84870

А вже весна, а вже красна

Конспект урока

Педагогика и дидактика

В перший клас приходять діти, які мають обмежений словниковий запас, слабо розвинену дрібну моторику, неадекватні емоції і т.п. У багатьох дітей спостерігаються стійкі порушення мовлення. Щоб робота шкільного логопеда стала більш ефективнішою, йому потрібен тісний зв’язок з вчителем початкових класів.

Украинкский

2015-03-22

72.5 KB

1 чел.

  

            Урок

       української мови  

з елементами логопедизації

                на тему:

 

«А вже весна, а вже красна »

           2 клас

          

          О.А  Вітюгова - вчитель

                       початкових класів  вищої категорії

                        ЗОШ І-ІІІ  № 6  м. Амвросіївка;

                        Л.М. Дмитрук - вчитель-логопед

                        відділу освіти  Амвросіївської     

                        райдержадміністрації    

В перший клас приходять діти, які мають обмежений словниковий запас, слабо розвинену дрібну моторику, неадекватні емоції і  т.п. У багатьох дітей спостерігаються стійкі порушення мовлення. Щоб робота шкільного логопеда стала більш ефективнішою, йому потрібен тісний зв'язок з вчителем початкових класів. Обидва вони прагнуть до спільної мети - дати якісні знання учням. Для цього вчителю треба, щоб кожен учень мав достатньо високий рівень загального (в тому числі і мовного) розвитку. Задача логопеда-усунення мовних дефектів і розвиток усного та писемного мовлення учня до такого рівня, на якому він міг би успішно навчатися в школі. В свою чергу, вчитель продовжує мовний розвиток учня, спираючись на засвоєнні ним уміння та навички. Відбувається інтеграція логопедичної роботи і навчального процесу.

     Логопед періодично інформує вчителя про специфіку і зміст корекційної роботи з дітьми, які відвідують логопедичні заняття і одночасно одержує інформацію про їх успішність(протягом року). На логопедичних заняттях учні набувають нових навичок та умінь, які потім удосконалюються протягом навчального процесу. Наприклад, вчитель має чудову нагоду допомогти учням в автоматизації поставлених звуків. Для цього при читанні текстів або заучуванні віршів він нагадує учневі, які звуки треба вимовляти правильно. Вчитель за допомогою логопеда здійснює контроль за правильним мовленням учнів, бере участь у вихованні у них самоконтролю над своїм мовленням.

     Взаємоз'вязок у роботі вчителя початкових класів і логопеда відбувається також під час проведення комбінованих уроків, на яких одночасно працює логопед і вчитель. Результатом таких уроків є підвищення успішності та якості знань учнів, які мали на початок навчального року мовні порушення.

       Пропонуємо один з таких уроків.

Тема: « А вже весна, а вже красна!»

Мета: знайомити дітей з традиціями рідного народу;

розвивати навички читання, вчити читати  виразно, правильно, швидко; розвивати фонематичний слух, закріплювати  навички правильної вимови свистячих і шиплячих звуків у самостійному мовленні;поповнювати словниковий запас; вчити говорити українською мовою;висловлювати свої думки,

виховувати любов до рідного слова, повагу до традицій українського народу.

Обладнення: ілюстрації весняних квітів, муз. П. І.Чайковського «Пори року» (грам  запис), оформлення українського куточка.

                                          Хід уроку.

1.Організація учнів до уроку.  

Вчитель:

  Дзвоник дзвонить, не стихає,

  Школярів усіх скликає:

  -Гей, до класу поспішайте,

  На місця свої сідайте

2.Мотивація навчальної діяльності.

Актуалізація опорних знань.

Звучить мелодія П. І. Чайковського «Пори року»

Відгадування загадок

Логопед:

Коли це, діти, буває,  

Що сонечко сяє,

Струмочки біжать,

Пташки дзеленчать?

Вчитель:

Коли це буває і як воно зветься,

Хмариночка плаче і поле сміється?

Тане сніжок, оживає лужок,

День прибуває.Коли це буває?

Логопед:

Де вона проходить, там травичка сходить,

Квіти розцвітають, солов'ї співають?

