85465

Василь Сухомлинський «Усмішка»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: активізувати і розширити знання дітей про життя і творчість В.Сухомлинського, розвивати навички швидкого виразного читання, вміння швидко орієнтуватися в тексті, знаходити описи, висловлювати оцінні судження; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих.

Украинкский

2015-03-25

309 KB

0 чел.

ЛЮДИНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДОБРА

Читання.

4-й клас

Людмила САМОСЬЄВА, учителька початкових класів Новгородківського НВК Кіровоградської обл.

_____________________________________________________________________________

Матеріал до уроку: Василь Сухомлинський «Усмішка».

Мета: активізувати і розширити знання дітей про життя і творчість В.Сухомлинського, розвивати навички швидкого виразного читання, вміння швидко орієнтуватися в тексті, знаходити описи, висловлювати оцінні судження; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих.

Обладнання: портрет В. Сухомлинського, картки-блискавки, картки для індивідуального читання, таблиця зі скоромовкою, таблиці для гри «Шифрувальник» та «Дебати», магнітофон, CD диск, пірамідки слів.


Хід уроку

I. Організаційний момент.

Вчитель.    Встаньте, діти, всі скоріше,

Посміхніться всім миліше.

Привітайтесь: «Добрий день»!

Дзвоник кличе: «Дзень-дзелень».

Учні.    Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

То ж і ти часу не гай,

Працювати починай.

Вправа для психологічного настрою «Урок».

Вчитель. Діти, розпочинається урок, а на уроці ми …

Уважні

Розумні

Організовані

Кмітливі

IІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель. Дзвінко так дзвенів дзвінок,

Розпочався вже урок.

На урок до нас прийшла

Гостя дуже чарівна …

Ой! А де ж вона?

Учень 1. Так це ж хмаринки налетіли

І її зовсім закрили.

Принесли нам, ось поглянь,

Безліч краплинок-завдань.

Учень 2. А щоб гостю нам звільнити

Мусимо ми що зробити?

Учень 1. Як зберемо всі краплинки,

Швидко відлетять хмаринки.

Тоді гостю зможем встріти,

Будем щиро їй радіти.

Вчитель. Ну то що, діти. Звільнимо нашу гостю? Тоді до роботи.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1.  Розчитування.

Чистомовка

Га – ха     зі – сі

ву – фу    аб- ап

ти – ши  гу – ку

Скоромовка

На столі стоїть сільниця

У сільниці сіль

Вчитель. Прочитайте:

                            - самостійно;

- як окличне речення;

- як питальне речення;

- як мишка, як лисичка, як ведмідь.

Гра «Незвичайні слова» - робота в парах (додаток № 1).

1. Прочитайте по черзі слова в рядочку на одному мовному видиху.

2. Визначте, чи існують такі предмети чи явища, які позначають ці слова.

3. Скільки українських слів ви знайшли в кожному рядочку.

4. Подивіться на останнє слово картки. Яку букву треба змінити, щоб вийшло знайоме нам слово? (Оповідання).

Вчитель. Завдання першої краплинки ми виконали. Перейдемо до наступного завдання.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку.

а) Гра «Шифрувальники»

Розшифруйте тему нашого уроку:

ЛЮДИНАПОЧИНАЄТЬСЯЗДОБРА

  •  Як ви розумієте це прислів’я.?

- Як ви думаєте, про що ми будемо читати у творах цього розділу?

- Розшифруйте ім’я автора і назву твору, над яким ми будемо працювати на цьому уроці.

Ва

шка

Су

Ус

млин

.

силь

мі

хо

ський

Вправа очікування

Чого навчить вас цей урок.

Вчитель. А я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся, що ви будете активними, дружними, творчо працюватимете.

V. Пояснення нового матеріалу.

Зустріч з автором.

Вчитель. Діти, а хто такий Василь Олександрович Сухомлинський? (Відповіді дітей).

Наша творча група приготувала цікаві факти з життя цієї визначної людини. Запрошуємо їх до слова. (Виступ творчої групи).

І. Опрацювання твору В.Сухомлинського «Усмішка».

  1.  Словникова робота

Прочитайте «пірамідки» слів. Гра «Луна» (на таблиці).

