84855

Урок розвитку звязного мовлення. Мову рідну я вивчаю, її люблю, не забуваю. Рідну мову буду знати,берегти і поважати. Іменники у нашому мовленні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Іменники у нашому мовленні Мета: закріпити та розширити уявлення дітей про слова назви предметів та явищ вправляти у вживанні іменників у мовленні; донести до дітей думку що рідна мова займає гідне місце серед мов світу сприяти збагаченню та активізації словника школярів; виховувати інтерес до вивчення української мови почуття гордості за рідну мову. А ви скільки мов знаєте Українську дехто російську англійську Спробуйте перекласти українською мовою слова: Я очень люблю свой родной город. Вслухайтеся як звучать слова: кохання...

Украинкский

2015-03-22

42.5 KB

1 чел.

                                                                                                        Босак Любов Прокопівна,

                                                                                                          вчитель початкових класів,

                                                                                                                                спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії,

                                                                                                              старший вчитель Полтавської  

                                                                                                                                 спеціальної загальноосвітньої школи №40   

                                                                                       з вадами зору

Урок розвитку мовлення

2 клас

Тема. Урок розвитку зв'язного мовлення. "Мову рідну я вивчаю, її люблю, не забуваю. Рідну мову буду знати,берегти і поважати." Іменники у нашому мовленні

Мета: закріпити та розширити уявлення дітей про слова - назви предметів та явищ, вправляти у вживанні іменників  у мовленні; донести до дітей думку, що рідна мова займає гідне місце серед мов світу, сприяти збагаченню та активізації словника школярів; виховувати інтерес до вивчення української мови, почуття гордості за рідну мову.

Форма проведення. Урок - змагання.

Обладнанання. Малюнки із зображенням людей професій лікаря, кухаря, роздатковий матеріал для командних змагань.

Хід уроку

I. Організаційний момент

а)Створення настрою.

Вірш П. Воронька " Кошеня "

Засмутилось кошеня -

треба в школу йти щодня.

І прикинулося вмить, що у нього хвіст болить.

Довго думав баранець

і промовив, як мудрець:

-Це хвороба непроста,

треба різати хвоста.

Кошеня кричить:

-Ніколи!  Краще я піду до школи?

б) Бесіда

-А чи любите ви ходити до школи!

-Чому?

- У школі є друзі, з якими можна гратись, розважатись, бігати і, головне, спілкуватися.

- За допомогою чого люди можуть спілкуватися?

(За допомогою жестів, знаків, але найкраще спілкуватись за допомогою мови)

II. Повідомлення теми. В Україні живуть люди різних національностей - українці,  росіяни, греки, румуни, євреї, грузини, цигани, вірмени, болгари. Усі вони можуть спілкуватися рідною мовою. Добре знати багато мов.

-А ви скільки мов знаєте?

(Українську, дехто російську, англійську)

-Спробуйте перекласти українською мовою слова:

Я очень люблю свой родной город. ( Я дуже люблю своє рідне місто.)

You are my friend. (Ти мій друг.)

Більшість з нас - українці. І ми називаємо рідною мовою українську. Тому сьогодні тема нашого уроку розвитку зв'язного мовлення:

"Мову рідну я вивчаю, її люблю, не забуваю. Рідну мову буду знати, берегти і поважати".

III. Робота над змістом уроку.

Українська мова дуже  красива, багата, виразна. За мелодійностю вона посідає друге після італійської місце в світі.

Вслухайтеся, як звучать слова: кохання, матінка, пелюстка, світанок, серденько. Скільки ніжності у словах!

А як звучить українська поезія!

Тече вода з-під явору

яром на долину.

Пишається над водою

червона калина.

Пишається калинонька, явір молодіє,

а кругом них верболози й лози зеленіють.

                               (Т.Шевченко)

-Яке заняття для вас найцікавіше?

- Чи цікаво вчити мову?

Сьогодні, я думаю, усі переконаються, що вчити мову - заняття теж захоплююче і корисне.

Ви полюбляєте змагатися. Я пропоную зараз поділитися на дві команди і позмагатися у мовному турнірі.

Поділ на команди, вибір капітанів, назв команд.

Перевіримо, як справи із дружбою у командах.

Завдання 1.

Для команди 1: у колі ланцюжком,без зупинок, повторів, називаючи ім'я сказати кожному наступному лагідне слово.

Для команди 2: у колі ланцюжком,без зупинок, повторів, називаючи ім'я, побажати кожному   

щось добре ( по одному слову).

