84982

Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок

Конспект урока

Иностранные языки, филология и лингвистика

Формувати у учнів навички написання з великої букви назви міст, сіл, вулиць, річок; удосконалювати вміння розрізняти загальну і власну назви (без вживання терміну), вміння писати імена, по батькові, прізвища людей та клички тварин з великої букви; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять...

Украинкский

2015-03-23

141.63 KB

4 чел.

Тема: Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок

Мета: Формувати у учнів навички написання з великої букви назви міст, сіл, вулиць, річок; удосконалювати вміння розрізняти загальну і власну назви (без вживання терміну), вміння писати імена, по батькові, прізвища людей та клички тварин з великої букви; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, увагу; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю, бажання вивчати його.

Обладнання: Модель поїзда, альбом „Мальовнича Україна”, таблиця зі словами, правопис яких потрібно запам’ятати; таблиці, на яких написані назви міст, річок, вулиць; таблиці для складання асоціативного куща, карточки для роботи в групах, ребус.

Тип уроку: урок-подорож

Хід уроку:

І. Організація класу до уроку. Вчитель посміхається.

 Це означає – урок починається!

Девіз нашого уроку: „Уважність, старанність, праця – наш шлях до знання!”

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.   Перевірка домашнього завдання.

а) перевірка правила (робота в парах);

б) - Чи записав хто-небудь з вас назви та клички тварин із прочитаних казок? Прочитайте.

- З якої літери ви їх написали? Чому?

б) Складання асоціативного куща.

Пригадайте, будь ласка, що ви знаєте про вживання великої літери. (Перше слово в реченні; імена, по батькові, прізвища людей, клички тварин і т. д.)

2. Творче завдання. Робота в групах.

а) Доберіть і запишіть загальну назву до групи слів. З одним із даних слів складіть і запишіть речення.

Андрій, Софія, Олександр, Богдан - ................. (імена людей).

Євгенович, Вікторович, Михайлівна, Павлівна - ........... (по батькові).

Маланчук, Богомольний, Настояща, Бровко - .......... (прізвища людей).

Дружок, Рекс, Пушок, Круть, Верть - ................ (клички тварин)

ІІІ. Каліграфічна хвилинка.

Урок без зупинки продовжимо з каліграфічної хвилинки.

  1.  Як називається наша країна? Який перший звук у слові Україна? Якою буквою ми позначаємо звук „у” на письмі?

У у Уу Ук ін ра Україна.

- Чому слово Україна написане з великої літери?

  1.  Зробіть звуковий аналіз слова Україна.
  2.  Добери слова, близькі за значенням. (Вітчизна, Батьківщина).
  3.  З якої літери слід писати ці слова?
  4.  Складіть речення зі словом Україна.
  5.  Прочитайте речення, записане на дошці.

Україна – наша Батьківщина. (Вона – одна-єдина для нас в цілому світі. А починається Україна для кожного з нас з рідної хати, де народилися, з вулиці, на якій проходило дитинство.)

- А яке місто є столицею України?   (Використовую малюнок Києва).

- Чи знаєте ви, яка центральна вулиця цього міста? (Хрещатик).

- Яка найбільша річка в Україні?  (Дніпро).

- В якому місті протікає друга за величиною річка в Україні?

(в Могилеві-Подільському)

- Як називається ця річка?  (Дністер)

- А чи знаєте ви, діти, як потрібно писати слова Київ, Могилів-Подільський, Дніпро, Дністер, Хрещатик, Україна?

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми будеми вчитись правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок. Ці назви теж пишуться з великої букви. Я пропоную вам зробити це під час подорожі.

- Чи всі готові до подорожі? Тож сідаємо в наш чарівний поїзд – і в путь!

 Ми з Могилева-Подільського в Карпати

Починаєм мандрувати.

  1.  Поки наш поїзд їде, ми попрацюємо.

V. Вивчення нового матеріалу.

  1.   Зупинка «Робота з підручником».

а) Робота з діалогом. Вправа 233.

