85291

У царстві рослин. Дерева, кущі, трави. Зовнішня будова рослин

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ознайомити з функціональним призначенням органів рослин, показати пристосування рослин для поширення плодів і насіння; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю, почуття прекрасного в природі.

Украинкский

2015-03-24

69.5 KB

2 чел.

                                                                      Римаренко Олена Костянтинівна,

                                                      учитель вищої категорії

                                            початкових класів

                                                     ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5

                                                                м.Конотопа Сумської області

Я і Україна

2 клас

Тема. У царстві рослин. Дерева, кущі, трави. Зовнішня будова рослин.

Мета. Ознайомити учнів із розмаїттям рослинного світу. Сформувати

           поняття «дерева», «кущі», «трав`янисті рослини». Ознайомити з

           функціональним призначенням органів рослин, показати

           пристосування рослин для поширення плодів і насіння; розвивати

           спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до

           природи, любов до рідного краю, почуття прекрасного в природі.

Обладнання: малюнки різних рослин, таблиця «Дерева, кущі, трав`янисті рослини», загадки про рослини, мікрофон, гербарій, підручник для 2 класу  «Я і Україна» (автори: Н.М. Бібік, Н.С.Коваль), робочий зошит для 2 класу

(автори: В.А.Тетьоркіна, С.М.Погорелова)

                                                     Хід уроку

  1.  Організація учнів до уроку.

ІІ. Підсумки спостережень в природі.

  •  Яка зараз пора року?
    •  Назвіть осінні місяці.
    •  Які зміни відбулися в неживій природі?
    •  Яким було небо протягом минулого тижня?
    •  Від чого залежить колір неба?
    •  Які інші явища природи ви спостерігали?
    •  Якими кольорами прикрасила рослини осінь?
    •  Які зміни відбуваються в житті птахів (тварин)?
    •  Як змінилася господарська діяльність людей?
    •  Опишіть погоду сьогоднішнього дня.

      ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

  •  Ви вже знаєте, що належить до природи. За якими ознаками

       розрізняємо живу та неживу природу?

                    Живої природи світ таємничий

                    Ми на уроці сьогодні відкриєм.

                    Навчимось його красу не руйнувати,

                    А примножувати, любити, оберігати.

              - Таємницю якої саме живої природи ми будемо відкривати, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте зашифроване слово.

               1. Гра «Дешифрувальник»

               -  Літери у нашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кнопках. Кожній цифрі відповідає кілька літер. Щоб відгадати зашифроване слово, треба вибрати тільки одну літеру. Будьте уважними,

номер  7 6 7 5 3 6 3

               1                2                   3                4                 5

             АБВ           ГГДЕ          ЄЖЗИ        ІЇЙ            КЛМ

               6                 7                  8                9                0

             НОП           РСТ            УФХ        ЦЧШЩ      ЬЮЯ

                        

                                         Відповідь: 7  6  7  5   3   6   3

                                                            Р О С  Л  И  Н  И

 - Молодці! Сьогодні на уроці ми помандруємо у царство рослин.

 А щоб ви хотіли дізнатися про рослини?

          2. Гра  «Мікрофон»

   Учні передають «мікрофон» один одному і формулюють запитання, починаючи словами «Я хочу знати…»

  •  Які є рослини?
    •  Де ростуть рослини?
    •  Чому рослини належать до живої природи?
    •  Як відрізнити одну рослину від іншої?
    •  Чому їх так багато?
    •  Чи можуть рослини зникнути?
    •  У вас виникло багато запитань. Якщо ви будете уважними, кмітливими, активними, старанними, то знайдете на них відповіді на нашому уроці.

        ІV. Вивчення нового матеріалу.

  •  Неповторна краса природи у нашому краї. Здавна він славиться сосновими борами, розкішними дібровами, білокорими березняками, а над  чудовими озерами та ставками схиляють свої довгі коси верби. Населяють рослини водойми, ростуть, навіть, на скелях і в сипучих пісках. Та де б вони не росли, їм завжди потрібне сонячне світло і тепло, повітря, вода і ґрунт. Рослини збагачують повітря киснем, який потрібен для дихання людям і тваринам, роблять його чистішим і свіжішим. Тому рослини називають зеленими легенями Землі. Завдяки повітрю ми живемо і повинні дбати про його чистоту. Адже забруднене повітря – велика загроза для всього живого. Потрібно насаджувати більше різноманітних рослин.
  1.  Дидактична гра  «Впізнай рослину».

