84461

Апостроф. Литовська народна казка «Чому кіт умивається після сніданку?»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: вчити дітей правильно вимовляти та писати слова з апострофом; формувати вміння ставити апостроф у словах; розвивати зв;язне мовлення навички свідомого виразного читання вміння спостерігати порівнювати; поповнювати словниковий запас; прищеплювати інтерес до усної народної творчості...

Украинкский

2015-03-19

840 KB

1 чел.

З досвіду роботи вчителя-методиста початкових класів

загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.  №2

м. Павлограда

Рябко Ганни Вікторівни

З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

У 2 КЛАСІ ЗА ТЕМОЮ:

« Апостроф. Литовська народна казка

«Чому кіт умивається після сніданку»

УРОК-ПОДОРОЖ

Тема.           Апостроф. Литовська народна казка «Чому кіт умивається після сніданку»..

Мета:  вчити дітей правильно вимовляти та писати  слова з апострофом; формувати вміння ставити апостроф у словах; розвивати зв;язне мовлення, навички свідомого, виразного читання, вміння спостерігати, порівнювати; поповнювати словниковий запас; прищеплювати інтерес до усної народної творчості; виховувати охайність, працелюбність, інтерес до вивчення української мови.

.Слова для засвоєння: м'яч, м'ята, п'ять, ім'я, дев'ять, в'яз, невеличкий, в'янути, голуб'ята, подвір'я, кілька, спочатку, щоранку, почекати, пазурі, лукаво, відтоді.

---------------------------------------;-----    ХІД УРОКУ   ---------------------------------------------

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. Емоційне налаштування на урок

Пролунав шкільний дзвінок.

Всі зібрались на урок.

Не просто слухати, а й чути.

Не просто дивитися, а й бачити,

Запам'ятовувати і розповідати.

Тож час учням поспішати

Нові знання здобувати.

Виразно читаємо,
Чітко відповідаємо,
Мову свою рідну
Збагачуємо й вивчаємо
.  (ХОРОМ)

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.  МОТИВАЦІЯ УРОКУ. Ми вирушаємо в подорож до загадкової «КРАЇНИ ГРАМАТИКИ» А допомагати  нам  мандрувати буде гість-кореспондент,який дуже допитливий все хоче знати, а потім записувати в журналах та газетах.

2. Мозкова атака.  

КОР-ДЕНТ:-Ця країна вчить громадян- правильно вимовляти та писати, що??

БУКВИ(звуки)-Які? (голосні, приголосні) СКЛАДИ,   СЛОВА,    РЕЧЕННЯ—всі вони складать? Укр.. МОВУ 

3. «МІКРОФОН»

Дзвенить струмочком рідна мова,

Усі слова знайомі в ній.

Але писати кожне слово

У мові правильно зумій!!      !

Тут треба так багато знати,

З дитинства правила учить.

На все життя запам'ятати

І мову понад все любить.

Земля нам мову дарувала

Барвисту, щиру, як весна.

І українською назвала,

Між різних мов така — одна!

В ній все найкраще і єдине, А серце з ній наснагу п'є. Бо рідна мова й Україна — Це найдорожче, що в нас є! 

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Оголошення теми і завдань уроку.

-Наш урок присвячений маленькому, але дуже важливому громадянину цієї країни—а кому відгадайте?

Я  такий  же, як  знак  розділовий,

Я  відомий  усій  дітворі.

Та  в  словах  української  мови  

Я  пишусь  не  внизу, а  вгорі.. Правильно, діти, ви відгадали —   я  Апостроф!!

    ВЧИТЕЛЬ – Про цей знак дізнавалися мовознавці.Ви вже знаєте,що вони аналізують, порівнюють мовні явища,роблять висновки, складають правила!

МОВОЗНАВЕЦЬ:

Він  особливий  знак,

 І -  не  вимовляється  ніяк,

Але  зі мною  поруч  звуки  інші

Звучать  при  вимові  твердіше.

