84869

Слова протилежні за значенням (антоніми). Спостереження за роллю антонімів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розвивати мовленнєві здібності учнів, лексичний запас, вміння аналізувати, характеризувати, класифікувати мовний матеріал, формувати та висловлювати власну думку; вчити працювати в групах. Виховувати почуття взаємодопомоги, взаємодії, товаришування, партнерства, прищеплювати любов до природи.

Украинкский

2015-03-22

66 KB

0 чел.

Навчальний предмет. Українська мова 2 клас

Розділ. Частини мови

Тема. Слова протилежні за значенням (антоніми). Спостереження за роллю антонімів.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок – подорож

Білик Ольга Павлівна

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8

Програма Вашуленко М., Ґудзик І., Пономарьової К., Прищепи О., Мартиненко В..

Тема. Слова протилежні за значенням (антоніми).

Спостереження за роллю антонімів.

Мета. Закріпити знання, уміння і навички про слова протилежні за  

значенням (антоніми).

Розвивати мовленнєві здібності учнів, лексичний запас, вміння аналізувати, характеризувати, класифікувати мовний матеріал, формувати та висловлювати власну думку; вчити працювати в групах. Виховувати почуття взаємодопомоги, взаємодії, товаришування, партнерства, прищеплювати любов до природи.

Тип уроку: урок закріплення знань.

Форма уроку: урок-презентація.

Обладнання: таблиці, картки з завданнями, осінні пейзажі, опорні схеми, великий кошик, листочки з дерева, рушник, овочі і фрукти.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Діти, сьогодні до нас прийшло багато гостей. Привітаймося.

Встаньте, діти, всі скоріше. Усміхніться всім миліше, Привітаймося: (Добрий день!) Продзвенів дзвінок: (Дзелень!)

- На який урок запросив нас дзвінок? (Учні відповідають)

- Послухайте  рядки  з вірша і доповніть їх.

Більше й більше листя з кленів   Облітає з кожним днем!

По траві іще зеленій

Між дерев в саду ідем.

Йдем по листі золотому,

Мов по килимі м'якому,

Що на весь прослався сад. Здрастуй  місяць... (листопад).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і мети уроку  

1. Відгадування загадки

В парках і садочках

На доріжки й трави

Падають листочки

Буро-золотаві.

Де не глянь навколо

Килим кольористий,

Віти напівголі,

Небо синє, чисте.

Метушні нема...

Тихо з пензлем ходить... (осінь золота)

- Як ви здогадалися? За якими ознаками?

Осінь-чарівниця на урок до нас завітала. Бажає нам роздати всі свої дари. Але, щоб їх отримати, треба пильно працювати, всі завдання осені виконати.

Справді, осінь - щедра пора року. Вона хоче, щоб ми всі запаси добрі на зиму зробили та ще й поділилися ними з іншими і не забули про братів наших менших, яким дуже важко взимку.  

- Про кого я говорю?  (Про тварин: звірів, пташок... ).

2. Повторення правил роботи в групах

- Сьогодні ми будемо працювати в групах.

Пригадаємо  ці правила  роботи.

Правила роботи в групах

1. Перед початком роботи оберіть лідера.

2. Уважно слухайте та читайте завдання.  

З. Говоріть почергово, не перебивайте один одного.   

4. Дотримуйтеся правил піднятої  руки.

5. Працюйте так,щоб не заважати іншим.

 

- Отже, прочитаймо тему нашого уроку, яку осінь приготувала для нас.

- Але, що це? Де слова? Коли ми повторювали правила роботи в групах, вітер нашкодив нам. Він розкидав листки. Давайте їх зберемо.

- Хто здогадався як це зробити і може їх прочитати?

Слова протилежні за значенням (антоніми).

Спостереження за роллю антонімів.

3. Каліграфічна хвилинка

Осінь, осінній день,

жовте листя

Жовтень (ходить, крокує, бродить, ще човгає по краю)

ІІІ. Актуалізація набутих знань.

- Як ви думаєте, чого вас навчить цей урок?

Продовжіть речення:

- Цей урок навчить мене …(підбирати слова протилежні за значенням).

- Я хочу навчитися…( добирати пари слів протилежних за значенням).

- Після цього я зможу…( знаходити антоніми в реченнях).

- Я чекаю від уроку...

- Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку…

Наприкінці уроку ви маєте знати все про протилежні за значенням; вміти визначати слова – антоніми в реченнях, та добирати до слів слова протилежні за значенням,знати якими частинами мови вони можуть бути.

