84676

Образи повісті Ольги Кобилянської «Земля». Духовні орієнтири твору

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчальна: розкрити образи повісті, удосконалювати вміння на основі аналізу твору характеризувати героїв, усвідомити майстерність письменниці в розкритті різних психологічних типів людей, у порушенні «вічних проблем» і спробі їх вирішити.

Украинкский

2015-03-20

99.5 KB

2 чел.

Тема: Образи повісті Ольги Кобилянської «Земля». Духовні орієнтири твору.

Мета:

навчальна: розкрити образи повісті, удосконалювати вміння на основі аналізу твору характеризувати героїв, усвідомити майстерність письменниці в розкритті різних психологічних типів людей, у порушенні «вічних проблем» і спробі їх вирішити;

розвиваюча: розвивати навички порівняння образів, проведення аналогій з реальним сучасним життям;

виховна: виховувати високі моральні якості студентів, формувати світлі ідеали; виховувати студентів свідомими громадянами.

Тип заняття: заняття диспут.

Обладнання: портрет письменниці, текст твору, біблійна легенда про Каїна й Авеля картки ЗХВ, презентація.

Теорія літератури: вічні проблеми, система образів твору, образ-символ, художні засоби.

…Бо ти на землі – людина.

Василь Симоненко

Хід заняття:

І. Організаційний момент.

Привітання. Перевірка готовності до заняття.

Розшифруйте записану формулу :

( у + о ) (в +с) р = з

( у - увага, о – організованість, в – взаємодопомога, с – спілкування, р – робота,

з – знання).

Саме ці якості потрібні будуть нам на занятті.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності студентів.

Проблема «злочину й кари» належить до вічних. Як ви могли переконатися із творів світової літератури, наприклад Ф. Достоєвського та інших, із прочитаної повісті О. Кобилянської, врешті-решт, із сучасних кінофільмів, злочин обов’язково буде покараний, і найчастіше це покарання йде через докори сумління самого злочинця, через нещастя з близькими для нього людьми, через відсутність душевного спокою й щастя. Письменниця осуджує злочин як протиправну, ворожу для людини дію, як духовну деградацію особистості, і робить це з великою художньою майстерністю та переконливістю. Але твір «Земля» - багатопроблемний, із новітніми способами й прийомами художнього зображення, що захоплює читача, примушує переживати й замислюватися, а крім того, ще й отримувати естетичну насолоду від гарного й мудрого слова. І на сьогоднішньому занятті ми підсумуємо творчі здобутки письменниці.

ІІІ. Оголошення теми, мети заняття. Запис та аналіз епіграфа заняття.

1. Робота з епіграфом.

1. Яке основне призначення людини в житті?

2. Як треба жити, для того щоб залишити по собі добрий слід на землі?

2. Заповнення таблиці ЗХВ з елементами оцінювання. Виходячи з теми сьогоднішнього заняття, з’ясуйте, що з цієї теми ви вже знаєте, а про що хочете дізнатися. Зробіть відповідні записи в таблиці.

Знаю

Хочу дізнатися

Вмію

Оцінка за заняття

ІV. Актуалізація опорних знань, контроль рівня знань студентів.

  •  За поданими опорними словами та цитатами розкажіть про життя та творчість Ольги Кобилянської.

Опорні слова: народилася – батьки – родинні стосунки –  Ольга Кобилянська та Леся Українка, Наталія Кобринська, Софія Окуневська, Марія Устиянович і Христина Алчевська – краплинки почуттів – «Я любила народ,і люблю його до сьогоднішньої хвилі… Я хотіла би, щоби всі українці були орлами» - 21 березня 1942 рік.

ІV. Опрацювання навчального матеріалу

  1.  Художнє читання біблійної легенди про Каїна й Авеля.
  2.  Слово викладача.

Чому Сава Федорчук став новітнім Каїном? Як наважився порушити Божу заповідь «Не убий»? Чи можна було попередити злочин? Саме такі запитання тривожать кожного читача. Найлегша відповідь – убив, бо хотів одержати у спадок усю батьківську землю.