Чи  всі слова вам знайомі?

Доберіть синоніми до слів «тремтіла» і «барвистий».

Як ви розумієте слово «ціпок»?

  1.  Читання з передбаченням.

Вчитель. Як ви думаєте, про що може йти мова в цьому оповіданні?

  1.  Прослухайте першу частину оповідання (читає вчитель)

Чи правильне припущення ви зробили?

Хто з героїв оповідання постав перед нами?

Завдання:

Варіант І. Відшукайте опис дівчинки.

Варіант ІІ. Відшукайте опис дідуся.

Як ви думаєте, чи посміхнувся дідусь дівчинці?

  1.  Робота над другою частиною оповідання (читає учень вибраний вчителем).
  •  Чи справдилось ваше передбачення?
  •  Що б ви зробили на місці дівчинки?
  •  Чому серце дівчинки затремтіло, коли вона побачила, що знову на зустріч хто іде?
  •  Подивіться на малюнок і скажіть, як далі можуть розвиватися події?
  1.  Робота над третьою частиною.
  •  Самостійне напівголосне читання третьої частини. Метод «Бджілка».
  •  Запитання до учнів.

Чи справдились ваші сподівання?

Прочитайте, яким же став світ навколо дівчинки?

На кого з героїв оповідання ви сердиті? Чому?

Кого вам було жаль?

А кому ви вдячні?

Тест «Чи уважний ти читач?» (для перевірки розуміння змісту тексту)

  1.  Дія оповідання відбувалася:

а) у травні; б) у червні; в) у липні.

  1.  Грав на срібних струнах:

а) струмок; б) шпак; в) жайворонок.

3.  Хто викликав у дівчинки усмішку?

а) бабуся; б) дідусь; в) метелик.

4. Хто був непривітним?

а) бабуся; б) дідусь; в) дівчинка.

5. Що викликала у дівчинки зустріч з дідом?

а) усмішку; б) сльози; в) співчуття.

6. Що зробила бабуся?

а) привіталась; б) пригорнула дівчинку; в) посміхнулась.

Взаємоперевірка:

Вчитель читає правильні відповіді, а діти, обмінявшись листочками перевіряють їх правильність.

VІ. Фізкультхвилинка.

VІІ. Закріплення знань учнів.

  1.  Повторне читання тексту.

Гра «Перекоти поле».

Гра «Фотограф».

  1.  Аналіз змісту оповідання.

Робота в групах. Гра «Встанови порядок дій».

Завдання. Пронумеруй речення з тексту так, щоб вони відображали зміни настрою дівчинки.

Страх оволодів серцем дівчинки.

Дівчинка заплакала.

Їй стало так радісно, що захотілося, аби цілий світ бачив її усмішку.

Цілий світ навколо дівчинки знову ожив, заграв, заспівав, переливаючись різними барвами.

Її серце затремтіло, коли вона побачила – знову назустріч хтось іде.

Гра «Дебати».

Вчитель. Заповніть таблицю.

Зміни в навколишньому світі

До зустрічі

з дідом

І варіант

Внаслідок зустрічі

з дідом

ІІ варіант

Внаслідок зустрічі

з бабусею

ІІІ варіант

Луг

Небо

Світ

Кульбабки

Бджоли й джмелі

Жайворонок та його спів

Діти працюють в групах.

І гр. – перший стовпчик.

ІІ гр. – другий стовпчик.

ІІІ гр. – третій стовпчик.

Перевірка завдання. Обмін думками, дискусія.

Вправи на розвиток швидкості читання.

Гра «Розвідники»

  1.  Скільки разів у тексті зустрічається слово «усмішка»?
  2.  Доповни порівняння словами з тексту.

Волосся біле, мов …

Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов …

Заясніли кульбабки, мов …

  1.  У першому абзаці прочитайте односкладові слова.
  2.  Добери з тексту синоніми до слова «іде».
  3.  В останньому абзаці відшукайте найдовші слова.

Гра «Незнайко».

VІІІ. Підведення підсумків уроку.

Гра «Мікрофон».