(Для зразка вчитель починає з кожною командою: Оленко,ти сонечко/Максимко, добра тобі)

Завдання 2.

- Пригадайте, які слова ви вчили на уроках рідної мови нещодавно?

(Слова - назви предметів, іменники)

- На які питання вони відповідають?

- Чи можна обійтись без іменників? Проведемо експеримент. Дайте мені відповіді на питання, не вживаючи слова -  назви предметів.

- Настуню, хто заплітав тобі косички?

- Оленко, що є у тебе у портфелі?

- Отже, без слів, що відповідають на ХТО? ЩО? не обійтись у нашому мовленні.

- Які слова відповідають на питання ХТО? ЩО?

Завдання.Розселити усі слова у будиночки.

Команда 1 поселяє слова, що відповідають на питання ХТО?

Команда 2 поселяє слова, що відповідають на питання ЩО?

На дошці слова: котик, сонечко, ластівочка, земля, квіточка, рибка, щастя, розумник, листок, братик, буквар, аптекар, ніжка, школярка.

Команди отримують картки із малюнками будинків, куди записують потрібні слова.

За кожне правильно записане слово команда одержує один бал.

-В якому з будиночків "живе" слово - назва професії?

- Чим займається аптекар? ( Продає ліки)

Йому потрібні для роботи білий халат, різні пігулки, краплі, мікстури, спеціальні ваги для виготовлення ліків.

Завдання 2.

А зараз команди повинні пригадати, що потрібно людям інших професій.

Відгадати професію за малюнком, дібрати і записати правильно якомога більше слів - назв предметів, що стосуються даної професії (час обмежений, неправильно записані слова не зараховуються, за кожне правильно записане слово - один бал).

Команда 1 одержує малюнок із зображенням лікаря.

Команда 2 одержує малюнок із зображенням кухаря.

Завдання 3.

Успіх команди залежить від  згуртованості і наполегливості усіх членів команди.       

Через хвилину, після обговорення в колі, записати прислів'я, вставивши  слово, що відповідає на поставлене питання.

Команда 1: "Дружній череді  (хто? )  не страшний "

Команда 2: "Одна розумна (що?)  - добре, а дві - краще"

Фізкультхвилинка для очей.

Завдання 4.

Прослухайте вірш.

Кішка вивела курчат.

Квочка миє кошенят.

Песик їсть пахуче сіно.

Коник гавка на людину.

Щука під кущем живе.

Заєць річкою пливе.

Дощик грає на сопілці.

Хлопчик миє шубку білці.

Груша йде до магазину.

Таня впала у корзину.

По дорозі цап повзе.

Капустину жук гризе.

Вуж літає  угорі.

Шпак ночує у норі.

Доки я хвоста чесав,

то кіт вірші написав.

- Чи все вірно у вірші?

Завдання командам виправити рядки і зачитати правильний варіант.

( Діти одержують роздатковий матеріал, час не обмежений, враховується правильність кожного виправленого рядка )

Рухлива фізкультхвилинка.

Завдання 5.

Інколи слова люблять приховувати у собі всілякі предмети, речі, назви і т. д.

-Що ховає у собі собака?

(Бак, сак, бас, коса, каса)

- Що заховали у собі слова, які ви одержали, скажете через хвилину. Використайте підказку справа.

До кожного відгаданого слова поставити питання.

Команда 1: королева (ховає у собі назву хижого звіра)

                 золото ( настільну гру)

                 коса ( кусючу комаху)

Команда 2: кубик ( родича корови)

                  козуб (орган людини)

                  плід (воду, якою вона є взимку)

За кожне відгадане слово з правильно поставленим до нього запитанням - один бал.

Додатковий бал можна одержати, поставивши запитання до відгаданих слів.

Завдання 6. "Додай своє слово"

Кожна команда одержує коротке речення. Завдання полягає в тому, щоб кожен гравець, додаючи одне слово, доповнив думку. За кожне доповнене слово - один бал.

Команда 1: Я люблю.

Команда 2: Мені подобається.

IV. Підсумки змагання.

V. Підсумок уроку.

- Чого ви навчились? Які нові слова запам'ятали?

-Чи було вам цікаво?

Вірш В. Сосюри

Учися, мій друже, відмінником будь, люби і поля, і діброви!

І де б ти не був, де б не жив - не забудь своєї вкраїнської мови!

Вірш.В.Лучука

Солов'їну, барвінкову, колосисту - на віки! -

українську рідну мову в дар дали мені батьки.