Поміркуймо разом, чи не помилкова така однозначна категорична відповідь.

3. Бесіда з елементами дискусії. Робота з текстом.

1. Кажуть, що двох однакових людей і характерів не буває навіть в одній родині. Яким був і в кого вдався Михайло, а в кого Сава?

  2. Чому Марійка любила більше Михайла, ніж Саву, хоч Сава був схожий на неї? (Дитину зі складним характером любити важче).

 3. Чи не було в характері Сави патології?

Пригадайте, який перший тяжкий гріх учинив Сава? (Укинув джмеля за пазуху своєму кривдникові, хлопчик помер).

 4. Як зреагувала Марійка на такий вчинок? Чому не покарала сина?

 5. Чи були в Михайла негативні риси в характері? Як він ставився до Рахіри?

6. Які стосунки були між братами?

7. Чим була сім'я для кожного з братів? (Неправильне виховання породило в Сави комплекс неповноцінності й викликало відчуття того, що він у сім'ї чужий. Він шукав людину, яка могла б його зрозуміти).

8. Чи правильний був вибір Сави? Чому саме Рахіра? (Груба сила притягує силу, зло притягує зло).

9. Як ставився до землі Михайло, а як Сава?

10. Як уплинула на Михайла служба? До яких висновків він дійшов? (Сила людини не в землі, а в руках людини, в праці).

11. Під час відсутності Михайла Сава полюбив працю на землі, трудився добре. Як до цього ставилися батьки? Чи були задоволені? Чи хвалили сина?

12. Порівняйте кохання Михайла й Анни, Сави й Рахіри.

Є така думка, що кожна жертва певною мірою винна у своїй смерті. Чи стосується це Михайла?

13. Якої помилки припустився Михайло в стосунках з Анною, що призвело до трагедії? Чи можна назвати його нерішучим, слабохарактерним? Чи, може, добрим і м'яким? (Михайло зволікав зі шлюбом, боявся осуду односельців і найбільше того, що батьки можуть покарати його за вибір дружини і не дати землі. У своїй передчасній смерті та поламаному житті Анни винен і він. Михайло обіцяв Анні розповісти батькам про намір одружитися з нею. Та кожного разу відкладав, зволікав, був нерішучим. І за це був покараний долею. Заради нього Анна пішла в місто, де найнялася служницею, з вини Михайла стала покриткою).

14. Яким став Сава після вбивства? На які думки, висновки це наштовхує? Після вбивства кожен член родини страждав. У чому трагедія становища кожного і чиє становище найтрагічніше?

15. Чому немає щастя в сім'ї Сави і Рахіри? Чому воно є у Петра і Анни, хоч Анна любить тільки Михайла, навіть після його смерті?

16. Що було причиною трагедії в родині сільського ґазди Івоніки Федорчука, який є взірцем християнської добропорядності?

{Студенти дискутують, доходять висновку: і земля, і характер Сави, і неправильне виховання, і підбурювання Сави Рахірою і, зрештою,

трагедія кара за гріхи.)

 Викладач.

У душі Сави жила якась хвороблива заздрість і злоба. Він егоїст. Щодень він множить свої негідні вчинки, зло і навіть не засумнівається в правильності вибору. Коли ж Рахіра підігріла в ньому жадобу власності, оте чорне зло затьмарило його розум і він зважився на найтяжчий гріх.

Письменниця кожним своїм словом застерігає, що вбивство —  непрощенний гріх. Немає у світі нічого ціннішого від людського  життя. Ніщо не може виправдати злочин Сави. Отже, то які «вічні» проблеми порушені у повісті? (Батьків та дітей, добра та зла, сила кохання, життя та смерті, злочину і кари).

 4. Рольова гра «Міні-суд».

Чи можна Саву якось виправдати?

Студенти діляться на дві групи, одні звинувачують Саву, інші намагаються захистити. Студентка в ролі Ольги Кобилянської виступає як свідок, а викладач в ролі судді ставить їй запитання. Один студент з аудиторії повинен виконувати роль секретаря, який протягом гри записує на дошці позитивні та негативні риси Сави.

