84930

Українська народна казка «Лисичка і Журавель»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Активізувати словниковий запас дітей. Удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння; пам’ять, увагу, спостережливість, відповідати на запитання українською мовою. Виховувати любов до усної народної творчості, почуття дружби та відповідальності.

Украинкский

2015-03-23

1.72 MB

6 чел.

Автор: Спірке Олена Андріївна,

вчитель початкових класів,                                                                        Донецької загальноосвітньої школи № 112

Українська мова

(для 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою)

Урок № 22

Клас: 1

Тема. Українська народна казка «Лисичка і Журавель».

Мета: вивчити та засвоїти слова до теми, ознайомити з українською народною казкою “Лисичка та Журавель”. Активізувати словниковий запас дітей. Удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння; пам’ять, увагу, спостережливість, відповідати на запитання українською мовою. Виховувати любов до усної народної творчості, почуття дружби та відповідальності.

Обладнання: підручник.Українська мова: Усний курс: Підруч. для 1 кл. загальноосв. навч. закл. з навч. російською мовою/ О.Н. Хорошковська, Г.І.Охота. – К.: Освіта, 2012; комп’ютер, або проектор, запис казки “Лисичка та Журавель”, презентація, індивідуальні карточки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Прийоми і форми роботи: відгадування загадок, мовна розминка,  гра “Так. Ні”,  колективна, парна форми роботи.

Використана література:

  1.  Кобзар О.Г. Українська мова. 1 клас: Розробки уроків. – Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2008. – 326с.
  2.  Навчальні програми для 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою, 2012
  3.  Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використанням технології критичного мислення //Упоряд.Г.О.Ярош, Н.М.Седова. – Х.:Вид.гр.”Основа”, 2005. – 240 с.
  4.  Підручник. Українська мова: Усний курс: Підруч. для 1 кл. загальноосв. навч. закл. з навч. російською мовою/ О.Н. Хорошковська, Г.І.Охота. – К.: Освіта, 2012
  5.  Химинець В. В., Кірик М.Ю. Інновації в початковій школі. – Тернопіль: Мандрівець, 2009. –312 с.
  6.  http://www.poeziya-ukrainy.com.ua/tag/virshi-pro-druzhbu/
  7.  http://www.rdobd.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=77:-doc&catid=43:2010-08-30-15-18-10&Itemid=62http://abetka.ukrlife.org/zagadky_vozn8.htm
  8.  http://abetka.ukrlife.org/fox&j.htm
  9.  http://www.dadon.ru/paintonline/cat.php?c=289
  10.  http://malyatko-tv.com.ua/rozmalovky_big/
  11.  http://posmishka.org/skarb/fizkulthvilinki/

План уроку

Етапи уроку

Час

І

Організація класу.

1 хв.

ІІ

Мотивація навчальної діяльності.

Відгадування загадки. (Колективна робота).

Мовна розминка.

Вивчення скоромовки.

4  хв.

ІІІ

Повідомлення теми уроку.

Слухання казки “Лисичка та Журавель”. 

5 хв.

ІV

Сприймання та усвідомлення нових знань.

Робота з підручником.

Словникова робота.

10 хв.

V

Фізкультхвилинка.

1 хв.

V І

Закріплення та осмислення знань.  

Робота над сюжетом казки.

Практична робота на картці. Робота в парі. 

Виставка робіт.

12 хв.

VІІ

Узагальнення і систематизація знань.

Колективна гра «Так. Ні».

1 хв.

VIII

Підсумок уроку.

1 хв.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент.

Ось і дзвоник продзвенів

Для маленьких школярів,

Він покликав на урок

У чарівний світ казок.

  1.  Мотивація навчальної діяльності.
    •  - Послухайте загадки i намагайтеся вiдгадати, хто сьогодні прийшов до нас на урок.

До пухнастого хвоста

личить шубка їй руда.

Як рушає полювати,

не виходить зайчик з хати. (Лисиця).

Прохолоди чиста просинь —

на поріг ступає осінь.

Вдаль від рідної землі

линуть в вирій … (журавлі).

  •  Сьогодні до нас на урок прийшла  лисичка та журавель. (Картинки лисички та журавля).
    •  Подивіться на картинки і скажіть, яка лисичка? (Гарна, хитра, руденька).
    •  Чим харчується лисичка? (Курочкою, мишкою, зайчиком).
    •  Який журавель? (Сірий, стрункий, поважний).
    •  Що їсть журавель? (Жаб, рибу, комах).
    •  І журавель підготував про себе скоромоку. А що принесла лисичка дізнаємося у ході уроку.

Мовна розминка

- Послухайте скоромовку. Скоромоку потрібно вимовляти швидко, чітко і правильно. Спочатку вивчемо скоромоку повільно.

