8519

Суспільно-політичний розвиток західноукраїнських земель у 60 - першій половині 70-х рр. XIX ст

Конспект урока

История и СИД

Тема уроку. Суспільно-політичний розвиток західноукраїнських земель у 60 - першій половині 70-х рр. XIX ст. Мета уроку: показати причини й особливості пожвавлення суспільно-політичного руху після революції 1848-1848 рр. довести реакційну...

Украинкский

2013-02-14

26.6 KB

9 чел.

Тема уроку.

Суспільно-політичний розвиток західноукраїнських земель

у 60 – першій половині 70-х рр. XIX ст. 


Мета уроку: показати причини й особливості пожвавлення суспільно-політичного руху після революції 1848-1848 рр.; довести реакційну діяльність течії москвофілів; формувати вміння аналізувати розвиток національно-визвольного руху на західноукраїнських землях у другій половині XIX ст.; поглиблювати вміння учнів складати хронологічні таблиці, конспект, статистичні графіки; виховувати шанобливе ставлення до діячів українського національно-визвольного руху.

Основні терміни і поняття: національна ідея, суспільно-політичний рух, москвофіли.

Обладнання: підручник, історико-етнографічна карта України, документи підручника.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

 

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
    1. Суспільно-політична ситуація 50-60-х рр. XIX ст.
    2. Москвофіли.
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання

 

ХІД УРОКУ


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда за запитаннями.
1. Розкажіть про особливості формування фабрично-заводської промисловості на західноукраїнських землях.
2.Як розвиток нафтовидобутку в Бориславі й Дрогобичі змінив життя в цій місцевості (усний опис)?
3.Покажіть на карті основні залізниці. До яких змін на прилеглих територіях призвела їх поява?
4.Покажіть на карті найбільші галицькі міста і дайте їх коротку характеристику.
5.Визначте економічну спеціалізацію окремих районів. 6. Вмотивуйте неминучість появи кооперативного руху.

Індивідуальні завдання.
1. Охарактеризуйте систему міського управління. 2.Назвіть основні галузі промисловості. 3.Охарактеризуйте систему освіти в містах.
4. Дайте характеристику конфесійної ситуації в одному з промислових міст.
5. Дайте характеристику транспортним засобам цього періоду.

Бесіда на повторення.
1. Як вплинула революція 1848-1849 рр. в Європі на національно-визвольний рух на західноукраїнських землях?
2. Що ви пам'ятаєте про українсько-польські та українсько-угорські відносини під час революції 1848-1849 рр.?
Поразка революції 1848-1849 рр., узагальнює учитель, супроводжувалася посиленням позицій поляків у краї і породила на деякий час в українців зневіру у власні сили і надію на допомогу у визвольній боротьбі з боку Російської держави.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Суспільно-політична ситуація 50-60-х рр, XIX ст.

Самостійна робота.
Опрацюйте текст підручника.

Бесіда за запитаннями.
1. Які головні політичні завдання революції 1848-1849 рр. не були вирішені?
Чому? (Аргументуйте свою відповідь.)
2. Яке питання стояло в центрі суспільно-політичного життя Західної України після революції 1848-1849 рр.? Чому?

Робота із зошитом.
Запишіть у зошити конкретні факти, що свідчать про політичну реакцію на західноукраїнських землях у другій половині XIX ст.:
- дискредитація українського руху; заборона діяльності Головної руської ради 1851 р.;
- офіційне запровадження польської мови в адміністрації, судочинстві, органах самоуправління у Львівському університеті;
- реформи 60-х рр. XIX ст. остаточно закріпили за польською елітою монополію політичної влади в Галичині.

Завдання.
Порівняйте умови життя українців у Західній та Східній Україні. Зробіть висновки.

3. Москвофіли.

Розповідь учителя.

