85292

У царстві рослин. Я і Україна

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням потреб...

Украинкский

2015-03-24

135 KB

0 чел.

Розробка уроку з курсу «Я і Україна» 2клас

Підготувала: вчитель початкових класів               

                   Уманської міської гімназії

                      Чепка Яна Борисівна

Тема. У царстві рослин.

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням   потреб навколишнього середовища; громадянської – знати свої обов’язки з охорони та примноження рослинного світу.

предметних компетентностей:

  •  уточнити і поглибити знання учнів про живу природу;
  •  ознайомити із поділом рослин на групи та різноманітністю їх у природі;
  •  навчити розпізнавати рослини, порівнювати, робити висновки;
  •  розвивати спостережливість, уміння критично аналізувати подану інформацію;
  •  виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю; бажання охороняти і примножувати красу довкілля.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. 

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням  інтерактивних технологій, мультимедійної презентації, фотосюжетів, кругів Ейлера.

Обладнання. Ілюстрації різних рослин, таблиці «Жива і нежива природа»,  «Дерева, кущі, трав’янисті рослини», уявний мікрофон, енциклопедії, Червона книга, іграшкові білочка, зайчик, метелик, комп’ютерна презентація, плоди дерев (жолудь, каштан, шишка, крильця клена, гачки лопуха, горіхи), комплект картин «Рослини, занесені до Червоної книги України», різнокольорові клубочки.

Конкретизовані навчальні цілі уроку

Когнітивні рівні

Конкретизовані навчальні цілі

Перелік завдань – запитань, які забезпечують досягнення конкретизованих цілей

Навчально- методичне забезпечення

Знання

визначає, які предмети належать до живої природи

 

знає ознаки предметів живої природи

Інтерактивна технологія «Мікрофон».

–Виберіть, що належить до живої природи?

Технологія «Павутинка».

–Чому ви зробили такий вибір?

Ілюстрації

Різнокольорові

клубочки

Розуміння

вибирає тлумачення лексичного значення слів

порівнює значення

слів «дерева»,«кущі», «трав`янисті рослини»

розрізняє  належність рослин до певних груп

Дібрати пояснення до слів «дерева»,«кущі», «трав`янисті рослини»

Робота в групах. Порівняння значень слів «дерева»,«кущі», «трав`янисті рослини».

Гра« Розподіли рослини»

Тематичний словник

Мультимедійний проектор

Роздатковий  природний матеріал

Застосування

Використовує практичний досвід і зіставляє із прочитаним текстом;

розподіляє рослини на групи

Ознайомлення з текстом «У царстві рослин.»

Вправа «Мозковий штурм».

–Назвати ряд, у якому всі рослини відносяться до однієї групи.

Підручник

(ст. 28-29)

Опорні схеми

Аналіз

аналізує і пояснює ознаки за якими розподіляє рослини

Гра «Розпізнай рослину за плодами».

Роздатковий  природний матеріал

Синтез

складає прислів`я із запропонованих частин;

досліджує значення рослин у природі та  житті людини;

доводить важливість рослинного світу в природі.

З`єднати частини прислів`я.

–Поясніть, яке значення мають рослини в природі та житті людини. Пояснення ілюструйте доказами.

Робота в групах.

Скласти частини вірша у логічній послідовності.

Презентація

Роздатковий матеріал. Таблиці.

Оцінювання

висловлюють оцінні судження щодо значення рослин у природі;   

оцінюють свою роботу на уроці;

висловлюють судження відносно почутого на уроці;

Технологія

«Незакінчене речення».

Рефлексія уроку.

Презентація

Опорні схеми

Хід уроку

  1.  Організація учнів до уроку. (1хв.)

Учитель.

  •  Пролунав і стих дзвінок.

Починається урок.

Із гостями привітайтесь.

Діти.

  •  Доброго дня!

Учитель.

  •  Станьте рівно, посміхайтесь.

На урок старанність не забудьте взяти.

Сідайте всі тихенько,

Починаємо працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (1 хв.)

Вправа «Мікрофон».

Учитель.

  •  Який урок розпочинаємо? ( Я і Україна).
  •  Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.(Цікавим, навчальним, трохи казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим).
  •  А ви на уроці якими маєте бути? (Уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими).
  •  Що ви очікуєте від цього уроку? (Нових знань, успіхів, високих балів).
  •  Ваш успіх на уроці залежить від вашої активності, уважності, творчості. А працювати ми будемо із вами   під гаслом:

(СЛАЙД 2)

Щоб робота в нас кипіла,

Працювати будем:

Швидко! Дружно! Вміло!

