84858

Позначення м’якості приголосних перед О знаком м’якшення (Ь). Перенос слів із Ь

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Виробляти в учнів навички літературної вимови і правильного написання слів із м’якими приголосними звуками, які пом’якшує знак м’якшення; вчити позначати м’якість приголосних перед o та переносити слова зі знаком м’якшення; розвивати усне й писемне мовлення учнів...

Украинкский

2015-03-22

68.5 KB

0 чел.

Урок української мови в 2 класі з теми

“Позначення м'якості приголосних

перед О знаком м’якшення (Ь).

Перенос слів із Ь”.

Вчитель Продан М.Г.

м. Кам´янець-Подільський 2009 р.

Тема. Позначення м'якості приголосних перед О знаком м’якшення (Ь). Перенос слів із Ь.                                                                           

Мета. Виробляти в учнів навички літературної вимови і правильного написання слів із м'якими приголосними звуками, які пом’якшує знак м’якшення; вчити позначати м'якість приголосних перед [o] та переносити слова зі знаком м’якшення; розвивати усне й писемне мовлення учнів; поглиблювати знання учнів про текст, речення, виховувати любов до рідного краю.

Обладнання. Картки із зашифрованими словами, картки для групової роботи, картки для парної роботи, ілюстрації, запис пісні “Дівчина Весна”.

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку

  1.  Організація класу до уроку.

Всі почули ми дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Тож і ми часу не гаймо

Наш урок розпочинаймо.

  •  Чого ви очікуєте від уроку?
    •  Що подаруєте уроку?

           ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1.  Гра “Роз'єднай слова”.

- Тема нашого уроку записана на дошці, щоб прочитати її потрібно правильно роз'єднати слова.

Позначенням'якостіприголоснихм'якимзнаком(ь)перед“о”.

Переносслівзізнакомм′якшення.

- Сьогодні ми систематизуємо та узагальнимо ваші знання про тверді та м'які приголосні звуки. Повторимо, що ми вчили на попередніх уроках.

ІІІ.  Актуалізація опорних знань учнів.

  1.  Послухайте казку.

Старий Клен усю зиму спав. Крізь сон чув завивання хуртовини й тривожний крик чорного ворона. Холодний вітер гойдав його віти, нагинав їх. Та ось одного сонячного ранку відчув Старий Клен, ніби до нього доторкнулося щось тепле й лагідне. Прокинувся. А то до нього прилинув теплий Весняний Вітер і щось зашепотів на вухо.

- Як ви думаєте, що він міг сказати? (Розтанув сніг, прилітають з теплих країв птахи, оживають дерева, зацвітають перші весняні квіти).   

- Так, годі спати – зашепотів Вітер. Клен зітхнув, розправив плечі і на його гілочках зазеленіли бруньки.

  •  Як ви думаєте чому це відбулося? (Тому, що прийшла весна).
  •  У нас в класі з приходом весни теж з'явився клен, на якому зазеленіли бруньки. Якщо ви правильно будете давати відповіді на запитання, то бруньки перетворяться на зелені листочки. Отже починаємо.
  •  Тільки що я вам прочитала казку. Яке мовлення я використала? (Усне).
  •  Чому? (Тому, що до усного мовлення відноситься читання і говоріння).
  •  А яке ще буває мовлення? (Писемне).
  •  Коли ми його використовуємо? ( Коли записуємо в зошит).
  •  Ми можемо сказати, що ця казка це текст? (Так).
  •  Чому? (Тому, що текст це група речень, які зв’язані між собою за змістом і до яких можна дібрати заголовок).
  •  Які бувають тексти? (Текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування).
  •  До якого типу належить цей текст? (Текст-розповідь).
  •  Чому? (Тому, що тут розповідається про Клен).
  •  Знайдіть у тексті слова, в яких звуків менше, ніж букв (крізь, ось, нього, бруньки).
  •  Чому?
  •  Які ще букви вказують на м'якість попереднього приголосного?
  •  Наведіть приклади.
  1.  Прочитайте останнє речення. Яке це речення? (Розповідне, неокличне, поширене).Виділіть в цьому реченні підмет, присудок, другорядні члени речення, визначить частини мови.

