84007

Навчальний переказ у формі прес-конференції

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Вчити дітей передавати послідовно зміст зв’язного тексту. Розширити і збагатити знання учнів про сову, осмислити значення цієї пташки. Розвивати уяву, фантазію, спостережливість. Виховувати бережне ставлення до природи. Засобом рольової гри та нестандартним підходом...

Украинкский

2015-03-17

153.5 KB

0 чел.

Управління  освіти виконавчого комітету

Полтавської міської ради

Міський методичний кабінет

Загальноосвітня  школа  1-3 ступенів №34

м. Полтави

Урок  української мови

Навчальний переказ у формі прес-конференції

3 клас

На тему:

                                                                                      Підготувала і провела

                                                                                         вчитель 1 категорії

                                                                       Георгінська Г. В.

Полтава, 2009


Навчальний переказ
 у формі прес-конференції

З клас

Мета: Вчити дітей передавати послідовно зміст зв'язного тексту. Розширити і збагатити знання учнів про сову, осмислити значення цієї пташки. Розвивати уяву, фантазію, спостережливість. Виховувати бережне ставлення до природи. Засобом рольової гри та нестандартним підходом викликати в учнів зацікавленість до збагачення своїх знань.

Обладнання:   Карта України, малюнки дітей до теми, таблиці-ребуси.

Хід уроку

І. Вступна бесіда.

Ведучий. Успіх сьогоднішньої прес-конференції залежить від кожного з нас. Особливо від фахівців, адже треба якнайдокладніше розповісти все, що встигли дізнатися про... Відгадайте загадку:

«Очі — як плошки, а не бачить ні трошки».

А ви коли-небудь чули голос сови? (Звучить запис голосу сови). Саме завдяки цим крикам люди довгий час сторонилися цієї тварини, вважали її страшною, зло віщою, що віщує біди. Але потім розібралися і навіть «нагородили» її символом мудрості.

Дискусійна шкала. Чи вважаєте ви сову корисною пташкою? Чому?

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12

(Відповідь на питання зазначають кількістю балів)

 Історик. Колись давно люди ставилися до сов негативно. Незвичайна зовнішність, нічний спосіб життя, неприємний голос і безшелесний політ — усе це створило навколо цих птахів таємничість. Люди придумали навіть таку приказку: «З порожнього дупла: або сич, або сама сатана». Скільки терпіли сови від Людей колись: їх переслідували і знищували, де тільки могли.

Статистик. Зараз розібралися, що й до чого, схаменулися, почали захоплюватися: за одну добу сова з'їдає 20—24 дрібних гризунів. За одне літо — близько тисячі полівок та мишей.

Питання. Чому так кажуть, що сови — справжні кішки серед птахів?

Відповідь. Тому, що сови з'їдають багато гризунів. Кожна пташка зберігає нам із вами тонну зерна. Гає ж тільки одна. А скільки у всій Україні? А в усьому світі? Географ. На земній кулі відомо 200 видів сов. У нашій країні їх мешкає 13 видів. Живуть вони в глухих безлюдних місцях.

Журналіст. Розкажіть, будь ласка, де мешкають сови на Україні? Дякую.

Географ. Частіше зустрічається в Карпатах, Криму та Поліссі. (Показує на карті України).

Журналіст. Розкажіть, будь ласка, про зовнішній вигляд сов. Дякую.

Художник. Крила в усіх сов широкі, хвіст короткий. Лапи вкриті пір'ям до самісіньких кігтів. Дзьоб короткий, гачкуватий. Очі великі. У багатьох видів — наприклад, у вухатих сов — є «вушка» — жмутики пір'я, що стирчать над вушними отворами.

Журналіст. Шановні добродії! Як розмножується сова? Дякую.

Зоолог. Самка відкладає 2—3 великих яйця. Коли ж вилупиться перше пташеня, дорослі птахи літають на полювання, а первісток зігріває яйця. Коли ж через кожні 5—7 днів знову з'являються пташенята, то старші захищають їх від ворогів. Пташенята починають літати через три місяці.

Ведучий. Сова краще бачить чи чує?

(Краще чує, тому що в неї особливо гострий слух, за допомогою якого сова і полює вночі).

Чому сову вважають корисною пташкою?
(Сови з'їдають велику кількість гризунів).

Сови перелітні чи осілі птахи?
(Осілі. Взимку для них достатньо їжі).
Дискусійна шкала. Чи змінилася ваша думка про сову після почутої інформації.

П. Робота над переказом.

Учитель. Зараз ми всі станемо кореспондентами газети «Шкільне життя», Я вам прочитаю історію, яка трапилася в лісі із совеням, а ви запишете її в зошити. Кращу роботу ми помістимо в газету.

       Учитель. На скільки частин ділиться текст?

