84935

Складання тексту-опису лисички за питаннями і опорними словами

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Вчити складати найпростіший текст - опис за питаннями і опорними словами, добирати до тексту заголовок. Формувати вміння стисло і послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі. Вдосконалювати навички літературної вимови слів. Збагачувати словниковий запас.

Украинкский

2015-03-23

70.5 KB

3 чел.

Урок

розвитку зв’язного мовлення

у 2 класі

Складання тексту – опису лисички

за питаннями і опорними словами

                                                                                 Провела

вчитель початкових класів

Орлянська Олена Михайлівна

м. Горлівка

ЗОШ І – ІІІ ст. № 55

2013 р.

Тема. Складання тексту – опису лисички за питаннями і опорними словами.

Мета. Вчити складати найпростіший текст - опис за питаннями і опорними словами, добирати до тексту заголовок.

Формувати вміння стисло і послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі.

Вдосконалювати навички літературної вимови слів.

Збагачувати словниковий запас.

Розвивати мовлення, увагу, спостережливість, уміння працювати з додатковою літературою.

Виховувати бережливе ставлення до природи, любов до тварин.

Обладнання: малюнки: лисички, зайчика, білочки, їжачка, мишки, яблука, горіха, моркви, квітки; чорний ящик зі справжніми яблуком, горіхами, морквою, квіткою; картки із запитаннями і опорними словами; загадки, прислів’я.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Активізація опорних знань.

  1.  Слово вчителя.
  •  Сьогодні у нас урок розвитку мовлення. Нас запросили в гості.

Ми підемо вулицею, потім полем, далі – стежкою, яка доведе нас до лісу.

А ось хто запросив, дізнаємось, коли відгадаємо загадку.

                     Загадка.

Хвостата, носата, руда і зубата.

Уміє нечутно ступати.

В курник залізати, тягнути курчата.

Як злодійку звати?

                     (Лисиця)

  •  Так, лисиця. Тож нас запросила в гості Лисичка. Ось вона.

(Малюнок лисиці).

  •  А кого ж лісових мешканців вона запросила?
  1.  Відгадування загадок.

Я страшенний боягуз,

Всіх на світі я боюсь.

В полі, в лісі – навкруги,

Скрізь у мене вороги.

Часом лізу я у шкоду.

Їм капусту на городах,

Моркву їм і буряки.

Відгадайте, хто такий?

            (Зайчик)

  •  Отже, діти, це Зайчик.

(Малюнок зайця).

Віхтик полум’я неначе.

По деревах жваво скаче.

І малятам на потіху

Просто з рук бере горіхи.

(Білочка)

  •  Так, це Білочка.

(Малюнок білочки).

Хоч не шию я ніколи,

А голок в мене доволі.

(Їжачок)

  •  Правильно, Їжачок.

(Малюнок їжачка).

Хвіст, як ниточка,

Сама, як калиточка,

А очі, як насіннячко.

Любить дуже ніч і тишу

Ця маленька сіра … (миша).

  •  Так, це Миша!

(Малюнок миші).

  1.  Опис предметів.
  •  Ці звірята підготували для Лисички подарунки. Давайте визначимо, хто з них який саме подарунок підготував.

Всі подарунки лежать у цьому чорному ящику. Зазирнемо в нього.

Ось перший подарунок.

(Вчитель описує предмет)

  •  Продовгувата, смачна, хрумка, соковита… Здогадались? Ні? Слухайте далі: оранжевого кольору… (Морква).

(Вчитель виймає з чорного ящика моркву).

  •  Як ви гадаєте, хто її подарує Лисичці?

(Малюнок моркви вішається під малюнком зайця).

  •  Другий подарунок: кругле, червонувате або жовтувате, або зеленувате… Здогадались? …. Смачне, соковите, солодке або кисле… (Яблуко).

(Вчитель дістає з чорного ящика яблуко).

  •  Хто яблучко приніс у подарунок?

(Малюнок яблука вішається під малюнком їжачка).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1.  Вчитель.
  •  Отже, ми з вами сьогодні поговоримо про нашу господиню – Лисичку. Згадайте, в яких казках вона є героїнею?

(«Лисичка та журавель», «Лисичка – сестричка та Вовк – панібрат», «Колобок»...)

  •  Якою вона змальована у казках?

(Хитра, брехлива, улеслива, вродлива).

  1.  Робота у групах. Перевірка домашнього завдання.

1 група.

Прислів’я про лисицю (учні зачитують).

1 – й учень.

В народі кажуть: «Хитрий, немов лис».

2 – й учень.

«Замітає сліди, як лисиця».

3 – й учень.

«У вічі, як лисиця, поза очі - як вовчиця».

2 група.

           Загадки про лисицю (учні зачитують).

1 – й учень.

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться

Як зовуть її …. (лисиця).