                            На болоті журавель цілий день збирав щавель.

                            Назбирав собі на борщ, та якраз вперіщив дощ.

- Діти, спочатку вимовляйте скоромовку  на «буксирі» повільно, а потім швидко і дуже швидко. А тепер промовляємо здивовано, сумно, радісно.

3.     Повідомлення теми уроку.

- Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про лисичку та журавля і послухаємо про них казку. Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви  дивитеся їх по телевізору. Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних.  

- Діти, чи любите ви  казки? Назвіть свої улюблені казки. (Відповіді дітей).

Слухання казки “Лисичка та Журавель”.  

ЛИСИЧКА i ЖУРАВЕЛЬ

Лисичка з Журавлем дуже заприятелювали. От Лисичка і кличе Журавля до себе в гості:

- Приходь, Журавлику! Приходь, любчику! Чим хата багата, тим і вгощу.

Іде Журавель на прошений обід, а Лисичка наварила кашки з молочком, розмазала тоненько по тарілці та й поставила перед Журавлем.

- Призволяйся, не погордуй. Сама варила.

 Журавель стук, стук дзьобом - нічого не спіймав. А Лисичка тим часом лиже та й лиже кашку, аж поки сама всієї не з'їла.. А коли кашки не стало, вона й мовить:

- Вибачай, кумочку, більше не маю чим угощати.

- Спасибі й за те, - пісним голосом промовив Журавель.- А ти б, Лисичко, до мене завтра в гості прийшла.

- Добре, Журавлику, прийду, чому не прийти, - каже Лисичка.

 Другого дня приходить Лисичка, а Журавель наварив м'яса, буряків, квасольки, картопельки. Покришив дрібненько, склав у високий глечик з вузькою шийкою та й поставив на столі перед Лисичкою.

- Їж, кумонько. Не погордуй, люба моя, - припрошує Журавель.

 Нюхає Лисичка - смачно пахне. Встромляє голову в глечик - не йде голова. Пробує лапкою - не витягне. Крутиться Лисичка, скаче навколо глечика, а Журавель їсть собі шматочок за шматочком, поки всього не виїв.

- Вибач, любонько, - каже, випорожнивши глечика, - чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає.

 Розсердилася Лисичка, навіть не подякувала за гостинність. Вона, бачите, думала, що на цілий тиждень наїсться, а тут прийшлося додому йти, облизня спіймавши. Відтоді й зареклася Лисичка з Журавлями приятелювати.

Робота з підручником.

Завдання. Відкрийте підручник на сторінці 22-23. Розгляньте малюнки.

Словникова робота.

Заприятелювали – подружились.

Призволяйся — пригощайся.

Нюшити — нюхати. 

—    Які ще слова вам незрозумілі?

4. Фізкультхвилинка

НА БОЛОТІ

На болоті в хороводі     — ходьба з високим підніманням колін і змахами рук

Журавель наш діток водить,  — кружляння на місці

Танцювали що є сили –

Все болото розмісили.

Прилетіли вранці бусли,      — легкий біг, змахи руками

Посідали і загрузли.        — повернення на місця.

5. Закріплення та осмислення знань.  

Робота над сюжетом казки.

- Хто головні герої казки? (Лисичка та Журавель).

- Що приготувала лисичка? (Кашку).

- Яку посудину вибрала лисичка для частування гостя? (Мілку тарілочку)

- Як ви думаєте, чому? (Щоб зїсти самій).

- Уявіть себе на місці журавлика, як він почувався в гостях у лисички? (Ображено, негостинно).

- Як відреагував журавлик на лисиччине частування? (Запросив до себе в гості).

- Що приготував журавель? (Борщик).

- Яку посудину обрав журавлик?  Чому? (Глечик. Щоб провчити лисичку).

- Як відреагувала лисичка на журавлине частування? (Образилася на журавля).

- Чи приятелюють від того часу лисичка з журавлем? (Ні).

- Чи правильно поступила лисичка? (Неправильно).

- А як мали поступити справжні друзі? (Пригостити один одного).

Практична робота на картці. Робота в парі.

Завдання. Дізнайся, хто до кого йде в гості. Проведіть олівчиком “доріжку”. Розмалюйте лисичку та журавля. 

    

Картка 1                                                             Картка 2

Виставка робіт.

6. Узагальнення і систематизація знань.

Колективна гра «Так. Ні»

Лисичка запросила Журавля в гості? (Так)

Лисичка приготувала борщик? (Ні)

У гостинах Журавель наївся? (Ні)

Журавель запросив Лисичку в гості? (Так)

Наварив борщика та подав у мисочці? (Ні)

Наїлася Лисичка у Журавля? (Ні)

Товаришує Лисичка з Журавлем? (Ні).

Підсумок уроку.