Роботи багато у нас,

І активно працює весь клас

Для того, щоб виконати всі завдання, необхідні: увага, мислення, пам'ять, знання рідної мови і, звичайно, дружба і підтримка.

Розподіл на три команди. Пояснення умов гри.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1.Інтерактивна гра «Лісовий кошик»

- Здогадайтеся, що я зараз дістану?

- З чим же прийшла до нас осінь?

- З чим ходять по гриби та ягоди?(З кошиками)

- Який синонім підберемо до слова кошик? (Козубок)

  2. Кросворд

- Якщо правильно назвете зображенні фрукти, то дізнаєтесь,прочитавши по вертикалі, ім'я дівчинки - Осені.

(Груша, апельсин, лимон, яблуко)

Правильно, ім'я дівчинки - Галя.

Галинка - Осінь допоможе спостерігати за роллю антонімів, підбирати і визначати антоніми.

3.  Робота по таблиці ( на дошці).

4. Робота з підручником.

Виконання вправи 146.

Знайти у кожному реченні слова, протилежні за значенням. Виписати їх парами.

5. Письмо під диктовку

Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

Від рідної  землі віє теплом,а від чужої-холодом.

Сміливий там знайде,де боягуз загубить.

Знайдіть слова протилежні за значенням і підкресліть їх.

6. Фізкультхвилинка

Ми лісочком йшли, (ходьба на місці)

Грибочок знайшли, (присідання)

Нагнулися, підняли, (нахили тулуба) і

далі пішли. (ходьба на місці)

Ми лісочком йшли,  

Горішок ліщини знайшли,

Дотягнулися,зірвали,

У кошик поклали

І далі пішли.

7. Лінгвістична естафета

Учасники гри один за одним швидко називають відповідний

антонім. У разі затримки відповідає наступний

Радість - горе

Голосно - тихо

Весело - сумно

Чисто - брудно

Важкий - легкий

Білий - чорний

Мороз - спека

Високо - низько

Босий - взутий

Сміється - плаче

Наздогнати - відстати

Праця - лінь

Цікаво - нудно

Літо - зима

Південь - північ

8. Дібрати до слів слова з довідки протилежні за значенням  

9. Вправа 149.

10. Інтерактивна гра в групах

«Переплутались рядки, ти їх швидше віднови.

 

Скласти віршик з рядків:

Й ненароком  розлила.             4 

Хмарка йшла на іменини         1 

В подарунок дощ несла            3 

До сестрички, до хмаринки     2

- Перевірка роботи: зачитають з місця по одному учню з групи

11. Впишіть антоніми до слів

Важко - (легко)

Війна - (мир)

Порожня - (повна)

Старість - (молодість)

Правда - (вигадка)

Слухати - (мовчати)

Душно - (холодно)

Запитання - (відповідь)

Друг - (ворог)

12. Інтерактивна гра

           Завдання для роботи в  групі.

Прочитати  українське  народне  прислів'я

Ходи більше -

Літо біжить, підстрибуючи,

Праця - здоров'я,

лінь - хвороба.

проживеш довше.

а зима бреде, похнюпившись.

13. Інтерактивна гра «Мікрофон»

Осінь, як кожна пора року, чимось подобається, а чимось ні.

Пригадайте свої спогади про осінь.

Скажіть,а вам подобається осінь чи ні?

Починаємо так:

- мені подобається осінь тому...

- мені не подобається осінь тому...

- йдучи до лісу, Галинка-Осінь, прощається зі своїми барвами…

v. Підсумок уроку

- Мені подобається ваша дружна, уважна робота.

Ми сьогодні побачили чого ви навчились.

Пам'ятаєте, на початку уроку ми говорили, чого очікуємо від уроку?

- Чи збулися ваші сподівання?

Тож скажіть, а що саме?

- Сьогодні на уроці я навчився спілкуватися, допомагати товаришам, працювати в групах...

- Ким ми були у взаєминах один з одним сьогодні на уроці? (Партнерами)

2. Гра «Докажи словечко»

Осінь приходить у край непомітно,

Тиха у неї… (хода).

Небо високе сміється блакитно,

В річці синіє… ( вода).

Я нагадаю прикмети охоче:

Зменшились …(дні )і подовшали …(ночі).

Запам 'ятайте прикмети народні:

Дні ще… (жаркі), а ночі …(холодні).

            Уся дітвора ще…(гуляє)

А листя пожовкле з дерев… (облітає).

Скоро від холоду зникнуть …(комахи),

Нічого їсти буде для… (птахи).

Осінь від нас непомітно… (відходить),

Підсумок нашій роботі …(підводить). 

