завивання вітру)

  1.  Які кольори ми бачимо восени?

(золоте, оранжеве, зелене – листя; сіре небо; чорне поле; коричнева трава; червона горобина)

  1.  Які почуття викликає у вас слово Осінь?

Задоволення (бо все є); сум (бо закінчується літо); захоплення (бо дуже красиво); подобається спокій.

        


  
Додаток 2

(9 конвертів з завданнями в трьох варіантах)

Завдання для трійок:

  1.  Доберіть риму. В якому тексті можна використати підкреслені словосполучення?
  •  Я нагадаю прикмети охоче

Зменшились дні і подовшали …..(ночі)

  1.  Доберіть риму. В якому тексті можна використати підкреслені словосполучення?
  •  В неї роботи чимало,

Золотом ліс ….  (фарбувала)

  1.  Доберіть риму. В якому тексті можна використати підкреслені словосполучення?
  •  Виснуть хмари низько-низько

Всюди мокро, всюди ….. (слизько)

  1.  Доповніть речення. Подумайте, в якому типі тексту ви його зможете використати?
  •  Сонце ходить низько, але …….

  1.  Доповніть речення. Подумайте, в якому типі тексту ви його зможете використати?
  •  Осінь сумна пора, але …….

  1.  Доповніть речення. Подумайте, в якому типі тексту ви його зможете використати?
  •  Осінь красива, але ……..

  1.  Прочитайте план і подумайте до якого тексту ви його використаєте?

План.

  1.  Яка пора року настала?
  2.  Як світить сонечко восени?
  3.  Як змінюється колір неба?
  4.  Чому не чути співу пташок?
  5.  Які зміни відбулися в садах і на полях?

  1.  Прочитайте план і подумайте до якого тексту ви його використаєте?

План.

  1.  Як називають осінь?
  2.  Якою ти уявляєш осінь?
  3.  Який вигляд вона має?
  4.  Чим багата осінь?
  5.  За що всі люблять осінь?

  1.  Прочитайте план і подумайте до якого тексту ви його використаєте?

План.

  1.  Яку пору року називають сумною?
  2.  Що відбувається з погодою?
  3.  Що зриває останні листочки з дерев?
  4.  Чому тихо в  садах?
  5.  Який настрій створює осінь?
  6.  Прочитайте речення. Подумайте, якому типу воно відповідає – розповіді, міркуванню або опису? Чим воно може бути у текстах?
  •   Ось і осінь.

  1.  Прочитайте речення. Подумайте, якому типу воно відповідає – розповіді, міркуванню або опису? Чим воно може бути у текстах?
  •  Красуня осінь.

  1.  Прочитайте речення. Подумайте, якому типу воно відповідає – розповіді, міркуванню або опису? Чим воно може бути у текстах?
  •  Осінь – сумна пора.

  1.  Що це - зачин, основна частина чи кінцівка? З якого тексту?
  •  Все навколо змінила осінь.

  1.  Що це - зачин, основна частина чи кінцівка? З якого тексту?
  •  Осінь люблять всі за красу і щедрість.

  1.  Що це - зачин, основна частина чи кінцівка? З якого тексту?
  •  Ось чому осінь сумна пора року

  1.  Прочитай прислів`я і поясніть зміст. Подумайте, в якому творі його використаєте.
  •  Осінь іде, за собою дощі веде.

  1.  Прочитай прислів`я і поясніть зміст. Подумайте, в якому творі його використаєте.
  •  Осінь на строкатому коні їздить.

  1.  Прочитай прислів`я і поясніть зміст. Подумайте, в якому творі його використаєте.
  •  Восени з сонечком прощайся, ближче до печі підбирайся.

  1.  Відновіть зміст деформованого речення. В якому тексті зможете його використати?
  •  У, розфарбувала, кольори, різні, листочки, осінь.

___________________________________________________

__________________________________________________

  1.  Відновіть зміст деформованого речення. В якому тексті зможете його використати?
  •  хмари, по, Пливуть, небу, важкі, дощові

___________________________________________________

__________________________________________________

  1.  Відновіть зміст деформованого речення. В якому тексті зможете його використати?
  •  сумно, повітрі, Останні, кружляють, в, листочки.

___________________________________________________

__________________________________________________

  1.  Прочитайте вірш. Для складання якого тексту його можна використати?