– Прочитайте діалог парами. (1 пара читає вголос)

  1.  Чому плаче хлопчик?
  2.  Щоб подібного не сталося з вами, назвіть свою адресу.

б) Списування з завданням. Вправа 234.

- Спишіть словосполучення, підкресліть слова, написані з великої літери.

(Самостійне виконання вправи з наступною перевіркою)

- Які слова написані з великої літери? Чому?

- Чому слова село, річка, вулиця, місто написані з маленької букви? (Тому, що це назви предметів)

Висновок: Назви міст, сіл, вулиць, річок пишуться з великої букви.

  1.  Перевірте, чи правильно ви міркували. Прочитайте правило на с.109.

VІ. Вправи на використання вивченого

  1.  Зупинка «Моє рідне місто»

а) Поставте кому, запишемо назву свого міста і річок, які в ньому протікають.

  1.  Як називається наше місто? З якої літери напишемо слово місто? А Могилів-Подільський? Чому? (записуєм).
  2.  Які ще міста ви знаєте?
  3.  То як пишуться назви міст?

б) Складання «Асоціативного куща»

  1.  Які думки викликають у вас слова Могилів-Подільський?

«Подільська Швейцарія»

Леся Українка

Родина Косачів

        митниця

Дністер

Олена Пчілка

Виноградна лоза

Олександр Морозов

прикордонний загін

Молдова

П.П.Бровко

Дирло

Стефан Потоцький

Вінниччина

Ієремія Могила

Іваньківці

  1.  Поясніть написання слів з великої букви.
  2.  Які річки протікають в нашому місті?
  3.  Як напишемо слово річка? А Дністер? А Дирло? Чому? (записуєм).
  4.  То як пишемо назви річок?
  5.  Які ще річки України ви знаєте? (Дніпро – найбільша річка України. Вона несе свої води у Чорне море. До великих річок належать Дністер, Дунай, Південний Буг. (Показ річок на карті України.)
  6.  Хто знає, яка річка тече в роті? (Десна)

  1.  На якій вулиці знаходиться наша школа?
  2.  Як напишемо слово вулиця? А Київська? Чому?
  3.  Як пишуться назви вулиць? (записуєм)
  4.  

в) Складання сенкану.

Могилів-Подільський.

Красивий, гомінкий, різноманітний.

Вабить, дивує, надихає.

Гарне місце для відпочинку.

Перлина Поділля.

г) Рубрика „Говори і пиши правильно!”

- Відгадай загадку. Я і в місті, й на селі,

 обабіч мене будинки

 і великі, і малі. (Вулиця).

(Це словникове слово, слово запам’ятайте як воно пишеться).

Використовую малюнок вулиці.

,  ця

- Розгадайте ребус.

  1.  Доберіть слова, близькі за значенням. (дорога, провулок, проспект).
  2.  Утворіть словосполучення: вулиця (яка?)... ( головна, сусідня, міська, сільська, широка, вузька, пряма).

д) Гра «Карусель»

Діти по колу називають вулиці, на яких живуть (Правило!)

- З яким настроєм ви гралися?

- Запишіть назви вулиць нашого міста.

3. Зупинка «Я все запам’ятаю»

а) Вправа 235.

- Прочитай . Поясни вживання великої літери.

- Спиши. Підкресли назви річок.

  1.   Наш поїзд мчить до зупинки „Ігрова”.

.  „ВІДГАДАЙ ПОДІЇ”

Відгадай якомога більше подій, які могли б виникнути через названу подію.

 Наприклад:

а) Мисливець стріляв у повітря:

  1.  почався обвал;
  2.  зброя дала віддачу в плече, мисливець упав;
  3.  куля влучила в птаха…
  4.  

б) Місто Могилів-Подільський святкує 415 річницю з дня свого народження.

в) Повноводний Дністер вийшов з берегів.

  1.  Наш поїзд наближається до станції «Думай – твори – запам’ятовуй»

Самостійна робота (картки в кожного учня на парті)

а) Дані слова пов’язати між собою. Утворені речення записати. Підкреслити іменники, які написані з великої букви.

На, річка, Дністер, чудовий, місто, розташований, Могилів-Подільський.

