84002

Вживання прикметників у прямому і переносному значенні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Формувати вміння розрізняти прикметники вжиті в прямому і переносному значенні; закріплювати знання про прикметники Їхню роль у тексті; розвивати інтерес до усної народної творчості; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови.

Украинкский

2015-03-17

39.5 KB

1 чел.

ВІДДІЛ ОСВІТИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Розробка уроку з української мови на тему:

«Вживання прикметників у прямому і переносному значенні».

3 клас

     Розробила:

Строкань Наталія Олегівна

вчитель вищої категорії

Вознесенської ЗШ І – ІІІ ступенів

2012 рік


Тема
: Вживання прикметників у прямому і переносному значенні.

Мета: Формувати вміння розрізняти прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні; закріплювати знання про прикметники, Їхню роль у тексті; розвивати інтерес до усної народної творчості; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: Урок – подорож.

Обладнання: Мультимедійний екран, ілюстрації міст України, предметні малюнки, роз даткові картки, «бонуси» із зображенням пролісків, відео сюжет «Пробудження весни».

   Хід уроку

І. Організація класу.

Встаньте діти всі рівненько

Посміхніться всі гарненько

Посміхніться ви до мене

Поверніться до гостей

Привітайтесь, добрий день.

  •  Працювати будемо під таким девізом

Ми дружні працьовиті, доб’ємося свого

Девіз нашого класу, один за всіх і всі за одного.

- Працюючи старанно, наполегливо, активно, ми будемо заробляти бонуси. А бонусами сьогодні будуть квіти. Хто назбирає більший букет, отримає гарну оцінку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Яку частину мови ми вивчаємо?

- На які питання відповідає прикметник?

- Як змінюється?

- Які члени речення ви знаєте? (головні, другорядні).

- Яким членом речення виступає прикметник? (другорядним)

Наведіть приклад.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо працювати над темою прикметник, будемо спостерігати за вживанням прикметників в прямому і переносному значенні.

Урок у нас незвичайний. Ми з вами вирушаємо у подорож. А якою країною ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:             Красивий, щедрий, рідний край,

  І мова наша солов’їна,

  Люби, шануй, оберігай,

  Усе, що зветься……Україна.

- Отже, ми будемо подорожувати містами України. Але ці міста будуть незвичайні. В кожному місті ми будемо отримувати нові знання.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Каліграфічна хвилинка.

- Перше місто, до якого ми відправимось – це місто Каліграфія.

- Відкрийте зошити(пригадайте, як правильно потрібно працювати з зошитом), запишіть число, класна робота.

- Ми повторимо написання буквосполучень ел,  ем, ве, тому, що часто ці з’єднання ви пишете неправильно. Напишіть красиво рядок буквосполучень (які це з’єднання? )

2. Словникова робота.                                                                                      - Пригадайте словникові слова, в яких зустрічаються такі з’єднання. Прочитайте слова, правильно наголошуйте їх. Запишіть. Апельсин, електрика, велосипед.

- Слова якої частини мови записали?

- Утворіть від іменників прикметники. Придумайте словосполучення.

-В якому значенні вжиті прикметники?

- Наведіть приклади, коли прикметники вжиті в переносному значенні.

Отже, в місті Каліграфія, ми удосконалили вміння писати з’єднання літер, пригадали, як пишуться словникові слова.

3. Робота на картках.

- Наступне місто – м.Слідопитів. Візьміть аркуші. Прочитайте першу колонку слів. Яка частина мови? На які питання відповідають?

- Прочитайте другу колонну слів. Яка частина мови? На які питання відповідають? Доберіть до іменників відповідні прикметники і з’єднайте їх стрілочками.    

- Знайдіть словосполучення, вжиті в прямому значенні, в переносному. Як ви їх розумієте?

- Для чого в мовленні використовують слова, вжиті в переносному значенні? (Вони роблять нашу мову багатою, яскравою, милозвучною).

Отже, відвідавши місто Слідопитів, ми залишимо вміння до іменників добирати прикметники вжиті в прямому і переносному значенні.

4. Робота з деформованим текстом.

(Відеосюжет «Пробудження весни»).

- Яку пору року зображено? Хто любить весну?

Прочитайте вірш поета Михайла Стельмаха.

(Цвіт у маю – цвітіння землі весною)

- Чи правильно записані слова в дужках? Як їх треба записати?

- На яке правило пропущені орфограми? Як їх перевірити?

Запишіть вірш, узгоджуючи прикметники, що стоять в дужках з іменниками.            Взаємоперевірка.

Знайдіть прикметники вжиті в переносному значенні.

- Що значить любити свою землю, тільки милуватися нею?

( охороняти, дбати про природу).

