84926

Поняття про речення. Закріплення вивченого про речення в 1-2-му класах

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: закріплювати знання учнів про основні ознаки речення; розвивати увагу вміння зіставляти мовні явища; розвивати вміння працювати в групах; виховувати мовленнєву культуру. Узагальнення знань про речення. З чого складається наше мовлення Що виражає речення Як пишуться слова у реченні...

Украинкский

2015-03-23

157 KB

5 чел.

               

УРОК № 1

Тема: «Поняття про речення. Закріплення вивченого про речення в 1му-2му класах»

Мета уроку:

  •  закріплювати знання учнів про основні ознаки речення;
  •  розвивати увагу, вміння зіставляти мовні явища;
  •  розвивати вміння працювати в групах;
  •  виховувати мовленнєву культуру.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчання.

  1.  Організаційний момент.
  2.  Повідомлення теми і мети уроку.

ІІ. Узагальнення знань про речення.

  1.  «Мозкова атака».
  •  З чого складається наше мовлення?
  •  Що виражає речення?
  •  Як пишуться слова у реченні?
  •  Які бувають речення за метою висловлювання?

Учні по черзі відповідають на запитання, наприклад: речення виражає закінчену думку; слова в реченні пишуться окремо; за метою висловлювання речення поділяються на розповідні, питальні, спонукальні.

 

 

  1.  Робота в групах.

Клас поділений на 4 групи. В кожній групі є консультант, якого призначає вчитель, і доповідач, якого обирають учні наприкінці самостійної роботи.

Кожен із учнів отримає картку для самостійного опрацювання. Такі ж, але збільшенні картки учитель буде вивішувати на дошку під час пояснення матеріалу. Завдання для самостійної роботи:

   

І ГРУПА

Переписати вірш, розставити питальні та окличні розділові знаки

Півнику, мій півнику, що ти наробив

Півнику меншому голову розбив.

Як тобі не соромно меншого бить

Я не буду півнику, більш тебе любить

І пшонця не дам тобі, не наллю води.

Помирися з меншим, зараз підійди

Помирились півники і пішли в садок.

І обом сипнула їм жменьку крихіток.

(М. Познанська)

ІІ ГРУПА

Виписати головні слова із кожного речення

Стоїть гора високая.

Зелений гай шумить.

Пташки співають голосно.

І річечка блищить.

(Л. Глібов)

ІІІ ГРУПА

Поширити речення

Хмарка пливе.

Хмарка пливе у небі.

Хмарка пливе високо у небі.

Біла хмарка пливе високо у небі.

IV ГРУПА

Списати речення, вставити потрібні іменники, підкреслити головні члени речення.

Промайнула …. Настала …. Випав білий ….  … сховалася у дупло.  … забивсь під кущик.   

Слова для довідок: білочка, зайчик, зима, осінь, сніг.

Учні протягом 5-7 хвилин опрацьовують свої картки. Кожна група обирає доповідача, який повинен розказати про утворення речень, користуючись прикладами з дошки. Під час пояснення учні записують нові приклади у зошит.

Фізхвилинка

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1.  Каліграфічна хвилинка.
  2.  Пояснювальний диктант. Записати речення, підкреслити граматичну основу.

Білі тумани пливуть по землі. Мирно туркочуть лагідні горлиці. Ясне сонце почало підійматися за лісом. На небі з'явились білі хмаринки.

  1.  Робота за вибором учнів.

1 варіант

Скласти і записати речення, яке б відповідало даній схемі:

  ...   ...  .

2 варіант

Поділити текст на речення. Записати його.

Їжачок боїться води хитра лисиця закочує його в річку у воді їжачок розгортається тоді хитра лисиця хапає його зубами

3 варіант

Спиши речення, розкриваючи дужки. Підкресли граматичну основу.

Уночі землю скував (морози). У глибині нашого ліска стояло багато (берези). Берізки засипало (сніжок).