Через міський парк, невеличкий, протікати, Дирло, річечка.

Замок, Потоцький, Дністер, на, побудувати, берег.

Вінниччина, місто, найкрасивіший, Могилів-Подільський, належати.

(Зошити здають на перевірку)

ІV. Підсумок уроку.

  1.  Гра „Знайди зайве слово”. Поясни свій вибір.

  1.  Донецьк, Дніпро, Львів, Київ, Одеса.
  2.  Як напишемо назви міст?

  1.  Дунай, Десна, Вінниця, Дністер, Дніпро.
  2.  Як пишемо назви річок?

  1.  Київська, Стависька, Пушкінська, Харків, Гоголя.
  2.  Як пишемо назви вулиць?

  1.  Березівка, Вендичани, Дирло, Сонячне, Серебрія.
  2.  Як пишемо назви сіл?

Висновок: Назви сіл, міст, вулиць, річок пишуться з великої букви.

  1.  Технологія «Мікрофон»

- Цей урок навчив мене…….

Наш поїзд зупинився на станції „Школа №4”. На наступному уроці ми продовжимо нашу подорож, побуваємо у Карпатах, дізнаємось яке незвичайне озеро там є.

V. Домашнє завдання.

Група А - Вправа 236, правила с. 109.

 - Записати назву своєї вулиці.

Група Б Підготувати повідомлення на тему: «Чому моя вулиця має таку назву?»

 

Ось і уроку кінець, а хто слухав – молодець!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27585. Заведомо ложные показание, заключение эксперта или неправильный перевод (ст. 307 УК). Заведомо ложный донос (ст. 306 УК) и его отличие от клеветы (ст. 129 УК) 30.5 KB
  Объективная сторона данного преступления выражается в том что названные в ч. Комментируемое деяние становится квалифицированным если оно соединено с обвинением лица в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления. Круг субъектов данного преступления определен в самой норме это свидетель потерпевший эксперт специалист и переводчик. Подозреваемый обвиняемый и подсудимый не могут быть привлечены к ответственности Субъективная сторона этого преступления характеризуется только прямым умыслом.
27587. Задачи и функции (охранительная и регулятивная) уголовного права. Принципы уголовного права 29 KB
  Задачи и функции охранительная и регулятивная уголовного права. Принципы уголовного права. Задачи уголовного права сформулированы в ст. Задачи уголовного права реализуются в процессе осуществления основных функций данной отрасли законодательства 1 Предупредительная регулятивная функция заключается в установлении наказания тем самым предупреждая граждан об ответственности в случае совершения преступления.
27589. Задержание лица, совершившего преступление. Основания для задержания и условия правомерности действий по его задержанию. Отличие причинения вреда при задержании преступника от необходимой обороны 29 KB
  Задержание лица совершившего преступление. В соответствии с законом не является преступлением причинение вреда лицу совершившему преступление при его задержании для доставления органам власти и пресечения возможности совершения им новых преступлений если иными средствами задержать такое лицо не представилось возможным и при этом причиненный вред не превысил пределов необходимости. 91 УПК РФ: 1 если лицо застигнуто при совершении преступления или непосредственно после его совершения; 2 потерпевшие или очевидцы укажут на данное лицо как...
27591. Законодательное определение и критерии невменяемости. Уголовная ответственность лиц с психическими расстройствами, не исключающими вменяемости (ограниченная вменяемость) 34.5 KB
  Лицо находящееся в состоянии невменяемости не подлежит уголовной ответственности и не является субъектом преступления ст. Состояние невменяемости устанавливается заключением судебнопсихиатрической экспертизы. Юридический психологический критерий невменяемости имеет два признака: интеллектуальный признак т.
27593. Захват заложника 32.5 KB
  Захват заложника ст. Объективная сторона заключается в захвате или удержании лица в качестве заложника. Захват заложника это открытое либо тайное с применением насилия или угрозы его применения либо без такового ограничение свободы его передвижения которое сопровождается в последующем открытым сообщением об этом и выдвигаемых условиях его освобождения.