2 – й учень.

Живе у лісі, хижа, дика.

Любить курку та індика.

(Лисиця).

3 – й учень.

Прийшла вона із довгим віником

На бесіду із нашим півником.

Схопила півня на обід

Та замела мітлою слід.

Хто це?

(Лисиця).

4 – й учень.

Хвіст пухнастий,

Хутро золотисте.

В лісі живе,

В селі курей краде.

(Лисиця).

3 група.

  •  Зачитайте вірші про лисичку (учні зачитують).

1 – й учень.

         Лисиця

Хто такий, хто такий

Лине в спокій лісовий?

То руда летить лисиця

Крізь кущі, немов жар – птиця.

Ми злякалися на мить –

Нас не дума підпалить?

2 – й учень.

              Лис

Під горою хвойний ліс,

За горою хижий лис.

Вкрита травами гора.

Збоку - лисяча нора.

В ній хитрюга непроста –

Від собак хова хвоста.

Як навідався в курник,

То відразу півень зник.

(В. Гринько)

3 – й учень.

         Скоромовка

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису –

Лис лисички ніс із лісу.

4 група.

  •  А що ви дізналися про лисичку як про тварину? (Учні зачитують інформацію).

1 – й учень.

Лис – хижий ссавець родини собачих, з цінним рудим або сріблястим хутром і з довгим пухнастим хвостом. Лапки в лисички невеличкі, вуха маленькі, але чутливі.

2 – й учень.

Зовні лисиця нагадує невеликого собаку, проте, в її поведінці є багато спільного з кішками. Подібно до кішок вона підкрадається до здобичі на невелику відстань, а потім кидається на неї раптовим стрибком.

3 – й учень.

Основна їжа лисиці – гризуни: лісові та польові миші. Проте, при нагоді вона може вполювати молодого зайця, пташок, їсть ягоди, насіння.

4 – й учень.

Надзвичайне видовище представляє лисиця, яка полює на польову мишу на засніженому полі. Розпалившись, вона то прислуховується до писку гризунів під снігом, то робить граційний стрибок, починає швидко ритися, розкидаючи навкруг сніговий пил, прагнучи схопити здобич. Зір у лисиці не дуже гострий, зате нюх та слух – відмінні.

5 – й учень.

Лисиця – цінний хутровий звір, на яку полюють. Як хижак, вона знищує багато гризунів – шкідників сільського і лісового господарства. Живуть лисиці 15 – 25 років.

ІV. Робота над твором.

  1.  Вчитель.
  •  Скільки цікавого ми дізналися про цю тварину – лисицю. Щоб не забути, яка вона наша лисичка, потрібно записати основні відомості в зошит.

Сіли рівненько, зошити поклали похило. (Діти записують в зошитах число).

  1.  Робота над твором.

а) Добір та запис заголовка.

  •  Давайте дамо назву нашому твору.

(Наприклад: «Лисичка»,  «Лісова хитрунка», «Руда хитрунка», «Руда красуня», «Лісова красуня»).

б) Відповіді на запитання.

  •  Роздивиться уважно лисицю (на дошці, на партах малюнки лисиці). 

Перед вами листівки з питаннями. За допомогою опорних слів складемо відповіді на них.

Питання

Словничок

Де живе лисичка?

У лісі, у норі, у дуплі.

Яка в неї шубка?

Пухнаста, руда, золота, сіра, м'яка.

Яка мордочка?

Витягнута, гостренька, широка.

Які вуха?

Чутливі, маленькі, великі, невеликі.

Які лапи?

Короткі, великі, м'які.

Який у лисиці хвіст?

Довгий, пишний, красивий.

Як можна назвати цю тварину?

Хитра, прудка, обережна.

в) Складання усного твору.

Лисичка живе в лісі у норі. Шубка в неї руда, м’яка і пухнаста. Мордочка витягнута, гостренька. На голові невеликі, чутливі вуха. Лапи короткі та м’які.  Хвіст у лисиці довгий, пишний, з білим кінчиком. Цю тварину можна назвати хитрою та обережною.

  1.  Запис відповідей у зошит.

Робота по групах (диференційно).

1 група (на партах зелені кружечки).

Записують твір самостійно.

2 група (жовті кружечки).

Складають речення твору, починаючи зі слів, які у картці підкреслені червоним кольором (перші слова в реченні).

3 група (сині квадратики).

Списують з картки – підказки речення з поданим початком, додаючи потрібні за змістом опорні слова.

Питання

Словничок

Речення

Де живе лисичка?

У лісі, у норі, у дуплі.

Лисичка живе….

Яка в неї шубка?

Пухнаста, руда, золота, сіра, м'яка.

Шубка в неї ….

Яка мордочка?

Витягнута, гостренька, широка.

Мордочка …

Які вуха?