Коли вона загляне в сад,

Наллється соком виноград,

І пізні яблука ранет

Солодкі стануть, наче мед.

Як помандрує по гаях

З чарівним пензлем у руках,-

Все розмалює на путі,

Березки стануть золоті!

І ми її уклінно просим:

                        - Заходь у гості, щедра осінь.

І.Кульська

  1.  Прочитайте вірш. Для складання якого тексту його можна використати?

Сумує осінь в нашому саду,

Поодцвітали мальви сніжно-білі,

Хмелі перебродили у меду,

І журавлі полинули у вирій.

Вже не сміються ластівки малі.

Не золотіє мак духмяним цвітом

А яблуні – заплакані й сумні…

Вони не скоро знов побачать літо.

     Н.Донець

  1.  Прочитайте вірш. Для складання якого тексту його можна використати?

Осінню дмухнуло –

Висохли квіточки.

Хмуро, безпритуло

Глянули садочки.

Жовкне і травиця,

Така її доля,

Хіба зелениться

Хлібець серед поля.

Швидко погнав води

Струмок бистрохвилий

Пташки від негоди

Подались у вирій.

   П.Грабовський

  1.  Розгляньте малюнки. Подумайте, який з них підійде до тексту розповіді, опису, чи міркування.

(Малюнок із зображенням природи восени)

9.Розгляньте малюнки. Подумайте, який з них підійде до тексту розповіді, опису, чи міркування.

(Малюнок із зображенням осені, як художниці)

  1.  Розгляньте малюнки. Подумайте, який з них підійде до тексту розповіді, опису, чи міркування.

(Малюнок із зображенням осінніх дощів)


Додаток 3

Додаток 4

Правила роботи в групі

  1.  Оберіть лідера. Довіряйте обраному.
  2.  Розподіліть завдання. Кожен повинен працювати.
  3.  Обговорюйте ввічливо. Не ображайте інших.
  4.  Говоріть почергово. Вмійте слухати. Спілкуйтеся тихо. Не заважайте іншим.
  5.  Допомагайте один одному.
  6.  Результати зображуйте охайно.


Додаток 5

Критерії оцінювання

  1.  Повнота розкриття теми.
  2.  Відповідність речень темі твору.
  3.  Використання влучних висловів, прислів`їв, порівнянь.
  4.  Уникнення слів-повторів.
  5.  Прояви творчості дітей.
  6.  Доцільність використання наданих матеріалів.


Література:

1. Л. О. Варзацька «Рідна мова й мовлення». Інтегровані уроки 2 клас. Київ. Літера. 2001 рік.

2. О.В. Петрик «Розвиток і вдосконалення мовленнєвої діяльності молодших школярів: уроки розвитку мовлення, корекційно-розвивальні заняття» Дніпропетровськ.2002 рік.

