84929

У країні ввічливості. Скажи людині: «Доброго дня» за В. Сухомлинським

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: вивчити та засвоїти слова ввічливості; формувати вміння побудови зв’язних висловлювань на матеріалі малюнків та власного життєвого досвіду. Удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння; пам’ять, увагу, спостережливість. Виховувати взаємоповагу, взаємодопомогу, ввічливе ставлення до однокласників та старших.

Украинкский

2015-03-23

70 KB

8 чел.

Автор: Спірке Олена Андріївна,

вчитель початкових класів,

                                                                             Донецької загальноосвітньої школи № 112

Урок української мови

1 клас (для шкіл з російською мовою навчання)

Урок № 11

Тема. У країні ввічливості. «Скажи людині: "Доброго дня" за В. Сухомлинським.

Мета: вивчити та засвоїти слова  ввічливості; формувати вміння побудови зв'язних висловлювань на матеріалі малюнків та власного життєвого досвіду. Удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння; пам’ять, увагу, спостережливість. Виховувати взаємоповагу, взаємодопомогу, ввічливе ставлення до однокласників та старших.

Обладнання: підручник Хорошковська О., Охота Г. Українська мова 1 клас (для шкіл з рос. мовою навчання)  "Освіта", 2012; комп’ютер, або проектор, презентація, індивідуальні карточки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Прийоми і форми роботи: передбачення за назвою тексту, технологія «Так-ні-не знаю», гра «Завершiть думку», гра “Назвіть ввічливі слова”,  колективна, парна та групова форми роботи.

Використана література:

  1.  Кобзар О.Г. Українська мова. 1 клас: Розробки уроків. – Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2008. – 326с.
  2.  Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використанням технології критичного мислення //Упоряд.Г.О.Ярош, Н.М.Седова. – Х.:Вид.гр.”Основа”, 2005. – 240 с.
  3.  Химинець В. В., Кірик М.Ю. Інновації в початковій школі. – Тернопіль: Мандрівець, 2009. –312 с.
  4.  http://teacher.at.ua/publ/shkola_vvichlivosti/21-1-0-4411
  5.  http://www.pochatkivec.ru/2012/11/226.html
  6.  http://www.librarychl.kr.ua/pro_bib/nah_vud_ychitel.php

План уроку

Етапи уроку

Час

І

Організація класу.

Мотиватор.

2 хв.

ІІ

Актуалізація опорних знань.

Мовна розминка. (Колективна робота).

3  хв.

ІІІ

Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слухання казки-загадки.

3 хв.

ІV

Повідомлення теми уроку.

Сприймання та усвідомлення нових знань.

Слухання вiрша.

Завдання. Робота з підручником.

Гра «Завершiть думку».  

7 хв.

V

Фізкультхвилинка.

1 хв.

VI

Закріплення та осмислення знань.

Передбачення за назвою тексту.

Слухання оповідання В.Сухомлинського “Скажи людині: "Доброго дня!"

Технологія «Так-ні-не знаю».

Бесіда за оповіданням.

10 хв.

VІІ

Узагальнення і систематизація знань.

Практична робота. Робота в парі.

Гра “Назвіть ввічливі слова”. 

6 хв.

VIII

Підсумок уроку.

Побажання. Прохання.

3 хв.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент.

Мотиватор.

На екрані картинка: дитина, яка сміється. Підпис: людина без усмішки – це струни без скрипки, це море без чайки, це дім без господарки.

- Діти, розгляньте картинку. Людина без усмішки – це струни без скрипки, це море без чайки, це дім без господині. Усміхніться до себе та однокласників, щоб сьогоднішній день у вас пройшов радісно і успішно. А хороший початок сьогоднішньому дню це посмішка, як на картинці.

  1.  Актуалізація опорних знань.

Мовна розминка:

Ми проснулись, ми проснулись

І гарненько потягнулись.

Мамі й тату посміхнулись.

Діти повторюють вірш за вчителем і роблять відповідні рухи. Сидячи за партами, перехрестивши руки витягуємо вліво і вправо. Потім руки на пояс. Повертаємось в одну і другу сторону посміхаючись.

- Коли ви прокинулись, кого першого побачили? Маму. Рідних.

- Що вам сказала мама чи бабуся? Доброго ранку.

- Які перші слова ви сказали своїм рідним? Доброго ранку.

  1.  Мотивація навчальної діяльності.

— Послухайте казку-загадку i намагайтеся вiдгадати як називались сини феї Ввiчливостi.

У феї Ввiчливостi було троє синiв. Перший син прокидався разом зi сходом сонця, будив пташок, i тi своїм спiвом сповiщали, що настав ранок. Люди вставали, снiдали i готувалися до трудового дня. А як сонце висушувало росу, на змiну першому братовi до дiла брався середущий брат. Вiн працював для ввiчливих людей весь день, аж доки сонце не ховалось за обрiй. Тодi естафету пiдхоплював старший син. Вiн зустрiчав перехожих на вечiрнiх вулицях, дарував приязнi слова i усмiшки. Матуся гордилася своїми синами, тому що вони дарували радiсть людям, без них не обходилась жодна чемна людина.