Закінчити урок я хочу словами:

Не можем на світі

без казки прожити      

Бо казка вчить нас

як потрібно дружити.

Як зло подолати

Як  хитрих провчити       

Як добрих і чуйних.

Й сміливих любити.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27399. Методика проведения изложений 46.5 KB
  Начинать обучение следует с повествовательного текста где легко прослеживается развитие действия есть ясный сюжет действующие лица. Порядок подготовительных ступеней в письменном изложении: Постановка цели выбор типа изложения выбор текста. Чтение текста: учитель 12 раза; учащиеся один раз; если текст хорошо знаком детям учитель читает 1 раз. В наши дни не рекомендуется из опасения что рассказ ребенка как бы он ни был хорош может помешать прямому влиянию на пишущих со стороны подлинного образцового текста.
27400. Методика обучения сочинениям 88.5 KB
  Сочинения устные и письменные. Школьники любят писать сочинения и рассказывать устно эта деятельность связывает учение с жизнью. Напомним что сочинения ради разностороннего развития школьников должны быть разнообразными и по источникам материала и по типам текста стилю и жанрам и по тематике по степени самостоятельности и творческого вклада по применяемым методам и приемам.
27401. Совершенствование у младших школьников культуры речевого поведения 60 KB
  Чтобы это общение протекало успешно не вызывая дискомфорта у коголибо из его участников необходимо соблюдение каждым из них определенных норм принятых в обществе норм речевого поведения. К числу вопросов связанных с культурой речевого поведения можно отнести: 1. Соблюдение правил: а поведения в аудитории в том числе на уроке в общественных местах и т.
27402. Внеклассная работа по русскому языку в начальной школе 46 KB
  Это игры утренники викторины походы и экскурсии выпуск газет и журналов радиопередачи съемка телефильмов конкурсы на лучшее сочинение или стихотворение самостоятельное внеклассное чтение книг журналов газет. Лингвистические языковые игры. Как известно игры широко используются и на уроках в более строгой системе познавательного труда детей но внеклассная внеурочная работа дает в этом отношении намного больший простор. Языковые игры обычно развлекательны но всегда содержат дидактический элемент достигающий подчас...
27403. Общая характеристика предмета «Литературное чтение», изучаемого в начальной школе 57 KB
  Назвать основные цели изучения литературного чтения в 14 класса: формирование читательских умений; литературное образование; развитие читательских интересов учащихся. Успешность изучения курса литературного чтения обеспечивает результативность обучения по другим предметам начальной школы. Курс литературного чтения призван продолжить обучение детей чтению ввести в мир художественной литературы и помочь осмыслять образность словесного искусства посредством которой художественное произведение раскрывается во всей своей полноте и...
27404. Развитие учащихся в процессе изучения художественного литературного произведения 51 KB
  Охарактеризовать психологические особенности восприятия художественного литературного произведения младшими школьниками: воображение эмоции мышление наивный реалист и наивный критик. Уровни развития восприятия художественного литературного произведения младшими школьниками. В методике преподавания литературы под процессом чтения понимают процесс восприятия словесного произведения который может быть представлен в виде схемы: зрительное восприятие текста как набора буквенных символов перекодировка символов букв в звуки и произнесение...
27405. Организация обучения младших школьников на уроках литературного чтения 73 KB
  Виды уроков литературного чтения: урок чтения одногодвух произведений чтение крупнообъемного произведения урок внеклассного чтения. Уроки чтения могут различаться по многим параметрам: по учебной задаче; по ведущей деятельности учащихся; по типу учебного материала. Современный урок чтения обладает с одной стороны обязательными компонентами так как он строится на определенном учебном материале воплощает собой конкретный замысел учителя учитывает психологические особенности детей с другой стороны ему присущи гибкость и подвижность...
27406. Проблема содержания обучения чтению в истории русской начальной школы 57.5 KB
  Основные принципы построения программы по чтению; содержание и тематика чтения на каждом году обучения; требования к знаниям умениям и навыкам учащихся. Особенности современных учебников литературного чтения их соответствие требованиям ФГОС начального общего образования. В основе УМК лежит технология формирования типа правильной читательской деятельности продуктивного чтения. У детей развиваются умения самостоятельно осваивать текст до начала чтения во время чтения и после чтения.
27407. Процесс работы над художественным произведением 105 KB
  Первичное знакомство и анализ содержания произведения в единстве с его художественными особенностями. Во время чтения учителя книги у детей закрыты их внимание полностью направлено на слушание произведения и сопереживание учителючтецу. В этом случае учитель для своего чтения выбирает: диалоги; описательные отрывки; начало произведения; заключительные строки произведения концовку. Однако прибегая к этому приему учитель должен иметь в виду ряд обстоятельств: не следует использовать грамзапись если произведение совершенно...