VІ. Оцінювання учнів (лідерів - учитель, а вони - інших).

VІІ. Домашнє завдання.

Доберіть з читанки 3 прислів 'я в яких є антоніми.

Запишіть їх. Антоніми підкресліть.

Збіг наш урок, як коротка  мить.

Дуже швидко час біжить.

Ще попереду у нас багато кроків,

Цікавих і важких уроків.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39545. Анализ ассортимента и качества игрушек (на примере OAO «Детский Мир-Центр») 223.5 KB
  Можно сказать что игрушки появились одновременно с появлением человека. Надо было както занимать детей в первобытном племени – и их мамы давали им всякие камушки деревяшки необычной формы – это и были первые игрушки. Игрушки и игры на всех этапах развития общества отражали в своеобразной форме материальную и духовную жизнь людей. Поэтому игрушки должны служить средством познания мира ребенком воспитывать патриотизм любовь к труду рождать мечту развивать мысль.
39546. Проектируемое предприятие общественного питания в г. Саратове 7.93 MB
  Каждый человек в среднем ежегодно тратит на быструю еду более полутора тысяч рублей. рублей в год.4 Расчет и подбор механического оборудования Наиболее характерным механическим оборудованием используемым в цехе является мясорубка и овощерезка. Фактическую продолжительность работы tфакт определяем по формуле: tфакт=Q G Коэффициент использования ηфакт определяется по формуле: ηфакт=tф Т Подбор мясорубки.
39547. Анализ состояния малого предпринимательства в нижегодской области 776 KB
  Теоретические основы и развитие государственной поддержки малого предпринимательства. Роль малого предпринимательства в экономике. Понятие и сущность малого предпринимательства. Основы государственной поддержки малого предпринимательства.
39548. Расчет и проектирование Локальной Вычислительной Сети для организации «Подольский совет ветеранов» 1.83 MB
  В связи с техническим прогрессом, и необходимости минимизации бумажного документооборота, организациям как государственным так и коммерческим, необходим более функциональный и надежный вид ведения документации, и своевременность получения необходимой информации в короткие сроки для улучшения качества выполняемой работы и достижения максимального результата. Для этого в каждой организации используется Локальная вычислительная сеть.
39549. Динамика вариабельности сердечного ритма у одних и тех же студентов, занимающихся силовыми нагрузками в тренажерном зале на протяжении двух лет (до и после учебного занятия) 245.5 KB
  Ведь именно изменения параметров ритма сердца отражают адаптивные возможности регуляторных систем организма и динамику их развития. Состояние механизмов регуляции сегодня изучают с помощью математического анализа ритма сердца [21]. Математический анализ ритма сердца является достаточно информативным методом для изучения самых разнообразных стрессовых реакций организма [4].
39550. Методические основы проектирования интерьера учебного помещения на факультете технологии и предпринимательства 1.57 MB
  Влияние цвета света формы в интерьере на психику человека. При этом визуальная среда с которой человек соприкасается каждый день представляет собой такой же экологический фактор как и упомянутые выше и имеет не меньшую степень важности для человека. определение сущности интерьера и его элементов; анализ истории развития интерьера учебных помещений; определение основных требований к организации внутреннего пространства учебных помещений; рассмотрение освещения и предпочтительных цветовых гармоний интерьера в учебном помещении; определение...
39551. Разработка компактного неодимового лазера с диодной накачкой и волоконным выходом 17.44 MB
  В рабочем теле лазера путём накачки создаётся избыточное количество атомов в верхнем энергетическом состоянии. рис1 Вынужденное испускание фотона Классическая трёхуровневая система накачки рабочей среды используется например в рубиновом лазере. Именно это делает возможным использование немонохроматического излучения в качестве накачки. Следует отметить что создать инверсию населённостей атомов хрома Cr с помощью накачки непосредственно с уровня E0 на уровень E1 нельзя.
39552. ПУТИ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ ФИНАНСАМИ МО Г. НОВОРОССИЙСК 1.91 MB
  Валовое производство молока составляло 554 тыс. тонн производство мяса в живом весе 148 тыс. Восемь сельскохозяйственных предприятий производят почти 36 тыс. тонн молока; 14 тыс.
39553. МАЗ предназначен для обеспечения подразделений головного предприятия автотранспортными средствами обес. 343.47 KB
  20 Площадь помещения м 2 88 Объем помещения м3 528 Средний разряд рабочих 2 Среднемесячная заработная плата рабочего с учетом премий руб. руб. руб.зд Км руб.