84856

Слова – назви предметів (узагальнюючий урок-дослідження)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів, використавши елементи мовного дослідження; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших слів. Закріпити правопис імен, прізвищ, по батькові людей; кличок тварин; назв міст, сіл, річок.

Украинкский

2015-03-22

123.5 KB

0 чел.

Тема уроку. Слова – назви предметів (узагальнюючий урок-дослідження).

Мета. Повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів, використавши елементи мовного дослідження; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших слів. Закріпити правопис імен, прізвищ, по батькові людей; кличок тварин; назв міст, сіл, річок. Розвивати мовлення, мислення, увагу, вміння вживати багатозначні слова. Виховувати кращі людські якості, любов до слова, рідної мови.

Обладнання. Малюнки (півника, сонця, сонечка-комашки), картки для роботи у групах, таблиця.

Хід уроку

І. Організація класу.

                 Наш девіз: На уроці підсумковім

                                    Треба дружно працювати,

         Щоб змогли на всі питання

                                    Відповіді повні дати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    1. Оголошення теми і мети уроку-дослідження.

  Перепусткою на урок сьогодні буде добре слово (дружба, любов, мир, добро, вірність, радість, щирість,тепло, ласка, шана, повага, дяка, злагода, доброзичливість, милосердя, людяність).

    -Яке питання поставимо до цих слів? ( Що?)

    -Кому притаманні риси, вчинки, які ви назвали? ( Людині).

    -На яке питання відповідає слово « людина»? ( Хто?)

    2. А починається людина зі слова. Слова бувають різні. Сьогодні на урок ми запрошуємо слова – назви предметів. Яким ще словом їх називають?                              ( Іменники ). Отже, його величність Іменник.

  Вивісити табличку:

             

Слова – назви предметів

( іменники )

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

    1. Каліграфічна хвилинка.

       - Вимовимо слово « іменник ».

       - Назвіть послідовно звуки у цьому слові.

       - Скільки  складів? Чому?

       - Згадаємо з’єднання букв у цьому слові.

                  ім    ен    нн    ик     іменник

       - Запишемо все слово не відриваючи руки.

 

 

  

    2.  Табличка:

Слова, що є назвами людей, тварин (хто?),

                             інші слова ( що? )

     

                   Іменник взяв собі на плечі

                   Велике діло – називати речі. ( За Д. Білоусом)

Іменник пропонує вам завдання:

    а) Гра «Впіймай слово»

        - Діти оплесками «ловлять» слова, які відповідають на питання що?                 

Слова для гри: вікно, стіл, мама, парта, літак, море, собака, портфель,   кіт, сніг, лікар, тато, поїзд, корабель, пенал, лев.

        - Яке питання ми ставили до слів?( Що?)

    б) Завдання для розумників.   

         -Я називаю слова – назви предметів, а ви маєте впізнати – Хто це?

    * Нора, сестричка, хутро -… ( лисичка).

    * Вулик, мед, квітка - … (бджола).

    * Сплячка, барліг, мед - … (ведмідь).

    * Колючки, гриби, сплячка - …( їжак).

    * Морква, переляк, шубка -… (зайчик).

    * Курник, гребінець, дзьоб -…(півник).

    -  Прочитайте записані слова.

    -  Яке питання поставимо до них? ( Хто?)

Зробимо висновок. Продовжіть мою думку:  слова – назви тварин і людей відповідають на питання …, всі інші слова - ….

 3. Табличка:

Клички тварин

    - Розгляньте ілюстрацію.

    - Прочитайте слова цієї павутинки.

 

                                       

   - Як називаються такі слова? ( Клички ).

   - Як їх писати?

   - Якою кличкою ви б назвали свого домашнього півника?

   - Запишіть кличку з назвою тварини в зошит.

   -Прочитайте наступну групу слів.

    

 

Приготуйте сигнальні картки. Проведемо тест. ( Червоний– ні,зелений – так).  

1. Клички тварин пишуться з малої букви.

2. Всі ці слова – клички тварин.

3. Клички тварин є іменниками.

4. Неетично називати тварин іменами людей.

4. Табличка:

                      Імена, прізвища, по батькові людей

    а)  Релаксаційна пауза.

   -Як ви думаєте, що важче: сказати слово чи його відчути?

   -Закрийте очі і спробуйте відчути, яке на дотик слово «радість»?

   (Веселе, усміхнене, щасливе, задоволене, приємне).

   - Що ви уявляєте, коли промовляєте це слово?

    -У мене воно асоціюється з маленькою дитинкою.

                 Як маленьке немовля

                 У світ цей двері відчиня

                 То дарують йому слово

                 Слово це – його … ім’я.

     б) Робота в групах.

     -Як ви думаєте, чи можна іменем передати вік людини?

     -Якщо дорослу людину звати  Іван, то в дитинстві це … Іванко.

     Працюємо в четвірках.

     -Кожна група отримує картку, де записані імена дорослих людей.                                Запишіть імена дітей. Працюємо швидко і злагоджено.