IV. Підсумок уроку.

  1.  Що таке речення?
  2.  Чим відрізняється речення від окремих слів?

V. Домашнє завдання.

Виконати вправу № 90


УРОК №2

Тема: «Розвиток умінь сприймати і передавати інтонацію речень, різних за метою висловлювання».

Мета уроку:

  •  розширити уявлення учнів про розповідні, питальні та спонукальні речення;
  •  розвивати навички правильного інтонування речень;
  •  формувати навички самостійного опрацювання теоретичного матеріалу;
  •  виховувати любов до природи.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  2.  Індивідуальна робота учнів з картками.

1 картка

Поділити текст на речення. Записати його.

Сніг покрив усе на круги перестали співати пташки у лісах і гаях у глибокій норі спить кріт загорнувся в дрібне березове листячко і заснув до весни їжачок.

2 картка

Скласти речення, записати.

  1.  З, листочок, зірвався, дуб.
  2.  Пожовкло, на, ясени, листя.
  3.  Берізки, своїми, закивали, віти.  

  1.  Самостійна робота.

Поділіть текст на речення. Поставте в кінці кожного потрібні розділові знаки.

Ми ходимо по землі але чи часто у нас виникає бажання пильно розглянути цю землю а скільки чудесних і дивних речей приховано на кожній стежинці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Повідомлення теми і мети уроку.
  2.  Проблемна ситуація. Інтонування речень.

Учитель: спишіть речення, поставте в кінці речень правильний розділовий знак.

  1.  Перестали співати пташки у лісах
  2.  Як називається наша Батьківщина
  3.  здорова була, лисичко – сестричко

Учитель:  

  •  який розділовий знак ставимо в кінці першого речення? Як називається таке речення? З якою інтонацією його потрібно читати?
    •  Який розділовий знак ставимо в кінці другого речення? Як воно називається?
    •  Що містить третє речення? Як читається це речення? Який знак ставиться в кінці спонукального речення?
  1.  Робота із підручником (стор. 45 – 46)

Учні самостійно опрацьовують теоретичний матеріал.

Учитель: які існують види речень за метою висловлювання? Які розділові знаки ставляться в кінці таких речень? 

  1.  Творча робота в парах.

Протягом 2 – 3 хвилин скласти узагальнюючу схему « Речення»

 

 

IV. Засвоєння навчального матеріалу.

  1.  Каліграфічна хвилинка.
  2.  Самостійна робота учнів за підручником. Виконати вправу № 92.
  3.  Побудувати звукову модель слів: школярі, діти, учні, дітвора. Скласти розповідне, питальне, спонукальне речення зі словом: школярі.
  4.  Вибіркове списування. Виконати вправу № 94. Списати абзац із спонукальним реченням. Спонукальне речення підкреслити.

V. Підсумок уроку.

Навести приклади розповідних, питальних, спонукальних речень.

VI. Домашнє завдання.  

Виконати вправу № 96 (1 варіант), № 100 (2 варіант).


УРОК № 3

Тема: «Звертання у спонукальних реченнях. Розділові знаки».

 

Мета уроку:

  •  розширювати знання про звертання у спонукальних реченнях;
  •  виробляти вміння правильно вживати слово звертання;
  •  розвивати вміння працювати в парах;
  •  виховувати почуття любові до рідної землі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  2.  Каліграфічна хвилинка.
  3.  Індивідуальна робота учнів з картками.

1 картка

Скласти речення із розсипаних слів. Записати їх.

  1.  Прилетів  дуба до дятел ось.
  2.  Дзьобом шкідників він винищував.
  3.  Називають лісовим лікарем дятла.

2 картка

Спиши речення. Встанови зв'язок у реченні.

На узліссі росте великий дуб.

  1.  Самостійна робота.

Побудувати різні питальні речення.

У давніх слов'ян існував цікавий звичай.