ІІІ. Створення емоційного фону уроку. (1хв.)

Учитель декламує вірш.

(СЛАЙД 3)

Живої природи світ таємничий

Ми на уроці сьогодні відкриєм.

Навчимось його красу не руйнувати,

А примножувати, любити, оберігати.

О. Крижанівська

IV. Робота над темою уроку.

  1.  Хвилинка спостережень. (2хв.)

Вчитель

  •  Як завжди, традиційно ми розпочинаємо урок із «Хвилинки спостережень» та повідомлення гідрометцентру нашого класу.

Фронтальне опитування.

  •  Яка пора року зараз є господинею?
  •  А який зараз місяць?
  •  Якого кольору цей місяць? Чому?
  •  Чи були протягом цього тижня опади?
  •  Які ознаки осені ви спостерігали?
  •  Спрогнозуйте, яким має бути сьогоднішній день. (Чергові учні складають прогноз – повідомлення гідрометцентру).

1. Зміна висоти Сонця на небосхилі.

2. Зміна температури повітря.

3. Сила і напрям вітру.

4. Колір неба. Від чого він залежить?

5. Опади. У вигляді чого вони були?

  1.  Актуалізація опорних знань учнів. (1хв.)

Фронтальне опитування.

  •  Пригадайте і скажіть, що таке природа?
  •  На  які дві групи вона поділяється?
  •  Прочитайте запис. (На дошці записані поняття: людина, вода, повітря, рослини, підручник, Сонце, зорі, тварини, місяць, парта).
  •  Чим відрізняються ці поняття?

Технологія «Павутинка».

  •  Виберіть, що належить до живої природи. Чому ви зробили такий вибір? Поясніть.
  •  Який зв’язок між живою і неживою природою?

3.  Повідомлення теми і завдань уроку. (1 хв.)

  •  Восени всі тварини готуються до зимівлі. Та деякі залишилися і завітали до нашого класу, щоб допомогти нам працювати на  уроці. Хто вони? На це питання ми дамо відповідь, коли відгадаємо загадки.

а) Відгадування загадок. (1 хв.)

Учитель. - Увага на монітор.

(СЛАЙД 4)

1) Червонясту шубку має,

по гілках вона стрибає.

Хоч мала сама на зріст,

та великий має хвіст,

як намисто, оченята.

Хто це? Спробуй відгадати.(Білка)

(З’являється іграшка білка).

(СЛАЙД 5)

2) Звірок маленький,

Взимку біленький,

Влітку сіренький

По полях стрибає,

В кущах спочиває. Хто це? (Зайчик)

(З’являється іграшка зайчика).

(СЛАЙД65)

3) Живу  лише влітку,

Шовкові крильця маю.

Із квіточки на квіточку

В садочку я літаю.  (Метелик)

(З’являється метелик).

Учитель. Білочка, Зайчик і Метелик  будуть допомагати нам на уроці. І щоб дізнатися, у яке царство ми помандруємо,  маємо виконати завдання, яке вони для нас приготували.

(СЛАЙД 7)

б) Гра «Дешифрувальник»,(2 хв.)

Учитель. Літери у вашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кнопках.  Кожній цифрі відповідає кілька літер. Щоб відгадати зашифроване слово, потрібно вибрати тільки одну літеру. Отже, будьте  уважними.

7675363

РОСЛИНИ

Учитель. Молодці! Відгадали! Перешкоду подолали! Це слово– рослини. І ми сьогодні будемо з нашими помічниками мандрувати у Царстві рослин.

в) Вправа «Мікрофон».

Учитель. Що б ви хотіли дізнатися про рослини? Свої запитання починайте словами: «Я хочу знати…» (Учні формулюють запитання, вчитель записує їх під словами «Царство рослин».

«Я хочу знати…»:

Які є рослини?

Де ростуть рослини?

Як відрізнити одну рослину від іншої?

Чому їх так багато?

Чи можуть рослини зникнути?)

Учитель. У вас виникло дуже багато запитань. На них ми знайдемо відповіді, подорожуючи Царством рослин на нашому уроці, коли з’ясуємо на які групи поділяються рослини, яку мають будову,що значfть для людини. І як ми, люди, маємо ставитися до рослин.