Вчитель:

-Яка пора року у нас зараз? А чи знаєте ви, як починається весна, чим вона пахне?

Щоб побачити і почути весну,треба бути уважними і спостережливими.

Які прикмети весни ви вже помітили? Складіть асоціативний    «кущ».

Яскраве сонечко                                          Блакитне небо                

 

Зеленіє травичка          ВЕСНА                Дзвенять струмочки                                         

 Прилетіли пташки                                 Набухли бриньки  

Гра «Подаруй весні словечко»

Логопед:

- Яким лагідним словом ви її зустрінете?

- То ж  яка вона, наша довгоочікувана весна?

- Тепла, сонячна, радісна, добра, весела, красива, пахуча, барвиста,    життєрадісна, діяльна…

- Який звук нам зустрічається найчастіше? ( звук с )

- Який це звук? Як називається? ( свистячий )

- Які ще ви знаєте свистячі звуки? ( з, ц )

- Коли ми їх промовляємо, де знаходиться наш язичок? (за нижніми зубами, а губки усміхаються, як весняне сонечко).

- А коли ми піднімемо язичок до піднебення і губки трішки округлимо, подуємо на язичок, він зашипить. Які звуки вилетять з нашого ротика?(шиплячі - ш,ж,ч,щ).

-А зараз ми потренуємо наш мовний апарат.

Чистомовки:

Сна-сна-сна

Вже прийшла весна.

Се-се-се

Вона тепло несе.

Че-че-че

Скрізь вода тече.

Шки-шки-шки

Прилетіли вже пташки.

Сім-сім-сім

Стало весело усім.

Вчитель:

-На нашому уроці працюють кореспонденти. Вони підготували повідомлення.

Повідомлення кореспондентів.

- Сонечко все вище й вище підіймається над землею, усміхається людям. Посвітлішало небо,стало голубішим. Усюди вже чути пташині розмови. Настала пора перелітати в ліс тим пташкам, які зимували ближче до людей. Повертаються з далеких країв перші перелітні птахи. Які?

- Граки,ластівки, жайворонки…

- Весною збільшуються сім'ї звірів. З'являються маленькі ведмежата, вовчата, лисенята, білчата. Пробуджуються від сну дерева. Набухають бруньки. Потім з них розгортаються листочки. А на зігрітих сонечком лісових галявинах з'являються перші квіти.

3. Повідомлення теми і мети уроку.

- Наш урок сьогодні буде присвячений весні,весняним квітам та веснянкам.

4. Робота над темою уроку.

Бесіда.

Вчитель:

Хто скаже, що таке веснянки?

- Це пісні, які співають навесні.

- Правильно, це пісні, з якими люди зустрічали весну.

З перших проталинок люди починали чекати весну.

Співали пісні-веснянки. Отож, давайте і ми з вами спробуємо зустріти весну веснянкою.

Веснянка «Ой минула вже зима» (співають діти)

-Чудову пісню ви заспівали весні.

Взимку вона спала у своєму чарівному ліжку. Та прийшла пора, встала вона, потягнулась, вмилась, першим дощиком, та й взялася до роботи. Весна дуже багата, від неї люди сподівалися щедрих дарів, а тому її кликали. Люди вірили, якщо її покликати, вона швидше прийде. Закликали її так:

Прийди до нас, весно,

Із радістю, із великою до нас милістю,

Із житом зернистим,

Із пшеничкою золотою.

І вівсем кучерявим,

Із ячменем вусатим,

Із просом і гречкою,

Із калиною-малиною,

Із чорною смородиною,

Із грушами і яблучками,

Із квітами і травою-муравою.

Логопед:

-Ви прокидаєтесь вранці і починаєте новий день. На землі є також ранок року-це перший місяць весни-березень. Про нього народ говорив так:

«Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує.»

Пригадайте, які ви знаєте прислів'я чи приказки про березень?

Говорять діти:

- Березень часом снігом сіє, часом сонцем гріє.

-У березні день з ніччю зустрічається.

- Березень такий, що за один день сімох жінок міняє.

