84004

РІД IМЕННИКIВ. ЗМІНЮВАННЯ IМЕННИКIВ ЗА ЧИСЛАМИ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: - перевірити знання учнів про іменник, як частину мови, закріпити знання дітей про змінювання іменників за числами, повторити з учнями рід іменників, розвивати вміння правильно ставити рід у словах, повторити антоніми, збагачувати активний словник школярів, продовжувати роботу...

Украинкский

2015-03-17

96.5 KB

0 чел.

Рідна  мова

3 – А клас

Урок повторення  та  узагальнення отриманих знань

ТЕМА.

РІД  IМЕННИКIВ.  ЗМІНЮВАННЯ  IМЕННИКIВ  ЗА  ЧИСЛАМИ.

Підготувала

      вчитель початкових  класів

          Харцизької загальноосвітньої

   школи І-ІІІ ступенів №7

              Шевченко О.Ю.

Рідна  мова

Тип уроку: урок повторення та узагальнення отриманих знань.

Структура уроку

І. Організаційний момент

1. Перевірка готовності дітей до уроку               1 хв.

2. Слово вчителя       2 хв.

3. Загадка                  2 хв.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку                2 хв.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1.Перевірка домашнього завдання                           3 хв.

2. «Мозковий штурм»     4 хв.

І\/. Повторення теми «Рід іменників»

1. Робота в зошиті. Хвилинка каліграфії               3 хв.

2. Робота з антонімами       4 хв.

3. Фізкультхвилинка                                        1 хв.

\/. Формування навичок роботи в групах

1. Робота в групах       1 хв.

2. Складання асоціативного куща                3 хв.

\/І. Узагальнення опорних знань

1. Робота з картками      3 хв.

2. Робота в зошиті       3 хв.

3. Фізкультхвилинка                 1 хв.

4. Робота з іменниками      4 хв.

\/ІІ. Закріплення теми «Змінювання

       іменників за числами»

1. Робота в групах       3 хв.

\/ІІІ. Рефлексія «Рюкзак»       2 хв.

ІХ. Підсумок уроку

1. Бесіда        1 хв.

2. Оцінювання дітей                 1 хв.

Х. Домашнє завдання       1 хв

3 клас

Тема. Рід іменників. Змінювання іменників за числами.  

Мета: - перевірити знання учнів про іменник, як частину мови, закріпити

  знання дітей про змінювання іменників  за числами, повторити з

  учнями рід іменників, розвивати вміння правильно ставити рід у

  словах, повторити антоніми, збагачувати активний словник   

              школярів, продовжувати роботу в групах;

-  розвивати увагу, пам’ять, усне мовлення дітей, фонематичний  

              слух, мовне чуття, творче мислення;

-  виховувати культуру поведінки, почуття відповідальності в групі,

              бажання працювати та отримувати від цього насолоду.

Обладнання: маршрутна карта, автобус з кольорового паперу, назви зупинок

                      «Тематична», «Перевірка знань», «Каліграфічна”, „Асоцiативна”, „Рід

                        іменників”, „Числова”, «Підсумкова», зображення тварин -

                        Горностая, Папуги, Зебри, Їжачка, Жаби; картки, підручник   

                       (Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч.

                        для 3 кл. – К.: Освіта, 2003. –Ч.І. – 109с.)

Методи і форми: «Мозковий штурм», асоціативний кущ, рефлексія

        «Рюкзак»; парна, індивідуальна та групова форми роботи.

Тип уроку: урок повторення та узагальнення отриманих знань.

Вид уроку: урок – подорож.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Перевірка готовності  дітей до уроку.

                                            Пролунав уже дзвінок –

                                             Починаємо урок.

                                             На місця свої сідаємо,

                                             Готовність до уроку перевіряємо.

                                             Усі готові до уроку?

                                             Починаємо роботу!

2. Слово вчителя.

Учитель. Сьогодні на уроці української мови вас чекають незвичайні пригоди, тому що у нас буде урок – подорож. Ми будемо робити з вами зупинки для того, щоб впоратись із завданнями, які будуть запропоновані вам на уроці. Тому я прошу вас бути уважними, а ваша допомога мені – це ваша активна участь на уроці. А зараз нам потрібно визначити вид транспорту для проведення подорожі.