  1.  Бліц – опитування.
  2.  Що виражає речення?
  3.  Які є речення за метою висловлювання?
  4.  Яке речення є розповідним?
  5.  Яке речення є спонукальним?
  6.  Яке речення є питальним?
  7.  Які розділові знаки ставляться в кінці таких речень?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Оголошення теми і мети уроку.

Для оголошення теми і мети уроку використовується метод передбачення.

Учитель. Прочитайте речення і спробуйте передбачити тему уроку.

  1.  Люди, бережіть нашу прекрасну Землю! 
  2.  Друже, допоможи мені розв’язати задачу.
  3.  Робота в парах.

На дошці записано проблемні питання:

  1.  Що означає звертання в реченні?
  2.  Як на письмі можуть виділятися звертання?

Учитель. Щоб відповісти на запитання, самостійно в парах опрацюйте матеріал підручника (стор. 49).

Учні протягом 5-7 хвилин опрацьовують матеріал підручника.

Фізхвилинка

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Пояснювальний диктант.

Підкреслити звертання у реченнях.

  •  Телесику, Телесику!

Приплинь, приплинь до бережка!

Дам я тобі їсти й пити!

  •  Гуси, гуси, гусенята!

Візьміть мене на крилята…

  1.  Самостійна робота.

Виконати за підручником вправу 102.

  1.  Творча робота.

Запишіть подані слова у формі звертання за вправою 103.

V. Підсумок уроку.

  1.  Навіщо нам потрібно знати матеріал про звертання.
  2.  Сюжетно - рольова гра.

Звернутися до свого сусіда за партою і попросіть про щось розповісти, у чомусь чи порадити.

VI. Домашнє завдання.

Виконати за вибором або вправу 105 або скласти 5 речень із звертанням.


УРОК № 4

Тема: « Головні члени речення (підмет і присудок), другорядні члени речення».

Мета уроку:

  •  формувати поняття «члени речення», «головні члени», «підмет» і «присудок», «другорядні члени»;
  •  розвивати спостережливість;
  •  розвивати мовну культуру;
  •  виховувати любов до природи.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  2.  Каліграфічна хвилинка.
  3.  Вибірковий диктант.

Записати слова з апострофом.

Подвір'я, життя, український, під’їзд, запрошення, п’ятниця, колосся, вугілля, здоров'я, читання, пір’я.

Після закінчення диктанту учні перевіряють роботу.

  1.  Фронтальне опитування. Мікрофон.

Учні по черзі тримаючи в руках мікрофон, швидко відповідають на поставлене питання.

Що ви знаєте про речення?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель. Сьогодні на уроці ми дізнаємось про головні і другорядні члени речення.

Прочитайте речення.

Білка запасається на зиму грибами і горіхами.

Про кого говориться у реченні?

На яке питання відповідає цей член речення?

Отже ми визначили підмет в цьому реченні.

(Учні читають теоретичний матеріал про підмет, стор. 51).

А тепер дізнаємося що говориться про підмет у реченні.

(Учні читають теоретичний матеріал про присудок, головні та другорядні члени речення).

Учитель. Підмет і присудок є найважливішими в реченні, бо вони передають основний зміст висловлювання. Саме тому підмет і присудок називаються головними членами речення, вони становлять основу речення. Усі інші члени речення називаються другорядні.  

 

 

 

Підмет    хто? що?

 Присудок  що робить?

 Цвіте калина.

 Усі інші члени речення...

На болоті достигає журавлина.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Пояснювальний диктант.

Підкреслити головні і другорядні члени речення.

У кінці червня Льоня і Яся пішли в ліс. Сонце стояло високо в небі. У лісі пахло духмяною м’ятою й квітами. Лунав дзвінкий спів птахів. Із трави виглядали запашні червоні суниці.

Фізхвилинка

  1.  Самостійна робота.

Виконати за підручником вправу 109.

  1.  Творча робота.

Поширте речення другорядними членами.

