85463

«Два брехуни одної правди не кажуть», або «Рука руку миє, нога ногу підпирає». Порівняльний опис байки Л.І. Глібова «Зозуля й півень» та байки І.А. Крилова «Зозуля й півень»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розширювати знання дітей про жанр байки, вчити виразно, інтонаційно читати, порівнювати твори різних авторів; словниковий запас учнів; розвивати вміння визначати головну думку байки; виховувати почуття справедливості.

Украинкский

2015-03-25

188 KB

2 чел.

PAGE   \* MERGEFORMAT 1

Урок читання

на тему:

Порівняльний опис байки Л. І. Глібова

«Зозуля й півень» та байки І.А. Крилова

Зозуля й півень

Підготувала: Клим З.В.

Вчитель початкових класів

Стецівської ЗОШ І-ІІІ ст..

Стецева 2012 рік

Урок читання.

Тема:Два брехуни одної правди не кажуть”, або “Рука руку миє, нога ногу підпирає”.

Порівняльний опис байки Л.І. Глібова “Зозуля й півень” та байки І.А. Крилова “Зозуля й півень”.

Мета: Розширювати знання дітей про жанр байки, вчити виразно, інтонаційно читати, порівнювати твори різних авторів; словниковий запас учнів; розвивати вміння визначати головну думку байки; виховувати почуття справедливості.

Обладнання: вибрані твори Л.І. Глібова, І.А. Крилова, вірш Глібова, ілюстрація до байки “…” (гра”Утворити пару”), портрети Л.І. Глібова, І.А. Крилова, вірш Глібова Мікрофон”, таблиц яз діаграмою Вена.

Хід уроку

Актуалізація опорних знань.

(в кутку дошки слова Л.І. Глібова)

Здається байка просто бреше,

А справді ясну правду чеше,

Нікого в світі не мине,

Читайте згадуйте мене

Л.І Глібов

1.Вступне слово вчителя.

За столом сидів чоловік, сивий, високочолий, з орлиним носом.

Перед ним лежав аркушик паперу, якого він розглядав через лупу. Коли підводив голову, вражали його великі, ніби застиглі у здивуванні очі.

Чоловік був майже сліпий. Час від часу відкладав набік лупу і навпомацки писав під лінійку.

Зайшов поштар, і з його рук, як голуби, випурхнули конверти. На одних вправною рукою написано: “Леоніду Івановичу Глібову”, на інших – не впевнені дитячі кривулі: “Дідусеві Кениру”…

Вчитель:

Щоб дізнатися назву байки, яку ми будемозараз вчитися виразно читати й інсценізувати, відгадайте загадки!

1 Загадка                            Хто з вас птаха того знає,

Що дітей не доглядає?

Яйця тихо, крадькома

                                      В інших гніздах залишає.                              (Зозуля)

2 Загадка                            Зернинку з’їв, на тин злетів,

Крилами замахав,

                                      На все горло закричав…                                (Півень)

Опрацювання байки Л.І. Глібова “Зозуля й півень”.

1.Бесіда про особливості птахів, які є героями байки.

-Що вам відомо про цих птахів?

-Де живе кожен із них?

-Які голоси мають?

-Чи гарно співають ці птахи?

2.Слухання байки (читає вчитель)

-Чи сподобалася вам байка?

-Чи є ще дійові особи, крім Зозулі й Півня?

3.Словникова робота

а) читання сходинок” слів

довіку                                   годить

клювати                               пурхнув

кралечко                              вихвалює

невеличка                            виспівуєш

веселонька                          не доленька

милесенький                       жалібненько

-Прочитайте кожну колонку слів зверху вниз – мовчки, а тоді знизу вверх – вголос.

б) тлумачення незрозумілих слів.

-Виберіть пояснення до кожного слова і поставте у кружечках відповідні цифри (діти називають я проставляю)

1.Потакати                               (5) безрадісне

2.Мерщій                                 (4) справді

3.Знічев’я                                 (1) погоджуватися

4.Далебі                                   (2) швидко

5.Безталанне                            (3) без причини

4.Самостійне повторне читання учнями байки (мовчки)

5.Розкриття ідейної спрямованості тексту.

-За що хвалили одне одного Півень і Зозуля? (усно відповідають)

-Як Зозуля вихваляла спів Півня? – зачитати (3 діалоги)

-Що їй відповідав Півень?

Якими словами звертався до Зозулі? (3 діалоги)зачитують

-Хто почув цю розмову?

Що він сказав?

-Де у байці знаходиться повчання?

-Як ви думаєте, ці слова стосуються птахів, чи автор мав нв увазі когось іншого?