МОВОЗНАВЕЦЬ 1 – ЦІКАВО ЗНАТИ!- Що означає АПОСТРОФ-само слово прийшло до нас з грецької мови, де означало «повернутий убік» і пов;язане з прикметником «кривий, зігнутий»(подивіться на нього)

2.АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ –На що він схожий?(місяць, банан,кома)

МОВОЗНАВЕЦЬ 2 – ЦІКАВО ЗНАТИ!- Апостроф унікальний, бо ж не в кожній мові є! От в українській він є, а в російській  немає! І тому його не можна губити і забувати, бо від цього мова збідніє, стане незрозумілою. От скажіть слова: б’ю, п’ю, в’ю, в’яжу,

3. Читання й порівняння учнями вимови слів української та російської мов з апострофом та м'яким знаком і без нього. Слова для роботи записані на дошці.(таблиця на дошці)

 Соловьи — солов'ї                           имя — ім'я

пять — п'ять                                    мягкий — м'який

мяч — м'яч                                       мята — м'ята

здоровье — здоров'я                       бурьян — бур'ян

перья — пір'я                                  вязать — в'язати 

.- До нас на урок завітала сьогодні поважна гостя. Без неї неможливо вивчати українську мову. Це охайна і красива дівчинка — панночка Каліграфія. Прийшла вона не просто так, а буде весь урок спостерігати та своєю чарівною паличкою нагадувати, як каліграфічно треба писати в зошитах.

4.Артикуляійно—слухові вправи.(таблиця- коло)

а) Фонетична гімнастика.

Читання слів з апострофом. Запис на дошці та в зошитах.

 

б) Розвиток фонетичного слуху.

Гра „Впізнай та плесни”

(Вчитель читає слова, а діти плескають в долоні коли їм зустрічаються слова з апострофом з вірною вимовою).

В’яз, зеленіє, пилюка, гадюка, м’яч, м’ясо, під’їзд, яблуко, пір’їна, насіння, здоров;я, голуб, реп’ях, моє, сім;я, в’ють. п’ють

ВЧИТЕЛЬ -  СКЛАДІТЬ РЕЧЕННЯ  з останніми словами: в’ють. п’ють.(НА ДОШЦІ СЛОВА)

Над рікою у калині солов’ї гніздечка в’ють.

Із криниць по Україні журавлі водичку п’ють.

 5. ( ЗАПИС слів, які запам;ятали)

АПОСТРОФ

З матір’ю пісні співаю
Для рум’яних немовлят.
В м’яч з хлоп’ятами ганяю
Двадцять п’ять хвилин підряд.

АПОСТРОФ

Хоч малий, та є здоров’я,
Щоб побути скрізь зумів.
Я прив’язаний любов’ю
До таких хороших слів.

Фізкультхвилинка (М;ЯЧ)

На ГРАМАТИКИ  подвір’ї  

Ярик м’ячик кинув Ірі.

Один одному кидали

                                                                       Та слова такі складали:

                                                                       В;ЮН, ІМ;Я, РЕП;ЯХ,

                                                                       ПІР;ЇНА,В;ЯЗ, БУР;ЯН  ---через хвилину

Раптом м’ячик швидко зник,

І ніхто знайти не зміг.

 - Які слова з апострофом вам зустрілись? 

6.ПОДОРОЖ ПО КРАЇНІ ГРАМАТИЦІ 

- ОЙ,  мені здається, що хтось тут гомонить.  О, які тут гарні будиночки!. Зупинімося біля першого будиночка.

Учні. Б, п, в, м, ф р.
Зупинімося біля
другого будиночка. Тихесенько! Послухаємо, хто ж тут розмовляє!
Учні я, ю, є, ї. 

Вчитель Приголосні ці гордовиті, бо не люблять зливатися з голосними я, ю, є, ї, хочуть, щоб їх вимовляли роздільно,тому й живуть окремо. Після них ставиться апостроф.
Вчитель. А зараз продовжимо нашу подорож. Ой, а тут іще один будиночок. Хто ж тут живе?Постукаймо у віконце, може, когось побачимо.

МОВОЗНАВЕЦЬ 1 . Це ж братик із сестричкою — Апостроф з Комою. Казка про Апостроф
У країні ГРАМАТИКА живуть братик і сестричка. Вони дружать між собою. Братик трішки гордовитий, бо пнеться до голови букв, а сестричка — скромна, все біля ніг. Але не всі слова дружать з гордовитим братиком. Його приймають слова після б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї. Почав він називатися цікавим словом — Апостроф. А сестричка зветься Комою. 

Вчитель. Яке відношення має апостроф до літер?МОВОЗНАВЕЦЬ  - Він такий важливий, що стоїть у словах не поряд з іншими буквами, а трішки вище від них.(показ)

7. Запишіть прислів’я, поставивши, де треба БРАТИКА  апостроф, а де треба СЕСТРИЧКУ-  кому

Пташка красна своїм пір...ям, а людина своїм ім...ям.

