84964

Комп’ютерна підтримка української мови. Звуки голосні й приголосні. Програма “Незвичайний поїзд”

Конспект урока

Информатика, кибернетика и программирование

Формування вміння працювати з теоретичним матеріалом підручника, знаходити в ньому потрібну інформацію. Розвиток мовленнєвих та творчих здібностей, логічного мислення, уваги, пам’яті. Виховання культури мовлення.

Украинкский

2015-03-23

437.9 KB

5 чел.

Урок 27

Тема. Комп’ютерна підтримка української мови. Звуки голосні й приголосні. Програма “Незвичайний поїзд”.

Мета. 1. Повторення і закріплення матеріалу з української мови про звуки.

  1.  Формування вміння працювати з теоретичним матеріалом підручника, знаходити в ньому потрібну інформацію.
  2.  Розвиток мовленнєвих та творчих здібностей, логічного мислення, уваги, пам’яті.
  3.  Виховання культури мовлення.

Обладнання. ПК із завантаженою програмою «Сходинки до інформатики» , предметні малюнки, мовні ігри «Віднови слово», «Вередливий звук», дорожні знаки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Перевірка відсутніх учнів, перевірка обладнання.

2. Повторення правил безпечної поведінки в комп’ютерному класі.

Ситуаційне завдання.

Мальвіна вирішила прикрасити свою кімнату. На монітор вона поставила красивий вазон, біля клавіатури – вазу з квітами, а на мишку - серветку. На екрані з’явився яскравий метелик.

  1.  Які правила безпеки порушила Мальвіна?

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Гра “Чи знайомі тобі ці знаки?”

Учитель показує знаки: “Пішохідний перехід”, “Увага діти”, “Рух заборонено”.

2. Подумай і дай відповідь.

- Де повинні ходити пішоходи?

- Чи можна гратися на проїжджій частині вулиці?

- ЗАГАДКА. Три кольорові ока маю

По черзі ними я моргаю

Усім людям помагаю.

  1.  Для чого потрібний світлофор?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Підготовча вправа

У слові записаного на дошці С В І Т Л О Ф О Р порахуйте кількість букв і звуків. Визначте скільки в цьому слові голосних і скільки приголосних звуків.

2. Повідомлення теми уроку.

- Ми виконали завдання, яке вам відоме з уроків мови. Саме на уроках з мови ви вивчили букви й звуки. Отже, і тема сьогоднішнього уроку пов’язана з буквами і звуками. А назва її “У царстві букв і звуків”.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

  1.  Вступне слово вчителя.

- З чого складається мова?

- За допомогою чого утворюються слова?

- Чим відрізняються звуки і букви? (Звуки ми чуємо й вимовляємо. А буквами позначаємо звуки на письмі. Букви ми пишемо та читаємо.)

2. Робота за підручником.

- Читання учнями 1, 2, 3 абзаців на ст.. 54

- Виконання вправ разом із гномиком і Ганнусею.

3. Тренувальні вправи.

А) Гра “Вередливий звук”.

Ігрова ситуація: “Жив собі, був собі звук К у словах завередував і втік. Потрібно звук піймати і поставити на місце.”

*ІТ, *АШТАН, *ВІТИ, БУ*ВАР.

Б) Робота в групах.

Гра “Віднови слово”. Склади із двох чи трьох приголосних якомога більше слів, доповнюючи тільки голосними.

І група: К Т ( кіт, кит, тік…)

ІІ група: Б К ( бік, бак…)

ІІІ група: С М ( сім, сом…)

4. Хвилинка відпочинку.

V. Практична робота за комп’ютером.

1.Пояснення вчителя з елементами бесіди і демонстрація роботи програми “Незвичайний потяг”.

Інструкція для вчителя.

Учень збирає речення-поїзд з окремих слів-вагонів. Щоб приєднати вагон до поїзда, він має визначити та вказати кількість голосних та приголосних звуків у слові.

