84938

Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання і інтонування розповідних речень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати уявлення дітям про розповідні речення учити інтонувати розповідні речення аналізувати навчальний матеріал збагачувати словниковий запас учнів розвивати спостережливість мову учнів уяву виховувати вбачати красу осінньої природи.

Украинкский

2015-03-23

59 KB

0 чел.

Тема:  Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання і інтонування розповідних речень.

Мета: дати уявлення дітям про розповідні речення, учити інтонувати розповідні речення, аналізувати навчальний матеріал, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати спостережливість, мову учнів, уяву, виховувати вбачати красу осінньої природи.

Обладнання: кленові листочки, картки , таблиця «Види речень за метою висловлювання», підручник, ІКТ.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

                                                  Хід уроку

І. Організаційна частина.

                               Доброго дня! Зичу всім людям любові й добра,

                               Затишку в домі, в родині тепла.

                               Ну а ви, мої рідненькі, станьте рівно, підтягніться,

                               Один одному всміхніться.

                               Гостей наших привітайте

                               І тихесенько сідайте.

  •  Під час уроку нам слід бути якими?

У - … (уважними, усміхненими)

Р - … (розумними)

О - … (організованими, охайними )

К - … (кмітливими, красивими )

  •  Діти, а що ви чекаєте від уроку ? (Відповіді дітей )   

 

  •  Я сподіваюся, що ваші очікування здійсняться, якщо ви будете уважними, зосередженими на уроці, а ваші відповіді – поміркованими.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

    Звучить музика.

Вчитель.     За вікном в осінні фарби

                    чарівниця одягла

                    і садок, і парк, що поряд,

                    де гуляє дітвора.  

 Заходить дівчинка Осінь.

                   Завітала я й до вас

                В цей затишний світлий клас.

                Подарунки на гостини

                Принесла я всій родині.

                Тут і яблучка смачненькі,

                Грушки, сливки запашненькі –

                Урожай на всі смаки

                Подарую залюбки.

                Ці дарунки в нагороду

                будуть діткам за роботу.

   Осінь віддає кошик з фруктами вчителю.

  •  Зберіть і ви власний кошик осінніх дарів за правильні відповіді.

На столах лежать 2 кленових листочки, на яких

І ряд – червоний листочок – незавершені речення,( У місто прийшла … )

             жовтий листочок – речення ( У місто прийшла осінь.)

ІІ ряд – червоний листочок – не зв’язані між собою слова,( Сади та парки (вдягти) ( різнокольоровий) вбрання. )

             жовтий листочок – речення (Сади та парки вдягли різнокольорове вбрання.).

        1.  Робота в парах.

  •  Перед вами 2 кленових листочки. Із двох листочків виберіть той, на якому записане речення. Хто готовий відповідати?
  •  Прочитайте  І ряд. Що виражає речення ? Чому запис на червоному листочку не є реченням?

( Запис не виражає закінчену думку.)

  •  Який запис обрав ІІ ряд ? Чому запис на червоному листочку не є реченням ?

( Слова у записі не зв’язані між собою.)

  •  Отже, що виражає речення?

( Речення виражає закінчену думку.)

  •  Ми сьогодні поширимо наші знання про речення, які саме вони бувають за метою висловлювання.

        -    Молодці! Ви добре виконали завдання, тому отримуйте дарунок осені до кошика.

           2.Каліграфічна хвилинка.

    Вчитель.                      Урок продовжимо без зупинки

                                          з каліграфічної хвилинки.

  •  Перш ніж записати в зошиті, пригадаємо правила, які неодмінно треба знати під час письма.

Діти.                                  Зошит свій я розгортаю,

                                           Навскоси його кладу.

                                           Ручку я ось так тримаю.

                                           Сяду рівно, не зігнусь.

                                           Буду я писати вправно,

                                           До роботи я берусь.

( На дошці запис во  ен  ни  се )

  •  Зосереджую вашу увагу на тому, що мала буква «ве» починається писати з середини рядка, ведемо верхню петлю до міжрядкової лінії, далі пишемо овал. (Вчитель обводить  указкою «ве» на дошці.)
  •  У буквосполученні во, ен, ни дотримуйтесь верхнього зєднання. Спишіть.