-Які риси людського характеру засуджує байкар? (брехливість, облесливість, фальш)

6.Читання байки в особах.

Інсценізація (4 особи)

Фізхвилинка

По подвірю ходить птах і співає по складах

Ланами розгрібає

Зернятко шукає,

Крилами махає,

На все горло співає:

Ку – ку – рі – ку!

Старий, немічний, підходить він до вікна, розгортає листи, і очі його враз ніби лживають:

не забувають люди…

Чому до нього, непоказного дідуся, звернута любов і увага стількох дорослих і дітей?

Якраз про це ми сьогодні і поговоримо на нашому уроці!

2.Бесіда про особливості байки: (методом мозкового штурму”)

-Який розділ почали читати?

-Що таке байка? (зачитати з дошки).

-Хто найчастіше буває героями байки? (Тварини, птахи, комахи).

-Як називається повчальний висновок байки? (Мораль).

-Хто був першим байкарем, ім’я якого відоме світу? (Езоп).

3.Гра Утворити пару.

Прочитайте мораль байок, які ми читали, і пригадайте назву творів. (пів дошки відкрити)

Друзі пізнаються в біді

І діло, як на гріх, не діло – тільки сміх.

Чужому лиху не смійся.

Хто кохав життя ледаче, непереливки тому

“Двоє приятелів і ведмідь”

“Лебідь, Щука і Рак”

Чиж та голуб

Коник - стрибунець

-Яка із байок зайва у цій групі? Чому (Двоє приятелів і ведмідь)Езопа.

Повідомлення теми і мети уроку (читаю з дошки)

-А сьогодні ми продовжимо знайомство з байками дідуся Кенира – Леоніда   Івановича Глібова.

1.Рольова гра: -діалог Журналіст.

(Діти працюють в парі: один з них ставить питання, інший відповідає в мікрофон)

-Учні, я пропоную вам зараз пограти ще в одну гру Журналіст”, один із вас буде запитувати, а інший давати відповідь, стосовно біографії відомого байкаря.

І – стіл – І група дітей

І Де народився видатний український байкар?

ІІ Народився Леонід Іванович 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ

Хорольського повіту на Полтавщині. Батько його, Іван Назарович, служив управитилем у місцевих багатих панів Родзяників.

ІІ – стіл – ІІ группа дітей

(передають мікрофон)

І Як його називали в дитинстві?

ІІ Вродині його називали “Льолик”. До школи спочатку він не ходив, а вчився дома. Учителькою була його мати – Орина Гаврилівна, культурна і освічена жінка.

Льолик був веселий і жвавий хлопчик. Він дуже любив усякі рослини і квіти, вдома охоче доглядав за ними. Хлопця жартома прозивали “квітчастий король. А знайомі та родичі так і вітали його при зустрічі: Здоров був, Льолику, квітчастий кролику!

ІІІ – стіл – ІІІ група дітей

І Як називається перший вірш Л. Глібова, якого він написав у 13 років?

ІІ В 13 років Леоніда відвезли в Полтаву і там влаштували в гімназію. За порадою директора він пішов до першого классу, хоч уже й мав певну домашнюю підготовку.

Леонід швидко здружився з учнями. Але, упершее відірвавшись від дому, від батьків, він так був занудьгував, що йому аж снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у вірш, над яким він старанно вивів назву – “Сон”. Це був перший вірш Леоніда Глібова.

ІVстілIV група дітей

І Які за жанром твори писав Л. Глібов?

ІІ Різні, а саме: байки, вірші, загадки, акровірші.

Опрайювання байки І. А. КриловаЗозуля й Півень

1.Короткі відомості про автора (повідомляє вчитель)

- Іван Андрійович Крилов, найбільший байкар Росії, був сином бідного австрійського офіцера. Грунтовної освіти Крилов не отримав, але з його обширних знань згодом усі довідалися.

У 36 років він почав писати байки, що принесли йому велику славу.

Зібрання байок Крилова назвали “Книгою мудрості самого народу

2.Слухання твору (читає вчитель) з переходом на читання луною

- Які дійові особи твору?

- Доведіть що це байка. (Мораль)

3.Інтегроване читання

(кожна репліка – діалог читається українською – учні, російською мовою – вчитель)

4.Порівняння однойменних байок Л. І. Глібова та І. А. Крилова

(класс працює, поділений на чотири групи).

- Зробіть порівняльний аналіз байок Леоніда Глібова та Івана Крилова.

Дві групи знаходять спільні ознаки творів, а дві інші – відмінні риси.

До уваги беріть усе: назву, авторів героїв, мовні засоби.

(після роботи в чотирьох групах учні перегруповуються у дві за спільністю завдання).

Порівнюють свої дослідження, доповнюють один одного.