Давнє прагнення українців Східної Галичини, Північної Буковини і Закарпаття до возз'єднання з Наддніпрянською Україною, щоб створити єдину соборну незалежну Українську державу, намагалися по-своєму використати так звані «москвофіли».
Москвофільство (русофільство) - мовно-літературна і суспільно-політична течія серед українського населення Галичини, Буковини й Закарпаття у середині XIX ст. - у 30-х рр. XX ст. Основною передумовою виникнення москвофілів була втрата українським народом власної державності, багатовікове іноземне поневолення, роздробленість і відокремленість окремих земель, денаціоналізація освіченої еліти та низький рівень національної самосвідомості мас.
Першим пропагандистом «общеруських» ідей у Галичині був відомий ідеолог панславізму М. Погодін, який, перебуваючи у Львові у 1835 р. і 1839—1840 рр., познайомився з місцевою інтелігенцією. Особливо тісні зв'язки він налагодив з істориком Д. Зубрицьким, навколо якого й почало формуватися коло прихильників російської мови та національної єдності «Галицької Русі з Великоросією». Унаслідок недостатньої зрілості, обумовленої особливостями історичного розвитку, український національний рух у Галичині поєднував у собі кілька різних національно-політичних орієнтацій (українську, проросійську, пропольську та австро-русинську), співвідношення між якими перебувало у постійній динаміці, у зв'язку з чим змінювався не лише характер самого руху, але й світогляд його окремих діячів.
В умовах реставрації абсолютизму (1849—1859) москвофіли не могли вести відкриту політичну діяльність І зосередили свої зусилля у сфері освіти й культури. Відсутність єдиної загальноприйнятої української літературної мови стала сприятливим ґрунтом для поширення «об'єдинительських» ідей.
До цього часу вплив москвофілів залишається помітним у середовищі української еміграції в США і Канаді.

Дискусія.
Проаналізуйте такі положення програми москвофілів (учні записують положення у зошити):
а) думка, нібито українського народу взагалі не існує, а є лише єдиний «панруський» народ від Карпат до Камчатки;
б) були переконані, що їм для своїх писань треба використовувати не українську мову, а «язичіє» - суміш російської, української, старослов'янської і польської мов;
в) заперечували використання української мови як літературної, бо це, мовляв, лише говірка неписьменних селян;
г) «обласне наріччя галицької чернії» не годиться для написання історичних праць, призначених для освічених людей;
д) українського народу й української мови взагалі не існує, а є тільки єдиний російський народ і єдина російська мова;
е) гасло «національно-культурна єдність з Росією»;
є) національно-культурна, а пізніше й державно-політична єдність з російським народом, з Росією.

Бесіда за запитанням.

У чому проявилася реакційна діяльність москвофілів?

Робота з документом.
Опрацюйте у підручнику документ «Історик Василь Верига про москвофільство» [51, с. 227-228].

Бесіда за запитаннями.
1.Чим пояснювалося зростання впливу москвофілів?
2. Знаючи історію Наддніпрянської України у складі Російської імперії, покажіть, чи мали підстави для сподівання прихильники москвофільства.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ


Бесіда за запитаннями.
1.Які політичні питання не були вирішені під час революції 1848-1849 рр.?
2.Назвіть основні напрями в суспільно-політичному русі західноукраїнських земель після революції 1848 р.
З.Що змінилося в житті західноукраїнського населення після прийняття в Австрії конституції 1867 р.?
4. Чим пояснювалося поширення москвофільства в суспільно-політичному русі Західної України на початку другої половини XIX ст.?
5.У які роки москвофіли домінували в політичному та громадському житті галицьких українців?
6.Які фактори спричинили формування русофільства (москвофільства) в Галичині?
7. Що таке «язичіє»?
8.Як називалася політична організація москвофілів у 70-80-х рр. XIX ст.?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Заключне слово вчителя.
Реформи в Австрійській імперії відкрили більше можливостей для культурно¬просвітницької роботи. У Західній Україні змагалося декілька суспільно-політичних течій. Перевага виявилась за прибічниками орієнтації на Російську державу –москвофілами.
Популярність москвофільства була недовгою. Орієнтація на Росію не мала перспективи.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте текст підручників [51, § 34; 40, § 12].
2. Підготуйте повідомлення на теми «Заснування й діяльність культурно-освітнього товариства «Просвіта», «Заснування та діяльність літературного товариства ім. Т. Шевченка».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