       Діти. На три. Зачин. Основна частина. Кінцівка.


Слухання тексту переказу. Складання колективно плану.(Текст читається частинами. Кожній дається заголовок)

Совеня

Неподалік від будинку лісника у дуплі берези було гніздо сови. Під березою Мар'янка і Дмитрик знайшли совеня з пошкодженим крилом.

Діти забрали пташеня додому і перев'язали совеняті крильце. Щовечора біля ґанку з'являлася сова і перегукувалася зі своїм малям.

Незабаром крильце у пташеняти загоїлося. Діти

віднесли його до гнізда і випустили на волю.

                           На дошці зявляється малюнок.

                Зачин                        1. Незвичайна знахідка.

                 Основна частина     2.Допомога.

Кінцівка                         3.Воля.

. Бесіда за змістом тексту з використанням поданого на дошці плану, словникова робота.

Де було гніздо сови?

Кого  знайшли  біля  берези   Мар'янка  і Дмитрик?

Що зробили діти із совеням?

Хто вечорами з'являвся біля ґанку?

Чим закінчився випадок із совеням?

3.Словникова робота.

Розставити дієслова у тому порядку, як вони зустрічаються в тексті.  Зєднати їх з іменниками. (на дошці)

Забрали                      совеня

Загоїлося                    пташеня

Перегуекувалася        крильце

Знайшли                      сова

Перевязалим

Випустили

Дібрати синоніми.

Неподалік – недалеко.

Пошкоджене – травмоване.

Щовечора – кожного вечора.

Ганок – крильце.

Незабаром – скоро, невдовзі.

Сова-мати -- совиха

Фізкультхвилинка

Совеням не до науки,

Ох, давно вже терплять муки.

Затекли і ніжки, й крила,

Їх совина зве до діла:

«Ану, славні малюки,

Стали струнко, мов грибки,

Крила вгору підіймайте,

Ними добре помахайте,

Головою покрутіть,

Ніжками потупотіть,

Навкруг себе оберніться, швидше, швидше, не лініться.

4.Повторне читання вчителем тексту.

5. Переказ тексту одним-двома учнями з орієнтацією на план.

6. Орфографічна робота.

    (Учитель виписує окремі слова на дошці:   неподалік, незабаром).     Учитель. Як можна уникнути повторення?

слова «совеня»?

Діти, Малюки, Дмитрик та Марянка.

           Совеня, пташеня, маля.
           
7. Гра «Доповни речення»

 8.Самостійний запис тексту.

 9. Зачитування текстів переказів кількома  учнями.

   (Колективне   з'ясовування    окремих   слів,  побудови речень тощо).

Додатково.

Учитель. Прочитайте ці дивні слова і дізнаєтеся про користь сови.

Своа єадїоп аз толі окьзилб тисічя шейми.

Конаж шкапта збегаєрі тонну анрез.

(Сова поїдає за літо тисячі мишей. Кожна пташка зберігає тонну зерна).

III. Підсумок уроку (прес-конференції).

Чи сподобалося вам сьогоднішнє заняття?

Що нового ви дізналися?

Завдання Мудрої Сови

1. Відгадайте загадки.

Не стулить і на мить очей

-Вночі полює на мишей,

Зате удень відпочива.

Ні, це не кішка, а... (сова).

І. Січовик 

Що воно за дивна птиця?

Світла денного боїться,

Дзьоб гачком, великі очі

І не спиться їй щоночі.

- Ху-гу-гу! - вона співа.

Відгадали? Це ж... (сова).

Г. Храпач

Уночі гуляє, а вдень спочиває,

Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова).

Школу лісову відкрила,

Усіх друзів запросила,

Знання їм дає сповна.

Хто ж ця вчителька? (Сова).

2. Вивчіть швидкомовки.

  1.  Сіла сова з совенятами в совиній долині.
  2.  У совихи Соні совенята сонні.
  3.  Летіла сова з соленого села.

Суне сова свої слова. Яка сова, такі й слова.

 5.Летіла сова,
Торохтіла слова:

- Чи сон це, чи слон це, А може, і сонце?

  1.  Сидить сова -
    Сива сама.
    Сопе сова —
    Болить голова.

У сови великі очі —.

Бо не спить вона щоночі.

Сутінки надворі —

А сова — в дозорі.

Додаток.   

1.Дискусійна шкала

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12

   

 2. Зєднайте слова близькі за значенням

Неподалік                 кожного вечора

Пошкоджене              невдовзі, скоро.

Щовечора                   крильце

Ганок                           совиха

Незабаром                   недалеко

Сова-мати                   травмоване

Своа єадїоп аз толі окьзилб тисічя шейми.

Конаж шкапта збегаєрі тонну анрез.

Сова

Сидить Дідусь, чай п'є. Не пустий п'є — молоком забілює. Летить мимо Сова.