— Хто iз вас, дiти, здогадався, як звали синiв? (Добрий ранок. Добрий день. Добрий вечiр.)

  1.  Повідомлення теми уроку.

Доволi часто зовнi красива, акуратно одягнена людина поводиться грубо, непристойно. Така людина нiкому не подобається. Навiть її зовнiшнiй вигляд не може змiнити думку оточуючих про неї. Всiм нам хочеться спiлкуватися, бути поруч iз людьми добрими, чуйними, ввiчливими. Уже по тому, як людина заходить до кiмнати, вiтається, яким тоном промовляє слова вiтання, прощання, вдячностi, можна робити висновок про її культуру i вихованiстъ. Існує багато правил культурної поведiнки та безлiч ввiчливих слiв.

Сьогоднi ми зупинимося на словах вiтання i прощання. Ви будете вчитися, як правильно звертатися до людей, висловлювати їм слова вдячностi. 

  1.  Сприймання та усвідомлення нових знань.

Слухання вiрша.

Сiю дитинi в серденько ласку,

Сiйся-родися, нiжне «Будь ласка»,

Вдячне «Спасибi», «Вибач» тремтливе,

Слово у серцi, як зернятко в нивi.

«Доброго ранку!», «Свiтлої днини!»

Щедро даруй ти людям, дитино.

— Які ввiчливi слова ви почули?

— В яких ситуацiях їх вживають?

Завдання. Відкрийте підручник на сторінці 18. Розгляньте малюнки.

- Як ви гадаєте, які слова говорять діти? Чи правильно вони поступають?

Гра «Завершiть думку».  

• Коли вчитель заходить в клас, ви кажете...

• За зроблену вами послугу щиро промовляєте...

• Прощаючись, ви говорите...

• Щоб вам iз задоволенням допомогла людина, потрiбно не забувати про чарiвне слово...

  1.  Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, 
Треба трохи відпочити. 
Руки вгору, руки вниз, 
На сусіда подивись. 
Руки вгору, руки в боки. 
Вище руки підніміть, 
А тепер їх опустіть. 
Плесніть, діти, кілька раз, 
За роботу, все гаразд.

  1.  Закріплення та осмислення знань.

Сьогодні ми познайомимося з оповіданням, яке написав Василь Сухомлинський.

Василь Олександрович Сухомлинський дуже любив дітей, тому і став педагогом. Це справді людина з полум’яним серцем, видатний педагог сучасності. 35 років свого життя він віддав школі.

Для дітей він написав  понад 1500 художніх мініатюр – казок, оповідань, легенд, притч, новел.

Василь Олександрович Сухомлинський завжди вчив своїх учнів доброті, чуйності, ввічливості. Він і зараз через свої твори вчить і дітей і дорослих цим людським цінностям.

Передбачення за назвою тексту.  

Оповідання, яке написав Василь Сухомлинський називається “Скажи людині: “Доброго дня”. Подумайте і скажіть про кого хоче розповісти нам Василь Сухомлинський? Відповіді дітей.

Слухання оповідання.

Скажи людині: "Доброго дня!"

Лісовою стежинкою ідуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко вистукує дятел та струмочок дзюркотить у лісовій гущавині.

Аж тут син побачив, що назустріч їм іде бабуся.

- Тату, куди бабуся йде? - питає син.

- Зустрічати або проводжати, - каже батько й усміхається. - Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти й скажеш: "Доброго дня, бабусю!"

- Навіщо ж казати ці слова? - дивується син. - Ми ж її не знаємо.

-А ось зустрінемось, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш, навіщо.

Технологія «Так-ні-не знаю». 

Хто вважає,що потрібно сказати “Доброго дня” станьте під словом «Так». Хто вважає, що не потрібно казати ці слова – станьте під словом «Ні». Хто не знає, як потрібно діяти в такій ситуації,- станьте під словом «Не знаю».

Діти висловлюють свої думки.

Я поважаю думку кожного учня. А тепер послухайте, як закінчив своє оповідання В.О. Сухомлинський.

Ось і бабуся.

- Доброго дня, бабусю! - каже син.

- Доброго дня, - каже батько.

- Доброго вам здоров'я, - відповідає бабуся І усміхається.

І хлопчик побачив: усе довкола змінилось. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттям дерев пробіг легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки - раніше їх і не чути було.

На душі в хлопчика стало легко.

     - Чому це воно так? - питається син.

  •  Бо ми побажали людині доброго дня.

Бесіда за оповіданням.

  •  Про кого розровідалося в оповіданні? (Батька, хлопчика, бабусю)
  •  Хто йшов назустріч? (Бабуся)

Що сказав батько бабусі? (Доброго дня)

Що сказав хлопчик бабусі? (Доброго дня)

     -     Що відповіла бабуся? (Доброго вам здоров'я).

  •  Чи змінилося все навколо? Як?
  •  Чи портібно говорити “Доброго дня”?
  •  Для чого це потрібно?

- Чи ви говорите своїм рідним ці слова? однокласникам?