     3. Загадка      Зранку дорослі й діти

       з дому вирушають.

На роботу і до школи

     дуже поспішають.

      Всіх він розвезе по місту

        в своїх будиночках,

          Зупиняючись щоразу тільки

на зупинках.

                  По дорозі цілий день мчить він,

не знаючи втоми,

  А надвечір всіх по черзі

                     привезе додому.      (Автобус)

Транспорт.  

Учитель. Ми починаємо нашу подорож, а допоможе нам маршрутна карта.

Учитель. Щоб не заблукати на автобусі, використаємо цю карту! Ви будете робити сім зупинок, на яких вас чекають лісові мешканці зі своїми завданнями. У кінці уроку ви повинні доїхати до «Вежі скарбів».

1 зупинка «Тематична» 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1 учень. Сьогодні у нас незвичайний урок.

               Сьогодні ми зробимо ще один крок.

               В країну відому, в країну чудову,

               Що нас так чекає й збагачує мову.

2 учень.  Нас велика подорож чекає

                 І цікаві завдання.

                 Перешкоди всі ми подолаємо –

                Допоможуть, як завжди знання.

Учитель. Ми вивчили тему «Рід іменників. Змінювання іменників за числами». На уроці пригадаємо все, що знаємо про іменник, будемо правильно визначати рід в словах, а також змінювати іменники за числами.

2 зупинка «Перевірка знань»

Учитель. Діти, дивіться яка галявина, а по ній стрибає до вас  горностай і несе вам

                 завдання. Давайте допоможемо йому? (Так).

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

(Під час фронтального опитування педагог стежить, щоб учні дотримувалися «Правил культури спілкування»).  

 Перевірка домашнього завдання.

  1.  «Мозковий штурм»   
    •  Що таке іменник?
    •  Як змінюються іменники?
    •  Якого роду бувають іменники?
    •  Що таке антоніми7
    •  Що таке іменник?
    •  На які питання відповідають іменники?
    •  Як вони підкреслюються в реченні?

Учитель. Ось ви виконали завдання горностая, і наш автобус їде далі до наступної третьої

                 зупинки.

3 зупинка «Каліграфічна»  

І\/. Повторення теми

Учитель. Яка гарна папуга сидить на гілці та чекає вас. Вона також вам щось хоче передати. Діти, папуга також чекає на вашу допомогу. (Папуга передає завдання дітям).

Старайся, пробуй, живи!

Розум, увагу прояви!

Активним і уважним будь,

        Про каліграфію не забудь!

  1.  Робота в зошиті. Хвилинка  каліграфії.

 за       зв      Зи

зозуля          заєць

Захар

        Скоро вже зима.

  Пари слів називай

  І антоніми вивчай.

  Гарно вчи, як належить,

   Ці слова протилежні.

  1.  До поданих слів доберіть антоніми  

 а). Захід – схід                        легкість –

зима –                                 сіль -

радість –                            сьогодні -

здоровий –                         вперед –

білий –                               вузький –

Відповідь.   

        Захід – схід                        легко - важко

зима –  лiто                       сіль - цукор

радість – горе                    сьогодні - вчора

здоровий – хворий            вперед – назад

білий –  чорний                 вузький – широкий

б). Замініть однім словом.

Найхолодніша пора року  (Зима).

                              Притомилися? Вже час дружно відпочити?

                              І знайомі фізкультурні вправи в гості запросити.

  1.  Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будемо дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали – сіли, встали – сіли.

Бачте, як розвеселили?

Нумо, разом, нумо всі,

Потанцюймо по росі.

Учитель. Діти, ви впоралися із завданнями папуги, тому настав час подорожувати далі. Подивіться, ми їдемо по вузькій стежині і приїжджаємо на четверту зупинку.

4 зупинка «Асоцiативна»   

Учитель. Діти, а далі завдання будуть складні і «хитрі». Щоб доїхати до наступної зупинки, треба впоратися із завданнями.

\/. Формування навичок роботи в групах.

1. Робота в групах. 

( В українському алфавіті кожна літера має свій номер. Діти повинні розшифрувати слово).

12

17

7

18

18

11

15

   Відповідь.

12

17

7

18

18

11

15

І

М

Е

Н

Н

И

К

( Перевірка виконання завдань. Підбиття підсумків).