Чутливі, маленькі, великі, невеликі.

На голові … вуха.

Які лапи?

Короткі, великі, м'які.

Лапи ….

Який у лисиці хвіст?

Довгий, пишний, красивий.

Хвіст у лисиці …

Як можна назвати цю тварину?

Хитра, прудка, обережна.

Цю тварину можна назвати ….

  1.  Зачитування творів учнів (з різних груп).

V. Підсумок уроку.

- Чи можна уявити з наших творів, якою є лисичка? (Відповіді дітей).

- Сьогодні на уроці з розвитку мовлення ми склали найпростіший твір - опис цієї тваринки. На слідуючих уроках будемо вчитися поширювати свої твори. Для того, щоб краще уявляти предмет, який описуємо і знати про нього більше.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33512. Абрамов. Деревенская тематика 15.05 KB
  В повести “Алька†проблема выбора героем верного пути своего места в жизни. Алька находится в поисках своего “яâ€. Алька хочет показать себя зачастую преувеличивая истинные значения. Алька решает остаться в деревне но приехав в город за вещами теряет решительность.
33513. Анализ поэмы 13.68 KB
  Он открыл новый язык новую реальность нового героя и новый слой в словесности брежневской эпохи. Как понятно уже из заглавия книги цель путешествия героя Петушки подмосковная станция где его ждет возлюбленная. Не случайно в композиционном центре поэмы в ОреховеЗуеве описывается сон героя в котором победоносная революция овладевающая всеми винными магазинами района погибает оттого что на нее решительно никто не обращает ни малейшею внимания. Сочетание ироничности и трагичности маргинальное и интеллектуальности в фигуре главного...
33514. Метод соцреализма в литературе (идейно-тематическая нормативность, концепция личности) 15.02 KB
  Социалистический реализм художественный метод литературы и искусства представляющий собой эстетическое выражение социалистически осознанной концепции мира и человека обусловленной эпохой борьбы за установление и созидание социалистического общества. Изображение жизни в свете идеалов социализма обусловливает и содержание и основные художественноструктурные принципы искусства соцреализма.Социалистический реализм художественный метод литературы и искусства построенный на социалистической концепции мира и человека. Художник должен был...
33515. Образ Клима Ивановича Самгина 14.95 KB
  В романе нет ни одной сюжетной линии которая не была бы непосредственно связана с Самгиным. Какая бы ситуация ни изображалась в романе автора интересует поведение Самгина в данной ситуации его точка зрения его переживания. Клим Самгин является представителем русской буржуазной интеллигенции конца XIX начала XX века.
33516. Собачье сердце 13.83 KB
  В основу повести лег рискованный эксперимент. Для автора повести это было недопустимым вмешательством в естественный ход вещей последствия которого могли оказаться плачевными для всех в том числе и для самих “экспериментаторовâ€. Одним из главных героев выразителем авторских мыслей в повести становится профессор Преображенский. Новаторство же повести “Собачье сердце†не только в сатирическом и юмористическом мастерстве Булгакова но и в сложной философской концепции этого произведения.
33517. Периодизация русской литературы ХХ века 14.73 KB
  Периодизация русской литературы ХХ века. Принято считать что первый период развития русской литературы ХХ века начинается с 90х годов ХIХ века и заканчивается в 1917 году. С точки зрения собственно литературной как правильно отмечала эмигрантская критика это было прямое продолжение литературы предреволюционной. Но в ней вызревали качественно новые признаки и великий раскол на три ветви литературы произошел в начале 20х.
33518. Белая гвардия 15.21 KB
  Семья Турбиных типичная интеллигентная семья военных где старший брат полковник младший юнкер сестра замужем за полковником Тальбергом. Алексей Турбин на наш теперешний взгляд очень молод: в тридцать уже полковник. Особенно близок Турбин к Рощину из “Хождения по мукамâ€. В пьесе две сцены когда Алексей Турбин проявляется как характер.
33519. Идейно-тематические и художественные особенности лирики Бродского 16.94 KB
  Однако через постижение этих отдельных пространств и их бытия Бродский выводил общие законы. Бродский являет собой историка межвременных коллизий и событий исследуя которые можно понять общее для всей человеческой истории. Это значит что Бродский приверженец в своей основе классицистической поэтики использует в стихотворениях только ту лексику которая максимально отвечает его замыслу. Бродский может изменять по своему желанию устойчивые словоформы отрекается от постоянства метра в одном стихотворении.
33520. Ведущие темы в лирике Есенина 22.6 KB
  Ведущие темы в лирике Есенина. Сложная и интересная судьба поэта множество путешествий смена мест и образа жизни в сочетании с творческим подходом к осмыслению действительности обусловили богатство и разнообразие тем и мотивов лирики Есенина. Время творчества Есенина время крутых поворотов в истории России. Есенина.