4.Вивчення нового матеріалу. (8хв.)

а) Розповідь учителя з елементами бесіди.

(СЛАЙД 8 «Природа світу)

Учитель. Ось чарівне царство рослин. Рослини оточують нас у житті й одночасно живуть своїм життям..

(СЛАЙД 9  «Рідний край») Неповторна краса природи у нашому краї. Здавна він славиться лісами, луками, садами, скверами.

Учитель. – А ось нас зустрічають Білочка, Зайченя і Метелик. А знаєте, чому саме вони нам допоможуть подорожувати у Царстві рослин? (Учні. Тому що вони живуть серед рослин.) Білочка живе на дереві, Зайченя під кущами, Метелик літає над квітами і травами.

Учитель. Як ви думаєте, хто із наших помічників зможе розповісти нам про дерева? Кущі? Трав’янисті рослини? Чому?

(Учні: « Про дерева нам розповість білочка, бо вона живе на деревах, про кущі -зайчик, а метелик про трав’янисті рослини».)

б) Відгадування загадок.

Учитель. Наші герої приготували для вас загадки.

Білчині загадки.

1) Стрімко вибігли нагору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски.

Цих подружок звуть… (берізки). (СЛАЙД10  «Берізка»)

2)Навесні цвітуть, мов свічі,

Заглядають сонцю в вічі,

А під осінь ті свічки

Вдягнуть з голок кожушки… (каштан). (СЛАЙД11 «Каштан»)

3)Серед літа – метелиця:

Пух летить і стелиться….  (тополя). (СЛАЙД12 «Тополя»)

4)Навесні росте, влітку цвіте,

Восени осипається, взимку відсипається,

Лікує від грипу,

Кашлю і хрипу… (липа). (СЛАЙД13 «Липа»)

Учитель. Як можна назвати слова-відгадки одним словом? (Дерева)

(СЛАЙД14  «КАШТАН-ТОПОЛЯ-ЛИПА   - ЦЕ ДЕРЕВА»).

Вчитель. Які ще дерева ви знаєте?

Загадки від Зайчика.

1) За хатиною в садочку

У зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться. (Слайд 14 «Калина»)

2) Мов їжак колючий,

Солодкий та пахучий.

Ягідку зірвеш –

Руку обдереш.  (Слайд 15 «Агрус»)

Учитель. Як можна назвати слова відгадки одним словом? Які кущі ви ще знаєте? (СЛАЙД 17 «КАЛИНА-АҐРУС-МАЛИНА- СМОРОДИНА – КУЩІ»).

І на кінець, до вашої уваги,

загадки від Метелика.

1) Яскраві пелюстки,

І запах пречудовий.

І хочеться усім

Побачити їх знову.  (Слайд 18 «Квіти»)

2) Як пригріло сонце –

Стрілки зеленясті піднесла.

Від ласкавого тепла

Он її навколо скільки!

Двір, і лан, і луг вкрива

Росяна, густа…. ( Слайд 19 «Трава»)

Учитель. І квіти, і траву ще називають трав’янисті рослини.

(Слайд 20 «ТРАВА І КВІТИ – ТРАВ’ЯНИСТІ РОСЛИНИ»)

Учитель. На які три групи ми можемо розділити рослини?

(Дерева, кущі, трав’янисті рослини)

Учитель. До якої природи вони належать?

Діти. До живої.

Учитель. Доведіть свою думку.

Учитель. А з чого вони беруть поживу? (Із землі).

Продовження пояснення вчителем нового матеріалу. Робота з таблицею (дерева, кущі, трави).

Правильно, рослини беруть поживу із землі. І роблять вони це за допомогою коріння. Рослини живляться і ростуть. Ви посадили деревце. Воно маленьке. Минають роки і дерево стає великим. Воно виростає. У нього стрункий стовбур, гілки утворюють крону. На гілках є листочки, або хвоя. Якщо гілки вкриті листям, дерева називають листяні, якщо хвоєю – то хвойні.

Учитель. Які ви знаєте листяні дерева?  А які хвойні?

Згодом на місці квітів утворюються плоди, у плодах знаходяться насінинки.

Учитель. З почутого ви зрозуміли, що дерево має корінь, стовбур, гілки, листя чи хвою, квіти, плоди, насіння.