2.  Складання асоціативного куща зі словом «іменник».    

Учитель. Ви виконали  складні завдання і далі можете їхати до п’ятої зупинки.

5 зупинка «Рід іменників»   

Учитель. До вас підходить велика зебра і знову щось несе. Та це ж діти, для вас завдання. Ви повинні їх виконати, щоб далі подорожувати.

\/І. Узагальнення опорних знань

  1.  Робота з картками (ч.р, ж. р, с. р)     

(Вчитель називає іменники, діти піднімають картки).

Слова: зима, рік, хмара, небо, ліс, холод, сонце, земля, поле, ведмідь, пташка, дзеркало.

2.Робота в зошиті (запис числа, класної роботи).   

На дошці записані речення, вчитель їх читає дітям.

Тато, мама, брат, сестра – це родина.

Дід, баба, дядько, тітка, їх діти – рідня.

А вся рідня, теперішня і давнішня – це рід.

Завдання: визначити рід у словах, які підкреслені.

Відповідь.   

ч. рід – тато, брат, дід, дядько, рід.

ж. рід  - мама, сестра, родина, баба, тітка, рідня.

                                    Хто так, хто вже так стомився,

                                     Що наліво нахилився?

                                           Треба дружно всім нам встати –

                                     Фізкультпаузу почати.

3.Фізкультхвилинка.

Раз – два! Дружно встали,

Велика нами ми стали.

(Учні піднімають руки вгору).

Руки в сторони, як крила.

(Діти махають прямими руками).

І на пояс – три – чотири.

Вправо, вліво повернулись,

Нахилились і прогнулись.

Раз присіли, два присіли

І за парти дружно сіли.

    4. Робота з іменниками.

Завдання: записати іменники в 3 колонки, визначати їх рід.

чоловічий рід

середній рід

жіночій рід

Іменники: татко, мама, лев, вікно, учень, яблуко, парта, блюдце, хата, бабуся, хліб, весна, небо, школяр, літо.

Відповідь.  

чоловічий рід

середній рід

жіночій рід

татко

вікно

мама

лев

яблуко

парта

учень

блюдце

хата

хліб

небо

бабуся

школяр

літо

весна

Учитель. Діти, ви виконали завдання зебри, тому поїхали на автобусі до наступної шостої зупинки.

6 зупинка «Числова»    

Учитель. А ось вас зустрічає маленький їжачок. Він також хоче вам щось передати. Треба взяти у нього конверт і подивитися, що там знаходиться. Та це нові завдання до нашого уроку.

\/ІІ. Закріплення теми «Змінювання іменників за числами»

  1.  Робота в групах.  

Завдання: запиши іменники у множині.

однина

множина

ялинка

гілка

стежка

день

дерево

учень

кінь

Відповідь.  

однина

множина

ялинка

ялинки

гілка

гілки

стежка

стежки

день

дні

дерево

дерева

учень

учні

кінь

коні

(Діти обмінюються зошитами і перевіряють роботу).

Учитель. Ви також впоралися із завданнями їжачка. Але швидко пройшов наш урок і ми опинилися вже на останній сьомій зупинці.

7 зупинка «Підсумкова»   

Зелена жабка приносить дітям рюкзачок.

\/ІІІ. Рефлексія «Рюкзак»

ІХ. Підсумок уроку.  

  1.  Бесіда.
    •  Що сподобалося на уроці?
    •  Як змінюються іменники?
    •  Якого роду бувають іменники?
    •  Для чого треба вивчати рідну мову?
    •  Для чого потрібні іменники?

        Учитель.

       На уроці про іменник говорили,

Рід іменника всі разом повторили,

І про числа узагальнили знання,

Виконали різні завдання.

Завдання покличуть у майбутнє,

Найскладніше ж завдання – життя.

Так старайтесь вправно все вивчати!

Пам’ятайте: учня скарб – знання!

2.Оцінювання дітей.

Учитель оцінює роботу дітей у процесі виконання різноманітних завдань під час уроку.

Х. Домашнє завдання.  

Написати твір – міркування  «Якби у мові були лише одні іменники…»

       Учитель. Ось і закінчилася наша подорож. Ми підійшли до Вежі Скарбів, і ви повинні запам’ятати, що найбільший скарб для учня – це знання!