 Запитання для свідка.

  •  Ваше ім’я, прізвище, по батькові.
  •  Рік народження.
  •  Місце народження.
  •  Розкажіть, чому ви «дали життя» такому жахливому літературному персонажу?
  •  То ви виправдовуєте свого героя?

Викладач.

Отже, враховуючи усі вище перелічені факти, суд прийшов висновку: ніколи у Сави Федорчука не було безвихідного становища. Він завжди мав змогу добре жити, а саме працювати разом із батьком та братом на землі, заробляти все важкою працею і тоді отримав би свою частину чесно заробленої землі.

А тепер давайте спробуємо дати характеристику вчинкам нашого героя з погляду сучасного права.

  •  Яка відповідальність передбачена за умисне вбивство (ст. 115 Кримінального кодексу України – позбавлення волі на строк від 7 до 15 років).

 5. Складання інформаційного грона «Земля і людина»

Дослідивши життя сім`ї Федорчуків, спробуймо зробити висновок, що стоїть за назвою твору, тобто за словом «земля». Чим вона є для селянина?

 6. Проблемні запитання та завдання.

Одним із композиційно-характеротворчих принципів у повісті «Земля» є принцип контрасту. Визначте контрастні (протилежні) логічні пари й поясніть, за якою ознакою вони протиставляються (де це потрібно).

  1.  Михайло й Сава в повісті «Земля» — протилежні психологічні типи. Спробуйте це довести або спростувати.

Орієнтовні відповіді.

  •  Примітка. Орієнтовні відповіді викладач готує за необхідності.

Михайло

Сава

— спокійний;

— працьовитий;

— не має хибних звичок;

— відчуває відразу до стрільби;

— поважає батьків;

— поважає у дівчині доброту, порядність, чесність;

— слабкий духом у війську;

— здатний до саморозвитку;

— не здатний до злочину.

— нервовий;

— не дуже працьовитий;

— має хибні звички: палить, любить випити, може вкрасти;

— любить стріляти, вбивати звірів заради азарту, розваги;

— не дуже поважає батьків;

— прив'язаний до дівчини, що підтримує його навіть у поганому;

— сильний, мовчки зносив би військові випробування;

— здатний до страшного злочину.

— Чи є, на вашу думку, щось спільне в характері братів? (Розуміння значення землі в житті селянина, худоби, праці.)

6.2. Івоніка та Марійка Федорчуки — уособлення цінностей народної моралі. Спробуйте це довести чи спростувати.

Орієнтовні відповіді.

— З трепетом ставляться до землі, невтомно на ній працюють.

— Люблять своїх дітей, дбають про них, наставляють на правильний життєвий шлях.

— Коли сталося горе, дбають про бідних, підгодовують обідами; сина Анни наділяють полем у пам'ять про Михайла.

— Івоніка усвідомлює свою провину за недогляд у вихованні синів; Марійка дуже жалкує, що відштовхнула Михайлове дитя і його дівчину.

— Івоніка, захистивши Саву від суду, сам покарав його, не давши землі, не прийшовши на весілля.

А які, на ваш погляд, були в цих людей недоліки, слабкості?

Орієнтовні відповіді.

Івоніка був надто поблажливим до Михайла й суворим до Сави, протиставляв їх, викликаючи в молодшого сина заздрість та ненависть. Марійка жорстоко поставилася до Анни, її дітей і сама себе прирекла на беззмістовне існування, гірку старість; у неї від любові до ненависті — один крок.

6.3. Сава і Рахіра — втілення духовної деградації людини. Чи це так? Доведіть або спростуйте думку.

Словникова робота.

Духовна деградація – поступовий занепад, втрата моральних цінностей. До неї належать злочинність, алкоголізм, наркоманія тощо.

Орієнтовні відповіді.