-У березні щука-риба хвостом лід розбиває.

Повідомлення кореспондентів.

Березень багатий народними святами.  14 березня-свято Євдокії, Явдохи-Плющихи. За старим календарем-це перший день весни. Вважалося, що з цього дня має розпочатися справжня весна, а тому жінки випікали з тіста «жайворонків», віддавали дітям, щоб вони ходили вулицями і закликали птахів з вирію:

     Пташок викликаю з теплого краю.

     Летіть, соловейки на нашу земельку,

     Спішіть, ластівоньки пасти корівоньки.

Вчитель:

-Чому люди кликали птахів. Як гадаєте?

-Вірили, що жайворонки, ластівки, соловейки, зозулі, журавлі та інші птахи приносять на крилах весну

Повідомлення кореспондентів

-Діти виходили на найвищі гірки,високо піднімали круглий хліб на вишитому рушнику – закликали весну. Потім ділили між собою хліб, пригощали ним птахів.

-А тоді треба було звернутися до сонечка, як до божества, щоб воно вийшло, щоб краще гріло, щоб розтанули сніги, зазеленіла трава, зацвіли квіти. Спробуймо й ми його покликати.

Виконується пісня «Вийди, вийди, сонечко» (співають діти)

Вийди, вийди сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір'ячко,

На весняні квіточки,

На маленькі діточки.

Там вони граються,

Весни дожидаються.

Вчитель:

-В цих піснях наше коріння, мудрість народна. Будемо це пам'ятати і не забувати.

 5.Робота в зошитах.

Логопед:

-Я задоволена тим, що ви правильно вимовляєте звуки. А зараз хочу побачити, як ви їх використовуєте на письмі.

-На дошці речення. В словах пропущені свистячі або шиплячі букви. Завдання: списати і правильно вставити пропущені букви.

( діти виконують роботу).

Ве-на прий-ла.

Ро-танув -ніг.

-трумо-ок ве-ело побіг.

Перевірка правильності виконання роботи.

Весна прийшла.

Розтанув сніг.

струмочок весело побіг.

6.Робота з підручником.

Опрацювання вірша.

Вчитель:

-А зараз ми поп'ємо водички з «поєтичної кринички».

-Чи знаєте ви перші весняні квіти? ( відповіді дітей )

-Послухайте загадку:

   Я перша зацвітаю

   Синім цвітом серед гаю.

   Відгадайте, що за квітка

   Бо мене не буде влітку.

-Це пролісок.(показую малюнок)

Люди кажуть, що « Проліски – це очі березня».

Читання вірша « Пролісок».

Вчитель:

-Послухайте, який вірш написала поетеса Марія Познанська.

(читаю вірш на сторінці 60

Хорошківська О.Н., Охота Г.І.

Українська мова: Підруч. Для 2 кл. шк. з рос. мовою навч.-

К.: Освіта, 2002 -)       

А зараз потрапимо на галявину, де ростуть проліски і послухаємо їх. Хто хоче бути квіточкою?

(вірш читають діти ).

Робота з віршем.

Логопед:

-У кожного на парті є листочок, на якому написані слова:

 Свистячі  -

 Шиплячі  -

- Вам треба уважно прочитати перший куплет вірша, знайти слова з даними буквами і порахувати. Записати на листочку потрібну цифру.

Я- перша квіточка весни,

Я пролісковий цвіт.

Я пережив зимові сни.

І знов родивсь на світ.

(діти виконують роботу)

Перевірка виконаної роботи.

Робота з малюнком в підручнику.

Вчитель:

- Які з намальованих квітів вам знайомі?

(відповіді учнів)

-А цю квіточку хто з вас впізнав?(малюнок квіточки)   Це рідкісна квітка - Сон-трава. Про неї народ склав таку легенду.

Повідомлення кореспондентів.

У квіток, як і в людей, у кожної є своя мама. Немає мами тільки у Сон-квітки.У неї зла мачуха. І щороку ця мачуха виганяє її із землі передчасно. Тиха, покірна Сон-квітка висовується із землі, озирається довкола і бачить, що в лісі ще немає нікого з її подруг. Посумує-погорює вона, схилить свою прекрасну голівку, та й дрімає доти, доки не з'являться її подруги.