Мета: вчити учнів розпізнавати рослину за характерними ознаками.

                                Хід гри

  •  А зараз пограємо в гру. Я читатиму загадки, а вам треба відгадати їх і назвати слова, які допомогли вам упізнати рослину.

Після того як учні відгадали загадку, вчитель показує малюнок з рослиною-відгадкою, прикріплює його на дошці. Учні характеризують рослину, відповідаючи на питання:

  •  Якого розміру рослина?
    •  Яке стебло?
    •  Якої форми листя?
    •  Яка квітка?
    •  Який  вигляд має плід рослини?

                  Загадки

Рясно в липні зацвітає,

Дуже гарний запах має,

Цвітом від хвороб лікує,

Щедро медом нас частує. (Липа)

  Заблукала в верболозі,

 Дні і ночі ронить сльози.  (Верба)

 Стрімко вибігли на гору

 Дві подружки білокорі.

 Дощик їм полоще кіски.

 Звуть цих подружок … (берізки).

За хатиною в садочку

У зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться. (Калина)

Яскраві пелюстки

І запах пречудовий.

І хочеться усім

Побачити їх знову. (Квіти)

Подивіться – на горбочку

Он біліє дивне очко.

Хто ж це дивиться так ніжно?

Дитинча весни  - … (підсніжник)

               Із зеленої сорочки,

               Що зіткав весною гай.

               Білі дивляться дзвіночки,

               А як звуть їх відгадай.

                                        (Конвалія)

  •  Подивіться, яке розмаїття рослин! Як їх багато в нашому класі. І що нам з ними робити? Тож давайте по групуємо їх. Поміркуйте і скажіть, за якою ознакою їх можна згрупувати. ( За формою листя, за розміром, за кольором квітки тощо)
    •  Я пропоную об`єднати рослини у такі групи…Та це ви зможете і самі зробити відгадавши загадки.

      Воно для всіх нас – добрий друг,

      Хоч диваком вважається,

      Бо навесні вдяга кожух,

      На зиму ж – роздягається. (Дерево)

      Як пригріє сонечко –

      Зеленасті стрілки підніма.

      Двір і лан, і луг вкрива

      Росяна густа …  (трава)

 

      Що є спільного в калині,

      І смородині й шипшині,

      Бузині, бузку, ожині,

      Агрусі, а ще в ліщині?

      Має також барбарис

      З ними кілька спільних рис. ( Кущі)

- Отже всі рослини поділяються на три групи: дерева, кущі, трав`янисті рослини.

(Демонстрація таблиці, на якій зображені дерева, кущі, трав`янисті рослини.)

                   Фізкультхвилинка.

          Ми – берізки і кленці.

          В нас тоненькі стовбурці

              (Встати із-за парт.)

         

           Ми в стрункі стаєм рядки,

          Виправляєм гілочки.

              (Руки вперед, в сторони.)

           

           Ледь зіп`ялись з корінців,

           Дістаємо промінців.

               (Потягування.)

           

           Ми стискаєм їх вогонь

           В зелені своїх долонь.

             (Вправи для кистей рук.)

         

            Хилять свіжі вітерці

           Вліво-вправо стовбурці.

           (Нахили тулуба вперед, вліво-вправо.)

           

           Ще й верхівки кожен ряд

           Нахиля вперед-назад.

            (Нахили голови вперед-назад.)

  1.  Робота з підручником (с.28-29)
    •  Яку будову має кожна рослина?
    •  Які спільні ознаки мають дерева і кущі?
    •  Скільки стовбурів має дерево?
    •  А кущ?
    •  Чи мають стовбур трав`янисті рослини?
  2.  Робота з гербарієм «Органи рослини»
    •  Розгляньте рослини, назвіть їх. Розкажіть про будову рослин.
    •  До якої групи належать рослини? Чому?
    •  Рослини ще розподіляють на культурні та дикорослі. Як ви думаєте, чому?
    •  Розгляньте і назвіть плоди. Яким рослинам вони належать?  