Будь здоров, — говорить, — друже!
А Дідусь їй:

Ти, Сова, — відчайдушна голова, вуха сторчком, ніс гачком.

Ти від Сонця ховаєшся, людей цураєшся, — який я тобі друг? Розсердилась Сова.

Ну що ж, — каже, — старий! Не буду я ночами на твою сіножать літати, мишей ловити, — сам лови.

А Дідусь:

Ти бач, чим лякати надумала! Тікай доки ціла.
Полетіла Сова, сховалась на дубі, нікуди з дупла не
 летить. Ніч настала. На дідовій сіножаті миші в норах свистять-перегукуються:

А поглянь-но, кума, чи не летить Сова —відчайдушна голова, вуха сторчком, ніс гачком?

Миша Миші відповідає:

Не видати Сови, не чувати Сови. Нині нам на сіножаті вільно, нині нам на сіножаті привільної

Миші з нір повибирались. Миші по сіножаті порозбігались. А Сова з дупла:

Ой-ой-йой, Діду! Гляди, коли б біди не вийшло: миші он, кажуть, на полювання пішли.

А нехай собі йдуть, — каже Дідусь. — Миші не вовчиці, не з'їдять телиці.

Миші  по сіножаті  снують, джмелині  гнізда шукають, землю риють, на джмелів полюють. А Сова з дупла:

Ой-ой-йой, Діду! Гляди, щоб гірше не стало: всі джмелі твої розлетілись.

А нехай летять, — каже Дідусь. — Хто від них користь бачить: ні меду, ні воску — лише жалять боляче.

Стоїть на сіножаті конюшина кормовиста, головою до землі висне, а джмелі гудуть, з сіножаті геть летять, на конюшину не дивляться, золотоцвіт з квітки на квітку не переносять.

А Сова з дупла:    І

Ой-ой-йой, Діду! Гляди, щоб ще гірше не стало: не довелось би тобі самому золотоцвіт з квітки на квітку переносити.   

І вітер рознесе, — каже Дідусь, а сам уже потилицю чухає.

По сіножаті вітер гуляє, золотоцвіт на землю сипле. Не попадає золотоцвіт з квітки на квітку, — нема врожаю конюшини на сіножаті, не до вподоби це дідові.

А Сова з дупла:    :

Ой-ой-йой, Діду, Корова твоя мукає, конюшини просить, — трава, бач, без конюшини, наче каша без масла.

Мовчить Дідусь, нічого не каже.

Була Корова з конюшини здорова, тепер худнути стала, молока дає мало; пійло стоїть, а молоко все рідше та рідше.

А Сова з дупла: — Ой-ой-йой, Діду! Казала я тобі:    до    мене    прийдеш,

кланятись будеш. Старий свариться, справа нікуди не

годиться. Сова в дубі сидить, мишей не ловить.

Миші на сіножаті гуляють, джмелині гнізда шукають, джмелі на чужі сіножаті розлетілись, а на дідову сіножать і не дивляться. Конюшина на сіножаті не вродилась. Корова без конюшини худне. Молока у корови мало. А тепер вже і чай Дідові нічим білити стало.

Нічим стало Дідові чай білити, — пішов дідусь Сові кланятись:

— Ти вже, Совонько-вдовонько, мене з біди виручай: нічим стало мені старому білити чай.

А Сова з дупла очицями луп-луп, ножищами туп-туп.

— Ото ж-бо старий, — каже,— дружно не сутужно, а нарізно — не завидно. Думаєш, мені добре без твоїх мишей?

Простила Сова Дідуся, вилізла з дупла, полетіла на сіножать мишей ловити.

Миші від страху поховались у нори.

Джмелі загуділи над сіножаттю, почали з квітки на квітку літати.

Конюшина почала на сіножаті розростатись.

Корова пішла на сіножать конюшину жувати.

Молока у корови багато.

Став дідусь молоком чай білити, чай білити — Сову хвалити, до себе на гостину запрошати, шанувати.

В.В.Біанки (переклад з російської 3. Запорожан)

А тепер подумайте і скажіть:

Чому сові було погано без дідових мишей?

Чому повернулись на дідову сіножать джмелі?

Що робили джмелі на сіножаті?

Чи корисно це для конюшини?

А чим це корисно для дідуся? Отже: про що не
знав дідусь:

Що Сова мишей ловить — знав? — Знав. Що миші гнізда джмелів розоряють? — Знав.

Що джмелі запилюють квіти — не знав, бо подумав, що і вітер запилить.

Завдання:

Записати ланцюжок «Хто від кого залежить?»: Корова —... —... —... — Сова.

