84862

Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів. Удосконалювати вміння розпізнавати їх серед інших слів, будувати з ними речення. Закріплювати навички написання слів з великої літери. Розширювати словниковий запас учнів, розвивати творчу уяву, навички діалогічного і монологічного мовлення.

Украинкский

2015-03-22

145 KB

0 чел.

   Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів.

Черкес Світлана Миколаївна,  Новоград-Волинська  загальноосвітня  школа  І-ІІІ ступенів №10 художньо-естетичного профілю, вчитель початкових класів

Українська мова

2 клас

Мета. Повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів. Удосконалювати вміння розпізнавати їх серед інших слів, будувати з ними речення. Закріплювати навички написання слів з великої літери. Розширювати словниковий запас учнів, розвивати творчу уяву, навички діалогічного і монологічного мовлення. Виховувати любов та бережне ставлення до природи рідного краю.

Обладнання. Малюнки із зображенням тваринок – учнів Лісової школи. Сови – вчителя, та двох сорок – лісових поштарів. Штучна ялинка. Лист, який надійшов від Сови. Книга порад для учнів Лісової школи: сторінки з правилами, які вкладаються у цю книгу по ходу уроку.

                                                     Хід уроку

I. Організація учнів до уроку.

Пролунав дзвінок,   Щоб почути у кінці,

Починається урок.   Що у нашім другім класі

Будем працювать старанно,   Дітки - просто молодці!

II. Повідомлення теми і мети уроку.

      

 - Діти, пригадуєте, до нас не раз у клас приходила мудра Сова із своїми учнями .       Сьогодні поштарка принесла нам лист від вчительки Сови.

- Що ж у ньому ? Прочитаємо ? Ось такий лист . (Зачитується лист . )

Дорогі друзі !

Маленькі мовознавці !

Звертаюся до Вас із великим проханням : допоможіть мені навчати рідної мови звірят Лісової школи.   Складіть , будь ласка , для нас  правила – поради ,якими користуєтеся ви , вивчаючи рідну мову . Обіцяємо      дотримуватися їх на наших уроках .

З повагою і найкращими побажаннями Сова.

  - Але у нас зараз урок рідної мови , нам потрібно повторити все , що ми    вивчили про слова  назви  предметів.

  - Що ж тоді робити? Відмовити Сові?

   Давайте зробимо так: закріпимо наші знання про іменники і створимо казкову книгу, в яку протягом уроку будемо вкладати сторінки з порадами. Вони допоможуть звірятам вивчати рідну мову в Лісовій школі. А після закінчення уроку відішлемо цю казкову книгу Сові!

- Згідні? Отже, до роботи.

III. Узагальнення і систематизація знань.

1. Каліграфічна хвилинка.

Відкрийте зошити і запишіть дату.

У наступному рядку запишіть каліграфічно такі з'єднання букв.

іл ве ць ак

- Пригадайте звірят-учнів Лісової школи, у назвах яких є такі

буквосполучення. Запишіть їх каліграфічно.

Білка, ведмідь, заєць, їжак.

- Якого правила ми дотримувалися, пишучи слова?

Це і буде перша сторінка, перше правило для звірят Лісової школи.

                       Пишіть каліграфічно !

   Граматичне завдання.

Яким  одним словом можна назвати ці всі слова? ( Це тварини .)

На які дві групи діляться тварини ? ( На дикі і свійські . )

На яке питання відповідають іменники – назви тварин ?

До яких ще іменників, крім назв тварин, ставимо питання хто?

На яке ще питання відповідають іменники? (Що?)

То які слова відносимо до іменників? (Відповіді учнів.)

          2. Малюнковий диктант.

Яка пора року зараз хазяйнує?

- Як ви гадаєте, чи працює у цю пору Лісова школа? Чому?

- Справді, звірята-учні повернуться до навчання навесні. Але
     кожній тварині Сова дала завдання на зимові канікули.

Давайте спробуємо допомогти лісовим школярам і виконаємо нелегкі                                      завдання.

Відгадайте, для кого це завдання.

Очі сяють, як намисто,

Мов дві цяточки вогнисті.

В неї хата гарна, тиха,

Взимку повненька горіхів.

В лісі любить вона жити.

Відгадайте, хто це, діти? (Білка)

        - А ось і завдання для неї.

Завдання: навчитися грамотно писати іменники - назви цих предметів.   Виконаємо це завдання замість білочки.

- Назва цього предмета. (Показ малюнків.)

Барліг, ялинка, дупло, кубельце.

- Ми впоралися із завданням білочки і грамотно (без помилок) записали

слова.

- Яку наступну пораду дамо звірятам з Лісової школи? (На уроках рідної мови вчіться писати грамотно.)

                            Вчіться писати грамотно .

Граматичне завдання.

Ще раз прочитайте слова і скажіть, вони називають один предмет чи кілька?

Змініть їх так, щоб вони означали багато предметів.

Скільки голосних звуків в укр.  мові ?

У якому слові більше звуків  ніж букв, менше звуків, ніж   букв?

