84981

Велика буква в іменах, по-батькові та прізвищах людей

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Формувати в учнів уміння розрізняти поняття „ім’я”, „по батькові”, „прізвище”; засвоювати правила написання з великої букви імен, по батькові та прізвищ людей; закріплювати знання про слова – назви предметів; розвивати вміння аналізувати, доводити; збагачувати словниковий запас учнів

Украинкский

2015-03-23

39.3 KB

0 чел.

Тема: Велика буква в іменах, по-батькові та прізвищах людей.

Мета: Формувати в учнів уміння розрізняти поняття „ім’я”, „по батькові”, „прізвище”; засвоювати правила написання з великої букви імен, по батькові та прізвищ людей; закріплювати знання про слова – назви предметів; розвивати вміння аналізувати, доводити; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до письменників, заохочувати до читання художніх творів.

Обладнання: Портрети Т.Шевченка, Лесі Українки, І. Франка, Л.Глібова, збірки дитячих книг цих авторів, казка про велику букву.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

  1.  Організаційна частина. Всі почули ви дзвінок,

 Він покликав на урок.

 Кожен звас приготувався ?

 Зараз сядуть лиш дівчата,

 А за ними і хлоп’ята.

2. Складання девізу уроку з «розсипаних» слів.

навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того

Добре того навчати, хто хоче багато знати.

  1.  Хто з вас хоче багато знати?
  2.  Я рада, що знайшла так багато однодумців.

II. Перевірка домашнього завдання. Вправа 213.

1. Фронтальна перевірка

-Які головні слова ви підкреслили в реченнях ?

-Які пари слів ви визначили ?

- Якими за значеннями є слова ковдра і одіяло ?

2. Перевірка домашнього завдання в зошитах (звертається увага на каліграфію письма)

3. Усний добір назв предметів до питання хто? (що?)

  1.  Актуалізація опорних знань.
  2.  Гра „Промов швидко”

Кожен учень по черзі швидко, без зупинки, має промовити слово, яке відповідає на питання хто?

2. Бесіда -До яких слів ми ставимо питання хто? що?

- Скільки предметів вони можуть означати?

Наведіть приклади.

  1.  Каліграфічна хвилинка.

Урок без зупинки

продовжимо з каліграфічної хвилинки.

а) Н Н н н нл нм ум

Наталя Руденко і Катруся Лісова живуть у місті Могилеві-Подільському.

-Яке це речення за метою висловлювання ?

- Поясніть написання слів з великої букви

б) Робота в парах.

Прийом фантазування «Кола по воді».

- Вибираємо слово місто.

- Записуємо його в стовпчик.

- Поряд з кожною буквою написати ім’я людини.

М – Микола

І – Ігор

С – Станіслав

Т – Тарас

О - Олег

- Перемагає та пара, яка швидше виконає завдання.

- Зачитайте записані слова.

- З якої літери ви їх написали? Чому?

III. Мотивація навчальної діяльності.   Повідомлення теми і мети уроку

1. -Діти, усі предмети, що нас оточують, мають своє ім’я. Тобто „книжка” – це не зошит, бо зошит має своє ім’я. Так і люди. Як тільки маленька дитина народжується, їй дають ім’я.

- Які імена хлопчиків і дівчаток ви знаєте ?

А от літніх людей, ваших батьків, учителів називають не просто по імені, а й по батькові. Як це пояснити ? ( Пропоную одному учневі назвати ім’я батька і сказати, як його по батькові.)

-А зараз прошу вийти до дошки Дмитрика. (виходять 4 учнів, бо в класі 4 Дмитрики)

-Чого я не назвала, щоб було зрозуміло, кому виходити ? (Так, прізвища)

-Саме сьогодні на уроці ми з вами навчимося писати правильно імена, по батькові та прізвища людей.

2. Казка про велику букву

Жила-була маленька буква. Її часто пропускали, недописували, а інколи просто не помічали. Засмутилася маленька буква і вирішила все змінити.

Подумала: „А що, коли я перейду з середини речення на початок?” І сталося диво-дивнеє. Стали поважати малу букву, писали її вже великою. Але цього їй було мало. Захотілося їй дати ймення містам, вулицям, річкам і морям, горам і долинам. Після цього її стали шанувати ще більше. Але іцього їй було мало. Задумала вона приєднатись до імен, по батькові, прізвищ. Від цього вона стала ще більшою.

З тих пір всі слова, в які потрапила вона, пишуться з великої літери.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.Робота з підручником.

а) Вправа 214 (усні відповіді дітей)

- Назвіть своє ім’я та імена кількох друзів.

- Назвіть ім’я та по батькові своєї вчительки.

- Назвіть своє прізвище та прізвище свого сусіда за партою.

-Що вам відомо про написання імен, по батькові та прізвищ людей ?

- Як, на вашу думку, потрібно писати прізвища, по батькові ? Молодці!

б) Ознайомлення з правилом на с. 100.

-То як пишемо імена, по батькові та прізвища людей?

в) Розгляд виставки книжок.

-Погляньте на виставку книжок. Ось збірка байок. Її написав для вас Леонід Іванович Глібов. А ось казки Івана Яковича Франка. Це збірка віршів для дітей, які написала Леся Українка. А це Кобзар Тараса Григоровича Шевченка.