Настала осінь. Ростуть гриби. Червоніють кетяги горобини. Відлітають птахи.

V. Підсумок уроку.

  1.  Які члени речення називаються головними?
  2.  Як називаються інші члени речення?

VI. Домашнє завдання.

Виконати за вибором вправу 110 або скласти міні -  твір про їжачка.


УРОК № 5

Тема: «Розвиток умінь встановлювати зв'язок слів у реченні, визначати основу речення».

Мета уроку:

  •  Розширювати знання учнів про головні та другорядні члени речення;
  •  Розвивати вміння встановлювати зв’язки між членами речення за допомогою питань;
  •  Розвивати інтерес до мови;
  •  Виховувати почуття відповідальності.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  2.  Каліграфічна хвилинка.
  3.   Індивідуальна робота за картками.

1 картка

Спиши вставляючи пропущені букви. Підкресли головні члени речення.

Підвився л…гкий туман. Над криничкою схилилась в…рба. В…сняні вітри женуть зиму на північ.

2 картка

Спиши речення, розкриваючи дужки. Встанови зв'язок слів в останньому реченні.

Настала золота осінь. На узліссях ще ростуть (гриб). По високому небі біжать (хмаринка). Відлітають на південь співочі (птах).

  1.  Самостійна робота.

Диктант.

Вузька стежинка зникає за селом в верболозах. Поміж плакучих верб співають соловейки. Мирно воркують лагідні горлиці.

Підкреслити головні члени речення.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Бліц – опитування.
  •  З чого складається речення?
  •  Як називаються головні члени речення?
  •  Як треба підкреслювати підмет, присудок?
  •  Які ще є члени речення, крім головних?
  1.  Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель. Сьогодні на уроці ми працюватимемо над встановленням зв’язку слів у реченні та визначенням основи речення.

  1.  Робота в парах.

На дошці записані речення.

Вузька стежка вела до криниці.

Стежка (що робила?) вела; Стежка (яка?) вузька; Вела (куди?) до криниці;

Над криничкою схилилася червона калина.

Калина (що зробила?) …; Калина (яка?) …; схилилася (де?) ….

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Робота з підручником.

Виконати вправу 111. Словникова робота.

  1.  Вибіркове списування.

Учні в парі читають речення. Виписують із тексту виділені словосполучення, встановлюють між даними словами зв'язок.

Зима настала раптово. За одну ніч накидала снігу, вдарив мороз.

Фізхвилинка

  1.  Творча робота «Павутинка».

На окремих аркушах написати слово «журавлі». Записати фрази які спадають на думку навколо центрального слова (2-3 хв.). Встановити там де можливо зв’язки між словами.

Весна

Крила    Журавлі   Теплі краї

Птах

В зошиті записати всі можливі словосполучення.

V. Підсумок уроку.

Вільне письмо (5хв.), як встановлюється зв'язок між словами в реченні?

VI. Домашнє завдання.

Виконати вправу 116.


УРОК № 6

Тема:«Побудова речень за зразками та схемами. Встановлення зв’язку між членами речення».

Мета уроку:

  •  закріплювати знання учнів про члени речення;
  •  удосконалювати навички встановлювати зв’язки між членами речення;
  •  розвивати мовне чуття;
  •  виховувати любов до рідної землі.

                  

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  1.  Організаційний момент.
  2.  Оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  2.  Індивідуальна робота учнів з картками.

                                                                                                             

1 картка

Спиши, вставляючи пропущені букви. Підкресли граматичну основу речень.

Узимку холодно і голодно пташкам. Учні розвішали годівниці на д…р…вах. На годівниці насипали з…рна, крихт хліба. Діти часто підгодовували п…рнатих.

2 картка

Утвори із розповідних речень питальні та спонукальні. Запиши.

  1.  Вадим спіймав велику щуку.
  2.  Діти виростили квіти.
  3.  Надворі світило ясне сонечко.