  1.  Чи сподобалось вам оповідання В.Сухомлинського «Усмішка»?
  2.   Хто з героїв оповідання сподобався вам найбільше? Чому?
  3.  Що хотів сказати письменник цим твором?
  4.  Які види роботи запам’яталися найбільше?
  5.  Яке завдання краплинок було для вас найважчим?
  6.  Чи справдилися твої очікування від уроку?
  7.  Який настрій створює у вас це оповідання?

Вчитель. Ось і виконали ми всі завдання від краплинок. Зараз хмаринка попливе далі і ми нарешті побачимо чарівну гостю, яка прийшла до нас на урок.

  •  Зустрічайте! Хто це?

Діти. Посмішка.

Вчитель. Давайте зустрінемо її чарівною посмішкою і подаруємо їй «Пісню про усмішку» за її довге чекання на зустріч з нами. (Звучить музика. Діти співають пісню).

ІХ. Оцінювання.

Гостя вручає смайлики найактивнішим учням і дякує всім за роботу.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41239. ЕМПІРИЧНА ІНЖЕНЕРІЯ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ 48 KB
  Місце емпіричної інженерії програмного забезпечення в інженерії програмного забезпечення. Предмет та метод емпіричної інженерії програмного забезпечення. Емпіричні дослідження програмного забезпечення.
41240. Соціологія освіти як наука і предмет 217.5 KB
  Науковий статус соціології освіти Міждисциплінарні звязки соціології освіти Суспільне призначення соціології освіти Науковий статус соціології освіти Соціологія освіти є результатом застосування методології і методів соціологічного аналізу особливої сфери суспільного життя соціально організованого і контрольованого навчання і виховання.
41241. Елементи форм фінансової звітності, їх структура та зміст 157.5 KB
  Основными элементами баланса являются активы обязательства и капитал собственников собственный капитал. Составление и интерпретация баланса требуют четкого определения и надлежащего отражения этих элементов. Если предприятие сомневается в отношении возможности получения будущих экономических выгод актив нужно немедленно списывать с баланса и отражать в составе расходов текущего периода в Отчете о прибылях и убытках. Текущая восстановительная себестоимость Current or Replcement Сost сумма денежных средств их эквивалентов или других...
41242. Розвиток культури України у другій половині 14-18 ст. 89 KB
  Релігійне життя в Україні. Релігійне життя в Україні. Яку роль відігравав католицизм в Україні в 1516 ст. Центрами боротьби проти католицизму в Україні стають братства.
41243. Українська та європейська культура в 19 - на початку 20 ст. Література, наука, освіта 49.5 KB
  Розвиток освіти в Україні. Розвиток освіти в Україні. Царський уряд поставив завдання перед обома університетами Харківським та Київським проведення русифікаторської політики в Україні. Однак царський уряд в умовах наростання революційного і національновизвольного руху в Україні злякався поширення освіти серед нижчих шарів населення і поступово ці школи були закриті.
41244. ФОРМИ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ 46 KB
  Форми екологічної експертизи В Україні здійснюється державна громадська та інші екологічніекспертизи. Висновки державної екологічної експертизи є обов'язковими для виконання. Приймаючи рішення щодо подальшої реалізації об'єктів екологічної експертизи висновки державної екологічної експертизи враховуються нарівні з іншими видами державних експертиз. Висновки громадської та іншої екологічної експертизи мають рекомендаційний характер і можуть бути враховані при проведенні державної екологічної експертизи а також...
41246. Проектування сівозмін і обробітку ґрунту в господарстві АТ “Прогрес” розташоване в північно-східному Лісостепу України в Сумському районі Сумської області 1023 KB
  Одним із важливих факторів врожайності сільськогосподарських культур є родючість ґрунту. Тому знання агрохімічного складу ґрунту є дуже важливим у землеробстві. Вони дають змогу зробити висновки щодо забезпечення вирощуваних рослин поживними речовинами, вологою та про рівень кислотності ґрунту
41247. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА УПРАВЛІННЯ В ГАЛУЗІ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ 63.5 KB
  Органи державного управління в галузі екологічної експертизи Державне управління в галузі екологічної експертизи здійснюють Кабінет Міністрів України Уряд Автономної Республіки Крим місцеві Ради народних депутатів органи виконавчої влади на місцях Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України як спеціально уповноважений орган у цій галузі і його органи на місцях а також органи та установи Міністерства охорони здоров'я...