Їхній зв'язок уже сам по собі був гріховним, тому що вони — близькі родичі. Рахіра мала багато спадкових вад — злодійкуватість, жорстокість, нечесність, заздрість — і не цуралася їх. Вона підтримувала всі темні інстинкти в Саві і цим прив'язала його до себе. Сава, не маючи твердого морального підґрунтя, пішов на братовбивство й також занапастив себе.

6.4. Образ Анни — це трагедія шляхетної, чутливої душі в жорстоких умовах тогочасного села. Доведіть або спростуйте це й поміркуйте, хто винен у цій трагедії.

Анна всіма характеризується як добра, розумна, шляхетна й порядна дівчина. Вона здатна на щирі та палкі почуття. Але не може протистояти родичам, які з неї знущаються. Самотня душа не знала, до кого прихилитися, тому не встояла перед Михайловою любов'ю, не знайшла в собі сили вберегти його дітей.

Отже, вина Анни в її нещастях очевидна, але не меншою є вина тогочасного суспільства (бідність, відсутність можливості освіти, для жінки працювати), а також матері й брата, що знайшли в особі дівчини покірне джерело для своїх прибутків.

Добре, що Анна знайшла в собі сили жити далі, працювати, бути такою ж доброю, і, врешті-решт, заслужила щастя.

7. Пошуково-аналітична робота з текстом у групах.

  •  Знайдіть образи-символи, сцени-символи і поясніть їх. (студенти працюють, а потім звітують).

8. Робота в малих групах.

  •  Примітка. Це завдання пропонується до виконання обдарованим студентам, які впоралися з попереднім завданням швидше за інших.

Розфарбуйте запропоновані вам фрагменти з твору в колір, який суголосний, його змістові та настроєності. Свій вибір поясніть. Склавши всі «малюнки» у послідовності, що відповідає розвиткові подій, простежте динаміку настрою твору.

  •  «Вдосвіта, ледве що сонце зійшло, ледве що розгуляло у своїм багрянім сяєві, потьопав Івоніка з Михайлом орати в поле. Далеко-широко розлягалася тишина. Земля розтягнулася, немов ожидала кого й віддихала землисто-вогким віддихом. Легка сіра мряка здіймалася то сям, то там по її багнистих місцях, і вона лиш темно визирала з сивавого серпанку, коли тим часом її інші часті прибралися в ніжну ясну зелень озимини. Хіба тут почнемо, - звернувся Михайло до батька і вказав на довге, чорне, вели канське пасмо ріллі, що бігла між двома плахтами зеленої озимини. Тут починали ми й тамтого року… Опісля перехрестилися оба, сказали майже одноголосно, «Боже помагай!» - і хлопець пігнав воли з місця»;
  •  « Михайло любить Анну. У неї нема поля, ні худоби, ні грошей, але він її любить. Дасть Бог, доробляться. Зате у нього є поле й худоба»;
  •  «День був мрячний. Здавалося, що мряки змовлялися, аби зніматися кожного поранку з запустілого поля величезними сірими масами, аби волоктися по нім безперестанку, аби втискатися в кожний закуток на землі, а відтак подіватися десь і якимсь тайним чином приводити ти чудові, ясні ночі…»;
  •  « Михайле! Михайле! Михайличку! Вставай! – Піднімала мати його голову і опускала неважно назад. Хапала за руки і опускала. Обмацувала ноги і вертала назад до голови і притім гляділа раз у раз помочі. Хто се зробив? Хто? Хто? І за що? За що, за що? Таже він умерлий! Застрілений! Він уже цілком застиг! Зимний, як лід! Лице біле, як сніг, сорочка цілком у крові змочена… він умерлий…. Рятуйте! Рятуйте!..»

9. Інтерактивна вправа «Одержав – поверни».

  •  Студент однієї групи задає запитання студентові іншої групи, який, відповівши, повертає запитання опонентові (тобто задає запитання студентові іншої команди). Таким чином студенти мають можливість визначити головне і краще запам’ятовують зміст та головну думку твору.

10. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  •  Продовжіть речення.

«Найбільше мені запам'ятався образ...»

