84873

Донбас – мій рідний край

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Формувати в учнів інтерес до навчання; вчити розповідати про символи нашої Української держави, Донецького краю та їх значення; розвивати прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати бажання наполегливо оволодівати знаннями, любов до школи.

Украинкский

2015-03-22

541.5 KB

0 чел.

Тема:  Донбас – мій рідний край

Мета: Формувати в учнів інтерес до навчання; вчити розповідати про символи нашої Української держави, Донецького краю та їх значення; розвивати прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати бажання наполегливо оволодівати знаннями, любов до школи.

Обладнання: Символи України, символи Донбасу, карта Донецької області, портрети відомих людей Донбасу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель: Добрий день, любі діти! Сьогодні ви знову опинились в країні Знань, але ви тепер учні 2А класу. Ми продовжимо з вами крокувати по країні знань, де будемо наполегливо оволодівати знаннями, вчитесь бути свідомими громадянами України, її патріотами.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель: Я запрошую вас до цікавої подорожі, подорожі стежками нашої Батьківщини, рідного краю, де ми народилися і живемо. Тема нашого уроку «Донбас – мій рідний край», який у цьому році святкує своє 80-річчя. Мандруючи ви дізнаєтесь про історію нашого краю, його міст та сел., про природу, архітектурні та культурні пам’ятки , про людей, які прославляють наш рідний край. Але спочатку відгадайте загадку:

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься … (Україна)

ІІІ. Основна частина уроку.

1. Діти, ми вирушаємо з вами у мандрівку «Мій рідний край» і перша наша зупинка «Символи України», - Рідний край, Україна, Батьківщина! Які прості і разом з тим прекрасні слова. У кінці серпня ми відзначали державне свято.

  •  Яке?  (24 серпня День Незалежності України)
  •  Яку річницю незалежності ми святкували ?(20-у)
  •  Вірно. Україна була проголошена вільною, незалежною, самостійною державою. Як і кожна країна вона має символи.

2. Словникова робота (пояснення значення слів «символи», «прапор», «герб», «гімн»). 

     -  Які символи України відомі вам? (Герб, прапор, пісня, верба, калина, чарівна народна мова).

Учень 1:  Національний прапор України має синій і жовтий кольори. Синьо-жовтий прапор символізує безхмарне небо над колосистими багатими полями.

 Учень 2: В основу нашого герба покладено стародавній золотий тризуб на синьому тлі. Тризуб – символ державності, жовтий колір – колір небесних світил, сонячного проміння, без якого неможливе життя.

Учень 3: Гімн – це національна урочиста пісня (муз. М. Вербицького, сл.Чубинського). «Ще не вмерла України..» (учень декламує вірш)

3. Друга зупинка «Поетична»

Учитель : Я пропоную вам послухати вірші, які розкажуть вам наші учні.

Учень 1:      Є на світі чудова країна,

Де багата й квітуча земля.

Це вишнева моя Україна,

В моїм серці єдина вона.

Учень 2:      Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну.

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

Учень 3:     Облітав журавель

Сто морів, сто земель.

Облітав, обходив.

Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля:

- Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

- Краще рідної – немає!

Учень 4:      Що таке Батьківщина?

Під віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі. 

Дужі руки у тата, 

Під тополями – хата,

Під вербою – криниця,

          В чистім полі – пшениця,

Серед лугу – лелека,

                   І діброва далека…

Учитель читає вірш «Люблю тебе, мій рідний край» (вірш Савченко В.В.)

Люблю тебе, мій рідний краю.

Мою прекрасну Україну.

І працьовитий твій народ,

І мову солов’їну.

Люблю твої степи безкраї,

Річки і гори, білії сади,

І ніжну пісню соловейка в гаї,

І тонкі віти похилої верби.

Люблю твої червоні айстри

І чорнобривці восени.

І журавлів курликання у небі,

Що нам весну на крилах принесли.

Люблю гостинність нашого народу,

Неначе доля, вишитий рушник,

Широке поле золотой пшениці,

Де стиглий колос до землі поник.

Може десь земля є краща,

Інша мова, небо золоте.

Та мені найкраща – Україна,

Де, мов наречена, калина цвіте.

4. Третя зупинка «Донбас – мій рідний край »

Учитель: Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею, завжди хоче сказати про неї найкраще.