- Складіть речення про те, хто як зимує.

(Білочка зимує в теплому затишному дуплі. Ведмідь на зиму облаштовує барліг. Заєць ховається під ялинкою. Їжачок мостить для сну м'яке кубельце з опалого листя.)

- Одне речення запишіть (на вибір).

              Хвилинка-цікавинка.

- Ми згадали, як зимує білочка. Цікаво, що білочка, готуючись до зими, висушує до двох тисяч грибів. Вона вміє дуже швидко їсти: з соснової шишки виїдає насіння за 1,5 хв. А живе ця тваринка близько трьох років. У білочки чудова пам'ять. Ховає запаси не лише в дупло, але й під ялинку, інші дерева. І добре запам'ятовує ці схованки.

3. Робота в групах.

- Для кого ж наступне завдання Сови?

Гляньте, друзі, на горбочок,

Дивний котиться клубочок –

Гратися із ним не сміх,

Захиститься від усіх,

Колючками обпече .

І до лісу втече. ( Їжачок)

- Їжак - тварина розумна, тому Сова дала йому не одне завдання, а кілька. І   виконаємо   ми їх у групах. Прочитайте завдання і виконайте їх.

Завдання для груп.

I група. Запишіть чотири іменники - назви зимових птахів.

II  група. Запишіть три іменники - назви дерев, які не скидають на зиму    вбрання.

група. Доберіть клички тварин.

Запишіть п’ять назв міст .

Перевірка завдань.

І група:

      -  На яке питання відповідають слова?

       - Звідки ви знаєте про зимових птахів? (Із книжок.)

Яку пораду дасть ваша група лісовим школярам? (Щоб більше
знати, треба більше читати.

- Ось ваша сторінка у казковій книзі.

                             Більше читайте .

II група:

       -Яке питання ставиться до ваших слів?

- Знання з якого предмета допоможе вам виконати завдання? (" Я і Україна".)

Яку пораду ви дасте лісовим школярам? (Щоб краще знати
рідну мову, дружіть з іншими предметами.)

Ось ваше правило у казковій книзі порад.

   Дружіть з іншими предметами .

III група:

Про яке правило української мови йдеться?

Яку пораду дасть ваша група звірятам-учням? (Щоб мати міцні знання з рідної мови, треба обов'язково вчити правила.)

Ось ваша порада, вкладіть і цю сторінку.

   Вчіть правила рідної мови .

IV група:

- Які назви міст ви записали .

- З якої букви ви написали ці слова ?

      - Їжачок дякує вам за допомогу.

      Фізкультхвилинка.

Творча робота над текстом.

-  Послухайте для кого наступне завдання приготувала сова .

                              Довгі вуха , куций хвіст ,

                              Моркву і капусту їсть ,

                             В сніжну зиму залюбки

                             Обгризає яблуньки.

                                           ( Зайчик )

    - Спритному Зайчикові Сова підготувала наступне завдання.

А щоб його виконати, вам потрібно пригадати що таке текст.

- З яких частин складається текст ?

- Які види тексту ви знаєте ?

Послухай, яка пригода трапилася одного разу із  Ялинкою і спробуй

 продовжити розповідь.

а) Читання зачину.

Завітала до нас Зима. Вона побачила, що Осінь славно потрудилася. Спить березовий гайок. Пташки в теплих гніздечках сидять. Тільки Ялинка не хоче скидати зелених хвоїнок. Розгнівалася Зима...

б) Усне складання казки за запитаннями вчителя.

- Як ви гадаєте, що вона зробила? Кого послала до Ялинки?
(Вітер холодний. Мороз колючий, який хотів Ялинку заморозити, хуртовину.)

Як оборонялась Ялинка? Чи мала вона чим захищатися? (Лісова красуня поколола їх своїми гострими голками.)

Чи злякалися Мороз і Вітер? (Злякалися, завили і втекли геть.)

- А Ялинка? (Вона й досі стоїть зеленою і пишною. І всю зиму слугує Зайчикові надійною домівкою.)

в) Робота з роздатковим матеріалом.

- А тепер із конвертів, які лежать на партах, витягніть листочки із зайчиковим завданням. • Там записане продовження казки, яке ми щойно склали. Але у ньому пропущені слова-іменники

- Візьміть ручки і вставте пропущені слова. Можете порадитись у парах.

Послала     до            холодного і      колючого .

Та дарма .

Ялиночка поколола їх своїми      . Мороз і  

   завили від болю і втекли геть . А      й досі стоїть зелена і пишна .

.

г) Написання казки дітьми.

 Ґ) Зачитування казок учнями.

А тепер спробуємо відтворити всю казку.

Яке завдання дала Сова Зайчикові? (Скласти казку.)

Що ми порадимо лісовим школярам? (Вивчаючи рідну мову, вчіться складати казки.)

Вчіться складати казки.

|

   Виховний момент.

Скоро Новий рік — і у кожному домі з'явиться Ялинка.