Гра «Розсипані склади»

  •  Утворіть із поданих складів слово. Запишемо слово «восени» у цьому самому робочому рядочку. Запамятайте його правопис.
  •  Доберіть споріднені слова до утвореного слова. (Осінь, осінній.)
  •  Виконаємо звуковий аналіз слова осінь. До дошки йде … . Поповнюй власний кошик

      2 фруктами.

-     Завдання виконано добре. Тому до вашого кошика додається ще один дарунок.

     3. Розвиток зв’язного мовлення.

  •  А зі словом осінній утворіть словосполучення. (Вчитель прикріпляє надрукований аркуш зі словом осінній до дошки.)

                                        дощик

Осінній                           грибок

                                        день

                                         листок

  •  Чи стежили ви коли – небудь за польотом осіннього листя. Доберіть слова, що влучно передають характер руху листочків під час листопаду.

Осінній листочок  (що робить  ) … ( летить, падає, кружляє, в’ється,  танцює, пурхає, лине…)

  •  Складіть речення про осінні листочки.

( Найкраще речення записують у зошиті, учень – біля дошки, коментоване письмо).

  •  Визначимо головні члени речення. Про що розповідається у записаному реченні ? Отже, що?  Листочок (чки ). Підкреслюємо однією лінією.
  •  Яку дію виконують листочки ? Листочки (що роблять? ) … . Підкреслюємо двома лініями.
  •  Ваш кошик знову поповнюється дарунком за правильно виконане завдання.
  •  Зверніть увагу, речення, в якому про щось розповідається або повідомляється називається розповідним. (Показ на таблиці, яка знаходиться  на дошці.)

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

  •  Тому тема сьогоднішнього уроку ознайомлення з розповідними реченнями та розділовими знаками в кінці цих речень.

 IV.  Опрацювання нового матеріалу.

(На екрані вірш «Осінь»)

                               Нині осінь нас чарує

                               неповторна, чарівна.

                               Розмаїттям кольоровим

                               прикрашає край вона!

  •  Увага на екран! Я читаю поданий текст, ви слідкуєте і визначаєте кількість речень у ньому.
  •  Так із скількох речень складається вірш? 
  •  Прочитайте І речення. Про що розповідається у ньому?
  •  Так як називаються речення , в яких про  когось або про щось розповідається ? (Звертаємось до таблиці.)
  •  Відкрийте підручник на с. 62 і ознайомтесь з правилом . (Читає учень.)
  •  Прочитайте друге речення. Про що розповідається у ньому? Отже, це речення за метою висловлювання теж розповідне.
  •  А тепер послухайте, з якою інтонацією я прочитаю І речення і ІІ.
  •  З якою інтонацією я прочитала І речення?  (Зі звичайною, спокійною.)
  •  А з якою інтонацією прочитала ІІ речення ? (З підвищеною.)
  •  Запамятайте! (Веду по таблиці.) Розповідні речення за інтонацією можуть бути неокличними (тоді ставиться крапка в кінці речення), а якщо речення вимовляється з підвищеною інтонацією, з особливим почуттям, то воно окличне, і в кінці речення ставимо знак оклику.
  •  Знайдіть на стор. 63 правило і зачитайте його. ( Читає учень.)
  •  Спишіть останнє речення вірша. Зверніть увагу на правопис  слів розмаїттям, кольоровим    ( на слайді підкреслюється подовження т, м’який знак у слові) і розділовий знак в кінці речення. (Самостійне списування)

  

      V.  Систематизація і закріплення нового матеріалу.

  1.  Інтонування речень.
  •  Повправляємося в інтонуванні розповідних речень.

Зверніть увагу на розділові знаки, які стоять в кінці речень і прочитайте їх з відповідною інтонацією.

На екрані

Як прекрасно в лісі !

Тихо падає листя.

Білка збирає горішки.

Яка краса навколо!

  •  Прочитайте неокличні речення.
  •  Правильно інтонуючи, прочитайте окличні речення.

Висновок. Отже, які за інтонацією бувають розповідні речення?

(Розповідні речення за інтонацією поділяються на окличні і неокличні.)

  1.  Фізкультхвилинка.

 Вчитель.                    Треба дружно нам встати-

                                     Фізкультпаузу розпочати.