       Самоперевірка.

     -Як записали імена? Чому?

 

     в) Робота в парах.

     -Скажіть один одному своє прізвище, ім’я по батькові.

     - А тепер запишіть в зошит.

    Взаємоперевірка ( поміняйтеся зошитами і перевірте чи правильно ваш друг написав ).

      

     -Чи правильне моє твердження: імена, прізвища, по батькові є іменниками? Доведіть свою думку.

5. Табличка:

                              Слова, які мають кілька значень

1) Робота з підручником. Вправа

    - Чи знаєте ви, що в природі зустрічаються комашки сонечка з 3, 5, і 7 крапочками. Чому? Коли народжується комашка, вона тихенько сидить на листку, поки на її крильцях одна за одною з’являються крапочки. Якщо хтось чи щось змусять її поворухнутися і перелетіти на інше місце – крапочки більше не з’являються. Тому в природі треба бути дуже обережним.

2) Фізкультхвилинка.

                   Сонечко прокинулося, потягнулося,

                   В різні боки повернулося,

                   Кругом себе обернулося,

                   Усім весело всміхнулося.

                   Діти стали присідати,

                   Миле сонечко вітати.

3) Розвиток зв’язного мовлення.

   -Складемо речення про сонечко – комашку.

    ( На листочку сидить сонечко.)

   - Назвіть головні слова в реченні.

   -А тепер складемо речення про сонечко на небі.

    ( Сонечко сховалося за хмаринку.)

   - Назвіть головні слова.

   - Запишіть два речення. Підкресліть головні слова.

   Ми записали два речення з одним словом. Який висновок можемо зробити?

   Висновок: слова, які пишуться і звучать однаково можуть мати кілька значень.

6. Табличка.

                                       Один – багато

а) Іменник пропонує вам відгадати загадки.

І варіант   - записує відгадки в значенні «один».

ІІ варіант  - записує відгадки в значенні «багато».

 -Прочитаємо записані слова.

 -Що означають ці слова?

 -На які питання вони відповідають?   

   

 

б) Проблемна ситуація.

        * У зимову веселу пору

          Ми – кращі друзі дітвори.

          Вивозять діти нас на гору,

          А ми веземо їх з гори. ( Сани.)

  - В якому значенні вжито це слово: один чи багато?

  - Чи можна його змінити так, щоб утворилося слово в значенні один? (Ні.)

        *  Біле, а не сніг, рідке, а не вода. ( Молоко.)

   - В якому значенні вжито це слово?

   - Який висновок ми можемо зробити?

Висновок: є слова, які вживаються  в значенні «один» і «багато». Є слова, які вживаються тільки в значенні «один» або тільки в значенні «багато».

7. Табличка.

                      Слова, близькі й протилежні за значенням

( Звучить запис « Хурделиця»).

 

 * Біла баба між осель закрутила карусель. ( Хуртовина).

- Доберіть до відгадки слова, близькі за значенням. ( Метелиця, заметіль, завірюха,  віхола,  хурделиця ).   

-  Як  називають такі слова?

-  Яке слово протилежне за значенням до слова « холод», яким так повіяло від цих слів?

-  Запишемо ці слова в зошит. ( Холод – тепло).

-  А, яке слово протилежне до слова  «зима»?

  Так, це « літо». Молодці!

  Зробимо висновок: слова-іменники можуть бути близькі за значенням і протилежні.

  - В народі кажуть: від теплого слова і лід розмерзає.   

  - А ви розумієте значення цього прислів’я?

8. Табличка.

                                    Назви міст, сіл, вулиць, річок  

     

  Пропоную вам гру « Інтерв’ю”.

  Відповідайте кореспонденту чітко і швидко.

- В якому селищі ти живеш?

- На якій вулиці?

- Яка річка протікає у нашому містечку?

- В якій країні ми живемо?

- Яке місто – столиця України?

- Яка найбільша річка України?

- Яке місто найближче до нашого селища?

   Як будемо писати всі слова? Чому?

   Чи правильне моє твердження: назви міст, сіл, вулиць, річок є іменниками?

ІV. Підсумок уроку.

   В результаті нашого дослідження з’явилася таблиця.

   Це – візитка іменника, який був сьогодні головним героєм нашого уроку.

   Отже, слова-назви предметів – це  …

    А зараз спробуйте оцінити свою роботу на уроці одним словом.

Продовжіть речення … ( Гра « Мікрофон»).

- Я працював ( працювала) на уроці … швидко, старанно, добре, наполегливо, чітко, відмінно, уважно …

    Як ви думаєте, яких слів сьогодні було найбільше? Слів було багато і, звичайно, найбільше було слів щирих, розумних, добрих, бо промовляли їх діти з чистим серцем  та щирою душею.