А зараз відкрийте зошити і як завжди ми почнемо роботу з хвилинки каліграфії.

  1.  Хвилинка каліграфії.

В мене є картки на яких зашифровані назви місяців цієї чудової пори року. Розшифруйте їх і запишіть у зошит.

Ключ: березень, квітень, травень.

  •  Скільки в цих словах букв? А звуків?
  •  Чому? (Тому, що м'який знак це буква, а не звук).
  •  Який м'який знак пишеться в цих словах? (“Закритий”).
  •  А коли пишеться “відкритий” м'який знак? (В середині слова).
  •  Наведіть приклади слів в яких пишеться відкритий м'який знак. (сьогодні, скринька, льотчик).

Яку роль виконує м'який знак? (Позначає на письмі м'якість попереднього приголосного звука).

                 4. Незвичайний диктант.

- Ви знаєте, що зима не одразу віддає своє володіння погодою весні. Ось і цього разу вона зачарувала весняні слова. Розчаруйте їх і запишіть у зошит.

ьнетівк, ьнед, ясьтєачіртсуз, ьтищилб, ьтищірт, ьнедв, ьтитопюлх,

ясьтєялпарт.

-   Чому самі ці слова були зачаровані?

  •  Яку роль виконує м'який знак?
  •  Що потрібно пам’ятати про м'який знак?

- Зима дуже хитра, вона зачарувала ці слова не тільки тому, що в них є м'який знак, а і тому, що ці слова є в прислів’ях про весну, які ви зараз будете складати.

  1.  Групова робота.

Якщо ви правильно складете зі слів речення, у вас вийдуть прислів’я про весну. Поміркуйте, чому так говорять.

1 група.

У березні день з ніччю зустрічається. (21 березня – день весняного рівнодення, це коли тривалість дня дорівнює тривалості ночі).

2 група.

Трапляється в березні год, що в нім сім погод. (Березень – місяць напівзимовий, напіввесняний. Кажуть, що в нього крутий характер, він і усміхнеться, і заплаче).

3 група.

Уночі блищить, тріщить, а вдень хлюпотить. (Вночі мороз, а вдень відлига).

4 група.

Квітень усіх напоїть. (Розтала вода пробуджує коріння рослин, починається рух соків до бруньок, які вже готові розгорнути свої чисто-зелені листочки).

5 група.

Прилетів лелека – приніс весну здалека. (У квітня є ще одна назва – лелечник. За повір'ям, долаючи далекі відстані, цей птах – лелека – приносить на своїх крилах весну).

6 група.

Травнева роса коням краща за вівса. (Цілющою в травні вважалась і роса. Батьки нагадували дітям, що треба ходити босоніж, дівчата теж не цуралися роси – вмивали нею лице, щоб воно було красним та рум'яним. Виганяючи із стайні коней, господарі уважно стежили, чи качаються вони у росі. Якщо тварина цього не робила, значить, мала хворобу, або старилася).

  1.  Фізкультхвилинка.

Весну з давніх-давен порівнювали з юною дівчиною і складали про це чудові пісні.

(Звучить фонограма пісні “Дівчина Весна”, під яку діти виконують танцювальні рухи).

  1.  Опрацювання навчального матеріалу.

  1.  Робота з підручником, вправа 229.
  •  Прочитайте прислів’я.
  •   Як ви їх розумієте?
  •  Прочитайте виділені слова. Назвіть в них кількість букв і звуків.
  •  Як позначається м'якість приголосного перед О.
    1.  Опрацювання правила.
      1.  Перенос слів зі знаком м’якшення та буквосполученням ЬО.

(Польовий, зіронька, лялька, художнього, кольоровий, пальчик).

  •  Що потрібно пам’ятати при переносі слів з м'яким знаком?

  1.  Узагальнення та систематизація набутих знань.
    1.  Хвилинка релаксації.

Заплющить очі. Уявіть погожий літній день. Приємно дме вітерець. Небо синє-синє. Ви стоїте на полі серед чудових квітів. Це цвіте льон. Торкніться його руками. Відчуваєте, як лоскочуть ваші рученята тендітні квіточки? Розплющить очі. (Демонстрація рослини льону).

                                  2. Вибірковий диктант-пісня.