3.М. Р. Львов «Речь младших школьников и пути её развития». Москва. 1975 год


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23670. Поиск решения со сменой подцелей 33.5 KB
  В процессе работы необходимо реализовать в среде CLIPS программу решения задачи построения башни из блоков. Вводные замечания Задача построения башни из блоков кубиков заключается в последовательном выборе из неупорядоченной кучи блоков и постановки их друг на друга. Процесс решения задачи представляет собой чередование двух фаз: выбора блока из кучи и установки его в башню. При этом больший по размерам блок не может ставиться на меньший по размерам и следовательно на каждом шаге решения задачи необходимо выбирать из кучи самый большой...
23671. Системы искусственного интеллекта. Изучение базовых команд и конструкций CLIPS 91.5 KB
  Решение: defrule datainput initialfact = printout t crlf Vvedite chislo dnei do zacheta tseloe znachenie: bind days read assert days days printout t crlf Vvedite chislo nesdelannyh laboratornyh rabot v bind works read assert works works printout t crlf Vvedite temperaturu na ulitse: bind temper read assert temper temper printout t crlf Est\' li na ulitse osadki da 1 net 0: bind rain read assert rain rain printout t crlf Is there any white rabbit da 1 net...
23672. Разработка гибридных интеллектуальных систем в среде MatLab 174.5 KB
  Постановка задачи: С помощью адаптивной сети нечеткого вывода аппроксимировать функцию: y = 2x2 Ход работы: Исходные данные для обучения нейросети: Структура нейросети имеет вид: Процесс обучения нейронной сети: Результат обучения нейронной сети: Число эпох 40 Значение ошибки 11296 Просмотр поверхности соответствующей системы нечеткого вывода: Правила сгенерированной системы нечеткого вывода: Результаты аппроксимации с помощью сети: x y Y y y δy 04 032 0322 0002000 0006250 16 512 59 0780000 0152344 28 1568 152 0480000...
23673. Изучение основных возможностей и базовых команд среды CLIPS 61 KB
  Исполнение пакетного файла Вызов редактора Инициализация конструкций Запуск МЛВ Выполнение одного шага вывода Активизация окна списка фактов Активизация окна агенды Для сброса среды CLIPS в исходное состояние используется команда clear или соответствующий пункт меню Execution. Представление фактов и работа с ними. Факты являются одной из основных форм представления информации в CLIPSсистемах и используются правилами для вывода новых фактов из имеющихся. Все текущие факты в CLIPS помещаются в список фактов factlist.
23674. КОНТРОЛЬ НАД ТРУДОВЫМ ПРОЦЕССОМ: ДЕЙСТВИЯ УПРАВЛЯЮЩИХ 173 KB
  Социология труда в советский период претендовала на роль ведущей отрасли социологического знания. Более того проявилась тенденция выдвинуть €œтруд€ на роль центральной объясняющей категории и представить вообще всю социологию как социологию труда11. К его основным элементам мы относим следующие: постановка целей; распределение функций между работниками; регулирование ритма и интенсивности труда; оценка объема и качества выполненных работ; дисциплинарные санкции; системы вознаграждения за труд. Втретьих и для нас в данном случае...
23675. ДЕЙСТВИЯ РАБОТОДАТЕЛЕЙ И СПРОС НА ТРУД 138 KB
  Они часто многое знают друг о друге перед тем как вступить в отношения занятости€ Марк Грановеттер €œСоциологические и экономические подходы к анализу рынка труда€ Лекция 12. ДЕЙСТВИЯ РАБОТОДАТЕЛЕЙ И СПРОС НА ТРУД Мы переходим к анализу проблем занятости обширной области притягивающей внимание таких дисциплин как социология труда и индустриальная социология трудовые отношения и социология профессий. Этими проблемами занятости €œведает€ и особый раздел экономической теории экономика труда €œlabor economics€. В отличие скажем от...
23676. ЧЕЛОВЕК В ДОМАШНЕМ ХОЗЯЙСТВЕ 84.5 KB
  Понятие домашнего хозяйства. Для экономистов сфера домашнего хозяйства является €œпериферией€ не первого и даже не второго порядков. Неоклассическая экономическая теория проводила жесткое различие между сферой производства в которой действовали фирмы и сферой потребления к которой безоговорочно относились домашние хозяйства. Тем не менее уже на пороге домашнего хозяйства мы сталкиваемся с проблемой: человек в таком хозяйстве может быть занят полный рабочий день и полную рабочую неделю но вправе ли мы считать его деятельность трудом Как...
23677. ПОДХОДЫ К ПРОБЛЕМАМ СОЦИАЛЬНОГО РАССЛОЕНИЯ 147.5 KB
  ПОДХОДЫ К ПРОБЛЕМАМ СОЦИАЛЬНОГО РАССЛОЕНИЯ В следующих двух лекциях мы рассмотрим проблемы социальной и экономической стратификации. И вроде бы они демонстрируют понимание того что экономические перспективы человека определяются не только уровнем материального благосостояния родителей но и €œсемейным капиталом€ который складывается из общественной репутации и социальных связей профессиональных навыков и культурных ценностей впитанных в соответствующей социальной среде. Какоето значение еще может иметь размер группы а тип социальной...
23678. МИР ХОЗЯЙСТВА: МОДЕЛИ ОДНОЛИНЕЙНОГО РАЗВИТИЯ 116.5 KB
  МИР ХОЗЯЙСТВА: МОДЕЛИ ОДНОЛИНЕЙНОГО РАЗВИТИЯ Экономика и общество связаны множеством прочных нитей. Базируясь на широком основании культурных властных и других социальных отношений экономика выступает таким образом как мир хозяйства. Каким бы конкретным вопросом не занимался исследователь не важно экономист или социолог он волейневолей всегда исходит из неких концептуальных предположений о том что представляет собой исследуемый мир хозяйства какое место занимает он в историческом процессе.