Донеччино моя! Моя ти батьківщино!

Тобі любов моя і всі мої чуття!

Я до твоїх грудей приникнув,

Як дитина, щоб знов набратись сил

Для пісні і життя…

(В. Сосюра)

Пропоную вам розглянути карту Донецької області (на дошці), яка в цьому році святкує 80-ту річчя. Донецька область була створена 2 липня 1932 року. Вона розташована у південно-східній частині України. Це найбільша область України за чисельністю населення. В області проживає близько 5 млн. чоловік. Головний центр області – місто Донецьк. Наша область – це великий промисловий регіон України, науковий, культурний, технологічний центр. Донецька область має свій герб і прапор. (розглядаємо герб і прапор на дошці; учитель пояснює символіку)

Гра «Мікрофон»

Учень 1:   Рідна земля в сонячній короні,

Дорога і люба без прикрас –

В сполохах заграв і шапках териконів.

Із співучим іменем – Донбас.

Учень 2:  Край тополь замріяних і кленів, 

Золотистих нив і зелен –трав.

Де в містах і селищах численних

Кожний з нас під зорями зростав.

Учень 3:     В лавах вугіль блиска, як рубіни

В печах сталь янтарно визріва –

Недарма тебе перлиною Вкраїни

З гордістю народ наш назива.

Учитель:  В Донецькій області 52 міста, 131 селище та 1124 села, 18 районів, серед яких і наш Амвросіївський район, який має свій герб і прапор ( на дошці)

5. Четверта зупинка «Амвросіївський район»

Амвросіївський район – сільськогосподарський район. У 1869 році на нашій землі з’явилося невелике поселення Амвросіївка. Так назвали його на ім’я хазяїна цих земель козацького підполковника Амвросія Луковкіна. Час минав. Амвросіївка збільшилась і перетворилась на місто, яке 7 березня 1923 року стає центром Амвросіївського району. Амвросіївка – місто цементників. У багатьох країнах світу відомий амвросіївський цемент.

Багата і різноманітна природа Амвросіївського району.

Учень 1:     Амвросіївка – місто невеличке

На просторах України є.

         Ми його і любим, і вінчаєм

Гордо називаємо «Моє!»

Учень 2: Амвросіївка – рідний край!

              Степи, річки, лани та ниви.

    За містом чути водограй,

              У гаї – пісні солов’їні.

Учень 3:  Високе небо, світле і прозоре

                У ньому чути жайворонка спів.

                А знизу колоситься, наче море,

                Налитий сонцем урожай хлібів.

Учень 4: Чудове місто – батьківщина наша

               Димок заводу лине в небеса.

               Немає на Донбасі міста краще,

               Амвросіївко, ти – сільська краса!

 Учень 5: Рідний край, донецька земля!

               Ти моя маленька Батьківщина

                Хай Бог тебе благословля,

                В моїм серці ти єдина.

Учитель:  Багатий, щедрий наш край. Основою виробництва області є паливно – енергетична, хімічна, металургійна, аграрна промисловість.  Але найбільшим багатством нашого краю є працьовиті, талановиті люди. Серед них є видатні письменники: В.Сосюра,  М. Шаповал, В.Гаршин; співаки і композитори С. Прокоф’єв,        Є. Мартинов, І. Карабиць, М. Леонтович, Йосип Кобзон; кінорежисер і актор Л.Биков, акторка Булгакова; видатні спортсмени – це чемпіонка Європи зі  стрільби Л. Ковальова, Пономарьов, Л. Подкопаєва, Андрій Калина, С. Бубка та інші; найкращий танцюрист В.Писарєв.  Герой Радянського Союзу льотчик-космонавт Г. Береговий, О. Волков. Своїми іменами прославили наш край.

Своєю працею прославили Донбас знатна трактористка Паша Ангеліна, Стаханов А., учитель шахтарів Ізотов та інші.

ІV. Заключна частина уроку

Учитель: Ось ми і закінчили нашу подорож по рідному краю. Діти, ви маєте у своєму серці високі почуття любові до рідного краю, тому ви зможете зробити все для того, щоб наша Батьківщина і надалі розквітала і багатіла. Для цього треба здобувати знання. Я бажаю всім вам здоров’я, успіхів у навчанні, хай ваші мрії і бажання збудуться.