  •  Є така рослина льон. У неї квіточки сині-сині, як лагідні очі мами. Послухайте уривок з пісні, випишіть слова з м'яким приголосним перед звуком “о”.

А льон цвіте синьо-синьо,

А мати жде до дому сина.

А льон цвіте синьо-синьо,

А мати жде – чекає сина.

Зробіть звуко-буквений аналіз слів синьо, льон. Чому в цих словах звуків менше ніж букв?

                              3. Робота в парах. Вправа-конкурс “Чарівні кола”. Учитель роздає учням аркуші паперу на яких накреслено коло. Виграє той, хто першим прочитає всі слова.

VІ.    Підсумок уроку.

  •  Що нового взнали на уроці?
  •  Чи збулись ваші очікування?
  •  Якою літерою позначається м'якість приголосного перед звуком “о”?
  •  Повторіть правила переносу.

VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити правила, с 96.

- 5 -


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1549. Фінанси та фінансова система України 88.09 KB
  Сутність, особливості функціонування та інструменти грошового ринку. Попит на гроші: сутність, цілі та мотиви попиту на гроші. Чинники, що впливають на попит на гроші. Крива попиту на гроші. Поняття та призначення валютних систем. Елементи національної валютної системи. Розвиток валютної системи в Україні. Небанківські фінансово-кредитні установи, їх види, та особливості функціонування в Україні.
1550. Установка числа корней полинома (с учетом их кратности) 101.35 KB
  Бесконечная и конечная многоугольные области. Геометрические условия, определяющие распределение корней. Алгебраические соотношения, определяющие распределение корней.
1551. Психология и педагогика высшей школы 195 KB
  Психология и педагогика высшей школы: предмет, объект, задачи, категории. Связь с другими науками. Основные направления реформирования образования 21 века и проблемы современной высшей школы. Образовательные уровни и образовательно-квалификационные уровни. Уровни аккредитации и типы вузов. Развитие студенческой группы, характеристика студенческого коллектива. Межличностные отношения в студенческой группе.
1552. Грошово-кредитна політика України 191 KB
  Суть, призначення і цілі грошово-кредитної політики. Концепція виникнення грошей. Роль держави у творенні грошей. Розвиток форм грошей. Їх різновиди і характеристика. Причини та значення демонетизації Gold. Сутність, грошового обороту, його економічна основа, визначальні риси. Грошовий обіг на макро- і мікрорівнях.
1553. Основы энергосбережения 196.5 KB
  Восполняемые и невосполняемые энергетические ресурсы. Виды топлива, их характеристика и запасы. Тепловые и атомные электрические станции (ТЭС и АЭС), гидроэлектростанции. Транспортирование и потребление тепловой и электрической энергии. Электроэнергетические системы и электрические сети. Структура потребления ТЭР.
1554. Характеристика предприятий и предпринимательства 180.5 KB
  Организационно-правовые формы предприятия. Ответственность юридического лица. Коммерческие и некоммерческие организации. Хозяйственные товарищества и общества. Государственные и муниципальные унитарные предприятия. Общественные и религиозные организации (объединения). Объединения юридических лиц (ассоциации и союзы).
1555. Экзаменационный тест по ИНФОРМАТИКЕ 102.34 KB
  Определите значение переменной c после выполнения следующего фрагмента программы. У исполнителя Утроитель две команды, которым присвоены номера. Доступ к файлу htm.net, находящемуся на сервере com.edu, осуществляется по протоколу ftp. В таблице фрагменты адреса файла закодированы буквами от А до Ж.
1556. Проектирование четырёхэтажного шестнадцатиквартирного панельного жилого дома 203.41 KB
  Характеристика объемно планировочного решения, спецификации фундаментов, оконных и дверных проемов, перекрытий, лестничных маршей, площадок, наружно стеновых панелей. Сведения о наружной и внутренней отделке. Расчёт лестничной клетки.
1557. Практична оцінка капіталовкладень у створення і функціонування пунктів обміну валют 76.34 KB
  Аналіз валютно-обмінних операцій банку. Методи оцінки ефективності капіталовкладень банку в проекти пунктів обміну валюти. Методи оцінки ефективності використання авансу ПОВ.