Вітерець ураз примчав

І зробив чимало справ:

Хмарки в небі розігнав

І листочки позривав,

Їх підняв у вишину

І полетів у далину.

Один учень показує і промовляє текст під музику.

  1.  Робота в групах. Диференційоване завдання.

  •  Закріпимо вміння правильно ставити розділові знаки в кінці розповідних речень відповідно до інтонації.
  •  І група виконує завдання за картками, що лежать на парті. Вам необхідно списати, позначивши межі (кінець ) речення і поставивши необхідний розділовий знак.

Як швидко літо промайнуло прийшла осіння пора який чудовий листопад

  •  Для учнів 2 групи-

      Дощик з хмарки крапотів ,

розділовий знак закрив.

  •  ІІ група учнів повинна поставити замість крапельки відповідний розділовий знак.

На екрані речення.

Яка щедра осінь

Вона славить наш край плодами

  •  Прочитайте 1 речення. Яке це речення за метою висловлювання? З якою інтонацією прочитаємо його ? Тому який розділовий знак ставимо замість крапельки?

              Коментовано записуємо І речення біля дошки. ІІ речення самостійно.

  •  Перевіряємо завдання І групи. Зачитайте речення, в кінці яких поставили знак оклику . Чому?

Зробимо висновок. Які за інтонацією бувають розповідні речення ?

( Розповідні речення за інтонацією можуть бути окличні і неокличні.)

  •  Молодці! Ви добре виконали завдання. Тому клас отримує до кошика дарунок.

 

  1.  Гра  «Впізнай речення».

Вчитель читає речення, а учні за інтонацією визначають, якщо окличне  -  стукають,неокличне – плещуть у долоні.

  1.  Робота з підручником. Самостійна робота.

  Вчитель.           Підручник слово хоче мати –

                              завдання пропонує нам.

  •  Знайдіть на стор. 63 вправу 128.

Прочитайте вірш самостійно. Підготуйтеся до виразного читання.

Прочитайте.

  •  Які речення за інтонацією зустрілися у вірші нашого земляка О. Олеся? Спишіть розповідні неокличні речення.
  •  Перевіряємо. Зачитайте записані речення. Діти, які записали ці речення, покладіть до свого кошика 2 дарунки осені.

 6.Робота зі словниковими словами.

  •  Зачитайте І речення. Доберіть до слова лан слова, близькі за значенням.

  •  Запишіть їх. Вони подані у червоній рамочці для запам’ятовування.

VI. Домашнє завдання.

  •  Закріпимо отримані знання вдома. Домашнє завдання  вправа 129 на стор. 63-64, де потрібно виписати речення про берізку так, щоб утворився текст. Повторіть вивчені правила.

  •  В знак подяки Осені за чудові дари виконайте творче завдання :знайде у художній літературі, журналах, газетах 2 яскравих, гарних речення про осінь. Одне з них неокличне, а друге – окличне.

Відкрийте щоденники і запишіть.

 VII. Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон».

  •  Ось і наближається до кінця  наш урок. Тож в якості репортера я хочу задати декілька питань:
  1.  Чи справдилися ваші очікування?
  2.  Що нового дізналися на уроці?
  3.  Що цікаво було робити на уроці?

  •  Зараз перевіримо, чи багатим осінніми дарунками виявився ваш кошик. Ось він який!

Ось і пролунав дзвінок.

Закінчився наш урок.

За плідну працю по заслузі

Прийміть дарунки Осені , друзі!

Вчитель виставляє кошик з фруктами.

    