Як ви гадаєте, чи хотів би Зайчик, щоб люди зрізали його Ялинку? (Ні, бо не буде де  сховатися.)

Отже, не треба нищити, зрізати цих лісових красунь, нехай вони
довго ростуть у лісі і милують око.

А як ми вчинимо? (Прикрасимо свої домівки штучними новорічними ялинками.)

IV. Підсумок уроку.

- Ми виконали всі завдання і, відгукнувшись на прохання Сови,
склали книгу порад. А наші лісові поштарі віднесуть її до лісу.

- А закінчимо ми урок розмовою цих двох сорок.

Уявіть собі, що одна з них була на уроці і чула все, що ми пригадували про

іменник, а друга у цей час розносила лісову пошту і не чула теми уроку.

Складемо діалог-підсумок.

Одна з учениць буде сорокою, що не була на уроці, а  друга - сорокою, яка разом із нами вивчала тему "Іменник". Привітайтеся. Розкажи    подрузі, що ти

вивчила на уроці.

Привіт, подруго!

Привіт! Рада тебе бачити!

- Ну що, повертаємося до лісу?

Так, але спочатку розкажи мені, що ти чула, чого навчилась у дітей.

Я вже знаю, що іменники називають предмети і відповідають на питання 

   хто? або що?

Ой, як цікаво! А які це іменники відповідають на питання хто?

Назви людей і тварин.

  - А писати іменники ти навчилася?

Так, я дізналася, що клички тварин пишуться з великої літери.

Ну що ж, недаремно ти час провела з цими дітками. Мерщій летимо додому!

Учитель. Закінчується наш урок. І на згадку про нього я хочу подарувати вітальні листівки з побажаннями, які підготувала для вас вчителька Сова з Лісової школи:

Працюйте завжди залюбки,

                           Діліться радощами з другом.

Ходіть до школи, малюки,

І хай вона вам домом буде!

           Література

  1.  Кондратюк О. Інтерактивні уроки в початковій школі, Київ, Шкільний світ, 2007.

       2. Куріпка В. І. Українська мова, нестандартні уроки, Харків, Основа, 2006.

  1.  Одинцова Г., Кодлюк Я. Цікавинки на уроках рідної мови, Тернопіль, Підручники і посібники, 2003.

4.Вашуленко М.С.,Мельничайко О.І.Рідна мова. 4 клас. К.,Освіта,2003

5. Івакова І. І. Інтерактивні технології навчання у початкових класах, Тернопіль, Мандрівець, 2009

6. Програми для  середньої  загальноосвітньої  школи 1 – 4 класи.  – К.: Початкова школа , 2006 р.

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

43581. Подтверждение соответствия маргарина и маргариновой продукции на предприятии ФГУП «Маслозавод» 116.6 KB
  Анализ нормативной документации предприятия, процессов проведения стандартизации и сертификации маргарина; изучить признаки классификации маргарина; перечислить поставщиков маргарина.
43582. Химическая технология природных энергоносителей и углеродных материалов 144.62 KB
  Дипломным проектированием завершается обучение студентов в университете. Студент допускается к выполнению дипломного проекта после сдачи всех экзаменов и зачетов, предусмотренных учебным планом
43583. Розробка технологічної лінії з виробництва батону «Європейського» в умовах ВАТ «Хліб» 3.65 MB
  У даному дипломному проекті проведена розробка технологічної лінії з виробництва батону «Європейського» в умовах ВАТ «Хліб». На підставі фізико-хімічних закономірностей процесу виробництва батона, а також техніко-економічних показників діючих підприємств прийняті технологічні параметри ведення процесу виготовлення.
43584. Роль командної роботи в створенні програмного забезпечення. Загальна характеристика команди розробників ПЗ. Класифікація команд 69.5 KB
  Команда – це не просто група, під якою розуміється об’єднання людей за інтересами. Команда – це група, що діє спільно з метою досягнення певних цілей або результатів, до яких прагне кожна людина з групи. Потенціал команди набагато вищий за потенціал групових або індивідуальних зусиль...
43585. Проект розробки програмного засобу моніторингу реалізації проектів на основі аналізу освоєного обсягу 1.17 MB
  Практична цінність дослідження полягає у створенні сприятливих умов для кращого сприйняття наданої інформації керівником проекту, що заощадить витрати по проекту. В свою чергу, це є основою для підвищення успішності управління проектом.
43586. Лексико-стилистические особенности комментариев пользователей официальных групп СМИ социальной сети «ВКонтакте» 188.69 KB
  Лексикостилистические особенности Интернетсообществ. Ключевые слова: журналистика Интернет коммуникация Интнернетсообщества лексика стилистика комментарий аудитория. Объектом исследования является текстовые сообщения Интернетсообщества. Цель работы комплексное изучение феномена Интернетсообществ с точки зрения лексических и стилистических особенностей.
43587. Развитие наследственного законодательства в Российской Федерации 381 KB
  Наследование характеризуется универсальным правопреемством. Это означает, что права и обязанности умершего выступают, как единое целое и переходят в этой совокупности к наследнику.