                        

                        Слова – побажання

                                   Одне лиш вам, діти, я мушу сказати,

                                   Зробили багато, знання будемо мати.


іменник

редмет

питання

назва

оповідання

член речення

слова

відмінки

одна лінія

підмет

числа (однина та множина)

рід

Другорядні члени речення

Хто? Що?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29349. Syntactical expressive means and stylistic devices 23.95 KB
  Its expressive effect may be based on the absence of logically required components of speech parts of the sentence formal words or on the other hand on a superabundance of components of speech; they may be founded on an unusual order of components of speech the change of meaning of syntactical constructions and other phenomena. The object is placed at the beginning of the sentence: Talent Mr. The adverbial modifier is placed at the beginning of the sentence: My dearest daughter at your feet I fall. However in modern English and American...
29350. Particular ways of combining parts of the utterance 16.65 KB
  Particular ways of combining parts of the utterance Asyndeton Asyndeton that is connection between parts of a sentence or between sentences without any formal sign becomes a stylistic device if there is a deliberate omission of the connective where it is generally expected to be according to the norms of the literary language. Polysyndeton Polysyndeton is the stylistic device of connecting sentences or phrases or syntagms or words by using connectives mostly conjunctions and prepositions before each component part as in: The heaviest...
29351. Functional Styles 19.61 KB
  Therefore functional style of language is a historical category. Thus the FS of emotive prose actually began to function as an independent style after the second half of the 16th century; the newspaper style budded off from the publicistic style; the oratorical style has undergone considerable fundamental changes and so with other FSs The development of each style is predetermined by the changes in the norms of standard English. The BellesLetters Style We have already pointed out that the belleslettres style is a generic term for three...
29352. Functional Styles. Newspaper Style 33.05 KB
  Not all the printed materials found in newspapers come under newspaper style. Only materials which perform the function of informing the reader and providing him with an evaluation of information published can be regarded as belonging to newspaper style. English newspaper style can be defined as a system of interrelated lexical phraseological and grammatical means which is perceived by the community as a separate linguistic unity that serves the purpose of informing and instructing the reader.
29353. General Notes on Stylistics. It’s subject and Object 40.48 KB
  It deals mainly with two interdependent tasks: The investigation of the inventory of special language media which secure the desirable effect of the utterance The investigation of certain types of texts which are distinguished due to the choice and arrangement of language means. The types of texts that are distinguished by the pragmatic aspect of communication are called functional styles of language FS; the special media of language which secure the desirable effect of the utterance are called stylistic devices SD and expressive means...
29354. Expressive means and stylistics devices 24 KB
  All stylistic means of a language can be divided into expressive means which are used in some specific way and special devices called stylistic devices. The expressive means of a language are those phonetic means morphological forms means of wordbuilding and lexical phraseological and syntactical forms all of which function in the language for emotional or logical intensification of the utterance. These intensifying forms of the language have been fixed in grammars and dictionaries. The most powerful expressive means of any language...
29355. Stylistic Classification of the English Vocabulary 53.1 KB
  This is important for the course in as much as some SDs are based on the interplay of different stylistic aspects of words. The literary vocabulary consists of the following groups of words: common literary; terms and learned [′ lə:nid] words; poetic words; archaic words; barbarisms and foreign words; literary coinages and noncewords. The colloquial vocabulary includes the following groups of words: common colloquial words; slang; jargonisms; professionalisms; dialectal words; vulgar words; colloquial coinages. The common...
29356. Тетрадная форма представления программ в языковых процессорах САПР 23.5 KB
  Списки тетрад. Удобной формой представления бинарных операций являются тетрады вида: оператор операнд1 операнд2 результат ABC–D B C T1 A T1 T2– T2 D T3T1 T2 T3 –временные переменные формируемые транслятором.Важным свойством списка тетрад является то что тетрады располагаются строго в соответствии с порядком в котором должны быть выполнены операторы при реализации программы.
29357. Алгоритм перевода выражений в польскую запись 37.5 KB
  При работе семантических программ широко используется набор данных с организацией в виде стека. Операнды переписываются в выходную строку а операторы заносятся в стек. В зависимости от приоритета операторов при записи в стек оператор может вытолкнуть из стека другой оператор который последовательно записывается в выходную строку. Работа со стеком организуется так:1.