Берегти її, плекати буду всюди й повсякчас, -

бо ж єдина - так, як мати, - мова в кожного із нас.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

26316. Реформация в Англии 14.33 KB
  Реформация в Англии Англия страна известная своими реформаторскими тенденциями. Однако решающую роль в Реформации в Англии предстояло сыграть другому человеку. Реформацию в Англии можно в полном смысле назвать Реформацией сверху так как во главе её стал английский король Генрих VIII. Реформация в Англии при Генрихе VIII Первоначально Генрих был противником Реформации даже написал книги против Лютера В защиту семи таинств 1521 в основе которой были не аргументы а брань в адрес виттенбергского реформатора.
26317. Контрреформация в странах Западной Европы 25.22 KB
  Контрреформация Контрреформация в Западной Европе католическое движение возникшее после выдвижения идей Лютера Кальвина Цвингли и других реформаторов имевшее своей целью восстановить престиж католической церкви и веры. Кроме этих мер принимались и решения по изменению организации церкви. Упрёки по поводу упадка нравов внутри церкви были слышны уже в XII в. И внутри церкви были те кто пытался искоренить эти недостатки.
26318. Абсолютизм в Западной Европе (на примере Англии, Франции, Испании) 64.42 KB
  В XIV в. Но все же парламент сыграл прогрессивную роль в политическом развитии Англии XIV XVвв. Фронда Людовик XIII лишь несколькими месяцами пережил своего министра и престол перешёл к его сыну Людовику XIV 1643 1715 годы во время малолетства которого управляли мать его Анна Австрийская и кардинал Мазарини продолжатель политики Ришельё. Людовик XIV Дело кончилось победой кардинала Мазарини но молодой король вынес из этой борьбы крайне печальные воспоминания.
26319. Социально – экономичское и политическое развитие Нидерландов в п.п. XVI в. 29.97 KB
  XVI в. был создан тот трамплин отталкиваясь от которого Нидерланды осуществили поразивший современников динамичный прыжок в XVI столетие. На рынках Эклоо Гента Куртре к середине XVI в. В XVI в.
26320. Усиление феодально – католической реакции при Филиппе II. Назревание революционной ситуации 16.7 KB
  Усиление испанского гнета во второй половине XVI в. Филипп II c самого начала решил установить в Нидерландах бюрократическую систему испанского абсолютизма с целью полного экономического политического и религиозного подчинения страны. Для достижения этой цели испанское правительство наметило следующие мероприятия: увеличение количества испанских войск в стране; сосредоточение фактической власти в руках узкого состава государственного совета консульты членами которого были верные слуги испанского правительства придание епископам...
26321. Основные этапы Нидерландской буржуазной революции и их характерные особенности 25.61 KB
  В рамках усилий по созданию стабильного и надёжного правительства Нидерландов Филипп назначил Маргариту Пармскую штатгальтером Нидерландов. Он продолжил политику своего отца при назначении членов высшего дворянства Нидерландов в Государственный совет руководящий орган семнадцати провинций. Тем не менее уже в 1558 году штаты провинций и генеральный штат Нидерландов стали противоречить пожеланиям Филиппа возражая против его налоговой политики и требуя вывода испанских войск с юга Нидерландов. Несмотря на это к 1570 году испанцы в целом...
26322. Образование Республики Соединённых провинций 15.94 KB
  Образование Республики Соединённых провинций. Здесь Утрехтская уния заложила основы республики. военный перевес Республики Соединенных провинций и ее союзников над Испанией побудил последнюю начать мирные переговоры которые завершились в 1609 г. знаменовало победоносное завершение революции на севере страны и возникновение там первой в истории Европы и всего мира буржуазной республики.
26323. Англия в XVI в. Причины и последствия огораживаний 44.57 KB
  Англия в XVI в: Для Англии XVI век был временем капиталистической мануфактуры аграрного переворота и основания первых английских колоний. суконное производство в Англии являлось основной отраслью промышленности не только в городах но и в деревнях и небольших местечках. Создавались местные промышленные центры в различных графствах Англии. Широкие и тонкие сукна производились на югозападе и в центре Англии Уилтшир Сомерсетшир Глостершир и Оксфордшир.
26324. Экономические и социальные предпосылки английской революции 32.48 KB
  К середине XVII в. Уже в начале XVII в. Обработка шерсти в начале XVII в. Номенклатура только главных видов шерстяных изделий насчитывала в первой половине XVII в.