«О. Кобилянська дала добрий урок для тих, у кого...»

V. Закріплення заняття.

  •  Робота з епіграфом.

Прочитайте ще раз епіграф до заняття – слова видатного поета Василя Симоненка. Поясніть, чим ці рядки є для кожної із вас.

  •  Тест-контроль.

1. Якою мовою написані перші твори

Ольги Кобилянської?

Перший варіант

А) російською;

Б) українською;

В) французькою;

Г) німецькою.

Другий варіант

А) німецькою;

Б) українською;

В) російською;

Г) французькою.

2. Головними героями повісті “Земля”

Ольги Кобилянської є:

Перший варіант

А) родина Тодорика Жемчука;

Б) родина Чоп`яка;

В) родина Федорчуків;

Г) родина вуйка Григорія.

Другий варіант

А) родина Федорчуків;

Б) родина вуйка Григорія;

В) родина Тодорика Жемчука;

Г) родина Чоп`яка.

3. Які одвічні проблеми не висвітлені у повісті “Земля”?

Перший варіант

А) людини і землі;

Б) злочину і кари;

В) батьків і дітей;

Г) нерозділеного кохання.

Другий варіант

А) батьків і дітей;

Б) нерозділеного кохання;

В) людини і землі;

Г) злочину і кари.

4. “По всіх  селах навкруги немає йому пари – такий добрий” про кого це?

Перший варіант

А) Івоніку;

Б) Саву;

В) Онуфрія;

Г) Михайла.

Другий варіант

А) Онуфрія;

Б) Михайла;

В) Саву;

Г) Івоніку.

5. Ким доводилася Рахіра Саві?

Перший варіант

А) близькою родичкою;

Б) тіткою;

В) дочкою;

Г) матір`ю.

Другий варіант

А) матір`ю;

Б) близькою родичкою;

В) тіткою;

Г) дочкою.

6. “Жила в згоді зі своїм чоловіком, поважала його, говорила до нього на “ви” і сповняла всі його накази й бажання без опору” – це:

Перший варіант

А) Рахіра;

Б) Докія;

В) Тетяна;

Г) Марійка.

Другий варіант

А) Марійка;

Б) Тетяна;

В) Рахіра;

Г) Докія.

7. Кульмінація повісті “Земля” Ольги Кобилянської – це:

Перший варіант

А) смерть Михайла;

Б) народження Михайлових дітей;

В) божевілля Анни;

Г) одруження Сави.

Другий варіант

А) божевілля Анни;

Б) одруження Сави;

В) смерть Михайла;

Г) народження Михайлових дітей.

8. Повість “Земля” Ольги Кобилянської це інтерпретація –

Перший варіант

А) античних мотивів;

Б) біблійних мотивів;

В) мотивів усної народної творчості;

Г) народних пісень.

Другий варіант

А) біблійних мотивів;

Б) мотивів усної народної творчості;

В) народних пісень;

Г) античних мотивів.

9. “Я знаю, що ти його вбив, я!”, “Я все знаю і хочу тобі відплатитися!” Чиї це слова ?

Перший варіант

А) Марійки;

Б) Івоніки;

В) Анни;

Г) Докії.

Другий варіант

А) Івоніки;

Б) Анни;

В) Марійки;

Г) Докії

10. Кого народила Анна від Михайла?

Перший варіант

А) хлопчика;

Б) дівчинку;

В) близнятка, два хлопчики;

Г) близнятка, дві дівчинки.

Другий варіант

А) близнятка, дві дівчинки;

Б) хлопчика;

В) дівчинку;

Г) близнятка, два хлопчики.

11. Хто прийняв у свою хату Анну, після смерті Михайла?

Перший варіант

А) Марійка;

Б) Рахіра;

В) Докія;

Г) Петро.

Другий варіант

А) Петро;

Б) Докія;

В) Марійка;

Г) Рахіра.

12. Хто підтовхує Саву до братовбивства?

Перший варіант

А) Рахіра;

Б) Домініка;

В) Григорій;

Г) Онуфрій.