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34471. Ростово-суздальская живопись. Периодизация. Влияние исторических событий на формирование живописного языка 42.5 KB
  Густые темносиние вишневые зеленые насыщенные краски сочетаются в иконах с белыми яркокрасными с золотом пробелов и фонов. В иконах этого времени чувствуются поиски русского национального типа лица Широкое в скулах и суживающиеся книзу округлое лицо Богоматери с ее небольшими глазами и тонким длинным но мягко закругленным внизу носом. Примеры икон домонгольского периода Богоматерь Великая Панагия найденная в Ярославле Ярославская Оранта Дмитрий Солунский из Дмитрова Спас Нерукотворный из Ростова Богоматерь...
34472. Искусство русского централизованного государства к.15 – н.16вв.: Деятельность В.Д. Ермолина. Формирование архитектурного ансамбля Московского Кремля. Архитектура Московского централизованного государства 54 KB
  Формирование архитектурного ансамбля Московского Кремля. При Иване III идет активная перестройка Кремля. Одним из архитекторов и реконструкторов старого Московского Кремля был Василий Ермолин. Ермолину было поручено возобновление белокаменных стен Московского Кремля.
34473. Живопись Феофана Грека 37.5 KB
  Из произведений Феофана Грека работавшего не покладая рук сохранилась только одна документально подтвержденная работа роспись церкви Спаса Преображения в Новгороде 1378 год. В образах Феофана огромная сила эмоционального воздействия в них звучит трагический пафос. Манера письма Феофана резкая стремительная темпераментная.
34474. Живопись Андрея Рублева 41.5 KB
  Образы Рублева навевают нам воспоминания об утерянной райской жизни об утерянном покое счастье и гармонии со вселенной. В творчестве Рублева отчетливее всего выразились мечты русского народа о самом хорошем человеке об идеальной человеческой красоте. Эпоха Рублева была эпохой возрождения веры в человека в его нравственные силы в его способность к самопожертвованию во имя высоких идеалов.
34475. Живопись Дионисия 41 KB
  Вот в такое время освобожденной обновляемой Руси как нельзя кстати пришелся светлый талант Дионисия его умение создавать праздничный настрой духа его сочные краски. Художественные тенденции последней трети XV начала XVI веков к праздничному декоративизму рафинированной утонченности и каноническому догматизму нашли в лице Дионисия тонкого истолкователя. О творчестве Дионисия в московский период можно судить только по двум произведениям: по иконе Божией Матери Одигитрия и по иконе Апокалипсис.
34476. Русское искусство 17в.: Живопись С. Ушакова. Деятельность оружейной палаты. Фресковая живопись. Парсуна 17.72 KB
  Тяга к наукам интерес в литературе к реальным сюжетам рост светской публицистики нарушение иконографических канонов в живописи сближение культового и гражданского зодчества любовь к декору к полихромии в архитектуре да и во всех изобразительных искусствах все это говорит о быстром процессе обмирщения культуры XVII в. Во главе нового движения провозглашающего те задачи живописи которые вели по сути к разрыву с древнерусской иконописной традицией стоял царский изограф теоретик искусства Симон Ушаков 16261686 взгляды которого...
34477. Строгоновская и годуновская школа иконописи. Особенности выразительного языка 18.35 KB
  Второе строгановская школа условно названная так потому что некоторые иконы выполнялись по заказу именитых людей Строгановых. Собирали иконы шитье и резьбу так что их домашние молельни стали настоящими музеями. Так они особенно ценили иконы совсем небольшого размера однако включающие не меньше отдельных сцен чем многоаршинный иконостас. Иконы этого типа напоминающие миниатюру или драгоценные эмалевые изделия и принято называть строгановскими даже если они не были написаны в мастерских Строгановых.
34478. Русское искусство первой трети 18в. Эпоха реформ Петра 1. Строительство Петербурга. Петровское барокко. Скульптура К.Б. Растрелли 72 KB
  Петровское барокко. Петровское барокко историкорегиональный стиль архитектуры СанктПетербурга сложившийся при жизни его основателя Петра Великого в первой четверти XVIII в. Стиль петровского барокко впитал в себя множество разнородных элементов и потому не является Барокко в полном значении этого слова. Так же петровскому барокко свойственна двуцветная окраска зданий чаще красная с белым и плоскостная трактовка декора.
34479. Русское искусство первой трети 18в.: формирование живописного портрета. Преображенская серия. Творчество живописцев И.Н. Никитина, А.М. Матвева 32.5 KB
  : формирование живописного портрета. Еще в XVII веке возник прообраз реалистического портрета значительно отличающийся от старого условного иконописания. В портрете XVIII столетия проявился исключительный интерес к человеку. Уже в так называемой Преображенской серии портретов которые долго было принято называть в науке портретами шутов так как они исполнены с лиц участвовавших в таком сатирическом конклаве как Всепьянейший сумасбродный собор всешутейшего князьпапы видно напряженное внимание к человеческому лицу к реалиям быта.