  1.  Тестове опитування.
  2.  Що виражає речення:

       а) закінчену думку;

       б) набір слів;

       в) словосполучення.

  1.  За метою висловлювання речення бувають…

       а) розповідні, питальні, спонукальні;

       б) розповідні, окличні;

       в) питальні, окличні.

  1.  Прочитай. Постав у кінці кожного речення потрібний розділовий знак:

       а) Хто черговий у класі

       б) Діти, не збирайте незнайомих грибів       

       в) Соловейко співає веселу пісеньку

       г) Як гарно в осінньому лісі

  1.  Яке речення відповідає даній схемі?

...                          ...?

             а) Де живуть зайчата?

             б) Хто поселився в дуплі?

             в) Куди відлітають пташки восени?

  1.  Визначити головні члени речення.

У краплях дощу грали сонячні промінчики.

  1.  дощу грали;
    1.  промінчики грали;
      1.  сонячні промінчики.

Учні в парі перевіряють один одного, звіряючись із записом на дошці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Тренувальні вправи.

Робота із підручником за вправою 117.

Учитель: запишіть текст. Особливу увагу звертайте на підкреслені слова.

  1.  На які питання відповідають підкреслені слова?
  2.  Прочитайте речення із звертанням?
  3.  Яке за метою висловлювання є останнє речення?
  4.  Самостійна робота за варіантами.

Речення записані на дошці:

Метелик тріпоче барвистими крильцями. Лісова квітка гойдає джмеля.

Встановити зв'язок слів у реченнях за допомогою питань.

  1.  Бесіда «Чому природа потребує захисту»?

Фізхвилинка

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Творчий диктант.

Записати речення і скласти схеми.

Осіннє листя падає на землю. Пливе по небу чорна хмара. Гілки беріз колишуться від вітру.

  1.  Робота з антонімами.

Виконати вправу 120.

Поділіть на склади для переносу слова: історія, розповідь, край, сьогодні.

Побудувати звукову модель слова: місяць, набирає.

V. Підсумок уроку.

- Що є основою речення?

- Як зв’язуються між собою слова в реченні?

VI. Домашнє завдання.

Виконати вправу 119.


УРОК № 7

Тема: Контрольна робота за темою «Речення».

Мета:

  •  перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів про речення.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності.

  1.  Організаційний момент.
  2.  Оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Застосування знань, умінь і навичок учнів.

1 варіант

  1.  Списати, підкреслити головні та другорядні члени речення.

Сивий туман завис на деревах. Доброта робить людину щедрою. Гудуть джмелі і бджоли на золотій акації.

  1.  Встановити зв'язок слів.

Осінній вітер обривав на деревах листя.

  1.  Скласти і записати речення зі слів:

В’ється, між, швидка, берегів, зелених, річка.

Голубі, сонце, у, світле, віконця, зазирає.

  1.  Перебудувати речення з розповідних у спонукальні.

Діти оберігають мурашник. Діти допомагають лісовим мешканцям узимку.

  1.  Скласти речення із звертанням.

  1.  Склади і запиши запрошення для однокласників на свято осені.

2 варіант

  1.  Списати, підкреслити головні та другорядні члени речення:

Незвичайна тиша панує у лісі. Сонце освітило верхівки дерев. Яскравим вогнем палає дика груша.

  1.  Встановити зв'язок слів.

Повільно накрапав дрібний дощ.

  1.  Скласти і записати речення зі слів:

Розв’язав, задачу, самостійно, Андрійко, складну.

Туман, золотій, землі, по, гуляє.

  1.  За змістом речення побудувати питальне.

Перестали співати пташки у лісах. Загорнувся в листячко і заснув до весни їжачок.

  1.  Скласти речення із звертанням.
  2.  Склади і запиши вітання своїй подрузі (другові) з днем народження.