  1.  Закріплення вивченого.

а) Робота з підручником. (Опрацювання  та обговорення статті «У царстві рослин» ст. 28-29 (3хв.)

V.Фізкультхвилинка. (3хв.) (Слайд 21 «Вальс квітів» Анімація)  

б) Продовження роботи. (2хв.)

Учитель порівнює і пояснює, що ці групи рослин мають відмінні та спільні ознаки.

Учитель. Які спільні ознаки мають дерева і кущі? (У грунті дерева й кущі мають коріння, над грунтом - мають стовбур, гілки, листя чи хвою, квіти, плоди, насіння).

Учитель.  Скільки стовбурів має дерево? (Один.) А кущі? (Багато.)

То чим відрізняються дерева від кущів?

Чи мають стовбур трав’янисті рослини? (Ні.) Вони мають стебло.

6. Хвилинка - цікавинка. Робота довідкового бюро. (1 хв.)

Учитель. Далі своє повідомлення нам представлять діти, які підготували пізнавальну інформацію«У світі цікавого» (СЛАЙД 22« Рафлезія квітуча»)

Повідомлення учня. Чи знаєте ви, що найбільша квітка у світі – рафлезія квітуча. У неї немає листя, а квіти досягають у діаметрі одного метра. Таких великих квітів немає у жодної рослини світу. (СЛАЙД 23 - «Мамонтове дерево»)

Повідомлення учня.  Найвище дерево у світі - мамонтове дерево, його висота сягає 112 метрів.

Вчитель. Якщо ви хочете більше дізнатися про світ рослин, скористайтеся енциклопедіями та книгами про рослини, які є в нашій бібліотеці. Деякі з них представлені на нашій виставці книг. І свої повідомлення діти готували саме з цих джерел.

7. Узагальнення та систематизація знань.  (5хв.)

Мої помічники приготували для вас ще завдання, ось Метелик хоче погратися в гру «Розподіли рослини». Робота в групах. (Діти повторюють правила роботи в групах)

а) Гра «Розподіли рослини».

   Кожна група отримала квіточки з назвами рослин. Потрібно розподілити рослини у три групи: дерева, кущі, трав'янисті рослини.

I група - БІЛОЧКИ - підкреслюють назви дерев.

II група - ЗАЙЧИКИ - підкреслюють назви кущів.

III група — МЕТЕЛИКИ — підкреслюють назви трав.

Липа, малина, шипшина, волошки, явір, рафлезія, верба, ліщина, фіалка, виноград, ромашка, дуб, кульбаба, яблуня.

Перевірка виконаного завдання.

  •  За якими ознаками ви розподілили дерева, кущі, трав'янисті рослини?

б) Розпізнай рослини за плодами.

Учитель. Діти, постривайте, мені Білочка хоче щось сказати. Вона для нас підготувала цікаве завдання. Білочка назбирала у кошик плоди різних рослин. І хоче вас перевірити, як ви вмієте розрізняти рослини за плодами. (Учитель показує плід, діти називають рослину і групу, до якої ця рослина належить).

в) Вправа «Мозковий штурм».

Назвати ряд,  у якому всі рослини відносяться до однієї групи:

а)  береза, дуб, липа;

б)  ромашка, бузок, ожина;

в)  калина, бузок, ожина.

Продовжити думку:

  •  Я стверджую, що яблуня - це кущ. Поясніть: моє твердження правильне чи ні.
  •  Доведіть, що ряст - трав'яниста рослина.
  •  Тополя дерево, а шипшина - кущ. Доведіть це.
  •  Назвати трав'янисті рослини. За якими ознаками їх можна впізнати серед інших рослин?

г) Зобразити за допомогою кругів Ейлера співвідношення між обсягами понять.

Априрода                        Арослини                        А рослини

Внежива природа           Вдерева                           В дерева

Сжива природа               Скущі                              С кущі

D – рослини                        D –трав`янисті рослини     D –трав`янисті рослини

                                                                                        Евиноград

                                                                                  Fяблуня

  N  –  мак

Учитель.  Молодці, упорались із завданням Білочки.

8. Бесіда «Роль рослин у житті людини». (3хв.)