Поясніть учням принцип роботи елементів керування “трекбар” (бігунок-регулятор). Необхідно схопитись мишею за бігунок та пересунути його у потрібну позицію.

Коли учень виставить кількість голосних та приголосних звуків у слові, що на вагоні, він має натиснути кнопку, що посередині (або клавішу “пропуск“ чи “Enter”). Якщо він правильно порахував звуки у слові, на семафорі загориться зелене світло, і паровоз поїде далі. Якщо ж учень помилився, світло семафора лишиться червоним, і паровоз не поїде. Таким чином, не давши правильної відповіді, учень не зможе продовжити гру.

За один сеанс гри учню пропонується 5 речень.

Додаткові функції прихованого меню.

“Режим”. Програма має два режими роботи: “Голосні / приголосні” та “Тверді / м’які”. У другому режимі необхідно полічити кількість твердих та м’яких приголосних у слові.

“Порядок речень”. Програма зчитує речення з файлу “Паровоз. Ini”, який знаходиться в тій самій папці, що й сама програма. Вчитель може визначити, в якому порядку пропонувати учню завдання — всі речення послідовно чи у випадковому порядку.

“Редагувати файл речень”. База речень цієї програми також відкрита для змін. Відкривши файл речень для редагування, ви побачите, що після кожного слова у квадратних дужках зазначено його звукову модель. Але, друкуючи речення у файлі, ви можете про це не турбуватись. Програма обладнана фонетичним аналізатором. Вона автоматично побудує відсутні у файлі звукові моделі й надасть вам можливість перевірити їх та в разі необхідності виправити. Друкуйте кожне речення у файлі в окремому рядку й не переносьте слова речення в інший рядок. Уникайте надто довгих речень. Кількість літер у реченні має бути не більшою за 35.

Цей пункт меню не доступний під час сеансу гри.

Кнопка “Розпочати” розпочинає сеанс гри, а “Припинити” — перериває гру.

  1.  Практична робота учнів за комп’ютером.

Учні під керівництвом вчителя працюють за комп’ютером 10-15 хв.

  1.  Фізкультхвилинка для очей.

VІ. Творча робота.

  1.  Робота в парах.

- Робота за підручником ст.55

Прочитай речення, в якому пропущенні букви, що позначають голосні звуки.

- Допоможіть клоуну скласти якомога більше слів.

- Логічна вправа “Хто зайвий”.

VІІ. Підсумок уроку.

- - Чим цікавий був урок?

- Що найбільше сподобалося?

- Коли відчували труднощі?

- Де будемо застосовувати отримані знання і вміння?

Додаток

 

Знак “Діти”  Знак “Рух заборонено”

Знак “Пішохідний перехід”

 

 

  

Урок 28

Тема. Комп’ютерна підтримка української мови. Тверді і м’які приголосні звуки. Програма “Незвичайний потяг”

Мета. 1. Повторення і закріплення матеріалу з української мови щодо вивчення твердих і м’яких приголосних звуків.

2. Формування вміння працювати з теоретичним матеріалом підручника, знаходити в ньому потрібну інформацію.

3. Розвиток мовленнєвих і творчих здібностей, логічного мислення, уваги, пам’яті.

4. Виховання культури мовлення.

5. Удосконалення навичок роботи з комп’ютером.

Обладнання. Комп’ютер з завантаженою програмою, підручник, зошит, роздатковий матеріал.

Тип уроку. Урок застосування і закріплення знань, умінь та навичок.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Перевірка робочого місця.

2. Повторення правил техніки безпеки.

3. Інтерактивна вправа “Павутина”.

ІІ. Перевірка вивченого матеріалу.