Другий варіант

А) Домініка;

Б) Рахіра;

В) Онуфрій;

Г) Григорій.

V. Рефлексійно-оцінювальний етап.

Заповніть дві останні графи таблиці ЗХВ, оцінивши рівень знань та вмінь, здобутих протягом заняття.

Знаю

Хочу дізнатися

Вмію

Оцінка за заняття

VІ. Підсумок заняття.

Підсумовуючи  наше заняття, хочеться зазначити, що людина має цінувати не тільки своє життя, а й життя інших, бо тільки у любові, злагоді, співпраці вона досягне успіху та щастя.

Людське життя — це найвища цінність, щастя можливе, але воно залежить від людини. Пошук сенсу життя, свого місця в ньому — дуже складна робота. Давайте спробуємо виробити правила, яких ми будемо дотримуватись у житті. Адже потрібно завжди починати влаштовувати світ із себе: з життя в групі, у родині, в спілкуванні з друзями, родичами, викладачами, з власного відношення до своїх прав і обов'язків.

VІІ. Домашнє завдання.

  •  Скласти тези до теми «Значення творчості О. Кобилянської» (за підручником, лекціями викладача або іншими джерелами).
  •  Виписати з тексту кілька прикладів (4-5) художніх засобів, з'ясувати їхню роль у творі.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

8326. Китайская миграция 39 KB
  Китайская миграция - процесс движения населения Китая внутри страны и за рубеж. В данной работе мы коснемся, в основном, последнего. Это явление имеет длительную историю развития и определенную структуру. Историю китайской миграции и форм...
8327. Китай - Россия, геостратегическая политика 47 KB
  Китай - Россия, геостратегическая политика. Китай - социалистическая страна с плановой экономикой. Политическая и экономическая системы КНР стабильны и приток иностранных капиталов с каждым годом растет. С середины первого десятилетия нынешнего...
8328. 72 искусства монастыря Шаолинь 1.07 MB
  72 искусства монастыря Шаолинь. Базовые упражнения, которые формируют основу для развития 72х искусств: 1. Удержание золотой монеты Главный смысл данного упражнения в усилении слуха и зрения для развития защитной ре...
8329. Анализ экономической целесообразности либерализации торговли с Китайской Народной Республикой, выявление основных товарных ниш 336.24 KB
  Анализ экономической целесообразности либерализации торговли с Китайской Народной Республикой, выявление основных товарных ниш Введение Китайская Народная Республика является крупнейшим после Российской Федерации и Европейского союза торговым...
8330. Гиноцид, или китайское бинтование ног 139.5 KB
  Гиноцид, или китайское бинтование ног Инструкции перед чтением текста. Возьмите кусок материи примерно трех метров длиной и пяти сантиметров шириной. Возьмите пару детских туфель. Подогните пальцы ног, кроме большого, внутрь стопы. Оберните ма...
8331. Расцвет философии (античность) 66.5 KB
  Расцвет философии (античность). Золотой век человечества. Философия в чистом виде появилась у древних греков. Самое слово философия, как говорилось выше, греческого происхождения. Поэтому можно утверждать, что философию как таковую придумали...
8332. Редуплікація в китайській мові 283.5 KB
  Редуплікація У китайській мові є слова, утворені шляхом повторення. Наприклад, поглянути, послухати. Такого роду стилістичне явище у китайській мові прийнято називати редуплікацією. Проте редуплікація має місце не лише в китайській,...
8333. Философия как форма общественного сознания 194 KB
  Философия как форма общественного сознания. Понятие, происхождение философии. Ее роль в жизни человека и общества (вопрос 1) Ф - форма общественного сознания. - учение о принципах бытия и познания, об отношении человека к миру. - наука о...
8334. Проблема определения философии в истории философии. Предмет философии. Структура философского знания 140.66 KB
  Проблема определения философии в истории философии. Предмет философии. Структура философского знания. Философия - это, прежде всего, слово, происходящее из древнегреческого языка и обозначающее любовь к мудрости, стремление к познанию,...