-Поясніть прислів;я?

(таблиця на дошці)

8. ПРАВИЛО АПОСТРОФ  ставимо !         

МОВОЗНАВЕЦЬ 2 -

Після букв, запам'ятайте:
Бе, Пе, Ве, еФ, еМ та еР —
Всі апостроф проставляйте
Між Я, Ю, Є, Ї тепер!
                                                         

Назавжди запам'ятайте
Де
апостроф наш писать.
Добре правила вивчайте,
Правила ці треба знать.
      ( ДІТИ СТАЮТЬ КОЛО ДОШКИ З БУКВАМИ, А АПОСТРОФ МІЖ НИМИ)


АПОСТРОФ    НЕ ставимо                                            (таблиця на дошці)

Не вдягайте колір тьмяний,
Як на свято ідете!
Пийте, діти, сік
  морквяний,
Не забудьте і про те,

Що апострофа немає
Ще у деяких словах.
Ці слова хай кожен знає:
Мавпячий, бюро і цвях!

- ЧОМУ?  (НЕМА РОЗІЛЬНОЇ ВИМОВИ)

ІІІ.  Робота з підручником (с. 82).

а) Читання і вимова слів з апострофом.

б)  Розучування скоромовки, поданої у підручнику на с. 82.

в) Звукові схеми с.82 (зверху)

Вчитель. Розгадаймо загадки:(Показ малюнків)
1.Б'ють мене старі й малі
І в повітрі, й на землі,
Та від того не вмираю,
Тільки весело стрибаю. (М'яч).
2.Чорну гадюку візьму я в руку,
 Вона не вкусить. (В'юн).
3. Всі хочуть, як народиться дитина,
 Щоб слово це було красиве і дзвінке,
 Бо носить все життя його людина.
То ж відгадайте, що ж воно таке? (Ім'я).
 ЗВУКО-БУКВ АНАЛІЗ

ІV.  Читання литовської народної казки «Чому кіт умивається після сніданку» (с. 83).

а) Підготовка учнів до читання, попередження помилок, подолання труднощів під час читання окремих слів.

Слова для роботи подані на дошці:

підкрався              смачнішим            вмиваються

хлюпочеться        цвірінькнув           наступного

б) Читання учнями казки вголос окремими частинами, визначеними учителем.

в) Читання за особами діалогу кота і горобця.

Г)  Словникова робота;

пазурі — когти;   лукаво — снасмешкой;      відтоді —стехпор.

Д)  Бесіда за змістом прочитаного твору.

— Як поводився горобець?

— Чому йому вдалося перехитрити кота?

  •  Чому тепер коти вмиваються після сніданку?

V.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

—  Подивіться на свої записи в зошитах.
—  Хто писав старанно, чисто?
—  Кому подобається його каліграфія?
     За вами весь час стежила панночка Каліграфія. Для того, щоб ви завжди писали чисто й охайно, пам'ятали про культуру запису, любили та вивчали рідну українську мову, наша гостя дарує вам свої записи.(Учитель роздає аркуші з записами. Діти розглядають їх.)
—  Прочитайте разом слова панночки Каліграфії:
«Спасибі за дбайливе ставлення до рідної мови».

Вчитель. Братик Апостроф хвилюється. А знаєте, чому? Бо хоче, щоб ви ще раз пригадали: де і коли він ставиться. (Учні пригадують).
—  Так, він задоволений — ви добре засвоїли правила вживання апострофа. Задоволена вашою роботою я також.

КОР-ДЕНТ:-Велике спасибі тобі, Апострофе, що ти допоміг нашим дітям запам’ятати, коли тебе треба писати, це дуже важливо, щоб діти були грамотні, вміли писати, читати, висловлювати свої думки рідною мовою. Людина повинна бути грамотною, знаючою, бо мудрість народна каже, що

Здобудеш освіту, то побачиш більше світу! 

Знання за плечима не носять!

