84465

Синоніми – слова, близькі за значенням

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Виробляти вміння добирати синоніми використовувати їх у мовленні. А називають ці слова синоніми. Синоніми допоможуть зробити нашу мову виразнішою багатшою точнішою і краще допоможуть висловлювати свою думку уникати частого повторення одних і тих самих слів.

Украинкский

2015-03-19

45 KB

1 чел.

                                                                                           Шипоша Антоніна Михайлівна,

                                                                                    вчитель початкових класів,

                                                                                             спеціаліст вищої кваліфікаційної

                                                                         категорії Полтавської

                                                                  загальноосвітньої

                                                                                школи I-III ступенів №19

Українська мова

3 клас

Тема. Синоніми

Мета. Розширити поняття учнів про слова, близькі за значенням. Ознайомити з терміном «синонім». Виробляти вміння добирати синоніми,  використовувати їх у мовленні.

          Розвивати мовлення, мислення, допитливість учнів.

          Виховувати інтерес до слова, увагу до народних висловів, які роблять наше мовлення багатшим, яскравішим, образнішим.

Обладнання. Картки індивідуальних завдань. Малюнки дітей, комах, птахів, риб, ведмедя, борсука, їжака, лелеки, зайця, лисиці, вовка, ведмедя, хлібних виробів, Незнайка. Мультимедійна презентація «Як зимують тварини».

Хід уроку

  1.  Актуалізація опорних знань. Інтерактивна технологія «Мікрофон»                                                                                                                                                          - Яку тему вивчаємо? (Слово)

- Що знаєте про слово? (Кожне слово має своє значення. Слово може вживатися у прямому і переносному значенні. Одне й те саме слово може мати кілька значень. Є слова, які пишуться і вимовляються однаково, мають різні значення)                                                                                                                          

  1.  Перевірка домашнього завдання
    1.  Індивідуальна робота учнів біля дошки. Граматичний «бій»

1-й учень. Скласти речення зі словом «лежить» в прямому і переносному значенні. Розповісти про розповідне речення.

2-й учень. Знайти слова, які однаково звучать і пояснити їх значення.

                 У стоніжок по сто ніжок.

                 Всі сто милися, всі стомилися.

3-й учень. Скласти речення зі словами: на березі, на березі.

  1.  Фронтальна перевірка домашнього завдання
    •  Які слова виписали?
      •  Чим схожі ці слова?
      •  Чим різняться?
      •  Поясніть значення.
    1.  Хвилинка каліграфії

Навесні малий потік

Стрімголов униз потік.

- Пояссніть значення слів, що однаково звучать.

  1.  Вивчення нового матеріалу
    1.  Оголошення теми уроку
      •  На уроках читання ми добирали близькі за значенням слова. Замініть іншими словами слово Батьківщина. (Вітчизна, країна, Україна, держава)
      •  А як можна назвати вас, щоб не повторювати слово діти? (Учні, школярі, малята)
      •  Сьоголні ми з вами будемо продовжувати роботу над словами, близькими за значенням. А називають ці слова – синоніми.
      •  Синоніми допоможуть зробити нашу мову виразнішою, багатшою, точнішою і краще допоможуть висловлювати свою думку, уникати частого повторення одних і тих самих слів.

  1.  Зустріч з Незнайком
    •  Чи впізнали ви цього героя? (Малюнок Незнайки)
      •  Послухайте розповідь про Незнайка. Будьте уважні, бо синонімів почуєте багато, а вам їх треба запамятати.

Незнайко і його друзі

Одного разу в клубі чоловічків пропав Незнайко. Всі стали хвилюватися. Раптом двері відчинилися і в кімнату влетів Незнайко. За ним вбігли Пончик і Сиропчик. Незнайко запитав:

  •  Ви не сердитесь?
    •  Не ображайтеся!, - попросив Пончик.
      •  Не дуйтеся,- прошепотів Сиропчик.
      •  Де ви були?,- запитав Олівець.
      •  Тут, недалеко,- відказав Незнайко.
      •  Зовсім близько,- підтвердив Сиропчик.
      •  Поряд,- пролепетав Пончик.

Учні записують почуті синоніми.

- Подякуємо Незнайкові за його синоніми.

  1.  Подорож в казку
    •  Твір про Незнайка -  це оповідання чи казка?
      •  Чому?
      •  А як називається?
      •  Хто написав?
      •  Які ще казки знаєте?
      •  Чи любите казки про тварин?
      •  Які тварини найчастіше зустрічаються у казках і як цих тварин називають? (Зайчик – куций, косий, сірий, довговухий; лисичка – хитрунка; ведмедик – косолапий; вовчик – сірий)
    1.  Потішка. Письмо по памяті
      •  А за ким найчастіше полює лисичка?
      •  А щоб зайченята не боялися її, коли залишаються самі вдома, мама-зайчиха вивчила з ними таку потішку:

Зажурився заєць-тато:

Знов пустують зайченята.

Злий зявився лис близенько,

Зайченята в дім хутенько.

  •  Доберіть і запишіть синоніми:

швиденько  - миттю,

засумував – загорював,

бавляться – граються,

балуються – борюкаються.