- Хто із названих авторів книг проживав у нашому місті? (Леся Українка)

- Вона була родом із відомої на увесь світ сім’ї Косачів.

АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ

  1.  Які думки виникають у вашій уяві, коли ви чуєте фразу «Сім’я Косачів у Могилеві-Подільському?»

Чоловік Лесі Українки Климент Квітка

Сестра Лесі Українки Ізидора

Леся Українка

Вулиця Олени Пчілки

Мати Лесі Українки Олена Пчілка

Сестра Лесі Українки

Ольга Кривинюк

- Поясніть написання слів з великої букви.

ІV. Осмислення нових знань

-Вправа 215. Спишіть, підкресліть прізвища письменників.

-Чому ці слова написали з великої букви ?

г) Вправа 216 Робота з текстом „Українські криниці”.

-Прочитайте текст.

-Що нового дізналися з тексту?

-Як ви розумієте заголовок тексту?

-Про кого з названих людей ви щось знаєте?

-Давайте випишемо імена та прізвища людей, про яких говориться в тексті. З якої букви будемо їх писати ? Чому? (записуємо коментовано)

-Які слова із цієї вправи означають для нас Батьківщину ? (Україна, українська земля)

-Складіть речення зі словом Батьківщина.

Моя Батьківщина - Україна. (Записуємо речення з коментуванням)

- Доберіть риму до слова «Україна» ( Батьківщина, Тетяна, країна, сторона, одна)

 V. Хвилинка-цікавинка.

-Чи знаєш ти, що...........

1 Найпоширенішим чоловічим ім’ям в Україні є Іван, а жіночим – Ганна.

2. Найдовші імена: Аполлінарій, Максиміліан, Пантелеймон, Аполлінарія, Дзвенислава.

3. Найкоротші імена: Ян та Ія.

VІ. Підсумок уроку.

- Молодці! Гарно навчались, дуже старались.

-Що ми вивчали на уроці?

-Що означають слова ім’я, по батькові, прізвище ?

-Як пишуться імена, по батькові та прізвища людей?

-Запам’ятайте написання слів: ім’я, по батькові, прізвище.

- Що найбільше вразило на уроці?

- Що було найважчим?

YI. Домашнє завдання.

I група Вправа 218, правило, с. 100.

-Подумайте, як утворилось ваше прізвище.

II група Записати імена, по батькові, прізвища письменників, твори яких ми вивчали на уроках читання.

  1.  Подумайте, як утворилось ваше прізвище.

Ось і пролунав дзвінок –

Закінчився наш урок.

За роботу – по заслузі!

Щиро дякую вам, друзі!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

59848. Поняття про відсотки 92.5 KB
  Мета. Ввести поняття відсотків, сформувати вміння записувати відсотки у вигляді десяткових дробів і навпаки дроби відсотками; розвивати логічне мислення учнів.
59849. Відсоткові розрахунки, Урок математики у 6 класі 121 KB
  Мета: Навчити знаходити вміст величин у відсотках; формування вміння розв’язувати задачі на відсотки; розвивати інтерес до математики, логічне мислення учнів, культуру математичного мовлення і письма;
59850. ВІДСОТКОВІ РОЗРАХУНКИ. ФОРМУЛА СКЛАДНИХ ВІДСОТКІВ 181 KB
  Ціну на товар знизили на 10 і він став коштувати 432 грн. Якою була початкова ціна товару а 4320 грн; б 480 грн; в 442 грн; г 4752 грн. Вкладник поклав до банку 20 000 грн під 10 річних. Скільки гривень буде в нього на рахунку через 2 роки а 20100 грн...
59851. Відсоткові розрахунки. Урок алгебри у 9 класі з поглибленим вивченням математики 1.55 MB
  Розвивальна: розвивати память логічне мислення мовлення учнів викликати інтерес до навчання. Мотивація навчальної діяльності учнів Серед прикладних задач які можуть бути розвязані методом математичного моделювання значне місце посідають...
59852. Відсоткове відношення двох чисел 65.5 KB
  Підготовка робочих місць учнів Організація уваги. Активізація пізнавальної діяльності учнів Кодовані завдання. Так здійснюємо мотивацію навчальнопізнавальної діяльності учнів. А як ви думаєте: що таке відсоткове відношення двох чисел відповіді учнів.
59855. На гостину до Весни 41 KB
  Хід заняття : Діти вітаються до гостей та підходять до вікна. Скажіть діти яке воно можливо сонечко тоді і зявиться. виставляю макет сонця Давайте діти всі разом привітаємось до сонця до своєї землі один до одного. Діти дістають та роблять опис пророщеної цибулини картоплі з пагонами квасолі.
59856. Що означає бути вихованим 34.5 KB
  Чому така проста норма етикету як вітання справила настільки сильне враження на хлопчика Обґрунтуйте свою думку Відповіді дітейПеревірка письмового завдання в робочому зошиті з теми Як наші вчинки впливають на наше життя 12. Чи згоден ти з твердженнями Вчинки – наші дії Далеко не всі наші дії можна назвати моральними вчинками. Оцінюючи вчинки ми співвідносимо їх з 78. Скажіть як на вашу думку співвідносяться добро та вихованість Діти доходять висновку що в основі виховання гарних манер лежить повага до інших людей бажання...