  1.  Повторення попереднього матеріалу
  2.  На які групи поділяються звуки в українській мові? (голосні і приголосні)
  3.  Дидактична гра “Складаємо схему слова”.
  4.  Як ви говорите, коли радієте?
  5.  Ура!
  6.  Який перший звук ви чуєте? (-у-)
  7.  Голосний чи приголосний?
  8.  Покладіть картку на стіл.
  9.  Який наступний звук чуєте? (-р-)
  10.  Який це звук?
  11.  Покладіть поряд картку.
  12.  Який останній звук? (-а-)
  13.  Покладіть відповідну картку.

(Так само складаємо звукові моделі слів – мама, – торт, – сонце)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1.  Робота з підручником

Робота за малюнком на ст. 56

Слова тин і тінь (порівняй приголосні звуки).

  1.  Інтерактивний метод “Очікуваних результатів”.
  2.  Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Напишіть.

( На дошці прикріплений малюнок дерева, а в учнів - клейкі листочки, на яких вони записують свої очікування від уроку).

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.

V. Мотивація навчання.

- Діти, свої знання з української мови на сьогоднішньому уроці ми закріпимо за допомогою комп’ютера.

На попередньому уроці ми вже подорожували на потязі. В якій програмі проходила подорож? (“Сходинки до інформатики”)

- Вкажіть на кнопку, якою ви користувалися, щоб відправити потяг?

VІ. Осмислення послідовності і застосування способів виконання дій.

  1.  Бесіда.
  2.  Потяг наш – незвичайний. Кожний вагончик у ньому – слово. Щоб приєднати вагончик до потяга слід правильно порахувати кількість твердих і м’яких приголосних звуків у слові.
  3.  Згадуємо принцип роботи елементів керування “трек бар” (бігунок –регулятор).
  4.  Необхідно схопитись “мишею” за бігунок та пересунути його у потрібну позицію. Коли ви виставите кількість твердих і м’яких приголосних звуків у слові, що на вагоні, натисніть кнопку, що посередині ( або клавішу “Пропуск”, Enter). Якщо ви правильно порахували звуки у слові, то на семафорі загориться зелене світло і потяг поїде далі. Якщо ж ви помилитесь, світло семафора залишиться червоним і потяг не поїде. І таким чином ви не зможете продовжити гру. (Пропонується 5 речень).

2.Фізкультхвилинка.

3. Метод “Структурування”.

Діти об’єднуються у дві групи за принципом “тверді та м’які приголосні”.

VІІ. Самостійне виконання учнями завдань під контролем вчителя та його допомогою.

1.Практична робота за комп’ютером.

І група (м’які) працює за комп’ютером.

ІІ група (тверді) – складає прислів’я з “Розсипанок”, підкреслює тверді приголосні однією рискою, а м’які –двома.

(Групи працюють змінно по 15 хвилин).

  1.  Фізкультпауза для очей після роботи І-ї групи за комп’ютером.

 VІІІ. Теоретичне обґрунтування одержаних учнями результатів.

1. Робота з підручником. Завдання для розумників і розумниць (ст. 57).

І завдання – в парах на швидкість.

ІІ завдання – гра “Дослідники”.

Відшукати слова, де звуків більше, ніж букв.

2. Робота в зошитах.

ІХ. Підсумок уроку.

Коментування очікуваних результатів.