    ( Жолудь із дуба, шишка з ялинки,  крильця клена тощо.)

          У плодах дозріває насіння. Для поширення насіння рослини мають різні пристосування: насінина кульбабки має парашути, клена – крильця, лопуха – гачечки. Одні насінини розносяться вітром, інші прикріплюються гачечками до тварин і таким чином розповсюджуються.

  1.  Робота з підручником (с.30-31)
    •  Квіти і плоди яких рослин зображено на малюнку?
    •  Де ростуть ці рослини?
    •  Доведіть, що рослини належать до живої природи.
  2.  Роль рослин у житті людей.

         Рослини є головною їжею, ліками, кормом для тварин, сировиною для промисловості, будівельним матеріалом. Ви всі знаєте, що є такі рослини, яких щороку стає все менше і менше. Багато з них занесено до Червоної книги - це перелік рослин, яким загрожує повне зникнення на Землі. Цю книгу порівнюють із червоним знаком світлофора – сигналом, що сповіщає про загрозу і вимагає бути уважним і обережним. А що ж потрібно робити, щоб вони зовсім не зникли? Послухайте вірш

П. Ситниченка:

                         Вмійте природу любити

                         Вам  у походи ходити

                         І мандрувать, любі діти,

                         Вмійте ж природу любити,

                         Кожній стеблинці радіти.

                         В полі, у лісі, над яром –

                         Квіти, дерева і трави…

                         Цвіту не вирви задаром,

                         Гілки не втни для забави.

                         Оберігайте ж повсюди

                         Шлях і стежиночку в гаї.

                               Все те красою буде

                         Нашого рідного краю.

  •  То що ж потрібно робити, щоб рослини не зникли?

  1.  Робота в зошитах (с.7)
  2.  Визначте на малюнку дерева, кущі, трав`янисті рослини.
  3.  Намалюйте свою улюблену рослину.

    

V. Узагальнення і систематизація набутих учнями знань.

      1.  Дидактична гра «Хто більше назве рослин…»

Мета: Перевірити знання учнів про рослини.

                        Хід гри

     Учні поділяються на три команди. З кожної команди гравці почергово називають лісові (садові, польові) рослини. Переможе команда, гравці якої назвуть найбільше рослин. Назви рослин не повинні повторюватися.

  •  Молодці!
  1.  Робота в парах. Метод «Прес»

Кожна пара отримує малюнок рослини.

  •  Вам потрібно визначити, до якої групи належить рослина. Відповідати будете за взірцем.

       На дошці:

                                  Я вважаю, що…

                                      Тому що …

                                   Таким чином…

Наприклад:

       Я вважаю, що калина – кущ, тому що у куща кілька тонких дерев`янистих стебел, у калини – їх кілька ( три тощо). Таким чином, калина – кущ.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

     Гра «Мікрофон»

  •  Чи на всі запитання, поставлені на початку уроку, ви отримали відповідь?
  •  Що нового ви дізналися на уроці?
  •  Для чого потрібно насаджувати дерева?
  •  У народі кажуть, що кожна людина у своєму житті повинна посадити хоча б одне дерево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам`ятати, що не можна топтати траву, ламати дерева, зривати квіти.

                Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.

                Не ламай ромашку, не топчи травичку.

                В зелені діброва, в китицях калина,

                Глянь, яка чудова наша Україна!

VІІ. Домашнє завдання.