У нашого народу стало звичаєм вітати одне одного цим добрим, теплим побажанням. А ще кажуть Доброго здоров`я, Здоров були, Мої шанування вам. А ще ввічливі слова називаються чарівними. Люди, які їх постійно вживають, називаються ввічливими, чемними. Чемна людина всім приємна, бо вона приносить втіху та гарний настрій.

  1.  Узагальнення і систематизація знань.

Практична робота. Робота в парі.

Слова вітання обведемо червоним олівцем, а слова прощання – синім.

Гра “Назвіть ввічливі слова”.

Клас ділиться на 2 команди: дівчатка  і хлопчики. По черзі називаємо ввічливі слова. За кожну правильу відповідь команда отримує смайлик. Виграє та команда, у якої більше збиреться смайликів.

Підсумок уроку

  •  Чого ми навчилися сьогодні на уроці?
  •  З яким виразом обличчя потрібно вітатися?
  •  Чи можна старшим казати «Привіт!», «Бувай!»?
  •  Чи можна вітатись сидячи?
  •  Які слова вітання знаєте?
  •  Які слова прощання знаєте?
  •  Хто вітається першим старший чи молодший?

Побажання. Спробуйте проягом тижня говорити якнайбiльше ввiчливих слiв. Звернiть увагу на те, що змiнилось у вашому життi.

Прохання. Пiдрахуйте протягом тижня, скiльки «чарiвних слiв» ви вжили і скiльки їх було сказано вам.

Сподіваюся, ви зрозуміли сьогодні, чому потрібно бути ввічливими й добрими і як такими стати. А закінчити урок хотілося такими словами.

Як багато гарних слів

Є на світі!

Треба знати їх завжди

Дорослим і дітям.

Треба дякувати тим,

Хто нам допоможе.

Ну, а зараз дружно всім

«До зустрічі!» кажем.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

35818. Экономическая теория (микроэкономика, макроэкономика) 1.42 MB
  Функция индивидуального спроса и предложения. Функция спроса и предложения определяет общее направление их изменения в зависимости от цены на товар но индивидуальные различия в характере и форме этого изменения могут быть весьма существенными. Чем более полого выглядит кривая спроса тем сильнее зависимость объема спроса от изменения цены. В случае если кривая спроса занимает горизонтальное положение d4 эта зависимость становится бесконечно большой.
35819. Макроэкономические показатели, их статистические и функциональные взаимосвязи 4.84 MB
  Так как ВВП измеряет объем национального годового производства он служит источником роста национального богатства страны которое представляет собой совокупную стоимость имущества активов принадлежащего частным физическим юридическим лицам а также государству. капитала D косвенные налоги Ткосв Метод добавленной стоимости ДС = В С В выручка С сырье и материалы Поскольку ВВП представляет собой денежную оценку произведенного годового объема производства получатся разные данные в...
35820. Строительные конструкции шпаргалка 4.1 MB
  Незавершенное производство заготовки полуфабрикаты детали изделия не прошедшие все стадии производства; расходы будущих периодов стоимость расходов производимых в данный период но подлежащих оплате в будущем. Вариант с длинномерными настилами позволяет при заданной высоте помещения уменьшить общую высоту и объем здания площадь ограждающих конструкций уменьшить расходы на отопление и вентиляцию здания. Расходы на организацию и управление включают накладные расходы. Строительным организациям в качестве типовой...
35823. Будівельні робітники, їх професії, спеціальність, кваліфікація 2.5 MB
  З метою раціонального використання праці будівельників потрібно щоб кожен із них виконував лише ті роботи які властиві його фаху спеціальності та кваліфікації.Калькуляція трудових витрат її призначення методи розрахунку де Нв п норма витрат праці; V обсяг виконаних робіт. Норми витрат праці встановлюють у вигляді норм часу і виробітку. Норма часу Нч це час який встановлено на виготовлення одиниці продукції робітником відповідного фаху і кваліфікації за умов правильної організації праці й виробництва.
35824. Дискретная математика. Тестовые вопросы к экзамену 2.41 MB
  Функции алгебры логики. Булевы функции одной и двух переменных. Функциями алгебры логики или булевыми функциями называются а где б в Множество всех булевых функций от n переменных обозначают а б в г Булева функция существенно зависит от переменной xi если существует такой набор значений...
35825. Економічний аналіз 709.5 KB
  Зміст експлуатаційної фази життєвого циклу проекту. Концепція беззбитковості інвестиційного проекту. Мета завдання та зміст технічного аналізу проекту. Методологія аналізу динамічності проекту.
35826. Среда функционирования предприятия. Факторы внешней и внутренней рыночной среды и их влияние на эффективность функционирования предприятия. Конкурентоспособность предприятия и продукции 801 KB
  От качества его разработки в значительной мере зависит успех реализации проекта. Календарный план подписывается главным инженером проекта и заказчиком как согласовывающей инстанцией. Расчет показателей экономической эффективности инвестиционного проекта NPV PI IRR MIRR PP Проект связанный с реализацией полного цикла вложения инвестиций от начала вложения капиталов до завершения работ называется инвестиционным. По масштабам чаще всего масштаб проекта определяется размером инвестиций: малые проекты действие которых...