Додаток

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29840. АНАЛИЗ ЛИНЕЙНЫХ СИСТЕМ УПРАВЛЕНИЯ 122.5 KB
  АНАЛИЗ ЛИНЕЙНЫХ СИСТЕМ УПРАВЛЕНИЯ. Предмет и задачи курса теории управления. Принципы управления. Классификация систем управления.
29841. Дискретные системы управления. Математическое описание дискретных сигналов 325.5 KB
  Свойства спектра дискретного сигнала и погрешности восстановления непрерывного сигнала. Аналитическое представление такого сигнала Аналитическое представление АИМ сигнала формула При представлении дискретного сигнала в виде числовой последовательности отсутствует время t поэтому к числовым последовательностям не применимы интегральные преобразования.
29842. МАТЕМАТИЧЕСКИЕ МОДЕЛИ ОБЪЕКТОВ И СИСТЕМ УПРАВЛЕНИЯ 252 KB
  МАТЕМАТИЧЕСКИЕ МОДЕЛИ ОБЪЕКТОВ И СИСТЕМ УПРАВЛЕНИЯ. МАТЕМАТИЧЕСКОЕ ОПИСАНИЕ ЛИНЕЙНЫХ СИСТЕМ УПРАВЛЕНИЯ. МАТЕМАТИЧЕСКИЕ МОДЕЛИ ОБЪЕКТОВ И СИСТЕМ УПРАВЛЕНИЯ. Моделирование объектов и систем управления начинается с их выделения из окружающей среды что всегда приводит к изучению принципов т.
29843. Физический смысл коэффициентов дифференциального уравнения 295 KB
  Вывод: Звено 2ого порядка характеризуется либо двумя постоянными времени T1 и T2 либо постоянной времени и степенью затухания. Типовое звено это звено процессы в котором описываются дифференциальным уравнением не выше 2ого порядка. Рассмотрим классификацию типовых динамических звеньев: статические звенья: Пзвено идеальное усилительное звено пропорциональное . Азвено 1ого порядка инерционное апериодическое звено 1ого порядка .
29844. Экономические модели финансового роста 21.51 KB
  Экономические модели финансового роста. внимание общества привлекли разрабатывавшиеся в рамках неоклассических теорий модели экономического роста авторы которых широко используя математический аппарат пытались решить проблемы потенциального и устойчивого роста экономики определить условия достижения динамического равновесия. Данный подход характерен и для нашей страны: российские экономисты успешно разрабатывают модели межотраслевого баланса на базе которых рассчитывают межотраслевые пропорции валовой и конечный продукт личное и...
29845. Формирование политики бюджетного регулирования,принципы организации и направления её совершенствования 22.9 KB
  Для проведения рациональной бюджетной политики важно правильное понимание бюджетной системы. Бюджетная система Российской Федерации представляет собой целостную совокупность бюджетов всех уровней основанную на принципах построения бюджетной системы федеративного государства. Бюджетная система РФ является составной частью финансовой системы РФ и включает: 21 республиканский бюджет республик в составе РФ; 55 краевых и областных бюджетов; бюджеты 2 городов Москвы и СанктПетербурга; 1 бюджет автономной области; 10 бюджетов автономных округов;...
29846. Инвестиционный проект:содержание,классификация,фазы развития.Критерии и методы оценки 94 KB
  Временной фактор играет ключевую роль в оценке инвестиционного проекта. На этом этапе проект разрабатывается готовится его техникоэкономическое обоснование проводятся маркетинговые исследования осуществляется выбор поставщиков сырья и оборудования ведутся переговоры с потенциальными инвесторами и участниками проекта. Также здесь может осуществляться юридическое оформление проекта регистрация предприятия оформление контрактов и т. Как правило в конце предынвестиционной фазы должен быть получен развернутый бизнесплан инвестиционного...
29847. Резервы повышения развития средств хозяйствования 18.46 KB
  В масштабах всего народного хозяйства создаются общегосударственные резервы средств производства и ведется подготовка трудовых резервов т. Это направление анализа резервов имеет очень важное значение для расчета обоснованных норм резервных запасов их ограничения действительно необходимыми для обеспечения непрерывности и ритмичности производства. Выявление резервов в таком понимании и определение реальных путей и сроков их мобилизации являются основными задачами экономического анализа деятельности хозяйствующих субъектов. Для...
29848. Федеральные фонды:порядок формирования и использование средств 18.82 KB
  Законодательные представительные органы не имеют права создавать свои резервные фонды а также выполнять отдельные функции по исполнению бюджетов за исключением органов местного самоуправления совмещающих функции законодательных и исполнительных органов. ФЕДЕРАЛЬНЫЕ ФОНДЫ 1. Фонды военноучебных заведений РГВИА РГВА 8.