ІІІ. Підсумок уроку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84970. Складові частини комп’ютера. Призначення окремих блоків комп’ютера (клавіатура, миша, монітор, системний блок, принтер). Програма “Лісова галявина” 166.5 KB
  Ознайомлення учнів з складовими частинами комп’ютера. Відпрацювання практичних навичок роботи на комп’ютері. Формування навичок роботи з мишею, зокрема знайомство з операцією “перетягни й кинь”. Розвиток просторової уяви, пам’яті, логічного мислення, спостережливості. Виховання культури навчальної праці при роботі з комп’ютером.
84971. Істинні та хибні висловлювання. Приклади логічних умов у повсякденному житті. Програма “Мильні бульки” 162.15 KB
  Розкриття змісту поняття “істинні та хибні висловлювання”, розрізнення їх; Ознайомлення з прийомом роботи з мишею – подвійним щигликом; Розвиток логічного мислення учнів, уваги, пам’яті. Закріплення правил поводження у комп’ютерному класі.
84972. Розвиток логічного мислення і математичних здібностей. “Розбірні малюнки” 118.93 KB
  Формування умінь роботи з комп’ютером, користування мишею. Розвиток уваги, логічного мислення, просторової уяви, пам’яті. Виховання цікавості до інформатики, інформаційної культури.
84973. Короткі історичні відомості про старовинні обчислювальні прилади. Програма “Космодром” 203.18 KB
  Як потрібно заходити до комп’ютерного класу Поведінка дітей в комп’ютерному класі. Коли можна розпочинати роботу за комп’ютером На якій відстані повинні сидіти діти за комп’ютером Що потрібно робити по закінченню роботи в комп’ютерному класі ІІІ. Які дії можна виконувати за допомогою комп’ютерної миші ІV.
84974. Знайомство з обчислювальними приладами і прототипами ЕОМ. Програма “Слово в лабіринті” 93.92 KB
  Ознайомлення учнів з обчислювальними приладами і прототипами ЕОМ. Розвиток пізнавальних інтересів учнів, логічного мислення, просторової уяви. Виховання толерантності при роботі парами, культуру користування ЕОМ.
84975. З історії створення ЕОМ. Програма “Кубики із складами” 149.5 KB
  Розширення знань дітей про історію створення ЕОМ; Ознайомлення з програмою “Кубики із складами”; Відпрацювання навиків роботи з маніпулятором – мишею, зокрема перетягування об’єктів, використовуючи ліву кнопку “миші” (не відпускаючи її); Розвиток логічного мислення, мовлення, пам’яті, уваги...
84976. Робочий стіл. Піктограми. Основні компоненти робочого столу. Панель задач. Програма “Розгорни серветку” 144.3 KB
  Основні компоненти робочого столу. Ознайомлення учнів із робочим столом комп’ютера з піктограмами панеллю задач. Комп’ютер зразки піктограм роздатковий матеріал. Повторення правил безпечної поведінки у комп’ютерному класі роботі з компютером.
84977. Робота у графічному редакторі Paint. Робота олівцем. 86.15 KB
  Не розкриваючи книжок пригадайте які речі зображені на столі олівець косинець книжка пензлик лампа каструля гиря чобіт Які речі зайві каструля гиря чобіт Чому бо це письмовий стіл А які ще бувають столи Який стіл має комп’ютер Що на ньому розташовано піктограми Прочитайте по словнику тлумачення назви піктограми. Олівець Яку роботу виконує олівець Чи вмієш ти тримати олівець та малювати ним Прочитайте тему уроку...
84978. Що таке інформація? Робота в графічному редакторі Paint Робота з олівцем і гумкою 137.39 KB
  Що таке інформація Робота в графічному редакторі Pint Робота з олівцем і гумкою. Відпрацювання умінь роботи з гумкою. Якими інструментами ви користувалися Олівцем гумкою Яку операцію ви виконували гумкою ІV. Сьогодні ми познайомимося як працювати гумкою в графічному редакторі Pint.