PAGE  4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27418. Методика обучения основам синтетических видов искусства (9ый класс). Синтетические искусства и изображение (театр, кино, видео, компьютерные экранные технологии, анимация) 60 KB
  Методика обучения основам синтетических видов искусства 9ый класс. Синтетические искусства и изображение театр кино видео компьютерные экранные технологии анимация. Общая характеристика учебного предмета9 клаcc Этот тематический блок представляет собой расширение курса визуальнопластических искусств и осознание их прочной связи с синтетическими искусствами кино телевидение и др. Именно синтетические искусства непосредственно происходящие от изобразительных являются сегодня господствующими во всей системе видеокультуры.
27419. Народная художественная культура национальные, этнические формы искусства. Методы и формы приобщения учащихся к многообразию культурного наследия, к региональным (местным) национальным культурам и искусству на уроках ИЗО и во внеклассной работе 46.5 KB
  Виды и формы ДПИ. Методика обучения основам ДПИ в школе и формах дополнительного образования. ДПИ невозможно без художественного творчества так же как невозможно и без ремесленных основ владения технологией обработки тех или иных материалов. Методика преподавания ДПИ основанного на традиционной народной культуре сравнительно молодой раздел методики преподавания образовательной области Технология .
27420. Особенности методики преподавания искусства в детских художественных школах и школах искусств. Технологии преподавания рисунка, живописи, композиции, скульптуры, ДПИ, истории искусств 89 KB
  первый этап обучения в общеобразовательной школе должен через искусство заложить основы художественного эстетического восприятия явлений окружающей действительности. За четыре года начального обучения необходимо в сознании и эмоциональном развитии ребенка создать фундамент художественных представлений на которые он сможет опираться во всем дальнейшем обучении. Педагог должен с самого начала обучения создавать вокруг темы урока ситуацию уподобления т. ЦЕЛИ:Единство воспитания и образования обучения и творческой деятельности учащихся...
27421. Проектирование, моделирование, исследование и творчество – ведущие способы эффективной деятельности учителя и учащихся 45.5 KB
  Проектирование моделирование исследование и творчество ведущие способы эффективной деятельности учителя и учащихся. Он формирует опыт деятельности поэтому незаменим. Философия цели и деятельности.Обратите внимание предполагает ли решение проблемы различные виды деятельности изготовление предметов рисунки аппликации записи на плёнку интервью короткую пьесу и.
27422. Методика организации и проведения педагогического эксперимента в области художественного образования/эстетического воспитания и обучения искусству 81.5 KB
  Так имеются методы дидактического воспитательного частнометодического управленческого лабораторного и естественного ограниченного и массового качественного и количественного экспериментов и т. К методам педагогического эксперимента примыкают и взаимопроникают методы психологического физиологического медицинского социологического экономического и других исследований.Внутри эксперимента понимаемого как комплексный метод исследования используются теоретические методы: анализ и синтез индукция и дедукция сравнение аналогия...
27423. Методика обучения конструктивным видам искусства: архитектура и дизайн в жизни человека (8 класс). Интегрированный подход 52.5 KB
  Методика обучения конструктивным видам искусства: архитектура и дизайн в жизни человека 8 класс. Язык этого вида искусства всегда строился и строится на организации пространства здания города села парка и проживания в нём человека. но возникновение этого вида искусства прочно связано с промышленностью с расцветом индустриального производства. Выход за рамки одного искусства одного предмета.
27424. История художественного образования.Обучение искусству в древних цивилизациях:Др.Египет, др.Греция, Античный Рим 48 KB
  Общеобразовательная система художественного образования строилось на обучении рисунку так как написание иероглифов требовало определенных навыков. Система образования имела строгие требования к дисциплине. Система художественного образования в Древней Греции.
27425. Обучение искусству в эпоху Средневековья. Зависимость образовательность моделей с существующими в данной формации духовным (религиозным) идеалом и назначением человека.Школа-монастырь.Методы обучения рисованию в Древней Руси 34 KB
  Методы обучения рисованию в Древней Руси. Основа обучения в этот период механическое копирование. Итак в эпоху средневековья: основной метод обучения копирование по образцам способствовавшее развитию ремесленного труда; процесс обучения самостоятельная работа в составе артели мастеров. службы школыобщежития для подготовки мальчиков к монашеству школы обучения грамоте и церков.
27426. Методы обучения искусству в эпоху Просвещения. Влияние западной школы академического рисования на становление и развитие российской художественной школы 32.5 KB
  Методы обучения искусству в эпоху Просвещения. Хронологическими рамками Просвещения принято считать 16881789 гг. Русское Просвещение унаследовало проблематику Европейского Просвещения но осмысливало и развивало ее вполне самобытно в контексте с исторической ситуацией сложившейся в российском обществе того времени. Идеи Просвещения вначале были восприняты знаменитым царемреформатором Петром Великим и его сподвижниками.