Потрібно вчиться — в житті знадобиться! (таблиця на дошці)

Дякую всім за співпрацю.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76440. Условия усыновления 18.15 KB
  129 СК специально оговорено что при усыновлении ребенка несовершеннолетних родителей которые не достигли возраста шестнадцати лет требуется также согласие их родителей или опекунов попечителей а при отсутствии родителей или опекунов попечителей согласие органа опеки и попечительства. Если законные представители несовершеннолетних родителей не выразили согласия на усыновление ребенка то усыновление не может состояться...
76441. Тайна усыновления и меры по ее обеспечению 13.95 KB
  Тайна усыновления ребенка должна соблюдаться лишь по желанию усыновителей что главным образом касается случаев усыновления малолетних детей новорожденных детей и иных случаев когда целесообразность обеспечения тайны усыновления не вызывает сомнений. Иногда усыновители по какимлибо причинам педагогического морального или иного свойства не считают нужным сохранять тайну усыновления и не скрывают от ребенка факта его усыновления. Таким образом тайна усыновления охраняется законом но не всегда является обязательным элементом любого...
76442. Правовые последствия усыновления 15.11 KB
  Если ребенок имеет кровного родителя и усыновлен одним лицом другого пола При усыновлении ребенка не всегда разрываются все его связи с кровными родственниками например мать ребенка вступила в новый брак и ребенка усыновил отчим. Однако закон сохраняет право родителя ребенка на сохранение правовых отношений с ним не только для тех случаях когда ребенка усыновил отчим мачеха а для всех случаев когда ребенок усыновлен только одним лицом и при этом ребенок имеет кровного родителя другого пола чем усыновитель. Закон формулирует это...
76443. Отмена усыновления ребенка 15.27 KB
  Однако могут быть и другие ситуации например не сложились семейные родственные отношения усыновителя и ребенка или тяжелая болезнь усыновителя и т. Во всех случаях суд тщательно изучает все обстоятельства конкретного дела и вправе отменить усыновление ребенка исходя из его интересов и с учетом его мнения п. Порядок отмены усыновления Отмена усыновления ребенка производится в судебном порядке п.
76444. Правовые последствия отмены усыновления 13.52 KB
  При отсутствии родителей а также если передача ребенка родителям противоречит его интересам ребенок передается на попечение органа опеки и попечительства. Изменение имени отчества или фамилии ребенка достигшего возраста десяти лет возможно только с его согласия. Суд исходя из интересов ребенка вправе обязать бывшего усыновителя выплачивать средства на содержание ребенка.
76445. Опека и попечительства как форма семейного воспитания детей 16.24 KB
  Опекун попечитель назначается органом опеки и попечительства №48ФЗ от 24. В соответствии с Семейным и Гражданским кодексами РФ дети находящиеся под опекой попечительством имеют право на: воспитание в семье опекуна попечителя заботу с их стороны; совместное с ним проживание исключения допускаются с разрешения органа опеки и попечительства когда подопечный достиг возраста 16 лет и раздельное проживание не отразится неблагоприятно на его воспитании и защите прав и интересов; обеспечение условий для содержания воспитания...
76446. Права и обязанности опекунов и попечителей 27.96 KB
  Проживание будущего опекуна или попечителя и его потенциального подопечного по разным адресам может породить проблему выбора места установления опеки и попечительства. При этом в отдельных случаях при наличии заслуживающих внимания обстоятельств допускается установление опеки попечительства по месту проживания кандидата в опекуны и попечители например если он уже привез к себе нуждающегося в помощи гражданина либо не имеет возможности долго находиться в доме будущего подопечного. Но потом личное дело подопечного где хранится вся...
76447. Прекращение опеки и попечительства 15.01 KB
  Прекращение опеки и попечительства связаны с несколькими факторами. Не требует особого решения и прекращение попечительства при достижении подопечным 18ти лет п. Так же основаниями для прекращения попечительства над несовершеннолетними гражданами являются: эмансипация приобретение несовершеннолетним полной дееспособности до достижения им восемнадцатилетнего возраста; вступление в брак несовершеннолетним.
76448. Приемная семья (понятие, значение, приемные дети и приемные родители) 16.33 KB
  Приемная семья дает возможность максимально приблизить воспитание детейсирот и детей оставшихся без попечения родителей к реальной жизни. Она формирует у детей навыки преодоления трудных жизненных ситуаций психологическую защиту и правильное поведение при стрессах а также моральноэтическую установку на создание собственной стабильной семьи что важно и для некоторых взрослых граждан прежде всего для тех кто видит в воспитании детей свое призвание кто небезразличен к судьбе обездоленных детей и считает что у него хватит сил умения и...