Цих квітів залишилося мало в наших лісах. Не поспішайте зривати їх. Краще помилуйтеся ними. Адже і проліски і підсніжники занесені до Червоної книги природи. Пам'ятайте! Природа – наш рідний дім! Все, що вона дає нам, треба шанувати, любити, охороняти.

7. Творча робота.

Вчитель:

- Завітаємо до весняної галереї.

Намалюйте весняну квіточку, яка вам найбільше сподобалась.

(учні малюють квіти)

8. Підсумок уроку

Логопед:

- Завершуючи наш урок,подякуємо весні.

Дякуємо тобі, Весно,

Що ти тепло принесла,

Все живе від сну зимового ти збудила

й стільки он чудес наробила.

Вчитель:

- Не будемо й ми відступати від традицій. Щоб весна була веселою та багатою, пригощаємо всіх «журавликами». За те, що ви були такими активними, гарно читали й багато розповідали про весну, вам, діти, квіточки – оцінки..

9.Домашнє завдання:

вивчити вірш « Пролісок»

                                  Урок закінчено.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

3643. Выпарные аппараты и установки 144.5 KB
  Выпарные аппараты и установки Выпаривание - процесс концентрирования жидких растворов различных веществ путем частичного удаления растворителя при кипении раствора. Осуществляется в выпарных аппаратах и установках, работающих, как правило, под вакуу...
3644. Количественное и качественное изучение рационов питания женщин и мужчин г. Москвы и Краснодара 1.01 MB
  Введение Физиологические нормы питания - научно обоснованные и утвержденные в законодательном порядке нормы потребления пищевых веществ, при которых полностью удовлетворяется потребность практически всех здоровых людей в необходимых пищевых вещества...
3645. Расчет выходных параметров производственного процесса при заданных внутренних параметрах 625 KB
  Производственный цикл является важным показателем эффективности производства. Он широко используется для разработки календарных планов цехов, участков, линий, рабочих мест. Целью данной курсовой работы является: - расчет выходных параметров...
3646. Конструирование и расчет автомобилей и тракторов 116.5 KB
  Общие вопросы проектирования. Цикл жизни автомобиля и трактора включает четыре стадии: создание, производство, обращение (поставки) и эксплуатацию. Исследование и обоснование разработки. Цель: определить возможнос...
3647. Исследование уровня цитокинов у больных с гнойно-воспалительными заболеваниями 652 KB
  Гнойно-воспалительные заболевания (ГВЗ) остаются одной из актуальных проблем современной медицины. Так 1/3 всех хирургических больных – это больные с гнойно-воспалительными осложнениями. В дерматологической практике на долю гнойно-восп...
3648. Базы данных СУБД Microsoft Access. Алгоритмы баз данных 514 KB
  В данном курсовом проекте была реализована задача, позволяющая существенно повысить производительность труда работника, за счёт автоматизации проводимых операций. Целью написания данного курсового проекта было получение практических навыков ...
3649. Правовое регулирование чрезвычайных ситуаций 76.5 KB
  Правовое регулирование чрезвычайных ситуаций Нормативные акты, регулирующие деятельность по снижению риска ЧС, могут быть условно подразделены на две группы: частные и общие (общесистемные) акты. В общесистемных правовых актах формулируется базовый ...
3650. Автоматизированный электропривод машин и аппаратов химических производств 1.63 MB
  Назначение электродвигателя – для привода с регулированием скорости в широком диапазоне, обеспечивающем хорошие пусковые качества и перегрузочной способностью. Вид автоматизированного пуска – в функции времени. По назначению привода опреде...
3651. Лексико-стилистические особенности комментариев пользователей официальных групп СМИ социальной сети В Контакте 182.95 KB
  Объектом исследования является текстовые сообщения Интернет-сообщества. Предмет исследования – лексико-стилистические особенности комментариев пользователей официальных групп СМИ социальной сети ВКонтакте. Цель работы – комплексное изуче...