Учитель. (СЛАЙД 24 «Про їжу») Рослини є головною їжею, кормом для тварин, сировиною для промисловості, будівельним матеріалом. А також вони можуть лікувати (СЛАЙД25-32 «Лікарські рослини»)

Вчитель. Діти, нині багато видів рослин зникли або зникають, їх знищили. Багато з них занесено до Червоної книги - це перелік рослин і тварин, яким загрожує повне зникнення на Землі. Цю книгу порівнюють із червоним знаком світлофора, сигналом, що сповіщає про  загрозу  і   вимагає  бути  уважним  і   обережним.   (Робота  з ілюстраціями, малюнками рослин, що занесені до Червоної книги: підсніжник, журавлина, ковила пухнаста, півонія тонколиста). Учитель. Зриваючи лісові та польові квіти, ми завдаємо неповторної шкоди рослинному світу свого краю. Де б ви не були, ви повинні завжди пам'ятати, що не можна топтати траву, ламати гілки дерев, зривати квіти.

9. Екологічна поетична хвилинка. (СЛАЙД 33 «Краса природи»). (1 хв.)

Декламування вірша учнем.

Вам у походи ходити

І мандрувать, любі діти.

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром -

Квіти, дерева і трави...

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиноньку в гаю.

Все те - окрасою буде

Нашого рідного краю.

Учитель. - Чого вчить цей вірш?

  •  Що потрібно робити, щоб рослини не зникли?

VI. Підсумок уроку. (1хв.)

Очікувані результати.

Вправа «Мікрофон».

Вчитель.  То ж  чи  справдилися ваші  очікування від уроку? Які  саме? (Відповіді дітей)  Продовжіть речення:

  •  На уроці я навчився...

пригадав... зрозумів...

VII. Домашнє завдання.  (1 хв.)

Опрацювати С.28-31 підручника.

*Підготувати повідомлення про рослину, занесену до Червоної книги.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78826. Казки маленькі, а розуму в них багато 64.5 KB
  Мета: Систематизувати знання дітей із розділу, розвивати навички читання, діалогічного і монологічного мовлення, виховувати бажання поповнювати свої знання, вивчати творчість українських письменників. Підсумок теми.
78827. П’єса-казка Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба» 55 KB
  Мета: ознайомити учнів із творчістю Нелі Шейко-Медведєвої; розширити знання дітей про п’єсу як жанр; поглибити розуміння побудови тексту п’єси; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб, вчити розрізняти характеристики дійових осіб за їхніми висловами...
78828. Слушание и рассказывание сказки «Теремок» 38 KB
  Цель: познакомить детей с различными версиями сказки «Теремок»; учить детей слушать и пересказывать сказку, развивать интеллектуальную (умение самостоятельно обрабатывать данный материал, строить вопросы к нему); коммуникативную компетентность...
78829. Чи відповідає смак якості? Натуральні соки, їх властивості 1.04 MB
  Мета: протестувати вибрані соки певних виробників, порівняти їх смак, вміст речовин, ціну та дизайн упаковки; визначити найкращий продукт та складання рекомендацій до нього. Тестували: сік «Господарочка», м.Одеса; сік «Садочок», Миколаївська обл..; сік «Яблуко», м. Одеса; сік «Вінні-Фрут», Вінницька обл.
78831. Театр. Theatre 48.5 KB
  Every nation and every country has its own customs and traditions. In Great Britain traditions play a more important part in the life of the people than in other countries. Englishmen are proud of their traditions and carefully keep them up.
78832. Добридень тобі, Україно моя! 141 KB
  Мета: Проаналізувати особливості життєвого та творчого шляху Павла Тичина; дослідити роль П. Тичини як громадського діяча. Розвивати пам’ять, декламаторські здібності, виховувати любов до українського поетичного слова, формувати національну свідомість, творчу особистість.
78833. Вже у фермера в дворі наступає Новий рік 48.5 KB
  Срібні дзвіночки дзвеніли під вікнами і все що бажали у цей святковий день маленькі колядники неодмінно збувалося. Входять до классу колядники Панігосподарко Чи дозволите колядувати Колядувати дім звеселяти А як же Кажуть що в тій хаті і добра не буде яку колядники...
78834. Шевченкове ім’я нам сіяє, як зоря 289 KB
  Активізувати та збагачувати знання дітей про життя та творчість Тараса Григоровича Шевченка; вчити учнів сприймати поезію Кобзаря серцем і душею, викликати інтерес до поезії; виховувати любов до України; спонукати учнів до вияву власних творчих здібностей та їх розвитку...