Отже, в Поетичному місті ми ознайомились з красивим віршем Михайла  Стельмаха. Яке правило повторили?(написання ненаголошених е и в коренях слів).

V. Фізхвилинка.

Наступне місто – м. Відпочинку.

 Діти, ви швидко міркували і активно працювали,

 Тож пора вже відпочити, вправи гарні поробити.

що ми залишимо собі, відвідавши м. Відпочинку? (здоров’я, гарний настрій).

5. Робота з підручником.

-Наступне місто – м. Мислителів. Відкрийте підручник на с. 54, вправа 122.Прочитайте завдання. В Якому значенні вжиті прикметники? Коли так говорять?

-У поданих сполученнях замініть іменники  іншими так, щоб прикметники набули прямого значення.

Отже, відвідавши м. Мислителів, ми залишимо вміння вживати прикметники в прямому і переносному значенні.

6. Робота в парах.

Наступне місто – м. Друзів.  Зараз попрацюєте з сусідом по парті.

- Візьміть конверти. Дістаньте аркуші з зображенням предметів, з інших аркуші зі словами. Доберіть до кожного зображення відповідну ознаку.

Робота на картках.

Отже, відвідавши м. Друзів, ми залишимо собі вміння швидко до предметів добирати ознаки.

VІ. Підсумок уроку.

- Наша подорож незвичайними містами підходить до кінця

- Які міста відвідали? (Каліграфія, Слідопитів, Поетичне, Відпочинку, Мислителів, Друзів). Над якою темою працювали?

-В якому значенні можна вживати прикметники?

- Для чого вживають прикметники в переносному значенні?

Як бачите, діти, прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловлювати свою думку. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови.

Ось послухайте вірш, складений майже із самих прикметників

Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова,

Українська мова.

Дивіться, скільки прикметників вжито в переносному значенні, для чого це зробили? Щоб підкреслити, яка наша мова важлива, красива милозвучна.

VІІ Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.

Сторінка 54, вправа 123.

-Наступне завдання – скласти розповідь про весну, використовуючи прикметники вжиті в переносному значенні.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55092. Розрахунки витрат сировини і виходу готового продукту у виробництві згущених молочних консервів 128 KB
  Сухий знежирений молочний залишок незбираного молока визначають за формулою: СЗМЗм = Жм. Сухий знежирений молочний залишок знежиреного молока визначають за формулою: СЗМЗзн. Сухий знежирений молочний залишок вершків визначають за формулою: СЗМЗв = 3 де Жв м. Масову частку жиру в нормалізованій суміші розраховують за формулою: Жн.
55093. Розрахунки витрат сировини і виходу готового продукту у виробництві сухих молочних консервів 147.5 KB
  Сухий знежирений молочний залишок незбираного молока визначають за формулою: СЗМЗм = Жм. Сухий знежирений молочний залишок знежиреного молока визначають за формулою: СЗМЗзн. Масову частку жиру в нормалізованій суміші розраховують за формулою: Жн. Масу знежиреного молока необхідного для нормалізації незбираного молока розраховують за формулою: Мзн.
55094. Виды фискальной политики государства. Цели, методы и последствия фискальной политики 28.18 KB
  Фискальная политика — это вмешательство государства в экономику путем изменения налогообложения и государственных расходов. Главными инструментами фискальной политики государства являются налоги и государственные расходы.
55097. Господарський процес. Методичні вказівки 396.5 KB
  Завданням цих методичних рекомендацій є засвоєння студентами знань про джерела права, сприяти глибокому засвоєнню змісту ряду нормативно – правових актів з курсу, навчити користуватися ними, навчити використовувати їх зміст при вирішенні конкретних правових питань, навчити застосовувати теоретичні положення на практиці, прищепити навики складання процесуальних документів...
55098. ПСИХОЛОГІЯ ЯК НАУКА 273 KB
  Предметом психології є: а душа людини; б характер темперамент особливості діяльності людини; в психічні процеси психічні властивості та психічні стани; г свідомість та підсвідомість. Яке з наведених нижче тверджень є правильним а свідомість людини існує поза діяльністю а виявляється в діяльності;...
55099. Маркетинг. Методичні вказівки 296 KB
  Практичні заняття, самостійне опрацювання літературних та інших інформаційних джерел мають сприяти кращому засвоєнню теоретичного матеріалу, напрацюванню певних практичних навичок та умінь для реалізації високого рівня фахової підготовки.
55100. Навчально-виховний процес як основа діяльності викладача вищої школи 74 KB
  Чому професіонал це завжди індивідуальність зі своїм обличчям почерком Чи сформований на вашу думку у вас власний стиль професійної діяльності Виділіть основні його ознаки. Чи можна в основу навчання студента покласти копіювання зразків новаторського досвіду за фахом Який викладач вибере групу студентів ...