70343. Разработка программного обеспечения (ПО) для системы он-лайн продаж строительных материалов на примере ОАО «Гродненский комбинат строительных материалов» 5.21 MB
  Обзор современных литературных источников, необходимых для дальнейшей работы над проектом, анализ методов решения прикладных задач; систематизация собранного материала для выполнения дипломного проекта; изучение существующего программного обеспечения для проектирования выбранной системы; построение логической модели данных. Определение правил для данных, правил для процессов, а также правил для интерфейса...
70344. Моніторинг якості знань молодших школярів 524.5 KB
  З кожним роком змінюється життя навколо нас змінюються люди а відповідно і змінюються вимоги до якості знань школярів. Адже саме в перші роки навчання закладаються основи всіх знань вміння працювати і самостійно приймати рішення.
70345. Финансовый менеджмент: содержание и механизм функционирования 160.5 KB
  Целью финансового менеджмента являются выработка и применение методов, средств и инструментов для достижения целей деятельности фирмы в целом или ее отдельных производственно-хозяйственных звеньев – центров прибыли...
70346. МАРШРУТИЗАЦИЯ В ГОРОДСКИХ ИНФОРМАЦИОННЫХ СИСТЕМАХ НА БАЗЕ МОБИЛЬНЫХ ИНТЕРФЕЙСОВ 2.63 MB
  Цель работы – расширение электронной туристической карты до «электронного туристического гида» для мобильных устройств на платформе Android. В процессе работы были проведены теоретические исследования средств информационной визуализации для мобильных приложений, изучены возможности практического применения GPS-навигации в информационных системах.
70347. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГИЧЕСКИЕ АСПЕКТЫ ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ КОММУНИКАТИВНЫХ УМЕНИЙ У ДОШКОЛЬНИКОВ С ТЯЖЕЛЫМИ НАРУШЕНИЯМИ РЕЧИ В УСЛОВИЯХ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЙ ИНТЕГРАЦИИ 82 KB
  Проанализированы различные теоретические подходы к определению сущности общения и коммуникации; определены группы наиболее значимых для дошкольников коммуникативных умений; обоснованы исходные теоретические предпосылки констатирующего эксперимента.
70348. МЕТОДИКА ФОРМИРОВАНИЯ КОММУНИКАТИВНОЙ КОМПЕТЕНТНОСТИ СТУДЕНТОВ ТЕХНИЧЕСКОГО ВУЗА В ПРОЦЕССЕ ИЗУЧЕНИЯ СОЦИАЛЬНО-ГУМАНИТАРНЫХ ДИСЦИПЛИН 95.5 KB
  Проблема формирования коммуникативной компетентности студентов не является совершенно новой. Представляется целесообразным целостно на междисциплинарном уровне исследовать проблему формирования коммуникативной компетентности студентов посредством выявления дидактического...
70349. СОСТАВ И СОДЕРЖАНИЕ ДОКУМЕНТАЛЬНЫХ МАТЕРИАЛОВ КАК ИСТОЧНИКОВ ПРИ ИЗУЧЕНИИ РАЗВИТИЯ СИСТЕМЫ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ В РЕСПУБЛИКЕ БЕЛАРУСЬ 67 KB
  Статья посвящена актуальной проблеме - системному анализу документальной источниковедческой базы материалов учет которых чрезвычайно важен при изучении процесса развития системы высшего образования в нашей стране.
70350. МАРКЕТИНГ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ УСЛУГ В ФИЛИАЛЕ РГСУ В Г. МИНСКЕ 144.5 KB
  Базируясь на учете специфики образовательных услуг, анализе внешнего, внутреннего и интерактивного маркетинга, автор исследует сущность образовательных услуг, их качество, предлагает модель маркетинга на рынке образовательных услуг, ориентированную на потенциал, процесс, результат.