  1.  Опрацювати статтю підручника
  2.  Підготувати повідомлення про лікарські рослини рідного краю.
  3.  Дібрати загадки про культурні й дикорослі рослини.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30119. Модификационная (фенотипическая) изменчивость 16.63 KB
  Характеристика: обратимость изменения исчезают при смене специфических условий окружающей среды спровоцировавших их групповой характер изменения в фенотипе не наследуются наследуется норма реакции генотипа статистическая закономерность вариационных рядов затрагивает фенотип при этом не затрагивая сам генотип.По размаху нормы реакции узкая более характерна для качественных признаков широкая более характерна для количественных признаков 3.По длительности: есть лишь у особи или группы особей которые подверглись влиянию...
30120. Генетика популяций. Генетическая структура популяций и идеальная популяция 37.55 KB
  При описании систем скрещивания в идеальной популяции широко используется понятие панмиксии случайного свободного скрещивания при котором вероятность встречи гамет не зависит ни от генотипа ни от возраста скрещивающихся особей. Если исключить половой отбор то к панмиктической популяции применима концепция гаметного резервуара согласно которой в популяции в период размножения формируется гаметный резервуар генный пул включающий банк женских гамети банк...
30121. Наследственные и врожденные болезни 15.44 KB
  Наследственные и врожденные болезни: НАСЛЕ́ДСТВЕННЫЕ БОЛЕ́ЗНИ патологические состояния организма обусловленные изменениями генетического материала мутациями. В широком смысле термин наследственные болезни включает не только хромосомные и генные болезни вызываемые соответствующими мутациями но и мультифакториальные болезни развитие которых связано с взаимодействием нормальных полиморфных генов формирующих предрасположенность к заболеванию с факторами внешней среды. Условно к наследственным болезням можно также отнести болезни...
30122. Методы диагностики наследственных болезней 29.39 KB
  Методы диагностики наследственных болезней: 1.Генеалогический метод диагностики наследственных болезней один из важнейших методов в генетике он представляет собой систему изучения заболеваемости в роду с составлением соответствующей родословной. В настоящее время известно более 50 наследственных заболеваний связанных с полом.Биохимикогенетические методы диагностики наследственных болезней исследования широко применяются в диагностике наследственных заболеваний обмена веществ и других форм.
30123. Хромосомные синдромы 19.27 KB
  Хромосомные синдромы: Хромосомные синдромы с числовыми нарушениями аутосом: Синдром Дауна трисомия по хромосоме 21 одна из форм геномной патологии при которой чаще всего кариотип представлен 47хромосомами вместо нормальных 46 поскольку хромосомы 21й пары вместо нормальных двух представлены тремя копиями трисомия см. Существует ещё две формы данного синдрома: транслокация хромосомы 21 на другие хромосомы чаще на 15 реже на 14 ещё реже на 21 22 и Yхромосому 4 случаев и мозаичный вариант синдрома 5 . Синдром получил...
30124. Кариотип 17.21 KB
  Кариотип это совокупность признаков полного набора хромосом соматических клеток организма на стадии метафазы III фаза деления клетки их количество размер форма особенности строения. Исследование кариотипа проводят методом световой микроскопии с целью выявления патологии хромосом. Чаще всего это исследование проводят у детей для выявления заболеваний обусловленных нарушениями в хромосомах и у супругов при бесплодии или привычном невынашивании беременности. Выявление хромосомных перестроек в этом случае позволяет установить причину...
30125. Генетический контроль синтеза ферментов 16.67 KB
  Генетический контроль синтеза ферментов. Однако под действием некоторых сигналов синтез индуцибельных ферментов повышается. coliв присутствии лактозы образуется ряд ферментов участвующих в катаболизме этого дисахарида. Репрессор связывается со специфическим участком ДНК и блокирует транскрипцию генов ответственных за синтез определенных ферментов.
30126. Создание устройства для дистанционного мониторинга основных физиологических показателей человека, программного обеспечения для регистрации частоты сердечных сокращений и температуры тела 3.2 MB
  Устройство для дистанционного мониторинга физиологических показателей человека позволяет удалённо следить за температурой и частотой пульса пациента. Устройство закрепляется на внутренней стороне плеча, что позволяет точнее измерять температуру.
30127. Разработка аппарата коррекции речи, который использует такие методы лечения заикания как «метроном» и «задержанная акустическая связь» 2.4 MB
  Благодаря речи индивидуальное сознание каждого человека, не ограничиваясь личным опытом, собственными наблюдениями, питается и обогащается результатами общественного опыта: наблюдения и знания всех людей становятся или могут благодаря речи стать достоянием каждого. Огромное многообразие стимулов, которое получает благодаря этому человек, дало мощный толчок для дальнейшего развития его мозга