    Дякую вам за роботу на уроці.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1727. ЭВОЛЮЦИЯ АНГЛИЙСКОЙ МОНАРХИИ В ПЕРВОЙ ПОЛОВИНЕ ХХ ВЕКА. 1002.89 KB
  Эдвардианство в общественной и политической жизни Великобритании. Британская монархия в межвоенный период. Эволюция монархии в период правления короля Георга V. Британская монархия в годы Второй мировой войны и первое послевоенной десятилетие. Британский королевский двор в годы Второй мировой войны.
1728. КАТЕГОРИЯ СЛЕДСТВИЯ И СРЕДСТВА ЕЕ РЕАЛИЗАЦИИ НА РАЗНЫХ ЯРУСАХ СИНТАКСИСА В СОВРЕМЕННОМ РУССКОМ ЯЗЫКЕ 1000.96 KB
  Следствие как универсальная категория в языке. История вопроса о причинно-следственных отношениях в современном русском языке. Категория следствия и ее реализация в простом предложении. Наречие как средство выражения категории следствия в структуре простого предложения. Конструкции с обособленными определениями, выраженными причастным оборотом, как средство репрезентации категории следствия. Соотношение глагольных форм сказуемых как средство выражения категории следствия. Категория следствия в сложном синтаксическом целом.
1729. ФИЗИОЛОГО-АНТРОПОЛОГИЧЕСКИЕ ОСОБЕННОСТИ ОРГАНИЗМА ЗДОРОВЫХ И СТРАДАЮЩИХ ХГД МАЛЬЧИКОВ В ПЕРИОДЕ ВТОРОГО ДЕТСТВА 1000.62 KB
  Физиологические и морфологические особенности организма детей в период второго детства. Особенности функционирования сердечно-сосудистой системы детей в период второго детства. Методы статистической обработки результатов исследования. Корреляционный анализ. Особенности морфотипа здоровых мальчиков в периоде второго детства. Дерматоглифические особенности здоровых мальчиков в периоде второго детства.
1730. ОПЫТ ЛИНГВОКОГНИТИВНОГО АНАЛИЗА МЕТАФОР И ИДИОМ КОНЦЕПТА FOOD 999.91 KB
  Анализ языковых средств онтологизации концепта FOOD (метафор и идиом) как способ выявления национально-культурной специфики исследуемого концепта в английском языковом сознании, а также выявление динамики взаимодействия конвенциональных и феноменологических концептуальных признаков FOOD.
1731. КОНСТИТУЦИОННО-ПРАВОВОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ ПРИОБРЕТЕНИЯ И ПРЕКРАЩЕНИЯ ГРАЖДАНСТВА В РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ 999.81 KB
  ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ И ИСТОРИЧЕСКИЕ ОСНОВЫ ПРИОБРЕТЕНИЯ И ПРЕКРАЩЕНИЯ ГРАЖДАНСТВА В РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ. КОНСТИТУЦИОННЫЕ ОСНОВЫ РЕГУЛИРОВАНИЯ ПРИОБРЕТЕНИЯ И ПРЕКРАЩЕНИЯ ГРАЖДАНСТВА В РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ.
1732. Синтез композиционных аффинных сорбентов с магнитными свойствами и их технологическое использование при изготовлении чумных иммунобиологических препаратов 994.91 KB
  Синтез и исследование магнитосорбционных органокремнеземных материалов с иммобилизованными биологически активными лигандами. Способы получения антигенов чумы, выделения специфических иммуноглобулинов, получения иммунопероксидазных коньюгатов и их контроль. Применение магнитных иммуносорбентов для диагностики особо опасных инфекционных заболеваний и индикации их возбудителей.
1733. Математическое моделирование биомеханических процессов в неоднородном миокарде 1.53 MB
  Механическая неоднородность миокарда, модель мышечного сокращения, используемая для виртуального и гибридного дуплета, алгоритмы и программа организации взаимодействия элементов гибридного дуплета в физиологическом эксперименте.
1734. ДУБЛИРОВАНИЕ ИНФОРМАЦИИ КАК СРЕДСТВО ПОВЫШЕНИЯ УСТОЙЧИВОСТИ НЕЙРОСЕТЕВЫХ РЕШЕНИЙ 2.69 MB
  Информация и информационная технология. Формализация основных понятий и классификация дублей. Дублирование в процессе решения задачи классификации предсказаний летального исхода в случае наступления инфаркта миокарда.
1735. СОЦИАЛЬНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКИЕ ФАКТОРЫ ЭЛЕКТОРАЛЬНОГО ПОВЕДЕНИЯ 1.52 MB
  ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ И МЕТОДОЛОГИЧЕСКИЕ ОСОБЕННОСТИ ИЗУЧЕНИЯ ЭЛЕКТОРАЛЬНОГО ПОВЕДЕНИЯ. МЕТОДИЧЕСКИЕ ПРИЕМЫ ИЗУЧЕНИЯ РЕГИОНАЛЬНОГО ЭЛЕКТОРАЛЬНОГО ПОВЕДЕНИЯ. ИССЛЕДОВАНИЕ СОЦИАЛЬНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКИХ ДЕТЕРМИНАНТ ЭЛЕКТОРАЛЬНОГО ПОВЕДЕНИЯ.