  •  А як ходить зайчик?
    •  «Стрибати» походить від давнього слова «заяти». Саме від цього слова походить «заєць».
    1.  Лічилка
      •  А тепер послухайте ще один вірш про зайця. До якого жанру він належить?

Зайченятам заєць-тато

Взявся лижі майструвати.

Нумо спробуй, лиско хижа,

Зайченят спіймать на лижах!

-    Доберіть синоніми до слова «майструвати». (Робити, працювати, трудитися)

  •  Чи можна замінити у вірші це слово синонімами?
    •  Отже, серед синонімів у різних ситуаціях ми підбираємо найвлучніше слово, адже синоніми – лише близькі за значенням.
      •  Які прислівя знаєте із дібраними синонімами?
    1.  Добір синонімів до поданого тлумачення слів
  •  Людина, що добре трудиться у своєму будинку, тримає госрподарство у порядку. (Господар, хазяїн, газда)
  •  Будівля, де живуть люди. (Хата, оселя, дім, будинок, житло, хмарочос)
  •  На Україні є символ добробуту, багатства. (Хліб, паляниця, коровай, книш)
  •  Птах, що оберігає оселю. (Лелека, бусол, бузько, чорногуз, боцюн)
    1.  Робота за підручником. Виконання вправи 179
      •  Прочитайте.
      •  Назвіть синоніми.
      •  Які ознаки осені?
      •  Назвіть осінні місяці.
      •  Який із них найкрасивіший?
      •  Який найсумніший?
      •  Які дерева в листопаді?
      •  Чи можна побачити комах? (Демонстрація малюнків)
      •  А цих риб? (Малюнки)
      •  А ведмедя, борсука, їжака?
      •  Де всі ці тварини? (Сплять)
    2.  Перегляд мультимедійної презентації «Як зимують тварини»
    3.  Творча робота
      •  Незнайко разом з вами подивився мультимедійну презентацію і написав твір.

    Прийшов листопад похмурий і сумний. Голі дерева вже готові до зими і сплять. Сплять жуки і павуки, бабки і метелики. Сплять у мулі лини й карасі. Сплять у своїх норах їжаки та борсуки. Спить у теплій барлозі ведмідь. Всі готові зустріти зиму.

  •  Чи сподобався вам твір Незнайка? Чому?
    •  Як удосконалити? (Замінити слово «сплять» синонімами)
      •  Які синоніми можна використати? ( Поринули у сон; дрімають; куняють; дає хропака)
      •  Запишіть удосконалений твір.
  1.  Підсумок уроку
    •  Що вивчали на уроці?
      •  Що таке синоніми?
      •  Які синоніми запамятали?
      •  Навіщо існують синоніми?
      •  Що вам було особливо цікавим?
  2.  Домашнє завдання

Вивчити правило про синоніми. Дібрати синоніми до слів «мама», «вулиця», «стежка», «вірш». Скласти речення з цими словами.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44870. СОЦИАЛЬНЫЙ ИНСТИТУТ 15.05 KB
  А так же устойчивый комплекс формальных и неформальных правил норм установок регулирующие различные сферы жизни. удовлетворять свои потребности и интересы; 2 регулирует действия членов общества в рамках социальных отношений; 3 обеспечивает устойчивость общественной жизни; 4 обеспечивает интеграцию стремлений действий и интересов индивидов; 5 осуществляет социальный контроль. Института: Значимость в политической жизни стран.
44871. Специфіка мови професійного спрямування 26 KB
  Мову професійного спрямування відрізняє наявність специфічної термінологічної системи, вона включає використання іншомовних слів і може граматично відрізнятися від літературної мови, хоча, загалом, вона з нею тісно повязана, і включає в себе дотримання її норм
44873. Сравнительный анализ издержек производства и реализованной продукции 22.42 KB
  Издержки производства затраты связанные с производством товаров. Классификации издержек Экономические издержки состоят во-первых из актуальных и невозвратных Невозвратные связаны с затратами навсегда покинувшими хозяйственный оборот без малейшей надежды на возвращение. Актуальные издержки принимают в расчёт при принятии решений издержки невозвратные нет. Актуальные экономические издержки в свою очередь составляют из явных и вменённых.
44876. Работа с учебником как метод обучении РЯ в школе 13.99 KB
  Школьный учебник - это специальная книга излагающая основы научных знаний по русскому языку и предназначенная для постижения учебных целей. Учебник средство обучения вместе с материалами и пособиями. Основными функциями учебника являются следующие: информационная трансформационная систематизирующая и воспитательная.
44877. Имена числительные 17.1 KB
  Стилистическими вариантами являются формы местоимений 3-го лица У нее – У ней, к ним – К им, от него – От его, возле них – Возле их и др. Первые варианты являются нормой литературной речи, вторые имеют просторечный характер
44878. Понятие социальной проблемы. Типология социальных проблем 23.5 KB
  Понятие социальной проблемы. проблемы проявление разрыва соц отношений или разрушения соц норм функционирования в следствии обострения существующих противоречий кот. Проблемы бывают объективные то есть связанные с внешним миром; субъективные то есть связанные с внутренним миром.Социальные проблемы это сложные познавательные задачи решение кот.