Представники двох групп доповідають про спільне і відмінне у байках.

Результати фіксують у вигляді діаграми Вена

Оцінювання

Підсумок уроку

-Прочитайте ще раз з дошки прислів’я “Два брехуни одної правди не кажуть”, або “Рука руку миє, нога ногу підпирає”, і поясніть, як ви розумієте кожен вислів, зіставляючи зі змістом байок.

Запамятайте:

У житті теж можуть зустрічатися улесливі люди – це лихі люди.

Вони не кажуть правди, щирих слів, на погане кажуть добре.

А ми можемо повірити їм і не будемо прагнути стати кращими.

Д/з. Виразно, інтонаційно читати байки, ст… 56-58; робота в зошитах.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36760. Создание «интерфейса пользователя» в среде Scada- системы «Genesis 32» 145 KB
  Ознакомиться с современными направления промышленной автоматизации на базе сетевых технологий с использованием Scd систем что может Scdсистема и ОРСтехнологий. Ознакомиться со Scd системой GENESIS 32 3. Отработать навыки использования современных программноаппаратных средств при построении распределенных информационных систем Общие сведения Scd системы задачи функции см.
36761. Конфигурация глобальной среды. Активизация механизма SSI 46.5 KB
  conf и пропишите в нем директиву которая будет задавать каталог где будут храниться webстраницы сервера: DocumentRoot vr www ваша_фамилия html Сохраните изменения и выйдите из редактора nno. В каталоге где должны храниться webстраницы сервера vr www ваша_фамилия html создайте файл с именем index.html следующего содержания на месте многоточия подставьте свои фамилию и имя: html hed title My web pge title hed body My nme is h1 My web server is working h1 body html Для создания файла введите nno имя_файла...
36763. ИССЛЕДОВАНИЕ ШЕРОХОВАТОСТИ ПОВЕРХНОСТИ 180 KB
  1: а средним арифметическим отклонением профиля R: R=i 1 б высотой неровностей профиля по десяти точкам Rz: Rz=i mx i min 2 где i mx и i min определяются относительно средней линии; в наибольшей высотой неровностей профиля Rmx расстояние между линией выступов и линией впадин профиля в пределах базовой длины; г средним шагом неровностей профиля Sm: Sm=...
36764. Исследование устойчивости линейных систем автоматического регулирования 271 KB
  Пакет моделирования Mtlb. Теоретическая часть Согласно структурной схемы данной математической модели соответствует система дифференциальных уравнений третьего порядка: 1 и уравнение в матричной форме: 2 Характеристическая матрица этого уравнения имеет вид: 3 Соответствующий характеристический полином третьего порядка: р = р3 с1 р2 с2 р с3 4 где коэффициенты сi i = 13 определяются выражениями: с1 = k2 k5 c2 = k2 k5 k4 k3 k6 5 c3 = k2 k3 k6 k1 k4. При заданных величинах коэффициентов полинома...
36765. Исследование метода компьютерной стеганографии для защиты информации 122 KB
  Цель работы Исследование метода замены младших бит используемого в компьютерной стеганографии для защиты информации. Таким образом если цель криптографии состоит в блокировании несанкционированного доступа к информации путём шифрования содержания секретных сообщений то цель стеганографии в скрытии самого факта существования секретного сообщения. При необходимости оба способа могут быть объединены и использованы для повышения эффективности защиты информации.
36766. ИЗУЧЕНИЕ СВОБОДНЫХ КОЛЕБАНИЙ ПРУЖИННОГО МАЯТНИКА 482 KB
  ОТЧЁТ ПО ЛАБОРАТОРНОЙ РАБОТЕ № 4 ИЗУЧЕНИЕ СВОБОДНЫХ КОЛЕБАНИЙ ПРУЖИННОГО МАЯТНИКА. Цель работы: Определение коэффициента жесткости пружины по удлинению пружины и методом колебаний пружинного маятника. Такой функцией является функция описывающая гармонические колебания...
36767. Перевод числа из одной системы счисления в другую 44.5 KB
  Варианты 1 15: Перевод из системы по основанию 10 в систему по основанию 2; Перевод из системы по основанию 10 в систему по основанию 4; Перевод из системы по основанию 10 в систему по основанию 8; Перевод из системы по основанию 10 в систему по основанию 16; Перевод из системы по основанию 8 в систему по основанию 10; Перевод из системы по основанию 8 в систему по основанию 2; Перевод из системы по основанию 8 в систему по основанию 4; Перевод из системы по основанию 8 в систему по основанию 16; Перевод...
36768. Размещение графики в документе 310.01 KB
  Работа с графикой в процессоре Word может строиться по трем направлениям.